OLBRZYMI owad wodny (i kilka innych)


Jerry Coyne 2014-07-28

Pojawiły się zdjęcia nowo odkrytego owada, podobno największego owada wodnego na świecie. Okaz, znaleziony w górach Chengdu w prowincji chińskiej Syczuan, ma 21 cm rozpiętości skrzydeł. Choć obecnie bardzo mało wiadomo o tym owadzie, przypisuje się go do rzędu Megaloptera, który zawiera około 300 opisanych gatunków wielkoskrzydłych żylenic, Protohermes gradis i much z podrodziny Chauliodinae.

Bec Crew informuje w artykule w „Scientific American o odkryciu największego na świecie owada wodnego.  No cóż, to jest największy znany owad wodny na świecie.

 

Jak na razie to nowe znalezisko jest dość tajemnicze, podobnie jak dość mało wiadomo o innych członkach rodziny Megaloptera. Jako larwy spędzają cały czas w wodzie, wynurzając się jeden raz, kiedy nadchodzi pora przepoczwarzenia się i zostania dorosłym. Choć zwykle znajdują się w czystych, przezroczystych strumieniach, rzekach, moczarach, stawach i jeziorach, doskonale radzą sobie także w zabłoconych i zanieczyszczonych wodach, co powoduje, że bardzo trudno je dostrzec.


Tak, to jest kurze jajo obok tego stworzenia. I, oczywiście, przez „owada wodnego” Crew rozumie „dorosłego owada, który spędza okres larwalny w wodzie”.


Źródło: China News Service/Zhong
Źródło: China News Service/Zhong

Żyją stosunkowo krótko jako dorosłe i przez większość czasu szukają partnera. Mają olbrzymie, przypominające ciosy żuwaczki i partie gębowe, a w tym momencie właściwie przestają jeść cokolwiek, więc samce używają ich do wabienia samic, a potem przytrzymywania ich podczas kopulacji.


Źródło: China News Service/Zhong
Źródło: China News Service/Zhong

Jak pisze Crew, nie jest to najcięższy dorosły owad na świecie; ten honor należy się szarańczakowi z Little Barrier Island, Deinacrida heteracantha, bezskrzydłemu owadowi z wyspy u wybrzeży Nowej Zelandii. Jeden z tych potworów ważył 71 gramów. Jest to owad trzykrotnie cięższy od myszy domowej, ale ten właśnie owad był w ciąży (pełen jajeczek).   


Jestem pewien, że chcecie go zobaczyć; tutaj jest zdjęcie z artykułu w „Gizmodo”:


z “Daily Mail”: Zdjęcie Mark Moffett/Minden Pictures/Solent
z “Daily Mail”: Zdjęcie Mark Moffett/Minden Pictures/Solent

A co z największym ze wszystkich owadów? Oczywiście Wikipedia ma stronę “największych owadów” mierzonych na różne sposoby – waga, długość itd. A jeśli spojrzycie na larwy zamiast tylko na dorosłych, tutaj jest coś, co jest cięższe od Deinacrida heteracantha:


Wiele owadów rywalizuje o tytuł najcięższego owada na świecie, ale najczęściej koronowane jest stadium larwalne chrząszcza Goliathus goliatus, o wadze przynajmniej 115 g i długości 11.5 cm.


Chcecie zobaczyć? Tutaj (ten jest z Afryki środkowej):



Ta strona Wikipedii jest fascynująca i jest takim właśnie miejscem w Internecie, na które biolodzy marnują cenny czas. Nie mogę się jednak oprzeć przed dostarczeniem jeszcze jednego faktu: najdłuższy znany owad:


Najdłuższym znanym owadem jest Phobaeticus chani, z jednym okazem w Natural History Museum w Londynie, który ma 567 mm długości. Tego pomiaru dokonano jednak z całkowicie rozprostowanymi przednimi odnóżami.  


Innym jego imieniem jest “mega kij Chana”, które otrzymał od malezyjskiego przyrodnika.  Proszę bardzo:



Znamy tylko sześć okazów tego owada; wszystkie pochodzą z Sabah na Borneo.


Huge aquatic insect reported and other big bugs

Why Evolution Is True, 25 lipca 2014

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska




Jerry A. Coyne

Profesor na wydziale ekologii i ewolucji University of Chicago, jego książka "Why Evolution is True" (Polskie wydanie: "Ewolucja jest faktem", Prószyński i Ska, 2009r.) została przełożona na kilkanaście języków, a przez Richarda Dawkinsa jest oceniana jako najlepsza książka o ewolucji.  Jerry Coyne jest jednym z najlepszych na świecie specjalistów od specjacji, rozdzielania się gatunków.  Jest wielkim miłośnikiem kotów i osobistym przyjacielem redaktor naczelnej.