Paul Adams informuje o tym, co jego koledzy z BBC pomijają
Rano 24 kwietnia strona internetowa BBC News opublikowała reportaż Paula Adamsa, którego pierwotny tytuł brzmiał Hamas’ iron grip on Gaza is slowly slipping as residents protest [Żelazny uścisk Hamasu w Strefie Gazy powoli słabnie, kiedy mieszkańcy protestują], a obecnie nosi tytuł Anti-Hamas protests on rise in Gaza as group’s iron grip slips [Wzrasta liczba protestów przeciwko Hamasowi w Strefie Gazy, gdy żelazny uścisk tej grupy słabnie].
Artykuł Adamsa to była pierwsza wzmianka na stronie internetowej BBC News o porwaniu i egzekucji protestującego w Strefie Gazy, do której doszło prawie miesiąc wcześniej:
„Pod koniec marca 22-letni Odaj al-Rubai został porwany przez uzbrojonych mężczyzn z obozu dla uchodźców w mieście Gaza.
Kilka godzin później znaleziono jego potwornie poranione ciało.
Palestyńska Niezależna Komisja Praw Człowieka stwierdziła, że Odaj był torturowany, a jego śmierć nazwała „poważnym naruszeniem prawa do życia i pozasądowym zabójstwem”.
Raport Adamsa zawiera wywiady z protestującymi, z których jeden jest przedstawiony w następujący sposób:
„Świat jest oszukiwany w sprawie tego c o dzieje się w Strefie Gazy” – mówi Moumen al-Natour, prawnik z Gazy i były organizator antyhamasowskiego ruchu „My chcemy żyć” z 2019 r.
Co ciekawe, cztery wcześniejsze wersje raportu Adamsa przedstawiały tego samego rozmówcę inaczej: [podkreślenie dodane]
„Świat jest oszukiwany w sprawie sytuacji w Strefie Gazy” – mówi Moumen al-Natour, prawnik z Gazy i były więzień polityczny, który od dawna jest zagorzałym krytykiem Hamasu.
W grudniu 2023 r. amerykańskie media poinformowały, że „reżim Hamasu więził Al-Natoura dwadzieścia razy, w tym za „wyrażanie mojej opinii i próbę zorganizowania dodatkowych protestów”, ale z nieznanych przyczyn BBC zdecydowało się usunąć frazę „były więzień polityczny” około jedenaście i pół godziny po pierwotnej publikacji artykułu.
Szczególnie godnym uwagi aspektem raportu Adamsa jest rzadkie przedstawienie polityki Hamasu i innych organizacji terrorystycznych polegającej na wykorzystywaniu ludności cywilnej Strefy Gazy jako żywych tarcz.
„Najgłośniejszy sprzeciw był w Beit Lahiya, na północnym krańcu Strefy Gazy.
W serii zapisów głosowych naoczny świadek – który poprosił o zachowanie anonimowości – opisał kilka niedawnych incydentów, podczas których lokalni mieszkańcy uniemożliwili bojówkarzom Hamasu przeprowadzenie działań zbrojnych w obrębie swojej społeczności.
Powiedział, że 13 kwietnia bojówkarze Hamasu próbowali siłą wtargnąć do domu starszego mężczyzny, Dżamala al-Maznana.
„Chcieli wystrzelić rakiety i rury [obraźliwe określenie niektórych pocisków Hamasu produkowanych chałupniczo] z wnętrza jego domu” – powiedział nam naoczny świadek.
„Ale on odmówił.”
Incydent wkrótce nabrał większych rozmiarów, kiedy krewni i sąsiedzi stanęli w obronie al-Maznana. Napastnicy otworzyli ogień, raniąc kilka osób, ale ostatecznie zostali wypędzeni.
Oraz:
W innych miejscach Gazy protestujący nakazywali bojówkarzom, by trzymali się z daleka od szpitali i szkół, aby uniknąć sytuacji, w których ludność cywilna może zostać narażona na izraelskie ataki powietrzne.
Ale taki opór jest nadal ryzykowny. W mieście Gaza Hamas zastrzelił jednego takiego protestującego.
Strzelanina w byłej szkole, w której schronili się przesiedleńcy, a o której pisze Adams, miała miejsce ponad tydzień przed publikacją jego artykułu, ale BBC o niej wówczas nie informowała. Również niedawna historia dotycząca członka personelu szpitala Nasser w Chan Jounis, który otrzymał groźby od palestyńskiej organizacji terrorystycznej Islamski Dżihad po publicznym zażądaniu opuszczenia placówki przez jej funkcjonariuszy, nie została uznana przez BBC za wartą uwagi.
Jak widać, Paul Adams jest w pełni świadomy znanego od dawna faktu, że organizacje terrorystyczne w Strefie Gazy wykorzystują obecność cywilów w obiektach, w tym szpitalach i byłych szkołach, do celów wojskowych. Nasuwa się zatem pytanie, dlaczego jego koledzy wielokrotnie bezkrytycznie publikują propagandowe zaprzeczenia Hamasu, nie podając tego samego kontekstu.
Na przykład raport Davida Grittena i Sebastiana Ushera został zaktualizowany zaledwie kilka godzin przed ukazaniem się artykułu Adamsa i zawierał następującą informację: [podkreślenie dodane]
Wojsko izraelskie poinformowało w środę, że zaatakowało „grupę terrorystów działających w ramach ośrodka dowodzenia i kontroli Hamasu i [palestyńskiego] Islamskiego Dżihadu” w rejonie szkoły.
Oskarżono Hamas o wykorzystywanie cywilów jako żywych tarcz – zarzut, któremu grupa wielokrotnie zaprzeczała.
Jeśli Paul Adams może donieść, że „cywile padają ofiarą izraelskich ataków lotniczych”, ponieważ terroryści wykorzystują szpitale i szkoły, to jego koledzy oczywiście również będą w stanie dostarczyć widzom BBC ten sam istotny kontekst w swoich relacjach z takich incydentów.
Link do oryginału: https://camera-uk.org/2025/04/28/paul-adams-reports-what-his-bbc-colleagues-avoid/?utm_medium=email&utm_source=es
CAMERA-UK. 28 kwietnia 2025
Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska
Hadar Sela – badaczka i publicystka CAMERA UK