Najstarsze żyjące organizmy


Jerry Coyne 2014-04-03

Dzisiejsze Fun Biology Facts pochodzą z PuffHo, gdzie otrzymujemy listę (powtórzoną gdzieindziej) najstarszych indywidualnych organizmów na świecie (lub, w niektórych wypadkach, klonów). Pochodzą one z książki artystki Rachel Sussman, która ma ukazać się 14 kwietnia nakładem University of Chicago Press: The Oldest Living Things in the World. (świerk na czwartej ilustracji poniżej ozdabia okładkę).

Sussman pisze, że podróże po świecie i fotografowanie tych zdumiewających organizmów zabrały jej pięć lat. Przedmowę do książki napisał Carl Zimmer.


Tutaj jest pięć przykładów i jeden eukaliptus, ale bez zdjęcia, bo jest tak rzadkim okazem, że lepiej go chronić.


Mogę zrozumieć pominięcie eukaliptusa. Kiedy byłem w lesie sosen długowiecznych w Górach Białych w Kalifornii, w którym podobno jest najstarszy okaz tego gatunku, zapytałem o najstarszą sosnę - ”Pine alpha” – i powiedziano mi, że to tajemnica. Wikipedia podaje jej wiek:


Okaz Pinus longaeva mieszczący się w Górach Białych w Kaliforni liczy 5036 lat, według pomiarów Toma Harlana. Harlan zachowuje tajemnicę co do tożsamości drzewa. Jest to najstarsze znane drzewo w Ameryce Północnej, a najstarsze znane indywidualne drzewo na świecie (choć jest genetem) o przydomku Old Tjikko jest norweskim świerkiem w Szwecji i ma 9550 lat.


Naprawdę musicie kiedyś odwiedzić las sosny długowiecznej, jeśli jesteście w pobliżu Death Valley lub Owens Valley w Kalifornii. Jest fantastyczny. Drzewa są stare i sękate, walczące o życie w suchym, zimnym środowisku. I oczywiście Pine Alpha pozostaje tajemnicą, bo gdyby ludzie wiedzieli, gdzie jest, odrywaliby kawałki kory na pamiątkę, wycinali imiona w pniu i bóg wie, co jeszcze.


Ale to jest dygresja. Tutaj jest kilka starych organizmów (rośliny i jedna kolonia bakterii) z książki Sussman. Podpisy są z PuffHo, prawdopodobnie napisane przez Sussman:


La Llareta: 2000+ lat (Pustynia Atacama, Chile)
”To, co wygląda jak mech pokrywający kamienie, jest w rzeczywistości bardzo gęstym, kwitnącym krzewem, który jest spokrewniony z pietruszką i żyje na wielkich wysokościach na Pustyni Atacama”.



Stromatolity: 2000-3000 lat (Carbla Station, Australia Zachodnia)


“Siedząc okrakiem na biologii i geologii, stromatolity są organizmami związanymi z natlenianiem planety 3,5 miliarda lat temu i z początkami wszelkiego życia na Ziemi”.  


Te kolonie są najstarszym znanym życiem kopalnym na Ziemi – około 3,5 miliarda lat – i są to sinice (cyjanobakterie), które tworzą maty stromatolitu. Jest zdumiewające, że te maty nadal istnieją w kilku miejscach na ziemi jako żywe organizmy.



Welwiczja przedziwna: 2000 lat (Pustynia Namib-Naukluft, Namibia)


“Welwiczja jest prymitywnym drzewem, żyjącym tylko w częściach przybrzeżnych Namibii i Angoli, gdzie wilgoć z morza spotyka się z pustynią. Mimo pozorów ma tylko dwa pojedyncze liście, które nigdy nie opadają. Narodowa roślina  Namibii”.



Ten świerk (wyraźnie “Old Tjikko”) jest niemal dwukrotnie starszy od Pine Alpha, ale mówi się, że jest genetem (patrz powyżej):


Świerk Gran Picea: 9550 lat (Fulufjället, Szwecja)


“To liczące 9950 lat drzewo jest jak portret zmiany klimatu. Masa gałęzi blisko ziemi rosła w ten sam sposób przez z grubsza 9500 lat, ale nowy, patykowaty pień w środku ma tylko około 50 lat i wyrósł z powodu ocieplenia na szczytach na tym płaskowzgórzu w zachodniej Szwecji”.

 



Baobab Pafuri: Do 2000 lat (Park Narodowy Krugera, RPA)


”Ten baobab żyje w Parku Narodowym Krugera w RPA i potrzeba zbrojnej eskorty, żeby go zobaczyć. Baobaby w środku robią się porowate i w miarę starzenia się tworzą ogromne dziuple. Te wydrążenia mogą służyć jako naturalne schronienie dla zwierząt, ale były także przywłaszczane do pewnych mniej szlachetnych użytków: na przykład jako toaleta, więzienie i bar”. 



Tutaj jest jeden, którego chciałbym zobaczyć, ale rozumiem, dlaczego nie pokazuje się jego zdjęcia. Zastanawiam się, czy jest genetem, ponieważ jest dużo starszy od Pine Alpha.


Rzadki eukaliptus (gatunek nie pokazywany dla ochrony): 13 tysięcy lat (New South Wales, Australia)


“Ten krytycznie zagrożony eukaliptus ma około 13 tysięcy lat i jest jednym z mniej niż pięciu okazów pozostawionych na planecie. Nazwa gatunku mogłaby dać wskazówki jego lokalizacji, została więc usunięta”.


Możecie obejrzeć pogadankę TED Rachel Sussman o najstarszych organizmach świata tutaj, jej strona internetowa jest tutaj, a jej wiele zdjęć starych organizmów można zobaczyć tutaj.


Pragnąłbym tylko, by nie próbowała wyjaśniać swojej pracy w dość pompatyczny sposób. Opowieści biologiczne i zdjęcia są wystarczająco cudowne bez takiej ciężkiej prozy:


Moją praktykę kontekstualizują multidyscyplinarne badania Matthew Ritchiego i o nowy konceptualizm Taryn Simon i Trevora Paglena, którzy także zdobywają dostęp fizyczny do zastrzeżonych tematów i ilustrują złożone pojęcia fotografiami podpartymi przez tekst. Praca obejmuje dyscypliny, kontynenty i tysiąclecia: jest w części sztuką i w części nauką, ma nieodłączną środowiskowość i jest podkreślona przez egzystencjalną ingerencję w Głęboki Czas. Zaczynam w „roku zerowym” i stamtąd patrzę wstecz, badając żywą przeszłość w ulotnej teraźniejszości. Ten oryginalny indeks organizmów liczących tysiące lat nie był nigdy stworzony w sztuce ani nauce.

etc.


h/t: Su


http://whyevolutionistrue.wordpress.com/2014/03/30/the-worlds-oldest-living-organisms/

Why Evolution Is True, 30 marca 2014

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska



Jerry A. Coyne

Profesor na wydziale ekologii i ewolucji University of Chicago, jego książka "Why Evolution is True" (Polskie wydanie: "Ewolucja jest faktem", Prószyński i Ska, 2009r.) została przełożona na kilkanaście języków, a przez Richarda Dawkinsa jest oceniana jako najlepsza książka o ewolucji.  Jerry Coyne jest jednym z najlepszych na świecie specjalistów od specjacji, rozdzielania się gatunków.  Jest wielkim miłośnikiem kotów i osobistym przyjacielem redaktor naczelnej.