Prawda

Sobota, 28 maja 2022 - 16:44

« Poprzedni Następny »


Wielkie zwycięstwo krytycznej teorii rasy wraz z nowymi wymaganiami otrzymania dyplomu


Jonathan S. Tobin 2021-10-20


Aby otrzymać dyplom ukończenia szkoły uczniowie kalifornijskich liceów muszą obecnie zaliczyć kurs zajęć etnicznych, które traktują Amerykanów wyłącznie jako członków grup rasowych i etnicznych, nie zaś jako indywidualne osoby.


Orędownicy krytycznej teorii rasy odnieśli w zeszłym tygodniu ważne zwycięstwo, kiedy gubernator Gavin Newsom podpisał propozycję, nakazującą uczniom ukończenie kursu zajęć etnicznych jako wymogu otrzymania świadectwa ukończenia liceum.

 

Ostatnio krytyków krytycznej teorii rasy słychać było w całym kraju. Miarą ich sukcesu jest to, że lewica zmobilizowała Departament Sprawiedliwości, by traktował zagniewanych rodziców tak, jak gdyby byli terrorystami, a „New York Times” przedstawia orędowników krytycznej teorii rasy jako prześladowane ofiary i męczenników.  


W 2016 roku Kalifornia uchwaliła ustawę nakazującą stworzenie programu szkolnego do zajęć etnicznych. Orędownicy tej ustawy fałszywie przedstawiali zajęcia etniczne jako starania o włączenie do programów szkolnych nauki o potrzebie wzmocnienia marginalizowanych lub niedoreprezentowanych społeczności, szczególnie czarnych i Latynosów. 


Antysemicki program szkolny


Niewielu było gotowych sprzeciwiać się koncepcji uświęcenia rasowych różnic jako trzonu wiedzy o społeczeństwie w liceach i pierwsza wersja proponowanego program wywołała oburzenie tylko żydowskiej społeczności Kalifornii. Propozycja zawierała antysemicki i antyizraelski język. Propagowała bojkot Izraela, wychwalając równocześnie ruch Black Lives Matter.

 

W tej wersji powstanie państwa Izrael określano terminem “nakba”, arabskim słowem na „katastrofę”. Mówiono o Żydach mających rasowe „przywileje” z powodu koloru ich skóry, co czyni ich częścią uciskającej większości. Włączono nawet piosenkę, której słowa mówiły o Żydach manipulujących i kontrolujących prasę.


Wszystko to zostało usunięte z końcowej wersji programu, zaaprobowanego przez zgromadzenie ustawodawcze i podpisanego przez Newsoma, ale wielu ludzi w społeczności żydowskiej nie uznało tego za wystarczające z powodu niepokoju o samą koncepcję i o to jak program będzie realizowany. Zaaprobowany tekst omawia antysemityzm, włącznie z materiałem o antysemityzmie z Anti-Defamation League, i definicję nienawiści do Żydów według International Holocaust Remembrance Association. To wystarczyło, by zadowolić liberalne organizacje żydowskie, które przewodziły żądaniom zmiany programu.


Dzielenie według rasy i zastępowanie historii


Ten materiał jest teraz częścią programu zajęć etnicznych wymaganych od uczniów liceów w Kalifornii, ale to nowe prawo doprowadzi do niekończących się kontrowersji, kiedy różne grupy etniczne będą starały się o własną reprezentację i żądały, by używano preferowanego przez nie planu lekcji.


Wymóg ma zostać wprowadzony w życie w 1037 szkolnych okręgach w całym stanie, gdzie lokalne zarządy edukacji będą miały znaczną swobodę w interpretowaniu programu. Walki indywidualnych nauczycieli i szkół o to, na co położyć nacisk, są nieuniknione. 


Problem z tym programem idzie jednak znacznie głębiej niż tylko sprawa jego stosowania. Mimo wszystkich słów o zajęciach etnicznych wzmacniających marginalizowane grupy mniejszościowe i dających dzieciom pozytywne wzory osobowe, koncepcją leżącą u podstaw tego wszystkiego pozostaje krytyczna teoria rasy. Jest to postrzeganie wszystkich Amerykanów wyłącznie jako członków rasowych lub etnicznych grup, nie zaś jako indywidualnych jednostek. Podobnie jak z innymi przedłużeniami tej toksycznej idei, celem tego programu szkolnego nie jest walka z rasizmem, ale zakorzenienie świadomości rasowej u samego sedna każdej dyskusji i każdego tematu.  


Critical Ethnic Studies Association
, które było siłą napędową starań o obowiązkowe zajęcia etniczne od pomocy w propagowaniu pierwotnej wersji z 2016 roku, nie jest zainteresowane w propagowaniu różnorodności i dodawaniu historii różnych grup do zaakceptowanej narracji amerykańskiej historii. Ich ruch stara się zastąpić starą historię Ameryki jako kraju zrodzonego w walce o wolność i – mimo grzechów niewolnictwa i dyskryminacji rasowej – dążącego do postępu ku wolności dla wszystkich. Chcą widzieć Amerykę jako nieodwracalnie rasistowski kraj, jak uczy tego zakłamany “1619 Projekt” „New York Timesa” .

 

Teza programu, którą zainspirowali, skupia się (także w jego zrewidowanej wersji) na “naświetlaniu podstawowych koncepcji studiów etnicznych, takich jak equality [równość szans] i equity [równość wyników], sprawiedliwość, rasa i rasizm, pochodzenie etniczne i bigoteria, tubylczość”. Według ogólnego zarysu kursu, celem jest indoktrynacja wszystkich uczniów ideą “przekształcania lekcji o historii i krytycznej teorii rasy w bezpośrednie działanie na rzecz sprawiedliwości społecznej”. Celem jest wzmocnienie lewicowego światopoglądu, który widzi to, co wcześniejsze pokolenia uważały za “amerykańskie credo” równych możliwości, merytokracji i wolności jako jakąś “dominującą narrację”, która służy białemu przywilejowi i rasizmowi.

 

Ten program szkolny jest politycznym katechizmem, który jest zakorzeniony w intersekcjonalnej ideologii o narodach trzeciego świata i “ludziach kolorowych” w niekończącej się walce przeciwko białemu uciskowi. Podtekst umieszcza ludzi, którzy nie pasują do zaaprobowanej kategorii intersekcjonalnych ofiar, w nieszczęsnej pozycji, w której albo zaprzeczają własnemu “przywilejowi”, albo zostają zwerbowani do walki politycznej, która ma niewiele wspólnego z akceptacją różnorodności.


Definiowanie samych siebie jako indywidualnych jednostek i Amerykanów


Powinniśmy znać historię wszystkich grup, które składają się na mozaikę amerykańskiego życia. Ale wpisując zajęcia etniczne w obowiązkowe programy szkolne Kalifornii  uczymy młodych ludzi destrukcyjnego współzawodnictwa, w którym głównym kryterium definiowania siebie, jest rasa, a nie charakter jednostki i amerykański patriotyzm. Program gloryfikuje walkę o “equity”, w której walczy się o przywileje i siłę w oparciu o swoją tożsamość grupową, zamiast domagać się, by wszyscy mieli równe szanse i byli sądzeni na podstawie własnych zasług.  


Niektórych krytyków wcześniejszych wersji programu zadowoliło otrzymanie swojego kawałka etnicznego tortu i rozwodnienie fundamentalnej ideologii intersekcjonalności, która odrzucała ich jako uprzywilejowanych białych. Zamiast tego, ten godny ubolewania program nauczania musi zostać odrzucony w całości jako coś, co szkodzi wszystkim Amerykanom.  


Critical Race Theory Wins Big With California’s New Graduation Requirements

The Federalist, 14 października 2021

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaJonathan S. Tobin

Amerykański dziennikarz, redaktor naczelny JNS.org, (Jewish News Syndicate). Komentuje również na łamach National Review, New York Post, The Federalist, w prasie izraelskiej m. in. na łamach Haaretz.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. Egzamin dojrzałości politycznej. Marek Eyal 2021-10-21


Notatki

Znalezionych 2125 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Czy da się naprawić Human Rights Watch?   Steinberg   2022-05-28
Porozmawiajmy o „nakbie” i o tym, kto jest naprawdę odpowiedzialny za cierpienie Palestyńczyków   Tobin   2022-05-27
Czy politycy mogą być racjonalni?   Koraszewski   2022-05-25
Uchodźcy, ekonomia, zazdrość i nienawiść   Koraszewski   2022-05-23
BDS: Rosja versus Izrael   Kontorovich   2022-05-22
Oszałamiające kłamstwo najbardziej wpływowego muzułmanina na świecie   Ibrahim   2022-05-21
Narcyzm moralny i psychologia porażki   Landes   2022-05-20
Dlaczego Erdoğan szantażuje NATO?   Bekdil   2022-05-19
Radości, których dostarcza antysemityzm   Garrard   2022-05-19
Dlaczego Joe Biden ma taką obsesję na punkcie izraelskich osiedli?   Flatow   2022-05-17
Bardzo potrzebny rurociąg EastMed oczekuje na zaaprobowanie   Bergman   2022-05-17
Smutek wolności utopionej w krwi   Koraszewski   2022-05-16
Jak Biden rozpoczął wojnę z MBS, a potem przyszedł żebrać   Abdul-Hussain   2022-05-14
Urok intratnej neutralności   Koraszewski   2022-05-13
Szefowa związku brytyjskich studentów oskarżona o antysemityzm   Wójcik   2022-05-12
Dlaczego Rosja sądziła, że opowiadanie o “nazistach” będzie przekonujące   Franzman   2022-05-09
Rektor Princeton odrzuca wolność słowa i demonizuje jej obrońców   Klainerman   2022-05-07
Błogosławieństwo uczenia się na pamięć   Jacoby   2022-05-06
Wojna Rosji z Ukrainą: Bez szminki   Tsalic   2022-05-03
W redakcji „New York Timesa” słowo „okupowany” sprawia kłopot   Flatow   2022-05-03
Spiskowe teorie szacownego “Guardiana”   Collier   2022-05-01
Czarny Piotruś w rękawie Putina   Koraszewski   2022-04-30
Odstraszanie Chin: USA powinny uzbroić Tajwan po zęby – natychmiast   Chang   2022-04-29
Bliski Wschód: amerykańska wizja   Taheri   2022-04-28
Kursy walut w czasach putinowskiej zarazy   Koraszewski   2022-04-27
Przypomnienie o wszystkich tych palestyńskich uchodźcach   Bard   2022-04-27
Recenzja książki People Love Dead Jews     2022-04-26
Długi zbiór krótkich tematów   Rosenthal   2022-04-25
Turcja: Strzeżcie się islamistów niosących dary   Bekdil   2022-04-23
Dno nienawiści do Izraela   Levick   2022-04-22
Problem z świadkami Boga i z błaznami w kapłańskich szatach   Koraszewski   2022-04-21
Sprawy, których nie zauważają apologeci Putina   Taheri   2022-04-19
Europa kocha Palestyńczyków i udaje, że nie wie dlaczego   Koraszewski   2022-04-17
„Guardian” trzyma się narracji „biernej ofiary” w sprawie arabskiej przestępczości   Levick   2022-04-16
Gaz ziemny dla Hezbollahu, ale nie dla UE?   Bryen   2022-04-15
Nie, Sekretarzu Blinken, palestyński terror nie jest “bezsensowny”   Suissa   2022-04-15
Kiedy rządy stają po stronie antysemitów   Tobin   2022-04-14
“Kiedy Biden zobaczy, że jego błędy szkodzą interesom Ameryki?”   Toameh   2022-04-13
Wielki rosyjski energetyczny przekręt   Meotti   2022-04-12
Wojna zmienia ludzi w bestie   Koraszewski   2022-04-12
To demografia, głupcze!   Bard   2022-04-10
Wykopanie Rosji z Rady Praw Człowieka ONZ jest pustym gestem   Tobin   2022-04-07
Nieskończona ignorancja wiązania potrzeb Ukrainy z izraelską Żelazną Kopułą   Frantzman   2022-04-07
Jak Unia Europejska finansuje działania na Zachodnim Brzegu łamiące międzynarodowe prawo i podważające pokój   Van Koningsveld   2022-04-06
Obywatel i jego ewolucja w czasie i przestrzeni   Koraszewski   2022-04-06
Irański emerytowany generał: Rosja nie powinna być pośrednikiem w rozmowach nuklearnych     2022-04-05
Pod sztandarem walki z faszyzmem i o prawa człowieka   Koraszewski   2022-04-04
Prawdziwy powód krytykowania izraelskiej reakcji pomocowej dla Ukrainy   Altabef   2022-04-04
Oskarżenie o apartheid, Porozumienie Abrahamowe i “właściwa strona historii”     2022-04-03
Co się dzieje w gabinecie Putina?   Koraszewski   2022-04-01
Czy wywiad USA podrasowuje dowody o Iranie?   Bard   2022-03-31
PMW demaskuje żałosne “potępienie” terroru przez Abbasa   Marcus   2022-03-31
Jak Putin wydał miliony na szerzenie fałszywych informacji o szczelinowaniu   Ridley   2022-03-30
Wiara i człowieczeństwo - przypadek islamu   Koraszewski   2022-03-29
Dla Żydów fake news nie zaczynają się od Trumpa – zaczynają się od Al Dury   Amos   2022-03-28
Arabia Saudyjska i ZEA odmawiają poparcia USA przeciwko Rosji, ponieważ USA odmawiają poparcia ich przeciwko Iranowi     2022-03-28
BBC, rewizja historii i wynalezienie starożytnej Palestyny   Collier   2022-03-27
Grupa na wydziale prawa Harvardu, próbuje tak zdefiniować “apartheid”, by pasował do Izraela     2022-03-26
Czekiści z ulicy Sezamkowej   Koraszewski   2022-03-26
“Uczyńmy antyamerykańskie dyktatury znowu wielkimi”   Rafizadeh   2022-03-25
Kolejny palestyński “umiarkowany” jest zdemaskowany   Flatow   2022-03-24
Porażka odstraszania   Stewart   2022-03-24
Posłaniec z nieudanej przeszłości wskazuje ku problematycznej przyszłości   Tobin   2022-03-23
Jak odstraszyć wystraszonego, że nie dość straszy?   Koraszewski   2022-03-21
Czechosłowacka opcja   Rosenthal   2022-03-20
Zwycięzcą w wojnie z Ukrainą nie będzie Rosja ani Ameryka. Będą nim Chiny   Stern   2022-03-19
Jeśli chcesz prawdziwego pokoju, nie nalegaj na podział Jerozolimy, @USAmnIsrael     2022-03-19
Dlaczego świat tak bardzo obchodzi to, co Izrael robi w sprawie Ukrainy?   Tobin   2022-03-18
Amnesty International przyznaje, że chce zniszczenia Izraela   Collier   2022-03-17
Wymyślanie dyskryminacji tam gdzie jej nie ma   Abdul-Hussain   2022-03-16
Przeciwstawianie się Putinowi jest czymś więcej niż sympatią dla słabszego   Tobin   2022-03-15
Sonata na cztery kałachy i czołg   Koraszewski   2022-03-15
Nowa Wielka Gra   i Hügo Krüger   2022-03-14
Reakcje “przebudzonych” na wojnę w Ukrainie   Goska   2022-03-14
Coraz więcej i więcej…   Bard   2022-03-13
To nie jest irańska umowa Obamy. To jest coś dużo, dużo gorszego   Noronha   2022-03-12
Eksperci szukający zrozumienia   Koraszewski   2022-03-10
“Między Kijowem a Gazą” – ukrainizacja palestyńskiej narracji     2022-03-09
Ruch Putina na rzecz podkopania obudzonego Zachodu   Blum   2022-03-08
Putin i prawo niezamierzonych konsekwencji   Taheri   2022-03-08
Następnym celem zastraszania przez Rosję może być Izrael   Svetlova   2022-03-06
Dlaczego irańscy mułłowie są zachwyceni nuklearną umową z Bidenem   Rafizadeh   2022-03-05
Niemcy w historycznym zwrocie porzucają proputinowską politykę wobec Rosji   Kern   2022-03-05
Rosyjski tyran Władimir Putin   Newell   2022-03-04
Moce sprawcze globalnego znikania   Zbierski   2022-03-04
Barbarzyńcy doszli do wniosku, że już można   Koraszewski   2022-03-02
Czego Izrael musi nauczyć się z wojny w Ukrainie   Steinberg   2022-03-01
Dlaczego Arabowie nie ufają administracji Bidena   Toameh   2022-02-27
Minął kolejny dzień wojny   Koraszewski   2022-02-27
Najlepszy sojusznik Putina   Koraszewski   2022-02-26
Spojrzeć kłamstwu w oczy   Koraszewski   2022-02-25
Katar i gry wojenne   Collins   2022-02-25
Wolność słowa w Wielkiej Brytanii?   Bergman   2022-02-24
Czy zwracamy zbyt dużo, czy zbyt mało uwagi na “Szwadron”?   Tobin   2022-02-24
Mój ojciec był idiotą   Koraszewski   2022-02-23
Pięciogwiazdkowy dżihad palestyńskich przywódców   Toameh   2022-02-22
Administracja Bidena blokuje gazociąg z Izraela do Europy   Kern   2022-02-22
Dramat mieszkańców Gazy   Fitzgerald   2022-02-19
Nie wolno zaprzeczać nazistowskim korzeniom arabskiego antysemityzmu   Julius   2022-02-17
Kto pamięta Gitę Sahgal?   Koraszewski   2022-02-17

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologia


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk