Kiedy człowiek ma naście lat...


Andrzej Koraszewski 2013-11-17


Jesienią i zimą 2012 roku prezentowałem na łamach "Racjonalisty" cykl artykułów pod tytułem „Skąd się wzięło dobro i zło i inne głupie pytania”. To co powstało z całą pewnością nie jest podręcznikiem etyki. Ponieważ jest w tym materiale do dyskusji sporo filmów, nie można tego było wydać w formie książki, powstał natomiast e-book, książka dostępna w Internecie i teraz mogę to oddać w Wasze ręce.

Kiedy człowiek ma naście lat jest filozofem. Mądrość podobno przychodzi z wiekiem, albo nie przychodzi wcale, ale najważniejsze pytania filozoficzne powtarzane są pokolenie za pokoleniem, kiedy mamy naście lat. To wspaniały czas, kiedy pytamy o sens życia, o to kim jesteśmy, co znaczy miłość i czym jest przyjaźń. Te pytania są dla nas ważne, chociaż nie wiadomo, czy coś zmieniają. Są tym ważniejsze im ciekawsza jest grupa, w której zaczynamy głośno o nich mówić. O tak ważnych sprawach nie chcemy mówić w przypadkowym gronie, ani z kimś, kto będzie patrzył na nas z góry i mówił nam, co mamy myśleć. Tak było zawsze, w szkole, po lekcjach, w domu, w kawiarni, czy gdzieś na łące zbierali się młodzi ludzie, żeby pogadać o sprawach zasadniczych.

Wśród tych wielkich pytań jest oczywiście pytanie o to, czy człowiek jest dobry czy zły i skąd się wzięło dobro i zło? Czy źródłem dobra jest Bóg, czy dobro wyewoluowało wraz z różnorodnością życia? Jak mogło wyewoluować? Powstawały coraz bardziej złożone organizmy, rozmnażanie przez podział zostało zastąpione w bardziej złożonych gatunkach przez rozmnażanie płciowe, macierzyństwo powoli prowadziło do opieki nad potomstwem, która wymagała czułości, życie w grupach wymagało respektu dla krewnych i nie tylko krewnych. Okrutna natura nie zawsze jest okrutna, jest w niej współpraca, czułość i altruizm.

Pytanie o to, czy człowiek jest dobry czy zły tak często prowadzi do mnóstwa innych ciekawych pytań, które są okazją do fascynujących rozmów.

Jesienią i zimą 2012 roku prezentowałem tu cykl artykułów pod tytułem „Skąd się wzięło dobro i zło i inne głupie pytania”. To co powstało z całą pewnością nie jest podręcznikiem etyki. Nie przyszłoby mi nawet do głowy pisanie podręcznika. Po części  były to notatki z moich spotkań z uczniami gimnazjum, podczas których czasem dzieliłem się wrażeniami z książek, które mnie szczególnie interesują, a po części, kontynuacja tych rozmów w wyobraźni, kiedy musiałem się z tych spotkań wycofać z powodów zdrowotnych.

Nastoletni ludzie są naturalnymi filozofami, a ja się zastanawiałem, czy umiem im pomóc w stawianiu pytań. Ponieważ jest w tym materiale do dyskusji sporo filmów, nie można tego było wydać w formie książki, powstał natomiast e-book, książka dostępna w Internecie. Znajdziecie ją tu: http://moralne-zwierze.racjonalista.pl/. Tworząc ten link automatycznie napisałem „Moralne zwierzę”. To tytuł wspaniałej książki Roberta Wrighta, w której autor próbuje odpowiedzieć na pytanie „Dlaczego jesteśmy tacy jacy jesteśmy?”. Ta książka jest tłumaczona na polski, ale ja wolę okładkę angielskiego wydania, ponieważ wydawca wybił na niej to główne pytanie: dlaczego jesteśmy tacy jacy jesteśmy – skłonni do agresji i zła, zdolni do dobra i przyjaźni?

