Prawda

Sobota, 27 lutego 2021 - 04:41

« Poprzedni Następny »


Wołanie o spóźnioną sprawiedliwość dla pułkownika Larry’ego Franklina


Caroline Glick 2020-12-07


W zeszłym miesiącu w mały mieście w Zachodniej Wirginii 74-letni mężczyzna i jego żona, inwalidka, zostali hospitalizowani na kilka dni po zjedzeniu zepsutej żywności, którą mąż wyłowił ze śmietnika.


Od piętnastu lat były analityk wywiadu Pentagonu i pułkownik (w stanie spoczynku), Lawrence (Larry) Franklin i jego żona, Patricia, żyją w skrajnej nędzy. Przez 35 lat służby pułkownik Franklin był uważany za znakomitego, nieustraszonego oficera wywiadu przez swoich kolegów i przełożonych  Defense Intelligence Agency (DIA), w U.S. Air Force i w Biurze Sekretarza Obrony. Teraz ten starzejący się już bohater, który uratował życie wielu żołnierzom USA, jest złamanym człowiekiem. Pułkownik Franklin żyje z marnych groszy, jakie zarabia myjąc naczynia, czyszcząc szamba i parkując samochody, a równocześnie opiekuje się swoją niepełnosprawną żoną.   


Popadnięcie pułkownika Franklina w niełaskę jest sprawą, która krzyczy o sprawiedliwość.


W 2003 roku pułkownik Franklin, ocalały z zamachu 9/11 na Pentagon, pracował w wydziale irańskim Biura Sekretarza Obrony. Ówczesny sekretarz obrony, Donald Rumsfeld, potrzebował nieustannej informacji o Iranie: a mianowicie, o staraniach Iranu, by podważyć działania wojenne USA w Iraku i w Afganistanie, szeroko rozciągniętych sieciach irańskiego terroru i szybko rozwijanym programie budowy broni jądrowej tego kraju.


W ramach swoich obowiązków pułkownik Franklin był autoryzowany do dzielenia się materiałami wywiadu z sojusznikami USA, włącznie z Izraelem. Miał trwające od dawna, dobre stosunki z izraelskimi oficerami armii i wywiadu, datujące się od czasów jego pracy jako attaché Sił Obrony Powietrznej w Izraelu w latach 1990. Pułkownik Franklin utrzymywał także bliskie kontakty z ludźmi, którzy pracowali nad związanymi z Iranem kwestiami dla proizraelskiego lobby, AIPAC.


Przez całą prezydenturę George’a W. Busha polityka wobec Iranu była kłębkiem sprzeczności. Departament Stanu i CIA popierali politykę appeasementu wobec Iranu i pragnęli nie zauważać zagrożenia, jakie Iran stanowił dla sił USA w Iraku i Afganistanie, jak również o gromadzących się dowodów o jego programie nuklearnym. Rumsfeld, ówczesny wiceprezydent, Dick Cheney i kilku członków Rady Bezpieczeństwa Narodowego uważali, że Iranu nie można ugłaskać, że jest zagrożeniem, któremu trzeba się przeciwstawić.  


Stojąc wobec podziału między swoimi głównymi doradcami Bush wybrał niespójność, odmawiając wydania wyraźnych wskazówek, które ustawiłyby go po jednej lub po drugiej stronie.


Długie lata badań i walki z Iranem w roli analityka wywiadu i agenta przekonały pułkownika Franklina, że rację miały jastrzębie. W rozmowie z „Newsweekiem” na początku tego tygodnia wyjaśnił, że w okresie poprzedzającym dowodzoną przez USA inwazję na Irak w 2003 roku stał się świadomy tego, że Iran zamierzał zamienić zbliżającą się wojnę w Iraku w nową wojnę wietnamską przez inicjowanie powstań przeciwko siłom USA przy pomocy niekonwencjonalnego terroru i sił milicyjnych. Zaniepokojony, że prezydent Bush nie był w wystarczającym stopniu poinformowany o zamiarach Iranu, pułkownik Franklin omawiał irańskie zagrożenie z wysokimi rangą pracownikami AIPAC w nadziei, że przekażą jego troski członkom Narodowej Rady Bezpieczeństwa, którzy z kolei przekażą je prezydentowi.


