ONZ: Kto powiedział, że tunel zbudowany do porywania będzie użyty do porywania?


PreOccupiedterritory 2014-03-25


Nowy Jork, 22 marca – Rada Bezpieczeństwa Narodów Zjednoczonych zareagowała dziś rano z niepokojem na izraelskie niszczenie tunelu ze Strefy Gazy, potępiając Izrael za kolektywne karanie mieszkańców Gazy przez odmówienie im wszystkim możliwości wślizgnięcia się do Izraela, by siać zniszczenie lub porywać żołnierzy.

“Potępiamy posunięcia izraelskie, które karzą cała populację Strefy Gazy za działania nielicznych” czytamy w oświadczeniu Rady Bezpieczeństwa. „Przeszkodzenie każdemu mieszkańcowi Strefy Gazy w możliwości  ukradkowego wejścia do Izraela i ranienia żołnierzy izraelskich, cywilów lub niszczenia infrastruktury stanowi jawne pogwałcenie Konwencji Genewskiej”, zgodnie z którą starania o ochronę żołnierzy muszą obejmować rozsądne środki, by nie szkodzić populacji cywilnej na danym obszarze. „Stawianie barier swobodnemu przemieszczaniu się Gazańczyków do Izraela w celu szkodzenia Żydom i interesom żydowskim niesprawiedliwie uderza w tych Gazańczyków, którzy tego nie robią”.


Zamiast tego Rada uzgodniła, że Izraelskie Siły Obronne powinny czekać aż wojownicy z terenów nadmorskich rzeczywiście użyją takiego tunelu, żeby wniknąć do Izraela i porwać żołnierza, przetrzymując go przez dłuższy okres, jak to zdarzyło się w ostatnich latach. Tylko wówczas, twierdzi Rada, Izrael byłby usprawiedliwiony rozbierając tunel.


“Założenie armii izraelskiej, że taki tunel rzeczywiście będzie używany do porywania lub terroryzowania Izraelczyków, jest nieuzasadnione” – powiedział rzecznik Rady Ahmad Dehaiszeh z Sudanu, kraju znanym z skrupulatnego przestrzegania zasad prowadzenia wojny. „Mógłby być używany przez mieszkańców Gazy po prostu, żeby odpocząć od nieprzyjemności życia na powierzchni – zaproponował – albo może, żeby dostarczyć do Gazy zapasu mundurów IDF”, których potrzebują wszyscy, jeśli mają w pełni wykorzystać inne takie tunele.


Izrael bronił zniszczenia tunelu jako konieczności militarnej, całkowicie ignorując prawo Palestyńczyków, rzadko kiedy kwestionowane w ONZ, do wyładowania gniewu na kolektywne niepowodzenia arabskie od siedemdziesięciu lat w próbach zabicia Żydów. Dahaiszeh odrzucił twierdzenie Izraela, zauważając, że olbrzymia większość krajów świata nie zgadza się z tak zwanym prawem Izraela do życia w spokoju. „Żaden inny naród w regionie nie ma takiego prawa” – powiedział, podając jako przykłady wydarzenia z niedawnych lat w Syrii, Egipcie, Iraku, Iranie, Libanie, Sudanie, Libii, Tunezji, Jemenie, Afganistanie, Pakistanie i Somalii.  


UN – who says Gaza kidnapping tunnel to be used for kidnapping

PreOccupiedterritory.com, 22 marca 2014

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

Od Redakcji


Autor strony internetowej http://www.preoccupiedterritory.com/  podejmuje heroiczne wysiłki przedstawienia tragicznego konfliktu arabsko-izraelskiego w sposób lekki i przejrzysty, a nawet wręcz satyryczny. Z oblężonej Gazy dobiegają lamenty na niedostatek dostaw cementu z pobliskiego Izraela.

Równocześnie obrońcy praw człowieka (w tym uprawiająca akcje humanitarne pani Ochojska z Polski), gwałtownie protestują przeciwko propozycjom wybudowania w Gazie instalacji odsalania wody morskiej. Podstępne próby wykorzystania skąpych dostaw materiałów budowlanych na cele inne niż to jest konieczne, jest naruszaniem wszystkich chrześcijańskich, muzułmańskich i lewicowych konwencji.