Jak i dlaczego ta g±sienica gwiżdże?


Jerry A. Coyne 2015-06-30


W artykule w “ScienceNews” poinformowano o nowych badaniach (jeszcze nie opublikowanych), które zaktualizowały star±, ale dobr± pracę o słynnej “gwiżdż±cej g±sienicy”. Mówię o Amorpha juglandis, która, kiedy się j± niepokoi – jak w ataku drapieżnika – wydaje  przenikliwy gwizd przetchlinkami (otworami używanymi do oddychania).

We wcze¶niejszej pracy (z 2010), opublikowanej w “Journal of Experimental Biology”(odno¶nik i link poniżej), Veronica Bura i in. badali gwizdanie, pokazali, jak dĽwięk jest wytwarzany i odkryli, że straszy on ptasie drapieżniki, które uciekaj± i pozwalaj± w ten sposób gwiżdż±cej g±sienicy na przeżycie kolejnego dnia. Ta nowa praca pokazuje jednak, że gwizd jest jeszcze bardziej zdumiewaj±cy niż s±dzono, ponieważ wydaje się na¶ladować dĽwięki, jakie wydaj± inne ptaki, kiedy widz± drapieżnika: ich „zawołanie alarmowe”.


Wideo poniżej (można obejrzeć podobne zachowania w dodatkowym materiale do artykułu) pokazuje, jak g±sienica gwiżdże, kiedy niepokoj± j± eksperymentatorzy w sposób, który ma na¶ladować atak ptaka. (Tę g±sienicę mog± także atakować inne kręgowce: nietoperze, węże i żaby). Można zauważyć, że „pisk” brzmi jak ptak i to jest ważne.

 


W 2010 r. Bura i jej współpracownicy wykonali wiele badań tego gatunku, by zlokalizować Ľródło i zbadać skutki tego dĽwięku. Oto istotne rezultaty:





Tutaj s± do¶ć marne zdjęcia z artykułu, pokazuj±ce ptaka wystraszonego dĽwiękiem i nurkuj±cego do schronienia:



Nie przeprowadzono jednak kluczowego eksperymentu. Je¶li to dĽwięk wydawany przez g±sienicę odstrasza drapieżnika, nie byłby on odstraszony, gdyby wyeliminowano dĽwięk. Innymi słowy, powinni byli przeprowadzić te same testy z g±sienicami, którym zasłonięto przetchlinki A8 lateksem. Je¶li autorzy maj± rację, ptaki zjadłyby g±sienice. To jest łatwy do przeprowadzenia eksperyment, ale z jakiego¶ powodu go nie zrobiono. W ten sposób brakuje kluczowej informacji, że sam dĽwięk odstrasza drapieżnika.


Dalsze badania przez nowy zespół badaczy zainspirowało, być może, jedno zdanie z artykułu Bura i in., o którym już wspomniałem:

W jednym wypadku ptak ukrył się w gęstej ro¶linno¶ci w sposób podobny do tego, jak zareagowałby na drapieżnika.

Ciekawskiemu i uważnemu umysłowi może to sugerować, że pisk g±sienicy mógłby imitować “zawołanie alarmowe”, jakie wydaje ptak, kiedy zbliża się drapieżnik. Istotnie, nowe badanie Jessiki Lindsay i Erika Greene’a (link do streszczenia i tytułu poniżej), które buduje na poprzednich wynikach, sugeruje, że dĽwięki wydawane przez g±sienicę nie s± po prostu niepokoj±ce, ale s± niepokoj±ce, ponieważ na¶laduj± „zawołania alarmowe”, jakie wydaj± ptaki, kiedy w pobliżu znajduje się drapieżnik, np. jastrz±b. Ptaki reaguj±, jak gdyby usłyszały zawołanie alarmowe, pozostawiaj±c owada w spokoju, nie dlatego, że s± po prostu zaskoczone, ale ponieważ musz± szybko znaleĽć kryjówkę. Oto czę¶ć streszczenia, sam artykuł będzie dopiero opublikowany:

Wiele ptaków wydaje zawołania alarmowe “seet” w reakcji na zagrażaj±ce niebezpieczeństwo (takie jak ptaki drapieżne) i powoduj± one, że inne ptaki daj± nura do kryjówek. Ptaki wydaj± także “mobbuj±ce” zawołania alarmowe o szerszym zakresie dĽwięku w odpowiedzi na usadowione wysoko lub stacjonarne drapieżniki. Zauważyli¶my, że struktura akustyczna niektórych dĽwięków g±sienicy jest podobna do ptasich zawołań alarmowych zarówno „seet” jak „lobbuj±cych”.  Eksperymentuj±c z odtwarzaniem dĽwięków, testowali¶my hipotezę, że gwizdy g±sienicy imituj± ptasie zawołania alarmowe. Wiele gatunków ptaków nurkowało do schronienia lub zamierało na dĽwięk ptasiego zawołania „seet” i na dwa rodzaje gwizdów g±sienicy; na ogół odlatywały, a kierowały się do Ľródła dĽwięku w reakcji na trzeci typ gwizdu g±sienicy. Te gwizdy g±sienic, zamiast wywoływać ogóln± reakcję zaskoczenia, mog± chronić g±sienice przez na¶ladowanie zawołań alarmowych ich ptasich drapieżników.

Niew±tpliwie niebawem zostanie to opublikowane jako pełen artykuł, ale tymczasem jest to super sugestia. Poniżej znajduje się zawołanie „seet” sikory.



h/t: Barry

_________

J. Lindsay and E. Greene. Whistling caterpillars mimic the alarm calls of birds. Presented June 12, 2015, at the 52nd annual conference of the Animal Behavior Society, Anchorage, Alaska.

V. Bura et al. Whistling in caterpillars (Amorpha juglandis, Bombycoidea): Sound-producing mechanism and function. Journal of Experimental Biology. Vol. 214, January 1, 2011, p.  30.  doi:10.1242/jeb.046805.

How and why does this caterpillar whistle

 



Jerry A. Coyne

Profesor na wydziale ekologii i ewolucji University of Chicago, jego ksi±żka "Why Evolution is True" (Polskie wydanie: "Ewolucja jest faktem", Prószyński i Ska, 2009r.) została przełożona na kilkana¶cie języków, a przez Richarda Dawkinsa jest oceniana jako najlepsza ksi±żka o ewolucji.  Jerry Coyne jest jednym z najlepszych na ¶wiecie specjalistów od specjacji, rozdzielania się gatunków.  Jest wielkim miło¶nikiem kotów i osobistym przyjacielem redaktor naczelnej.