W działaniu Franklina nie było nic niezwykłego. Funkcjonariusze bezpieczeństwa narodowego we wszystkich częściach rządu USA często spotykają się z cywilnymi lobbystami, uczonymi z think tanków i innymi osobami, i omawiają z nimi bieżące sprawy w nadziei na pchnięcie do przodu swoich celów. 


Franklin jednak nie zdawał sobie w owym czasie sprawy z tego, że walka wewnątrz administracji Busha nie była jedynie sporem o prowadzoną politykę. Jak Franklin wkrótce odkrył, w stanowisku kilku proirańskich gołębi pobrzmiewał głęboko osadzony antysemityzm. Uważali oni, że Izrael fałszywie przedstawiał Iran jako zagrożenie, by służyć własnym interesom. Twierdzili, że żydowsko-amerykańscy zwolennicy Izraela w rządzie i poza nim próbują pchać USA, by zajęły konfrontacyjne stanowisko wobec skądinąd nieszkodliwego Iranu, aby tym poprzeć państwo żydowskie. Ten antysemicki pogląd podzielało również kilku pracowników FBI, którzy uważali żydowsko-amerykańskie poparcie dla sojuszu USA-Izrael za oznakę potencjalnej zdrady.


Poczynając od 2003 roku kilku funkcjonariuszy FBI i DIA rozpoczęło śledztwo wobec żydowskich pracowników Pentagonu i wobec ludzi z AIPAC o rzekome szpiegowanie na rzecz Izraela. Kiedy zobaczyli, że pułkownik Franklin, irlandzki katolik, spotyka się z pracownikami AIPAC, wezwali go na szereg przyjacielskich rozmów.  


W rozmowie telefonicznej z “Newsweek” w tym tygodniu pułkownik Franklin mówił o silnym antysemityzmie tych śledczych. Jeden z nich, który był w DIA specjalistą ds. Bliskiego Wschodu, miał na biurku flagę Hezbollahu. Ten człowiek twierdził, że grupa terrorystyczna, która zabiła 243 żołnierzy amerykańskiej piechoty morskiej w Bejrucie w 1983 roku i którą od dawna uważano za najbardziej niebezpieczną grupę terrorystyczną na świecie, w rzeczywistości w ogóle nie jest grupą terroru. Agent FBI chwalił się pułkownikowi Franklinowi swoim wujkiem, który służył jako nazistowski generał w II wonie światowej.


Pułkownik Franklin, który początkowo nie miał podejrzeń co do ich zamiarów, rozmawiał z śledczymi bez obecności adwokata. Kiedy jednak przesłuchania trwały, zrozumiał, że jego interlokutorów interesują tylko Żydzi – szczególnie zaś, Żydzi w Pentagonie. Śledczy podpisywali się pod teorią spiskową, która plasowała amerykańskich Żydów i Izrael w centrum problemów Ameryki. Kiedy ich bigoteria stała się oczywista, pułkownik Franklin przestał współpracować i otwarcie zarzucił  śledczym z DIA i FBI antysemityzm. Oni z kolei oskarżyli go o to, że jest ukrytym Żydem i otwarli przeciwko niemu śledztwo o szpiegostwo.  


W połowie 2004 roku 30 agentów eskortowało Franklina do jego domu i przeprowadzili 10-godzinną rewizję. Przesłuchiwali jego starego ojca i jego 15-letniego syna. Znaleźli poufne dokumenty, które pułkownik Franklin zabrał do domu z pracy, by móc je czytać nocą, kiedy opiekował się swoją chorą żoną.   

