Żyjemy w momencie kulturowego chaosu


Giulio Meotti 2024-02-20

Katedra w Utrechcie. (Zdjęcie: Wikipedia.)
Katedra w Utrechcie. (Zdjęcie: Wikipedia.)

„Europa nigdy nie wybaczy Żydom Auschwitz” – pisał holenderski pisarz Leon de Winter. Paradoks? Nie tak bardzo. Być może w świadomości wielu Europejczyków islam jest narzędziem pozwalającym położyć kres temu psychologicznemu paradoksowi.


Pomyślcie tylko, że 7 października Hamas wygnał z ich domów 1894 ocalałych z Szoah, a  ulice Europy pełne były rozradowanych islamistów.


Uniwersytet w Utrechcie, czwartego co do wielkości miasto w Holandii, odwołał (następnie wznowił) serię konferencji na temat Holokaustu, ponieważ „nie można zagwarantować bezpieczeństwa prelegentów, studentów, nauczycieli i gości”. Uniwersytet skapitulował wobec propalestyńskich gróźb. „Powodem jest to, że chcemy ułatwić różnorodny i zrównoważony dialog na ten temat” – mówi rektor w Wokkese. „Potrzebujemy więcej czasu, aby umieścić wydarzenia z 7 października i z kolejnych dni w szerszej perspektywie, z miejscem na różne opinie i przekonania”.


Fantastyczne, prawda? Teraz, aby ugłaskać muzułmanów, europejskie uniwersytety odwołują Wykłady na temat Szoah. A wykłady o wyprawach krzyżowych? A kolonializm? A historia religii?


Kto wie, co myśli o tym Naftali Fürst, jeden z więźniów portretowanych przez amerykańskiego fotografa Harry'ego Millera w obozie w Buchenwaldzie, gdzie wielu utrechckich Żydów zginęło.


Rankiem 7 października bratanek Naftalego cudem uszedł z życiem w kibucu Kfar Aza, gdzie Hamas zabił 62 z 900 mieszkańców.


Frits Bolkestein na łamach „Wall Street Journal” wspomina, że na Uniwersytecie w Utrechcie profesor Van der Horst chciał w wykładzie przed przejściem na emeryturę porozmawiać o islamskim antysemityzmie, ale uniwersytet uniemożliwił to.


Ta sama historia w Anglii. W tym tygodniu w szkołach odwołane są zajęcia na temat Holokaustu z powodu „napięć społecznych” (czytaj: przemocy islamskiej). Angielska aktorka Maureen Lipman powiedziała, że „dziś w Anglii nie ma bezpiecznego miejsca dla Żydów”.


Potem dziwimy się, że przedszkola im. Anny Frank w Niemczech chcą zmieniać nazwę.


W Eurabii nie ma wielu powodów do radości. A w Utrechcie nie ma żartów z islamistami: w ich ataku w centrum miasta zginęły trzy osoby.


Praca holenderskiego artysty Driesa Verhoevena w Utrechcie przedstawia białego olbrzyma, który spadł z piedestału: „Sic transit Gloria Mundi”.


„Nie zdziwiłem się, że Uniwersytet w Utrechcie chciał przełożyć konferencję na temat Holokaustu, ale zdziwiłem się, gdy pojawiło się z tego powodu pewne poruszenie” –skomentował ironicznie Max Pam w „Volkskrant”.


Byłem w Utrechcie w 2009 roku w ramach dziennikarskiego śledztwa w sprawie islamizacji Holandii i już wtedy zrozumiałem, że żyjemy w momencie kulturowego chaosu.


Witamy w podbitym mieście!


Mohammed jest najczęściej nadawanym imieniem chłopców urodzonych w Utrechcie, a meczety codziennie przez głośniki nawołują do modlitwy.


Profesor pochodzenia irańskiego, Afshin Ellian. pracuje na Uniwersytecie w Utrechcie, gdzie chronią go ochroniarze.


Kardynał Utrechtu i prymas Holandii Willem Eijk, którego bardzo chciałbym widzieć jako papieża po długiej dekadencji pod rządami Franciszka, powiedział, że jeśli tendencja ta utrzyma się do 2028 r., cała archidiecezja utrechcka, największa w kraju i jedyna, w której nadal istnieje obecność chrześcijan, mogłaby „zniknąć”. Eijk wyraził obawę, że z 300 kościołów, jakie nadal posiada archidiecezja utrechcka, w 2028 r., kiedy przejdzie na emeryturę, pozostanie mniej niż dwadzieścia.


„Teoretycznie już dziś jeden kościół byłby wystarczający dla wszystkich aktywnych wierzących w Utrechcie” – wyjaśnia "Trouw". Przewidywania Eijka potwierdza decyzja o wystawieniu na sprzedaż także katedry św. Katarzyny, będącej symbolem holenderskiego katolicyzmu od 1560 roku.


Sic transit Gloria Europae.


Kontynent, który znaliśmy, wkrótce przestanie istnieć. Ale kto będzie pamiętał?


Link do oryginału: https://www.israelnationalnews.com/news/385017

Israel National News, 11 lutego 2024

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


Giulio Meotti
 

Włoski publicysta, autor książki „A New Shoah: The Untold Story of Israel’s Victims of Terrorism”.