Czy udało mi się opowiedzieć o tych sporach, skąd się wzięło dobro i zło, w taki sposób, żeby chcieli to czytać nastoletni filozofowie, żeby to było pomocne do dyskusji w gronie młodych ludzi, którzy lubią dyskutować? Nie wiem, chociaż kiedy publikowałem tu rozdział po rozdziale dostałem sporo sympatycznych listów. Najbardziej cieszyły mnie oczywiście listy od młodych czytelników. Po zakończeniu cyklu, jeden z naszych autorów, a zarazem dyrektor gimnazjum, Adam Kalbarczyk pisał:

„Bardzo mi się to podoba. Dostosowane do poziomu młodzieży, objaśniające z naukowego punktu widzenia zagadnienia etyczne i społeczne. Nie mam do tego żadnych uwag, może jedynie przyjrzałbym się układowi treści, choć on nie musi być jakoś bardzo linearny. Pomysł z przeniesieniem całości na DVD świetny i o ile wiem, nie ma czegoś takiego na rynku. Zdecydowanie popieram!”

Wtedy planowałem jeszcze zrobienie z tego DVD, ale specjaliści powiedzieli, że to byłoby trudne i mało sensowne. Specjalista to człowiek (przynajmniej w dziedzinie, w której jest specjalistą) znacznie mądrzejszy ode mnie, więc uznałem argumenty Henryka Rubinsteina z Goeteborga, który jest nie tylko specjalistą, ale i starym przyjacielem oraz właścicielem firmy http://www.textalk.se/ . Prosiłem starego przyjaciela o dobrą radę, ale przyjaciel jak to przyjaciel, żadnej dobrej rady mi nie dał, tylko powiedział, ja ci to przygotuję. Specjaliści to ludzie zajęci, więc przygotował program i napisał, a teraz znajdź sobie kogoś, kto to wszystko wklei i sprawdzi czy działa, jak będą problemy, zadzwoń. W tej sytuacji zwróciłem się do innego przyjaciela (o pół wieku młodszego, ale czasem przyjaźń z wiekiem się nie liczy). Jakub Darecki, bo o nim mowa, zrobił resztę roboty, dodał do tego możliwość komentowania i dyskutowania, czyli forum, ostatnią część pracy wykonał  nieoceniony Webmaster "Racjonalisty", czyli Michał Przech, który umieścił to wszystko na serwerze i teraz mogę to oddać w Wasze ręce.

Zanim jednak uznałem, że już można to pokazać, trzeba było zrobić jeszcze jedną korektę, usunąć literówki, poprawić przecinki, wygładzić niektóre zdania. Tu w rolę korektora wcieliła się polonistka dobrzyńskiego gimnazjum, Elżbieta Wierzbicka. Z Elżbietą przez lata prowadziliśmy wspólnie gimnazjalne kółko dziennikarskie i internetową „Nawojkę” (do której programu oczywiście dostarczył Henryk).

Wśród osób, które dostarczyły mi cennych uwag była Justyna Trawińska, dziś studentka biologii, ale kiedyś jedna z Nawojek, która złapała bakcyla do naukowego dziennikarstwa i do biologii, więc oczywiście jestem z niej dumny jak paw. Justyna prowadzi swój blog, http://malpimozdzek.blog.pl/ , który ja odwiedzam codziennie i polecam gdzie mogę. (Z wielu ludzi, których poznałem kiedy mieli 14-15 lat, a dziś są już dorośli, jestem niesłychanie dumny i z wieloma łączy mnie dziwna, bo rozdzielona ogromną różnicą wieku przyjaźń.)

Jak sami widzicie, możemy być naprawdę wdzięczni ewolucji, że wykształciła w nas zdolność do przyjaźni, bo dzięki przyjaźniom życie jest milsze i  łatwiejsze.

Teraz zobaczymy, czy ta książka (e-book) będzie żyła własnym życiem. Kiedy człowiek ma naście lat rozmowy „o życiu” są jedną z radości życia, a pytanie skąd się wzięło dobro i zło jest jednym z ciekawszych i doskonale się do tych rozmów nadaje.

Przypominam link: http://moralne-zwierze.racjonalista.pl/