Pułkownik Franklin, wraz dwoma przedstawicielami AIPAC, został oskarżony o „szpiegostwo na rzecz Izraela”. Choć oskarżenia wobec przedstawicieli AIPAC zostały odrzucone pięć lat później, pułkownik Franklin przyznał, że zabrał do domu poufne dokumenty i miał “nieautoryzowane rozmowy” z ludźmi z AIPAC o „poufnym temacie” – mimo faktu, że nie dzielił się z nimi żadnymi poufnymi informacjami.


Chcąc uczynić z pułkownika Franklina przykład, prokuratorzy żądali od sędziego wyroku 12 lat więzienia. Jednak po odrzuceniu oskarżeń wobec przedstawicieli AIPAC i po otrzymaniu listów poparcia dla pułkownika Franklina od ludzi z najwyższego szczebla służb bezpieczeństwa narodowego USA, którzy zaświadczali o jego niezachwianym patriotyzmie i olbrzymim wkładzie w bezpieczeństwo narodowe USA, sędzia skazał Franklina na 10 miesięcy półotwartego więzienia, żeby umożliwić mu podjęcie pracy i opiekę nad żoną. Z powodu skazania pułkownikowi Franklinowi odebrano jednak wszystkie jego wojskowe świadczenia i emeryturę, zostawiając go bez środków do życia i bez możliwości utrzymywania rodziny.


Czas dowiódł prawdziwości ostrzeżeń Franklina. Iran jest dziś o krok od zdobycia arsenału jądrowego. Podsyca wojny w Syrii, Libanie, Gazie, Iraku, Afganistanie i Jemenie. Jak ostrzegał pułkownik Franklin, Pentagon w zeszłym roku ujawnił wcześniej utajnione szczegóły o bezpośredniej roli Iranu w zabijaniu żołnierzy USA w Iraku. Według danych Pentagonu, Iran był bezpośrednio odpowiedzialny za setki żołnierzy zabitych w walkach w Iraku od 2003 do 2011 roku.


Osobiste cierpienia pułkownika Franklina pokazują główny cel jego prześladowców. Faktem jest, że jego “przestępstwo” zdarza się nieustannie w Waszyngtonie. Pracownicy rządowi cały czas zabierają poufne dokumenty z miejsca pracy. Czy jest to serwer Hillary Clinton, przekazanie przez byłego dyrektora CIA, Johna Deutcha, poufnych informacji do swojego niechronionego komputera w domu, czy tysiące biurokratów średniego szczebla, którzy drukują dokumenty (jak to zrobił pułkownik Franklin), żeby pracować nad nimi w domu, decyzja oskarżenia pułkownika Franklina o przestępcze obchodzenie się z poufnymi dokumentami – zamiast zdegradowania go, udzielenia mu nagany lub oskarżenia go o wykroczenie - była działaniem wybiórczym i szkodliwym. Również jego rozmowy z przedstawicielami AIPAC nie były w żadnym razie przestępstwem. Departament Sprawiedliwości zrezygnował z oskarżenia przeciwko przedstawicielom AIPAC, ponieważ nie można było dowieść ani przestępczego zamiaru, ani szkody wyrządzonej rządowi USA. Ponadto Departament Sprawiedliwości musiał przyznać, że rozmowy z pułkownikiem Franklinem nie różniły się od rozmów z niezliczonymi pracownikami administracji na znacznie wyższych stanowiskach niż to, jakie zajmował pułkownik Franklin.  


Problem z losem pułkownika Franklina nie polega po prostu na tym, że jest to od dawna cierpiący, niewinny patriota. Problemem jest to, że pułkownik Franklin został zaatakowany i postawiony przed sądem, a jego życie zostało zniszczone, tylko po to, by promować antysemicką agendę polityczną. Chciano uczynić przykład z biurokraty średniego szczebla w celu zasygnalizowania szerszej publiczności pracowników publicznych, że nie powinni sprzeciwiać się polityce ugłaskiwania Iranu i że nie wolno im mieć nic wspólnego z Żydami w rządzie i z ludźmi, którzy uważają Iran za zagrożenie dla Ameryki.


Na początku tego tygodnia pro bono adwokat pułkownika Franklina, Allen Lowy, przedstawił oficjalną prośbę prezydentowi Donaldowi Trumpowi o ułaskawienie pułkownika Franklina i przywrócenie mu jego cywilnej i wojskowej emerytury i świadczeń. Kiedy USA i ich sojusznicy spoglądają na administrację Bidena, która zmierza do przywrócenia polityki Obamy ugłaskiwania Iranu i – w najlepszym wypadku – obojętności wobec Izraela, ułaskawienie Franklina powiedziałoby wyraźnie, że niepokój o zachowanie Iranu, wroga USA i przyjazne traktowanie Izraela i amerykańskich Żydów nie są przestępstwem.

 

A Call for Late Justice for Col. Larry Franklin

Nesweek, 27 listopada 2020

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaCaroline Glick 

Znana dziennikarka izraelska, pracuje w „Jerusalem Post”. Urodzona w Stanach Zjednoczonych, gdzie ukończyła studia z nauk społecznych. Emigrowała do Izraela w 1991 roku, wstępując natychmiast do IDF, w 1996 roku zakończyła karierę w wojsku w stopniu kapitana. Występuje często w izraelskiej telewizji, jest również zapraszana przez różne stacje telewizyjne w USA.     


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1776 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Spotkanie w BBC Davida Baddiela z profesorem z SOAS, który usprawiedliwia palestyńską negację Holocaustu   Levick   2021-02-26
Dlaczego Międzynarodowy Trybunał Karny jest w błędzie: Izrael nie jest winny “zbrodni wojennych”   Fitzgerald   2021-02-25
Propaganda terroryzmu nadal obecna na Twitterze   Fernandez   2021-02-23
Okrucieństwo podnoszenia płacy minimalnej   Jacoby   2021-02-23
Na tropach dyktatora i smętków   Koraszewski   2021-02-22
Czy zapał Bidena do zawarcia umowy zadziała lepiej niż „maksymalne naciski”?   Tobin   2021-02-22
Kościół antyrasizmu   Coyne   2021-02-20
Łamanie praw człowieka, o którym nikt nie mówi   Toameh   2021-02-19
Czy sukcesy Trumpa przetrwają na Bliskim Wschodzie?   Milliere   2021-02-18
Nawet najbardziej elokwentni Palestyńczycy (tacy jak Noura Erakat) mają idiotyczną mentalność “sumy zerowej”, że pomaganie Izraelowi równa się szkodzeniu Palestyńczykom     2021-02-17
Człowiek to brzmi dumnie   Koraszewski   2021-02-17
Dla Obamy Izrael nie był “żadną Ziemią Obiecaną”   Bard   2021-02-16
Przeszłość i przyszłość, czyli uwagi o futurologii   Koraszewski   2021-02-15
Wybory prezydenta Bidena wskazują na długą listę błędów w polityce wobec Bliskiego Wschodu   Amos   2021-02-15
Klapki na oczach antyizraelskich historyków: “Porozumienia Abrahamowe nie są historyczne”     2021-02-14
Hady Amr i inne powody do złośliwej satysfakcji w Ramallah   Blum   2021-02-13
Zagubiona w kontrowersji wokół laserów z przestrzeni kosmicznej   Collins   2021-02-12
O kryzysach humanitarnych i kryzysie humanistycznym   Koraszewski   2021-02-11
O Polaku, który zaważył na losach świata   Garczyński-Gąssowski   2021-02-09
Palestyńczycy: Nie dla normalizacji z „syjonistycznym tworem”   Toameh   2021-02-08
Oszustwo w sprawie palestyńskich uchodźców   Bard   2021-02-07
Nowi ludzie w Waszyngtonie: Co kryje się za gestami   Taheri   2021-02-06
Niegdysiejszy i przyszły “bystrooki ekspert”, Robert Malley   Fitzgerald   2021-02-06
Rękawiczki Berniego, memy i inne sprawy   Collins   2021-02-03
Dlaczego ustępstwa Bidena wobec Palestyńczyków szkodzą im zamiast pomagać   Tobin   2021-02-02
Arabski medyczny apartheid – gdzie jest oburzenie?   Tawil   2021-02-01
Wendy Sherman i sztuka spadania w górę   Tobin   2021-01-26
Dokąd zmierzasz Ameryko?   Koraszewski   2021-01-25
Edukacyjna czystka etniczna   Kemp   2021-01-25
Czy Ameryka powinna wznowić finansowanie UNRWA?   Fitzgerald   2021-01-24
Rozruchy w Waszyngtonie i tłumek wieszczący “koniec Ameryki”   Taheri   2021-01-22
Rzecz o prawdzie, nauczaniu i namaszczonych   Koraszewski   2021-01-21
Dlaczego giganty Big Tech nigdy nie cenzurują zagranicznych reżimów autorytarnych?   Frantzman   2021-01-20
Izrael wraca do przyszłości   Glick   2021-01-18
Grona rozproszonego gniewu   Koraszewski   2021-01-18
Oskarżenie Izraela o “apartheid” przez B’Tselem ukrywa jego złowrogą agendę   Frantzman   2021-01-17
W obronie obiektywności i liberalizmu   Jackoby   2021-01-15
Media społecznościowe cenzorem XXI wieku.   Lindenberg   2021-01-13
Depcząc zdrowy rozsądek   Tsalic   2021-01-12
Zamach na dyskurs wieczorową porą   Koraszewski   2021-01-11
Biegnące ku dorosłości. Czyli jak szybko dojrzewają dzieci? Zbyt szybko!   Ferus   2021-01-10
Arabia Saudyjska i progi zwalniające postęp na drodze do normalizacji   Fitzgerald   2021-01-10
Szalone rady dla prezydenta Bidena   Bard   2021-01-09
Kiedy załamują się rządy prawa nikt nie jest bezpieczny   Tobin   2021-01-08
Dwa “haniebne” lata Niemiec w Radzie Bezpieczeństwa ONZ   Kern   2021-01-08
Nowy rok: lepszy czy mniej zły?   Taheri   2021-01-07
Jak antyizraelskie głosy stworzyły pełną hipokryzji, nieprawdziwą narrację o szczepionkach   Frantzman   2021-01-07
Co mówił Stalin o fałszowaniu wyborów   Greenfield   2021-01-06
Radości Paryża w czasach koronawirusa   Taheri   2021-01-05
Palestyńczycy: Międzynarodowa konferencja “pokojowa” dla wyeliminowania Izraela   Tawil   2021-01-04
Joseph Massad i “Brzydki Palestyńczyk”     2021-01-03
Czy Palestyńczycy potrafią przystosować się do zmieniających się czasów?   Tobin   2021-01-02
Zrozumienie lobby sprzeciwiającego się nowym stosunkom Izraela w Zatoce   Frantzman   2021-01-01
Otwarcie nawiasu prezydentury Bidena   Taheri   2020-12-30
Więcej niż tylko pokój – normalność   Amos   2020-12-28
Trudne lekcje Arabskiej Wiosny   i Alberto M. Fernandez   2020-12-27
Życzcie swoim chrześcijańskim znajomym Wesołych Świąt   Al-Sajf   2020-12-26
Sprawa palestyńska w oczach Libańczyka   Saghija   2020-12-26
Heretycki impuls: Zamiatin i Orwell   Moore   2020-12-25
Nowy raport o antysemityzmie online, który trzeba koniecznie przeczytać     2020-12-23
Propagandziści palestyńskich Arabów dosłownie piszą na nowo historię   Flatow   2020-12-22
Mało nas, mało nas, do pieczenia chleba   Koraszewski   2020-12-22
Europa nie może walczyć z antysemityzmem, podczas gdy ignoruje zagrożenie  Izraela   Harris   2020-12-21
Pochwała dyplomatycznych quid pro quo   Tobin   2020-12-20
Czy Zjednoczone Emiraty Arabskie będą bezpieczniejsze i bardziej tolerancyjne wobec Żydów niż większość Europy?   Frantzman   2020-12-19
Kolumbowy błąd Georga Orwella   Koraszewski   2020-12-17
Czy Palestyńczycy są ofiarami “kultury anulowania”?     2020-12-16
Baronówna Sonia von Dombrowsky   Garczyński-Gąssowski   2020-12-15
Terroryzm: ostrzeżenie Iranu dla Europy   Kemp   2020-12-15
Nowa kokieteria Erdoğana: oszukańcze reformy demokratyczne   Bekdil   2020-12-14
New York Times wyciąga starą historię, by zmieszać z błotem Izrael   Miller   2020-12-13
Kobayahshi Maru, paradoks szantażysty i Trump   Amos   2020-12-10
Moralne bankructwo Banku Światowego   Hirsch   2020-12-09
Wołanie o spóźnioną sprawiedliwość dla pułkownika Larry’ego Franklina   Glick   2020-12-07
Pogromcy szarańczy szkolą Etiopczyków    Leichman   2020-12-07
Arabowie: Dlaczego UE opłakuje tego irańskiego naukowca?   Toameh   2020-12-06
Biblia w ręku ateisty - recenzja   Koraszewski   2020-12-03
Arabka pisze o głupocie odmowy normalizacji stosunków z Żydami   Mahmoud   2020-12-03
Iran, a  nie Izrael, jest wrogiem Arabów   Zajed   2020-12-02
Ziemia obiecana Baracka Obamy   Lipman   2020-12-01
Książka, której jeszcze nie możesz przeczytać   Pandavar   2020-12-01
Zamachowcy, demokraci i potępieńcze łkania   Koraszewski   2020-11-30
Antysemici zwalczają antysemityzm: orwellowska farsa   Blum   2020-11-28
Czy Francja, Hiszpania i Irlandia zgodziły się finansować palestyńskie organizacje terrorystyczne?   Hirsch   2020-11-26
Odkrywając pokój w Dubaju   Yemini   2020-11-25
Izrael jest besztany za opór przeciwko arabskiej kolonizacji   Rosenthal   2020-11-24
Usprawiedliwianie muzułmańskiej wściekłości na karykatury Mahometa   Saghieh   2020-11-23
Brytyjski rząd raz za razem opluwa Izrael   Collier   2020-11-21
Urojenie osobistej dyplomacji   Tobin   2020-11-20
Iran: Mułłowie świętują w nadziei na powrót do bomby nuklearnej   Rafizadeh   2020-11-20
Trzynastu wspaniałych pod wodzą misjonarza   Koraszewski   2020-11-19
Pluralistyczna Europa odrzuciła wojny religijne, a teraz poddaje się „potworowi” ekstremistycznego, politycznego islamu   Abdel-Samad   2020-11-18
W wasze ręce, czyli moja nowa książka   Koraszewski   2020-11-17
Historyczna Palestyna: czyli co należy wiedzieć!   Oz   2020-11-17
Wybory 2020 były okropne   Glick   2020-11-16
Amerykańsko-żydowsko-radzieckie doświadczenie   Tabarovsky   2020-11-15
Muzułmanie: Meczet Al-Aksa nie należy do Palestyńczyków   Toameh   2020-11-14
Muślinowa kurtyna samooszustwa   Koraszewski   2020-11-14
Święta wojna Erdoğana przeciw ‘niewiernej Europie’   Bekdil   2020-11-13
Gazeta “Guardian” w pełni naśladuje Electronic Intifada   Collier   2020-11-13

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

PrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedza


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk