Prawda

Sobota, 27 lutego 2021 - 11:24

« Poprzedni Następny »


Wadliwa logika akademickiego bojkotu Izraela


Saladdin Ahmed 2016-04-17


Kampania na rzecz bojkotu izraelskich instytucji akademickich ma na celu protest przeciwko polityce izraelskiej; zwolennicy bojkotu nie odpowiedzieli jednak na to proste pytanie: dlaczego tylko Izrael? Ze wszystkich uniwersytetów na świecie dlaczego tylko uniwersytety izraelskie mają być wytknięte palcem i bojkotowane? Dlaczego nie uniwersytety, na przykład, tureckie, irańskie, indyjskie lub pakistańskie? Od początku muszę powiedzieć, że jestem przeciwko tak zwanemu bojkotowi akademickiemu jakiegokolwiek miejsca na świecie, włącznie z krajami, które wspomniałem powyżej. Niemniej, nawet gdybym miał zgodzić się, że bojkoty akademickie to usprawiedliwione środki do osiągnięcia celów politycznych, myślę, że jest coś moralnie i politycznie złego w osądzie, że trzeba bojkotować Izrael, a nie trzeba bojkotować Turcji, żeby ograniczyć się tylko do jednego przykładu.

Nie chodzi tu o porównywanie przypadków martyrologii. Chcę zamiast tego zakwestionować zasadność roszczeń moralnych, jakie stoją za wezwaniem do bojkotu izraelskich instytucji akademickich. Za każdym podwójnym standardem kryje się coś niepokojącego, co zasługuje na ujawnienie przez otwartą debatę intelektualną. Jeśli roszczenie moralne orędowników bojkotu jest zasadne, to Izrael musi być bardziej oparty na ucisku mniejszości niż wszystkie inne kraje, włącznie z Turcją. Twierdzę, że tak nie jest, że stopień ucisku w Izraelu nie jest nawet porównywalny do polityki tureckiej.


Turcja została zbudowana na masowych grobach Ormian i pozostałych po ludobójcach-kolonizatorach Kurdach, największego narodu bez państwa na świecie.  


W Turcji, każdy człowiek, który wspomni “ludobójstwo Ormian” może zostać uwięziony z paragrafu 301 tureckiego kodeksu karnego, który pierwotnie penalizował obrażanie “tureckości” – zmodyfikowanej w 2008 r. na „naród turecki” pod naciskiem UE. Nawet jeśli ktoś prywatnie nie zaprzecza ludobójstwu Ormian, musi działać tak, jakby zaprzeczał. W ten sposób Turcja jest krajem, w którym penalizuje się nie zaprzeczanie ludobójstwu.


Ktoś mógłby argumentować, że w Izraelu nie wolno zaprzeczać Holocaustowi i dlatego również tam brak jest wolności słowa. Różnica jednak powinna być oczywista dla wszystkich: zaprzeczanie jakiemukolwiek ludobójstwu służy uwiecznieniu rasizmu i dlatego powinno być zabronione. Tym samym, penalizowanie odmowy zaprzeczania ludobójstwu równoważne jest z oficjalnym przyjęciem rasizmu jako polityki państwowej.


Czy jakikolwiek język był kiedykolwiek zakazany w Izraelu? Możesz mówić i uczyć arabskiego, kurdyjskiego, tureckiego, perskiego i każdego innego języka w Izraelu, podczas gdy w Turcji inne języki poza tureckim są od dawna zakazane. Język kurdyjski był bezlitośnie tępiony przez całą historię nowożytnej Turcji. Dopiero niedawno Kurdowie otrzymali pozwolenie na mówienie swoim językiem ojczystym w instytucjach publicznych kraju.  


Przed tymi reformami Kurdowie, którzy nie mówili po turecku, musieli komunikować się językiem migowym w miejscach publicznych, by uniknąć aresztowania przez policję turecką. Przez kilka pokoleń ta polityka przymusowo „sturczyła” miliony Kurdów, co było oficjalnym celem państwa, kiedy zakazał języka kurdyjskiego. Większość rodziców kurdyjskich nadal woli uczyć swoje dzieci tylko tureckiego, żeby uniknąć dyskryminacji, jaka dotykała ich lub poprzednie pokolenie z powodu bycia Kurdami. Te prześladowania wychodzą daleko poza dyskryminację w podziale majątku i możliwości zrobienia kariery. Do dnia dzisiejszego ultra nacjonalistyczna tłuszcza linczuje ludzi za to tylko, że mówili po kurdyjsku w złym miejscu i złym czasie.


Czy jakikolwiek naukowiec był prześladowany w Izraelu za użycie słowa “Palestyna” w mowie lub piśmie, czy to w kontekście geograficznym, historycznym, czy politycznym?


W Turcji wielu naukowców było prześladowanych za powiedzenie lub napisanie słowa „Kurdystan”, nawet w najbardziej niepolitycznym kontekście, jaki można sobie wyobrazić. Używanie nazwy „Kurdystan” w kontekście politycznym zaprowadziło wielu ludzi do więzienia. Jednym przykładem jest marksistowski socjolog, Islmail Beshikçi, który spędził 17 lat ze swojego życia w więzieniu za ośmielenie się pisania o prawach politycznych narodu kurdyjskiego.


A jaka jest sytuacja kobiet?


W Turcji kobietę można wsadzić do więzienia na 10 lat za śpiewanie po kurdyjsku. Kobiety kurdyjskie są systematycznie obierane za cel przez policję. W niektórych wypadkach nawet ciała zmarłych Kurdyjek są znieważane, by zredukować kobiety kurdyjskie do obiektu gwałtu jako akt zemsty za ich odmowę zostania Turczynkami.  


Wolność prasy?


Reporterzy Bez Granic nazwali w 2012 r. Turcję “największym więzieniem dla dziennikarzy”. Dzisiaj sytuacja jest jeszcze gorsza, ponieważ rząd turecki nasilił rozprawę z prasą i posunął się nawet tak daleko, że próbuje ograniczyć wolność prasy w Niemczech i USA.  


Obecnie setki intelektualistów tureckich i kurdyjskich, którzy podpisali petycję pokojową, domagając się zakończenia trwającej wojny przeciwko Kurdom, są prześladowani na bezpośredni rozkaz Erdogana. Czterech naukowców, którzy czytali tę petycję na konferencji  prasowej 11 stycznia 2016 r. już jest w więzieniu.  


Lista systematycznych niesprawiedliwości, potworności i ucisku w Turcji ciągnie się dalej, ale sprawa jest jasna. Jaki jest powód, że uczestnicy bojkotu uniwersytetów izraelskich nie bojkotują uniwersytetów tureckich? Chciałbym wierzyć, że tym powodem nie jest antysemityzm i przynajmniej w większości wypadków sądzę, że nie jest.


Zamiast tego sądzę, że w wielu wypadkach jest to coś chyba nie mniej niepokojącego niż antysemityzm: rasistowska wiara, że jak na tak zwany kraj “muzułmański” Turcja jest w porządku. Innymi słowy, rasistowskie założenie, że społeczeństwa zwane muzułmańskimi lub wschodnimi są fundamentalnie inne niż społeczeństwa zachodnie, leży u podstaw wiary, że nie można (lub nie potrzeba) stosować do nich tych samych standardów wolności i praw człowieka. Łączy się z tym panująca pseudolewicowość, która używa modnego komunału, idealizującego sprawę palestyńską jako podstawową miarę lewicowości. Dlaczego nie wspominamy o fakcie, że palestyńska lewica nie popiera Hamasu, podczas gdy robi to tak duża część lewicy zachodniej?


Bojkotujący Izrael, szczególnie dlatego, że przedstawiają swoje stanowisko jako stanowisko moralne, powinni zastosować prostą, ale zasadniczą regułę prezentacji swojego światopoglądu i działań. Mianowicie: życie jest bezcenne wszędzie. Jeśli trzymać się tej prostej reguły etycznej, wszelkie władze polityczne powinny być odpowiedzialne za traktowanie swoich ludzi, niezależnie od tożsamości rządzących i rządzonych. W tak uniwersalnych ramach moralnych nie powinno być do zaakceptowania wzywanie do bojkotu Izraela i utrzymywanie Turcji na liście atrakcji turystycznych i  znakomitego miejsca do organizowania konferencji naukowych.     


Powtarzam: nie wzywam do bojkotu instytucji akademickich w Turcji ani nigdzie indziej na świecie. Chciałbym bardziej świadomej politycznie lewicy z prawdziwie uniwersalną etyką.


The Flawed Logic of the Academic Boycott of Israel

Jerusalem Post, 7 kwietnia 2016

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaSaladdin Ahmed

Kanadyjski filozof specjalizujący się w filozofii politycznej.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1776 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Spotkanie w BBC Davida Baddiela z profesorem z SOAS, który usprawiedliwia palestyńską negację Holocaustu   Levick   2021-02-26
Dlaczego Międzynarodowy Trybunał Karny jest w błędzie: Izrael nie jest winny “zbrodni wojennych”   Fitzgerald   2021-02-25
Propaganda terroryzmu nadal obecna na Twitterze   Fernandez   2021-02-23
Okrucieństwo podnoszenia płacy minimalnej   Jacoby   2021-02-23
Na tropach dyktatora i smętków   Koraszewski   2021-02-22
Czy zapał Bidena do zawarcia umowy zadziała lepiej niż „maksymalne naciski”?   Tobin   2021-02-22
Kościół antyrasizmu   Coyne   2021-02-20
Łamanie praw człowieka, o którym nikt nie mówi   Toameh   2021-02-19
Czy sukcesy Trumpa przetrwają na Bliskim Wschodzie?   Milliere   2021-02-18
Nawet najbardziej elokwentni Palestyńczycy (tacy jak Noura Erakat) mają idiotyczną mentalność “sumy zerowej”, że pomaganie Izraelowi równa się szkodzeniu Palestyńczykom     2021-02-17
Człowiek to brzmi dumnie   Koraszewski   2021-02-17
Dla Obamy Izrael nie był “żadną Ziemią Obiecaną”   Bard   2021-02-16
Przeszłość i przyszłość, czyli uwagi o futurologii   Koraszewski   2021-02-15
Wybory prezydenta Bidena wskazują na długą listę błędów w polityce wobec Bliskiego Wschodu   Amos   2021-02-15
Klapki na oczach antyizraelskich historyków: “Porozumienia Abrahamowe nie są historyczne”     2021-02-14
Hady Amr i inne powody do złośliwej satysfakcji w Ramallah   Blum   2021-02-13
Zagubiona w kontrowersji wokół laserów z przestrzeni kosmicznej   Collins   2021-02-12
O kryzysach humanitarnych i kryzysie humanistycznym   Koraszewski   2021-02-11
O Polaku, który zaważył na losach świata   Garczyński-Gąssowski   2021-02-09
Palestyńczycy: Nie dla normalizacji z „syjonistycznym tworem”   Toameh   2021-02-08
Oszustwo w sprawie palestyńskich uchodźców   Bard   2021-02-07
Nowi ludzie w Waszyngtonie: Co kryje się za gestami   Taheri   2021-02-06
Niegdysiejszy i przyszły “bystrooki ekspert”, Robert Malley   Fitzgerald   2021-02-06
Rękawiczki Berniego, memy i inne sprawy   Collins   2021-02-03
Dlaczego ustępstwa Bidena wobec Palestyńczyków szkodzą im zamiast pomagać   Tobin   2021-02-02
Arabski medyczny apartheid – gdzie jest oburzenie?   Tawil   2021-02-01
Wendy Sherman i sztuka spadania w górę   Tobin   2021-01-26
Dokąd zmierzasz Ameryko?   Koraszewski   2021-01-25
Edukacyjna czystka etniczna   Kemp   2021-01-25
Czy Ameryka powinna wznowić finansowanie UNRWA?   Fitzgerald   2021-01-24
Rozruchy w Waszyngtonie i tłumek wieszczący “koniec Ameryki”   Taheri   2021-01-22
Rzecz o prawdzie, nauczaniu i namaszczonych   Koraszewski   2021-01-21
Dlaczego giganty Big Tech nigdy nie cenzurują zagranicznych reżimów autorytarnych?   Frantzman   2021-01-20
Izrael wraca do przyszłości   Glick   2021-01-18
Grona rozproszonego gniewu   Koraszewski   2021-01-18
Oskarżenie Izraela o “apartheid” przez B’Tselem ukrywa jego złowrogą agendę   Frantzman   2021-01-17
W obronie obiektywności i liberalizmu   Jackoby   2021-01-15
Media społecznościowe cenzorem XXI wieku.   Lindenberg   2021-01-13
Depcząc zdrowy rozsądek   Tsalic   2021-01-12
Zamach na dyskurs wieczorową porą   Koraszewski   2021-01-11
Biegnące ku dorosłości. Czyli jak szybko dojrzewają dzieci? Zbyt szybko!   Ferus   2021-01-10
Arabia Saudyjska i progi zwalniające postęp na drodze do normalizacji   Fitzgerald   2021-01-10
Szalone rady dla prezydenta Bidena   Bard   2021-01-09
Kiedy załamują się rządy prawa nikt nie jest bezpieczny   Tobin   2021-01-08
Dwa “haniebne” lata Niemiec w Radzie Bezpieczeństwa ONZ   Kern   2021-01-08
Nowy rok: lepszy czy mniej zły?   Taheri   2021-01-07
Jak antyizraelskie głosy stworzyły pełną hipokryzji, nieprawdziwą narrację o szczepionkach   Frantzman   2021-01-07
Co mówił Stalin o fałszowaniu wyborów   Greenfield   2021-01-06
Radości Paryża w czasach koronawirusa   Taheri   2021-01-05
Palestyńczycy: Międzynarodowa konferencja “pokojowa” dla wyeliminowania Izraela   Tawil   2021-01-04
Joseph Massad i “Brzydki Palestyńczyk”     2021-01-03
Czy Palestyńczycy potrafią przystosować się do zmieniających się czasów?   Tobin   2021-01-02
Zrozumienie lobby sprzeciwiającego się nowym stosunkom Izraela w Zatoce   Frantzman   2021-01-01
Otwarcie nawiasu prezydentury Bidena   Taheri   2020-12-30
Więcej niż tylko pokój – normalność   Amos   2020-12-28
Trudne lekcje Arabskiej Wiosny   i Alberto M. Fernandez   2020-12-27
Życzcie swoim chrześcijańskim znajomym Wesołych Świąt   Al-Sajf   2020-12-26
Sprawa palestyńska w oczach Libańczyka   Saghija   2020-12-26
Heretycki impuls: Zamiatin i Orwell   Moore   2020-12-25
Nowy raport o antysemityzmie online, który trzeba koniecznie przeczytać     2020-12-23
Propagandziści palestyńskich Arabów dosłownie piszą na nowo historię   Flatow   2020-12-22
Mało nas, mało nas, do pieczenia chleba   Koraszewski   2020-12-22
Europa nie może walczyć z antysemityzmem, podczas gdy ignoruje zagrożenie  Izraela   Harris   2020-12-21
Pochwała dyplomatycznych quid pro quo   Tobin   2020-12-20
Czy Zjednoczone Emiraty Arabskie będą bezpieczniejsze i bardziej tolerancyjne wobec Żydów niż większość Europy?   Frantzman   2020-12-19
Kolumbowy błąd Georga Orwella   Koraszewski   2020-12-17
Czy Palestyńczycy są ofiarami “kultury anulowania”?     2020-12-16
Baronówna Sonia von Dombrowsky   Garczyński-Gąssowski   2020-12-15
Terroryzm: ostrzeżenie Iranu dla Europy   Kemp   2020-12-15
Nowa kokieteria Erdoğana: oszukańcze reformy demokratyczne   Bekdil   2020-12-14
New York Times wyciąga starą historię, by zmieszać z błotem Izrael   Miller   2020-12-13
Kobayahshi Maru, paradoks szantażysty i Trump   Amos   2020-12-10
Moralne bankructwo Banku Światowego   Hirsch   2020-12-09
Wołanie o spóźnioną sprawiedliwość dla pułkownika Larry’ego Franklina   Glick   2020-12-07
Pogromcy szarańczy szkolą Etiopczyków    Leichman   2020-12-07
Arabowie: Dlaczego UE opłakuje tego irańskiego naukowca?   Toameh   2020-12-06
Biblia w ręku ateisty - recenzja   Koraszewski   2020-12-03
Arabka pisze o głupocie odmowy normalizacji stosunków z Żydami   Mahmoud   2020-12-03
Iran, a  nie Izrael, jest wrogiem Arabów   Zajed   2020-12-02
Ziemia obiecana Baracka Obamy   Lipman   2020-12-01
Książka, której jeszcze nie możesz przeczytać   Pandavar   2020-12-01
Zamachowcy, demokraci i potępieńcze łkania   Koraszewski   2020-11-30
Antysemici zwalczają antysemityzm: orwellowska farsa   Blum   2020-11-28
Czy Francja, Hiszpania i Irlandia zgodziły się finansować palestyńskie organizacje terrorystyczne?   Hirsch   2020-11-26
Odkrywając pokój w Dubaju   Yemini   2020-11-25
Izrael jest besztany za opór przeciwko arabskiej kolonizacji   Rosenthal   2020-11-24
Usprawiedliwianie muzułmańskiej wściekłości na karykatury Mahometa   Saghieh   2020-11-23
Brytyjski rząd raz za razem opluwa Izrael   Collier   2020-11-21
Urojenie osobistej dyplomacji   Tobin   2020-11-20
Iran: Mułłowie świętują w nadziei na powrót do bomby nuklearnej   Rafizadeh   2020-11-20
Trzynastu wspaniałych pod wodzą misjonarza   Koraszewski   2020-11-19
Pluralistyczna Europa odrzuciła wojny religijne, a teraz poddaje się „potworowi” ekstremistycznego, politycznego islamu   Abdel-Samad   2020-11-18
W wasze ręce, czyli moja nowa książka   Koraszewski   2020-11-17
Historyczna Palestyna: czyli co należy wiedzieć!   Oz   2020-11-17
Wybory 2020 były okropne   Glick   2020-11-16
Amerykańsko-żydowsko-radzieckie doświadczenie   Tabarovsky   2020-11-15
Muzułmanie: Meczet Al-Aksa nie należy do Palestyńczyków   Toameh   2020-11-14
Muślinowa kurtyna samooszustwa   Koraszewski   2020-11-14
Święta wojna Erdoğana przeciw ‘niewiernej Europie’   Bekdil   2020-11-13
Gazeta “Guardian” w pełni naśladuje Electronic Intifada   Collier   2020-11-13

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

PrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedza


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk