Raport specjalny PMW: Fałszywa narracja Autonomii Palestyńskiej; twierdzenie, że Izrael jest „sztucznym implantem kolonialnym”


Nan Jacques Zilberdik 2025-05-08

https://www.youtube.com/watch?v=cOWVP_HPJq0
https://www.youtube.com/watch?v=cOWVP_HPJq0

Przedstawianie Izraela przez Autonomię Palestyńską (AP) jako obcego, kolonialnego implantu na Bliskim Wschodzie stanowi jeden z podstawowych elementów ideologii tej instytucji, na której Autonomia Palestyńska zbudowała całą swoją tożsamość palestyńską.


Zaprzeczanie tysiącom lat historii Żydów w Ziemi Izraela przez AP obejmuje kłamstwa, że Żydzi tam nie mieszkali i nigdy nie pomyśleliby o osiedleniu się tam do czasu, kiedy zachodni kolonializm „umieścił” ich w „Palestynie”. Według fałszywej narracji AP, Zachód wymyślił syjonizm, żeby rozwiązać swój problem żydowski, pozbywając się niszczących społeczeństwo Żydów, którzy mogli następnie służyć jako linia frontu „przeciwko państwom arabskim” w regionie. Przewodniczący AP Mahmoud Abbas wyjaśnił, że Europejczycy ogólnie cierpieli z powodu Żydów, a „nawet Hitler … walczył z Żydami, ponieważ pracowali w oparciu o lichwę i pieniądze, innymi słowy, powodowali ruinę”. Pozbycie się szkodliwych Żydów i posiadanie kolonialnego implantu to to, co Abbas nazwał „dwie pieczenie na jednym ogniu”.


Narracja o kolonializmie jest centralnym punktem ideologii AP, ponieważ odmawia Izraelowi jakichkolwiek praw do istnienia w jakichkolwiek granicach. Skutecznie tworzy również poparcie na całym świecie dla roszczeń AP do „Palestyny od rzeki do morza”. Podczas obecnej wojny to hasło i narrację o kolonializmie pro-palestyńscy protestujący na całym świecie przyjęli jako ostateczną prawdę.


Ten „szatański projekt” – jak doradca przewodniczącego Autonomii Palestyńskiej Abbasa, Mahmoud Al-Habbasz, określa syjonizm i powstanie Izraela – został zapoczątkowany przez Brytyjczyków, którzy „sprowadzili obcych, którzy nie mieli nic wspólnego z Palestyną”. Autonomia Palestyńska twierdzi, że międzynarodowy kolonializm chciał zdestabilizować region arabski, dlatego „stworzył ideę syjonistyczną” i „osadził” Żydów w „Palestynie”:

Doradca Abbasa: „Brytyjski Mandat otworzył drzwi żydowskiej imigracji do Palestyny i sprowadził obcych, którzy nie mieli nic wspólnego z Palestyną ... Być może świat nie uzna [palestyńskiego] bytu politycznego, ale raczej [tylko] część historycznej ojczyzny, ale dla wszystkich Palestyńczyków historyczną ojczyzną pozostanie cała Palestyna (tj. cały Izrael)... Kolonializm chciał podzielić region i osadzić w sercu tego regionu obcy element, jakim jest Izrael, by pozostał on areną napięć, braku bezpieczeństwa i braku stabilności... ludem, który jest obcy dla regionu i jest przyjacielem państw kolonialnych: Żydami. Więc stworzyli ideę syjonistyczną... ten szatański projekt, kolonialny projekt Palestyny i kradzież Palestyny ”.

[Doradca ds. religii i stosunków islamskich przewodniczącego Autonomii Palestyńskiej Mahmuda Abbasa, Mahmoud Al-Habbasz, strona na Facebooku, 29 listopada 2024 r.]

Organizacja Palestinian Media Watch ujawniła liczne wypowiedzi Al-Habbasha, w których nazwał on Żydów i Izraelczyków „szatanem” i „złem”.


Według Al-Habbasza Izrael służy teraz „amerykańskiemu projektowi kolonialnemu”, a premier Izraela Netanjahu „wykorzystał” masakrę Hamasu i rozpoczęcie przez niego wojny terrorystycznej przeciwko Izraelowi 7 października 2023 r. do tego „satanistycznego spisku”:

 

 

Al-Habbash: „[Premier Izraela] Netanjahu wykorzystał wydarzenia z 7 października 2023 r. do realizacji swojego szatańskiego spisku, którego celem jest wyeliminowanie sprawy palestyńskiej i rozszerzenie zakresu wojny do wojny regionalnej, dzięki której na nowo nakreśli mapy geograficzne i polityczne regionu w sposób, który będzie służył amerykańskiemu projektowi kolonialnemu, który dąży do hegemonii i nowego rodzaju kolonializmu w regionie arabskim”.

[Doradca ds. religii i stosunków islamskich przewodniczącego Autonomii Palestyńskiej Mahmuda Abbasa Mahmoud Al-Habbasz, strona na Facebooku, 9 października 2024 r.]

Również wysoki rangą funkcjonariusz Autonomii Palestyńskiej i Fatahu Dżibril Radżoub twierdzi, że „Amerykanie i Europejczycy” wykorzystują Izrael do „kontrolowania całego regionu” i jego zasobów:

 

 

Sekretarz Komitetu Centralnego Fatahu Dżibril Radżoub: „[Izrael] to projekt, który ma na celowniku cały region Bliskiego Wschodu. Izrael jest gwarancją dla Amerykanów i Europejczyków, że będą kontrolować cały ten region, jego ropę, szlaki morskie, gospodarkę, wszystko w nim”.

[Strona internetowa Sky News Arabia, 15 stycznia 2025 r.;
Sekretarz Komitetu Centralnego Fatahu Dżibril Radżoub, strona na Facebooku,
15 stycznia 2025 r.]

Odpowiedź Autonomii Palestyńskiej na pytanie, dlaczego Żydzi przystali na plany Zachodu i dobrowolnie osiedlili się w „Palestynie”, z którą nie mieli żadnego związku, opiera się na antysemickiej ideologii Autonomii Palestyńskiej: Żydzi przybyli tu dla pieniędzy, zwabieni przez Zachód obietnicami, że w „Palestynie” zarobią więcej niż gdzie indziej:

 

 

Doradca szefa Komitetu Oporu wobec Osadnictwa i Muru, Ayed Morrar: „Gdyby ekspansjonistyczna okupacja (tj. Izrael) miała okazję osiedlić się w Egipcie i Jordanii, nie przegapiliby tej okazji... Nie ma żadnego religijnego ani emocjonalnego związku między mieszkańcem państwa okupacyjnego (tj. Żydami) a tym państwem. Powiedzieli mu: zarabiasz 1000 dolarów we Francji, w Palestynie możesz zarobić 1200 lub 1500 dolarów, dlatego przyjechał z tego powodu, z międzynarodowym wsparciem, aby być bazą wojskową dla Zachodu na Bliskim Wschodzie”.

[Oficjalna telewizja AP, 12 grudnia 2024]

Inne wyjaśnienie przedstawił pewien tunezyjski naukowiec, który stwierdził, że „tradycyjny kolonializm” to w rzeczywistości „syjonistyczny kolonializm”:

 

 

Wykładowca nauk politycznych dr Ibrahim Al-Rifa'i: Czy tradycyjny kolonializm był tylko francuski i brytyjski?


Prezenter oficjalnej TV AP:
 A może włoski?


Ibrahim Al-Rifa'i:
 To był w rzeczywistości kolonializm syjonistyczny... Oni [Żydzi] myślą, że cały świat, który jest poza kręgiem syjonizmu, to goje (tj. nie-Żydzi) i że powinna rządzić syjonistyczna globalizacja, i prowadzą wojnę światową od czasów sprzed tradycyjnego kolonializmu. Tradycyjny kolonializm był całkowicie syjonistyczny. Ten kolonializm z różnymi nazwami – brytyjski, angielski, francuski – był po prostu kolonializmem syjonistycznym”.

[Oficjalna telewizja AP, Stolica stolic – Tunis , 12 lutego 2025 r.]

Oficjalna telewizja AP pomaga utrwalić narrację AP, że Izrael został stworzony jako kolonialna placówka. Prezenter telewizji AP informował widzów, że ponieważ Bliski Wschód stanowił „zagrożenie” dla „europejskiego i amerykańskiego kapitalizmu”, Izrael został stworzony jako „wrogi twór” w regionie arabskim i jako „przyjaciel kolonializmu”:

 

 

Prezenter oficjalnej telewizji AP: „Utworzenie Izraela nie było projektem żydowskim, ale raczej projektem syjonistycznym z inicjatywy burżuazji syjonistycznej, która była dodatkiem do europejskiego i amerykańskiego kapitalizmu. Pierwszym, który zasugerował przekształcenie tego w rzeczywisty fakt, był [były] brytyjski premier [Sir Henry Campbell-] Bannerman (patrz notatka poniżej). Na początku konferencji europejskiej na początku XX wieku powiedział: ‘Europejska cywilizacja jest zagrożona rozpadem i wyginięciem, a naszym obowiązkiem jest znalezienie skutecznego sposobu, aby zapobiec jej upadkowi’. Następnie konferencja doszła do planu, który wymaga udaremnienia jakiegokolwiek zjednoczenia lub porozumienia między krajami Bliskiego Wschodu, ponieważ stanowią one jedyne zagrożenie dla przyszłości Europy, a sposobem na osiągnięcie [rozwiązania tego problemu] jest ustanowienie zewnętrznego tworu narodowego, który jest obcy regionowi, wrogi jego mieszkańcom i przyjazny wobec kolonializmu ” .

[Oficjalna telewizja AP, Filozofia wytrwałości, 26 października 2024 r.]

Były generał major Sił Bezpieczeństwa Autonomii Palestyńskiej podkreślił, że to Wielka Brytania przewodziła „kradzieży” „Palestyny” na rzecz „wielkiego projektu kolonialnego”:

 

 

Generał dywizji sił bezpieczeństwa PA (w stanie spoczynku) i ekspert ds. bezpieczeństwa narodowego Ahmed Issa: „Izrael jest jedynym państwem, które nie zostało założone przez swoich ludzi na swojej ziemi. Zostało założone przez kradzież i jest produktem dużego projektu kolonialnego prowadzonego przez państwa kolonialne pod przywództwem Wielkiej Brytanii ” .

[Oficjalna telewizja AP, Izrael w wiadomościach, 28 października 2024 r.]

Ruch Abbasa, Fatah, twierdzi, że od tego czasu angażuje się w „walkę” mającą na celu „wyzwolenie Palestyny” spod „kolonializmu”:

Członek Rewolucyjnej Rady Fatahu Ahmed Ghneim: „To rewolucyjne przywództwo [Fatahu] stanowiło kręgosłup Fatahu i odegrało decydującą rolę w rozwiązaniu problemu okupacji izraelskiej przez naród palestyński, a także odegrało kluczową rolę w opracowaniu strategii Fatahu, który nie przestał dążyć do wyzwolenia terytoriów palestyńskich spod kolonializmu ” .

[„Al-Quds”, 7 stycznia 2025]

Również stały publicysta oficjalnej gazety Autonomii Palestyńskiej twierdził, że „Izrael jest narzędziem państw krzyżowców” i wszystkich amerykańskich administracji:

 

 

Stały publicysta oficjalnej gazety AP, Omar Hilmi Al-Ghoul: „ Izrael jest narzędziem… które naciska na przekształcenie konfliktu z politycznego, ekonomicznego, kulturalnego i społecznego w konflikt religijny. Państwa krzyżowców, które nadal mają w głowach ideę rozliczania się z Arabami i muzułmanami, wciąż krążą wokół [tej idei]. Trump mówi o wojnie Goga i Magoga, o Armagedonie, podobnie jak [były prezydent USA] Bush syn i [były prezydent USA] Bush ojciec, i wszystkie amerykańskie administracje. Duża część kapitalistycznych państw zachodnich mówi w ten sposób”.

[Oficjalna telewizja AP, 24 września 2024]

Muwaffaq Matar, członek Rady Rewolucyjnej Fatahu i stały publicysta oficjalnej gazety Autonomii Palestyńskiej, powtórzył słowa Al-Ghoula, pisząc, że Izrael „został sztucznie wyhodowany (w probówce)” i że działania Izraela oraz „podsycanie konfliktów religijnych i etnicznych oraz wojen domowych między Arabami” dowodzą, że Zachód stworzył Izrael, aby sparaliżować świat arabski:

System okupacyjny (Państwo Izrael)który został sztucznie wyhodowany (w probówce) [oba nawiasy w źródle], został zasadniczo ustanowiony na podstawie decyzji przywódców państw kolonialnych… Omawiali oni sposoby zapewnienia sobie władzy nad narodami arabskimi … Pisali…: ‘Sprowadźmy grupy mieszkańców, którzy są nam przyjaźnie nastawieni, i osadźmy ich w regionie na wschód od Kanału Sueskiego’, innymi słowy, w Palestynie. Te słowa zawierają tajemnicę Izraela, którą znają prezydenci i królowie państw kolonialnych…


‘Sprowadźmy do Palestyny Żydów, którzy są do nas przyjaźnie nastawieni’.
 Jeśli chodzi o ich cele, szanowny czytelnik… może analizować cele wielkich kolonizatorów na podstawie tego, co Izrael zrobił i robi w Palestynie i w państwach arabskich, zarówno bliskich, jak i dalekich. [Może analizować], jak rządy politycznego i religijnego syjonizmu zrobiły wiele w kwestii podsycania konfliktów religijnych i etnicznych oraz wojen domowych między Arabami, a także w kwestii pozostawiania państw arabskich w stanie wojen, które niszczą ich energię, zasoby i możliwości”.

  [Oficjalna strona internetowa gazety AP „Al-Hayat Al-Jadida”, 20 października 2024 r.]

Poparł to kolejny autor oficjalnego dziennika PA, Hassan Hmeid, który stwierdził, że Izrael „jest sztucznym tworem, ustanowionym decyzją Zachodu”. Wyraził także nadzieję na „zaprzestanie i wyginięcie” Izraela:

„Prawda, która jest tak oczywista i jasna jak złote słońce w pogodny letni dzień, jest taka, że twór izraelski jest tworem sztucznym, który został ustanowiony decyzją Zachodu, a który obecnie jest sponsorowany i broniony zgodnie z wolą Zachodu i jego polityką … Nie możemy pokładać nadziei w Zachodzie, który opowiada się po stronie izraelskiego barbarzyństwa, ale wiemy, że końcem potęgi bytu izraelskiego jest zaprzestanie i wyginięcie, podczas gdy ci, którzy pozostaną, to ludy kultury, ludy cywilizacji” .

[Oficjalna strona internetowa gazety AP „Al-Hayat Al-Jadida”, 27 października 2024 r.]

Później, po tym jak prezydent USA Trump ogłosił swój plan dotyczący Strefy Gazy, obejmujący relokację „uchodźców” (patrz uwaga poniżej), publicysta Matar dodał, że:

Niechciani w Europie ‘Żydzi syjonistyczni’ zostali wybrani do okupacji Palestyny i osiedlenia się w niej, mając na celu wykorzystanie ich jako kolonialnych pełnomocników i zapobieżenie odrodzeniu się narodów w regionie! ”

[Oficjalna gazeta AP „Al-Hayat Al-Jadida”, 11 lutego 2025 r.]

Organizacja Palestinian Media Watch poinformowała o artykule w oficjalnej gazecie Autonomii Palestyńskiej, w którym autor porównał „kolonialny Zachód” do greckiego boga Zeusa, który dał Izraelowi/Pandorze puszkę broni, którą Izrael otworzył, a która teraz sieje śmierć i zniszczenie na świecie.


Przedstawiciele OWP również popierają tę demonizującą fałszywą narrację palestyńską. Dyrektor ds. stosunków arabskich OWP, Anwar Abd Al-Hadi, niedawno nazwał Izrael „państwem, które ktoś stworzył”:

 

 

Dyrektor ds. stosunków arabskich OWP Anwar Abd Al-Hadi: „Izrael nie ma korzeni w ziemi. Izrael jest  państwem, które ktoś stworzył, państwem, które stworzył Zachód. Państwem, które składa się z ludzi z 90 obywatelstwami. Dlatego jeśli Izrael nie da Palestyńczykom tego, na co zasługują, w Izraelu nastąpi eksplozja”.

[Oficjalna telewizja AP, Stolica stolic – Damaszek, 17 listopada 2024 r.]

Gubernator okręgu Autonomii Palestyńskiej w sposób ukryty nawiązał do Izraela jako potęgi kolonialnej, mówiąc, że „Palestyna zostanie wyzwolona w taki sam sposób, w jaki została wyzwolona spod jarzma starożytnych potęg kolonialnych”:

 

 

Gubernator okręgu Salfit, Abdallah Kmeil: „Palestyna zostanie wyzwolona po latach ucisku. Ta ziemia zostanie wyzwolona tak, jak została wyzwolona w przeszłości spod jarzma starożytnych potęg kolonialnych i imperiów, które okupowały Palestynę. Imperia odeszły, Mongołowie odeszli, Rzymianie i krzyżowcy odeszli – a Palestyna i naród palestyński pozostały”.

[Oficjalna telewizja AP, Olbrzymy wytrwałości, 27 grudnia 2024]

W tym samym duchu inny funkcjonariusz OWP domagał się, aby Żydzi „wrócili do swoich korzeni w Europie i w innych państwach, z których przybyli”:

 

 

Przedstawiciel OWP przy ONZ i organizacjach międzynarodowych w Genewie Ibrahim Chreiszeh: „Izrael jest państwem okupującym i musi zakończyć swoją okupację… My jako naród palestyński cierpieliśmy z powodu tej okupacji przez 57 lat aż do teraz… Teraz oni (tj. Izraelczycy/Żydzi) mówią o historycznej Palestynie od Morza [Śródziemnego] do rzeki [Jordan], a później będą mówić o [czymś] jeszcze większym. Myślą, że zgodnie z opowieściami religijnymi Wielki Izrael od rzeki Nil do [rzeki Eufrat w] Iraku jest ziemią Wielkiego Izraela. Większość z nich pochodziła z różnych narodów i grup etnicznych z Europy i innych państw i ukradła ziemię palestyńską. Historycznie rzecz biorąc, my Palestyńczycy jesteśmy Żydami, Chrześcijanami i Muzułmanami. Mieszkaliśmy na tej ziemi przez tysiące lat, a Palestyńczycy byli tam przed wszystkimi religiami. Dlatego ci, którzy twierdzą, że mają ‘historyczne prawo’ (tj. Żydzi), muszą powrócić do swoich korzeni w Europie i w innych państwach, z których przyszli. Palestyna pozostanie dla Palestyńczyków."

[Wiadomości oficjalnej telewizji AP, 12 października 2024 r.]

W listopadzie 2024 r. na konferencji dialogów śródziemnomorskich w Rzymie Rawhi Fattouh, przewodniczący Palestyńskiej Rady Narodowej (organu ustawodawczego OWP), wstał i opuścił „spotkanie dialogowe”, gdy zobaczył, że uczestniczy w nim również członek parlamentu Izraela Juli Edelstein, tłumacząc, że zrobił to, ponieważ odmawia „siedzenia z kolonialistą, który kradnie ziemie”:

„Przewodniczący Rady Narodowej [Fattouh] przerwał spotkanie dialogowe i zrezygnował z niego na znak protestu przeciwko obecności kolonialisty [izraelskiego członka parlamentu] Juli Edelsteina, który przybył jako przedstawiciel izraelskiego parlamentu... Fattouh przedstawił uczestnikom i włoskiemu parlamentowi list protestacyjny, w którym wyjaśnił, że nie należy zasiadać z kolonialistą, który kradnie ziemie, łamie prawo międzynarodowe i zastrasza rdzennych mieszkańców, ponieważ jest to całkowicie sprzeczne z duchem i zasadami konferencji, której tytuł brzmi pokój i stabilność”.

[Oficjalna gazeta AP „Al-Hayat Al-Jadida” , 28 listopada 2024 r.]

Link do oryginału: https://palwatch.org/page/37112

Palestinian Media Watch, 27 kwietnia 2025

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

 

Nan Jacques Zilberdik jest badadczką i publicystką PMW.