Prawda

Poniedziałek, 15 lipca 2019 - 20:17

« Poprzedni Następny »


Tajemny świat Autonomii Palestyńskiej


Bassam Tawil 2018-04-18

Na zdjęciu: “Prezydencki pałac” Mahmouda Abbasa za 17,5 miliona dolarów w pobliżu Ramallah. W obliczu krytyki tego projektu, Abbas postanowił zamienić pałac w olbrzymią bibliotekę narodową. (Zdjęcie: Palestinian Economic Council for Development and Reconstruction)
Na zdjęciu: “Prezydencki pałac” Mahmouda Abbasa za 17,5 miliona dolarów w pobliżu Ramallah. W obliczu krytyki tego projektu, Abbas postanowił zamienić pałac w olbrzymią bibliotekę narodową. (Zdjęcie: Palestinian Economic Council for Development and Reconstruction)

Raport opublikowany w ubiegłym tygodniu oferuje rzadki wgląd w tajny świat Autonomii Palestyńskiej (AP), która została utworzona w 1994 r. zgodnie z Porozumieniami z Oslo podpisanymi między Izraelem a OWP.


Od tego czasu AP, kierowana obecnie przez Mahmouda Abbasa, otrzymała miliardy dolarów w ramach pieniędzy pomocowych od USA, UE i innych krajów-darczyńców.


Jednak brak oczekiwań darczyńców, by Autonomia Palestyńska była odpowiedzialna za wydawane pieniądze i by jej finanse były przejrzyste, pozbawił Palestyńczyków znacznej części tych funduszy. Zachęcił także palestyńskich przywódców do chowania do kieszeni milionów dolarów, wzbogacając ich prywatne i ukryte konta bankowe.  


Można by oczekiwać, że zachodni darczyńcy obudzą się i zauważą, że palestyńscy przywódcy sprzeniewierzają pieniądze zachodnich podatników.


Można by oczekiwać, że Amerykanie i Europejczycy przyjdą do Abbasa i jego kumpli, uderzą pięścią w stół i zażądają, by zaczęli używać i inwestować pieniądze dla dobra swojej ludności, a nie dla siebie, swoich przyjaciół i członków rodziny.


Raport, napisany przez Coalition For Accountability And Integrity (AMAN), założoną w 2000 r. przez kilka organizacji społeczeństwa obywatelskiego pracujących na rzecz demokracji, praw człowieka i dobrego zarządzania, pokazuje, że zachodni darczyńcy nie nauczyli się niczego ze swoich błędów.


Raport pokazuje także, że Autonomia Palestyńska pozostaje tym samym skorumpowanym ciałem, jakim była od momentu powstania ponad dwadzieścia lat temu.


Za rządów Jasera Arafata AP była nękana powszechną korupcją i złym zarządzaniem. Jego następca, Mahomud Abbas, utrzymał tradycję i mimo wielokrotnie składanych obietnic Autonomia Palestyńska pozostaje równie skorumpowana jak była.  


Dlaczego Abbas i jego wspólnicy mieliby działać na rzecz poprawy warunków życia swojej ludności, skoro ci, którzy dają im miliardy dolarów, zamykają oczy na finansową i administracyjną korupcję w AP, którą finansują? 


Raport AMAN, zatytułowany "Integrity and Combating Corruption: Palestine 2017", jest przeglądem sytuacji w zakresie korupcji, braku przejrzystości i odpowiedzialności w Autonomii Palestyńskiej w 2017 r.  


Jest to jeden z najbardziej wyczerpujących raportów o szeroko rozprzestrzenionej korupcji i trwonieniu publicznych funduszy przez kierownictwo Autonomii Palestyńskiej.


Na przykład, w raporcie znajduje się informacja, że Autonomia Palestyńska zainwestowała 17,5 miliona dolarów w zbudowanie “prezydenckiego pałacu” dla Abbasa. Pałac zajmuje powierzchnię 4700 metrów kwadratowych.  


W obliczu krytyki tego projektu, Abbas postanowił zamienić pałac na olbrzymią bibliotekę narodową.


Oto co mówi raport o tym wielce ambitnym projekcie:

"Choć zamiana prezydenckiego pałacu na bibliotekę publiczną może brzmieć szlachetnie, jest to nadal całkowicie niewłaściwe użycie publicznych funduszy, jak również przykład złych priorytetów. I chociaż pomysł zbudowania gościnnego pałacu dla oficjalnych delegacji zagranicznych nie jest zły sam w sobie, nigdy nie był to priorytet Palestyńczyków przy pilnej potrzebie finansowania niezbędnych usług, takich jak opieka zdrowotna i edukacja. I to niezależnie od chronicznego kryzysu finansowego nękającego Autonomię Palestyńską. I przy uznaniu znaczenia biblioteki narodowej, pomysł zamiany pałacu na bibliotekę jest szkodliwy, ponieważ będzie kosztowało to więcej niż zbudowanie nowej biblioteki od początku ze względu na sprawy konstrukcji i rekonstrukcji, jakich to wymaga”.  

83-letni Abbas mógł zainwestować 17,5 miliona w budowę nowego szpitala lub stworzenie miejsc pracy, ale wybrał zbudowanie pałacu na wzgórzu pod Ramallah dla siebie i swoich kohort.


Czy pałac był częścią planu Abbasa na spokojną, wygodną i luksusową emeryturę? Pomysł zamiany pałacu na bibliotekę narodową jest równie absurdalny. Palestyńczycy znacznie bardziej potrzebują nowej szkoły lub szpitala niż biblioteki. Ponadto Palestyńczycy nie potrzebują biblioteki, która wygląda jak pałac.


Tutaj jest kolejny przykład z raportu dotyczący marnotrawienia pieniędzy publicznych przez Autonomię Palestyńską: płacenie pensji i  wydatków nieistniejącej linii lotniczej o nazwie  "Palestine Airlines."


W raporcie czytamy, że "setki zatrudnionych w tej firmie nadal otrzymuje płace i dodatki od Autonomii Palestyńskiej, chociaż firma nie jest zarejestrowana zgodnie z palestyńskim prawem”.


Budżet tej firmy jest zawarty w budżecie palestyńskiego ministerstwa transportu, ale nie ma żadnych szczegółów, jak wydawane są pieniądze.


Zatrudnieni w "Palestinian Airlines" nie są jedynymi pracownikami budżetówki, którzy otrzymują płacę, mimo że nie pracują, a firma, która ich zatrudnia, w rzeczywistości nie istnieje. Według raportu Członkowie Palestyńskiej Rady Legislacyjnej, palestyńskiego parlamentu, także otrzymują miesięczne płace, mimo że parlament jest sparaliżowany od ponad dziesięciu lat z powodu sporu między rządzącą frakcją Abbasa, Fatahem, a Hamasem.  


"Trwający paraliż Palestyńskiej Rady Legislacyjnej od 2007 r. stanowi największą trudność [egzekwowania] formalnej odpowiedzialności i nadzoru nad działaniami rządu w kategoriach zarządzania publicznymi funduszami i ogólnie sprawami publicznymi” – stwierdza raport. Raport ujawnia, że w 2017 r. Autonomia Palestyńska wydała ponad 39 milionów szekli (około 11 milionów dolarów) na Palestyńską Radę Legislacyjną. Połowa tych pieniędzy poszła na pensje dla palestyńskich ustawodawców, mimo że nie pracują już od ponad dziesięciu lat. W dalszym ciągu raportu czytamy:

"Jest prawem obywateli pytać o sensowność tych wydatków bez namacalnych rezultatów, o rolę Palestyńskiej Rady Legislacyjnej i nie zbieranie się na sesje zgodnie z prawem, a obejmuje to członków parlamentu na Zachodnim Brzegu i w Gazie… Plany rządu nie pokazują powściągliwości wobec trwającego kryzysu finansowego AP, ani racjonalizacji wydatków publicznych, ani kontroli nad zaopatrzeniem i wydatkami administracyjnymi i operacyjnymi. Ponadto, ciągle mówi się o oszczędnościach bez wprowadzenia jakichkolwiek poważnych kroków [w tym kierunku]”.  

Raport pokazuje także trwające zakłócenia w strukturze aparatu bezpieczeństwa Autonomii Palestyńskiej. Podniesienie liczby wysokich rangą oficerów miało negatywny wpływ na skuteczność sił bezpieczeństwa. Ponadto ten wzrost dodatkowo obciążył budżet publiczny. Odsetek oficerów w trzech aparatach bezpieczeństwa Autonomii Palestyńskiej wynosił 50% wszystkich oficerów w ośmiu służbach bezpieczeństwa Autonomii Palestyńskiej.


Raport pokazuje, że korupcja rozciąga się również na zakup pojazdów dla funkcjonariuszy palestyńskich i członków ich rodzin oraz przyjaciół: "W pływowe osoby na wysokich stanowiskach otrzymują ulgę podatkową. Suma zmarnowanych funduszy jest olbrzymia”. Warto tutaj wspomnieć, że prawo Autonomii Palestyńskiej pozwala terrorystom, którzy spędzili ponad 20 lat w izraelskim więzieniu, na otrzymanie jednego darmowego samochodu. To, oczywiście, w dodatku do polityki Autonomii Palestyńskiej miesięcznych wypłat dla rodzin palestyńskich więźniów i „męczenników”.


Według raportu, "polityczna korupcja pogłębiła się w z powodu obecności dwóch władz, jednej na Zachodnim Brzegu i drugiej w Strefie Gazy”. Ten podział, który jest wynikiem walki o władzę między Hamasem a Fatahem, zaszkodził Palestyńczykom na wielu poziomach i wpływa negatywnie na fundusze publiczne, prawo i wolność człowieka oraz na rozwój, ponieważ oba rządy podejmują decyzje i kroki, by osłabić się wzajemnie.  


W 2017 r. Komisja Antykorupcyjna Autonomii Palestyńskiej otrzymała 430 skarg, ale tylko 21 przekazano do biura prokuratora, zauważa raport. "To wskazuje, że Komisja, jej personel i mechanizmy kontroli są powolne. [...]  Jeśli chodzi o naturę zaskarżeń, rozciągały się od defraudacji do nadużywania władzy, oszustw, nadużywania zaufania i łapówkarstwa”. Wśród oskarżonych o korupcję najwięcej było pracowników rządowych w sektorze publicznym.W raporcie ganiono także Autonomię Palestyńską za sposób przyjęcia budżetu na 2017 r. Pełna wersja budżetu nie została udostępniona publicznie; przedstawiono tylko dochody i wydatki bez żadnych szczegółów w sprawie przydziału dla każdego ministerstwa. Ustawa budżetowa nie zawierała wykresu pokazującego długi i pożyczki Autonomii Palestyńskiej, ani też propozycji planu zebrania wpłat na te długi i pożyczki. W dodatku nie wyjaśniono wkładów i inwestycji Autonomii Palestyńskiej w miejscowe i pozamiejscowe firmy. 

   
Zachodnie media całkowicie ignorują takie raporty. Tym samym zachodni dziennikarze zdradzają własną ludność, nie informując ich jak pieniądze pomocowe są defraudowane i marnowane przez skorumpowanych przywódców palestyńskich. Oczywiście, Palestyńczycy są głównymi ofiarami. Żyją w biedzie, kiedy ich przywódcy sprzeniewierzają publiczne fundusze. Życie Palestyńczyków byłoby dużo lepsze, gdyby ich przywódcy musieli być odpowiedzialni za wydawanie publicznych pieniędzy.


Dla Palestyńczyków przeciwstawienie się dyktatorom w Ramallah i w Gazie oznacza po prostu ryzykowanie życia. Nie dotyczy to jednak społeczności międzynarodowej, włącznie z zachodnimi mediami głównego nurtu.  


Dlaczego więc nadal odwracają wzrok, kiedy Abbas buduje pozłacane siedziby dla siebie i swoich kumpli? Być może dlatego, że są zbyt zajęci szukaniem brudów na temat Izraela. Kiedy jednak dziennikarze zamykają oczy i zatykają uszy, umożliwiając kradzież pieniędzy amerykańskich i europejskich podatników przez despotycznych przywódców palestyńskich, którzy szkodzą własnej ludności, blichtr zaczyna matowieć na pozłacanym obrazie Autonomii Palestyńskiej. 

 

The Secret World of the Palestinian Authority

Gatestone Institute, 29 marca 2018

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

Bassam Tawil

 

Muzułmański badacz i publicysta, mieszkający na bliskim Wschodzie.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1326 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Zbadaj swoje przesądy   Koraszewski   2019-07-15
"Hamas nie boi się wyborów"   Toameh   2019-07-14
Niemcy: niektóre mowy nienawiści są ”równiejsze od innych”   Bergman   2019-07-12
Słowa Lindy Sarsour, „Jezus był Palestyńczykiem”, ignorują żydowską historię   Frantzman   2019-07-10
Niemcy, które zbroiły Saddama Husajna, mówią, że państwo kurdyjskie zaszkodzi pokojowi   Frantzman   2019-07-09
Palestyńska bieda: kto nie ma udziału w bogactwie?     2019-07-08
Afryka: alarmujący wzrost prześladowań chrześcijan   Bulut   2019-07-07
Palestyńska wojna z przedsiębiorcami   Tawil   2019-07-06
Nie potrzebujemy żadnej edukacji   Collins   2019-07-02
Czy zbliża się wielka wojna?   Koraszewski   2019-07-01
Abstrakcyjna ludzka godność   Ferus   2019-06-30
Moje świadectwo o reparacjach za niewolnictwo   Hughes   2019-06-29
Pamięć o Jazydach i Lalisz w Światowy Dzień Uchodźcy   Frantzman   2019-06-28
Bahrajn dowodzi raz jeszcze: jeśli ”pokój” nie jest etapem do zniszczenia Izraela, to palestyńscy przywódcy nie są zainteresowani     2019-06-27
Nowa kultura politycznej przemocy w Turcji   Bekdil   2019-06-23
Zły sen Arabów: absorbowanie Palestyńczyków   Toameh   2019-06-21
Podtrzymuję to, co napisałam o „Palestynie”   Chesler   2019-06-20
Zakrywanie kultury, żeby ”nie urazić”   Meotti   2019-06-18
Dlaczego geje stają po stronie kultur, które ich mordują?   Rosenthal   2019-06-17
Szanse rozmowy o prawdziwym arabsko-izraelskim pokoju na konferencji w Bahrajnie   Bryen   2019-06-16
Palestyńczyk wbija nóż i natychmiast pojawiają się usprawiedliwienia   Flatow   2019-06-15
Oczywiście Palestyńczycy nie potrafią się rządzić. Bowiem w rzeczywistości nie chcą zbudować państwa – chcą zniszczyć inne państwo     2019-06-11
(Niezbyt) ukryte manipulacje mediów   Cohen   2019-06-10
Nigdy więcej   Lewin   2019-06-10
Rezerwiści na służbie walczą o Izrael na amerykańskich kampusach uniwersyteckich   Greenfield   2019-06-09
Biały terroryzm on line: identyfikowanie potencjalnych zagrożeń   Michael Davis   2019-06-08
Problem w Niemczech jest większy niż ”jarmułka”   Tobin   2019-06-08
Świat jest dziwaczny, skoro jedynym człowiekiem, który naprawdę próbuje pomóc Palestyńczykom, jest Jared Kushner – a wszyscy inni są przeciwko     2019-06-07
Dlaczego ”New York Times” próbuje storpedować plan pokojowy Trumpa?   Dershowitz   2019-06-04
Długie życie Roberta Bernsteina   Koraszewski   2019-06-03
WHO, Francja i flirtowanie z antysemityzmem   Yemini   2019-06-02
Dlaczego Palestyńczycy są tak przeciwni „Umowie Stulecia”?   Kedar   2019-06-01
Nowa lista Hamasu ze ”zdrajcami”   Toameh   2019-05-31
Akademicka wolność dla mnie, ale nie dla ciebie   Altabef   2019-05-29
Zbrodnia wojenna!: umieszczenie karteczki w Ścianie Zachodniej   Dershowitz   2019-05-28
Socjalizm to paskudna rzecz   Koraszewski   2019-05-27
Czy powinniśmy porównywać Indie i Izrael?   Julius   2019-05-27
Dajcie pokojowi szansę!   Tsalic   2019-05-26
Jak palestyńscy przywódcy karzą pacjentów   Tawil   2019-05-25
Jaka przyszłość czeka amerykańskich Żydów   Rosenthal   2019-05-24
Imigracja, czyli jak współczuć i być mądrym   Koraszewski   2019-05-23
Iran otrzymał status państwa nuklearnego   Yigal Carmon   2019-05-22
Flirty UE z Ligą Arabską   Bergman   2019-05-19
Coraz węższy, zaściankowy pryzmat dziennikarstwa   Murray   2019-05-16
Kiedy ajatollah rozgrywa swojego  dżokera   Taheri   2019-05-15
”Pinkwashing” i Izrael: jak działać przeciwko własnym, najlepszym interesom   MacEoin   2019-05-14
Sankcje USA nałożone na mułłów działają   Rafizadeh   2019-05-11
Czyje to było zwycięstwo?   Skalski   2019-05-11
Największy zdecentralizowany pomnik pamięci na świecie   Gross   2019-05-03
Raport o naszym niewstąpieniu do Unii   Ferus   2019-05-01
Unicestwienie chrześcijańskiego życia i ludzi: gdzie jest oburzenie Zachodu?   Meotti   2019-04-30
Niemiecki rząd: antyizraelski i proirański   Frank   2019-04-28
Dajmy priorytet zapobieganiu przemocy domowej   Lomborg   2019-04-25
Wzgórza Golan i głębie hipokryzji   Mor   2019-04-24
Naród Islamu i ”społeczna sprawiedliwość” kobiet   MacEoin   2019-04-22
Cierpienia ludności Gazy   Kedar   2019-04-18
Dyplomaci w ONZ dokonują antysemickich czynów   Gerstenfeld   2019-04-16
Dlaczego Palestyńczycy uciekają z Libanu   Toameh   2019-04-14
Powodzie, mułłowie i Kopciuszek w kamaszach   Taheri   2019-04-12
“Dla jednego terrorysta…” – fragment książki   Landes   2019-04-12
Milan Kundera ostrzegał nas przed historyczną amnezją. Teraz widzimy ją znowu.   Morrison   2019-04-11
Morderstwa w Christchurch: prawdziwi współsprawcy   Milliere   2019-04-10
Zbrodnie Zachodu wobec prześladowanych mniejszości na Bliskim Wschodzie   Bergman   2019-04-09
Tysiące muzułmańskich kobiet zgwałconych, torturowanych, zabitych w syryjskich więzieniach. Gdzie są media, ONZ, grupy „praw człowieka”?   Tawil   2019-04-04
Inne porozumienie w sprawie pokoju   Toameh   2019-04-02
Wielka Brytania delegalizuje Hezbollah   Bergman   2019-04-01
Hamed Abdel-Samad o lewicy: Rasism niskich oczekiwań; Oni traktują muzułmanów jak małpy w zoo     2019-03-31
Turcja: Dziesiątki tysięcy ściganych sądownie za „obrażenie” Erdoğana   Bulut   2019-03-30
Fronda: „Brawo Polska - Wzgórza Golan nie dla Izraela!!!”   Koraszewski   2019-03-29
Podtrzymywanie palestyńskiej ”narracji”   Bergman   2019-03-28
Dla BBC nikab to „symbol buntu”   Pearson   2019-03-27
Zastraszony "New York Times" opublikował kłamstwa o ”większość Arabów usuniętych siłą z ich domów w Jaffie”     2019-03-26
To jeszcze nie apokalipsa   Jacoby   2019-03-25
Kolonialne pochodzenie sympatii do ”Żon ISIS”   Frantzman   2019-03-25
Izrael kontra jego wrogowie w Europie   Blum   2019-03-23
Janczarzy silnej tożsamości, czyli więź społeczna i grupy odniesienia   Koraszewski   2019-03-16
Amnesty International narzeka na sytuację, którą pomogła stworzyć   Flatow   2019-03-16
Badanie – nadal nie ma związku między autyzmem a szczepionką MMR   Novella   2019-03-15
Każdego dnia jedenastu chrześcijan zostaje zabitych za swoją wiarę   Ibrahim   2019-03-15
Julian Baggini: Jak możemy nadal podziwiać postaci z przeszłości, które były ksenofobami   Coyne   2019-03-13
Czy jest miejsce dla energii odnawialnej?   Novella   2019-03-11
Kto pomoże uratować Jazydów?   Saleh   2019-03-11
Były sobie drzewa   Ferus   2019-03-10
Dlaczego energia odnawialna nie może uratować planety   Shellenberger   2019-03-09
Zjednoczony Kościół Chrystusa niesprawiedliwie atakuje Izrael   MacEoin   2019-03-09
Putin wchodzi do klubu oszukanych przez mułłów   Taheri   2019-03-08
Oburzenie w Syrii i Iraku, że  członkowie isis są na Zachodzie traktowani jak znakomitości   Frantzman   2019-03-06
Nie widzimy lasu zza drzew   Lomborg   2019-03-05
Polowanie na Benjamina Netanjahu   Rosenthal   2019-03-04
Europa: Próba legitymizacji irańskiego reżimu   Meotti   2019-03-01
Turcja: Jednoczenie ”Armii Islamu”, by pokonać pewien kraj   Bulut   2019-02-27
Żydzi powinni móc mieszkać wszędzie   Maroun   2019-02-26
Filipiny: chrześcijanie mordowani, bomby w kościołach   Ibrahim   2019-02-21
40. rocznica Islamskiej Republiki Iranu   Rafizadeh   2019-02-21
Ludzie, którzy twierdza, że „Palestyna jest kwestią rasowej sprawiedliwości”, są prawdziwymi rasistami     2019-02-20
Unia Europejska wchodzi w kompletny orwellizm   Bergman   2019-02-19
Amerykanin w Warszawie i kilka uwag o historii   Koraszewski   2019-02-18
Fikcyjny Abbas jest wymówką, by patrzeć w inną stronę   Maroun   2019-02-18
To nie okupacja zabiła Ori Ansbacher   Yemini   2019-02-17
TIPH i groźby: tymczasowe i permanentne   Collins   2019-02-13

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Biły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzm


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk