Prawda

Sobota, 17 listopada 2018 - 14:09

« Poprzedni Następny »


Tajemny świat Autonomii Palestyńskiej


Bassam Tawil 2018-04-18

Na zdjęciu: “Prezydencki pałac” Mahmouda Abbasa za 17,5 miliona dolarów w pobliżu Ramallah. W obliczu krytyki tego projektu, Abbas postanowił zamienić pałac w olbrzymią bibliotekę narodową. (Zdjęcie: Palestinian Economic Council for Development and Reconstruction)
Na zdjęciu: “Prezydencki pałac” Mahmouda Abbasa za 17,5 miliona dolarów w pobliżu Ramallah. W obliczu krytyki tego projektu, Abbas postanowił zamienić pałac w olbrzymią bibliotekę narodową. (Zdjęcie: Palestinian Economic Council for Development and Reconstruction)

Raport opublikowany w ubiegłym tygodniu oferuje rzadki wgląd w tajny świat Autonomii Palestyńskiej (AP), która została utworzona w 1994 r. zgodnie z Porozumieniami z Oslo podpisanymi między Izraelem a OWP.


Od tego czasu AP, kierowana obecnie przez Mahmouda Abbasa, otrzymała miliardy dolarów w ramach pieniędzy pomocowych od USA, UE i innych krajów-darczyńców.


Jednak brak oczekiwań darczyńców, by Autonomia Palestyńska była odpowiedzialna za wydawane pieniądze i by jej finanse były przejrzyste, pozbawił Palestyńczyków znacznej części tych funduszy. Zachęcił także palestyńskich przywódców do chowania do kieszeni milionów dolarów, wzbogacając ich prywatne i ukryte konta bankowe.  


Można by oczekiwać, że zachodni darczyńcy obudzą się i zauważą, że palestyńscy przywódcy sprzeniewierzają pieniądze zachodnich podatników.


Można by oczekiwać, że Amerykanie i Europejczycy przyjdą do Abbasa i jego kumpli, uderzą pięścią w stół i zażądają, by zaczęli używać i inwestować pieniądze dla dobra swojej ludności, a nie dla siebie, swoich przyjaciół i członków rodziny.


Raport, napisany przez Coalition For Accountability And Integrity (AMAN), założoną w 2000 r. przez kilka organizacji społeczeństwa obywatelskiego pracujących na rzecz demokracji, praw człowieka i dobrego zarządzania, pokazuje, że zachodni darczyńcy nie nauczyli się niczego ze swoich błędów.


Raport pokazuje także, że Autonomia Palestyńska pozostaje tym samym skorumpowanym ciałem, jakim była od momentu powstania ponad dwadzieścia lat temu.


Za rządów Jasera Arafata AP była nękana powszechną korupcją i złym zarządzaniem. Jego następca, Mahomud Abbas, utrzymał tradycję i mimo wielokrotnie składanych obietnic Autonomia Palestyńska pozostaje równie skorumpowana jak była.  


Dlaczego Abbas i jego wspólnicy mieliby działać na rzecz poprawy warunków życia swojej ludności, skoro ci, którzy dają im miliardy dolarów, zamykają oczy na finansową i administracyjną korupcję w AP, którą finansują? 


Raport AMAN, zatytułowany "Integrity and Combating Corruption: Palestine 2017", jest przeglądem sytuacji w zakresie korupcji, braku przejrzystości i odpowiedzialności w Autonomii Palestyńskiej w 2017 r.  


Jest to jeden z najbardziej wyczerpujących raportów o szeroko rozprzestrzenionej korupcji i trwonieniu publicznych funduszy przez kierownictwo Autonomii Palestyńskiej.


Na przykład, w raporcie znajduje się informacja, że Autonomia Palestyńska zainwestowała 17,5 miliona dolarów w zbudowanie “prezydenckiego pałacu” dla Abbasa. Pałac zajmuje powierzchnię 4700 metrów kwadratowych.  


W obliczu krytyki tego projektu, Abbas postanowił zamienić pałac na olbrzymią bibliotekę narodową.


Oto co mówi raport o tym wielce ambitnym projekcie:

"Choć zamiana prezydenckiego pałacu na bibliotekę publiczną może brzmieć szlachetnie, jest to nadal całkowicie niewłaściwe użycie publicznych funduszy, jak również przykład złych priorytetów. I chociaż pomysł zbudowania gościnnego pałacu dla oficjalnych delegacji zagranicznych nie jest zły sam w sobie, nigdy nie był to priorytet Palestyńczyków przy pilnej potrzebie finansowania niezbędnych usług, takich jak opieka zdrowotna i edukacja. I to niezależnie od chronicznego kryzysu finansowego nękającego Autonomię Palestyńską. I przy uznaniu znaczenia biblioteki narodowej, pomysł zamiany pałacu na bibliotekę jest szkodliwy, ponieważ będzie kosztowało to więcej niż zbudowanie nowej biblioteki od początku ze względu na sprawy konstrukcji i rekonstrukcji, jakich to wymaga”.  

83-letni Abbas mógł zainwestować 17,5 miliona w budowę nowego szpitala lub stworzenie miejsc pracy, ale wybrał zbudowanie pałacu na wzgórzu pod Ramallah dla siebie i swoich kohort.


Czy pałac był częścią planu Abbasa na spokojną, wygodną i luksusową emeryturę? Pomysł zamiany pałacu na bibliotekę narodową jest równie absurdalny. Palestyńczycy znacznie bardziej potrzebują nowej szkoły lub szpitala niż biblioteki. Ponadto Palestyńczycy nie potrzebują biblioteki, która wygląda jak pałac.


Tutaj jest kolejny przykład z raportu dotyczący marnotrawienia pieniędzy publicznych przez Autonomię Palestyńską: płacenie pensji i  wydatków nieistniejącej linii lotniczej o nazwie  "Palestine Airlines."


W raporcie czytamy, że "setki zatrudnionych w tej firmie nadal otrzymuje płace i dodatki od Autonomii Palestyńskiej, chociaż firma nie jest zarejestrowana zgodnie z palestyńskim prawem”.


Budżet tej firmy jest zawarty w budżecie palestyńskiego ministerstwa transportu, ale nie ma żadnych szczegółów, jak wydawane są pieniądze.


Zatrudnieni w "Palestinian Airlines" nie są jedynymi pracownikami budżetówki, którzy otrzymują płacę, mimo że nie pracują, a firma, która ich zatrudnia, w rzeczywistości nie istnieje. Według raportu Członkowie Palestyńskiej Rady Legislacyjnej, palestyńskiego parlamentu, także otrzymują miesięczne płace, mimo że parlament jest sparaliżowany od ponad dziesięciu lat z powodu sporu między rządzącą frakcją Abbasa, Fatahem, a Hamasem.  


"Trwający paraliż Palestyńskiej Rady Legislacyjnej od 2007 r. stanowi największą trudność [egzekwowania] formalnej odpowiedzialności i nadzoru nad działaniami rządu w kategoriach zarządzania publicznymi funduszami i ogólnie sprawami publicznymi” – stwierdza raport. Raport ujawnia, że w 2017 r. Autonomia Palestyńska wydała ponad 39 milionów szekli (około 11 milionów dolarów) na Palestyńską Radę Legislacyjną. Połowa tych pieniędzy poszła na pensje dla palestyńskich ustawodawców, mimo że nie pracują już od ponad dziesięciu lat. W dalszym ciągu raportu czytamy:

"Jest prawem obywateli pytać o sensowność tych wydatków bez namacalnych rezultatów, o rolę Palestyńskiej Rady Legislacyjnej i nie zbieranie się na sesje zgodnie z prawem, a obejmuje to członków parlamentu na Zachodnim Brzegu i w Gazie… Plany rządu nie pokazują powściągliwości wobec trwającego kryzysu finansowego AP, ani racjonalizacji wydatków publicznych, ani kontroli nad zaopatrzeniem i wydatkami administracyjnymi i operacyjnymi. Ponadto, ciągle mówi się o oszczędnościach bez wprowadzenia jakichkolwiek poważnych kroków [w tym kierunku]”.  

Raport pokazuje także trwające zakłócenia w strukturze aparatu bezpieczeństwa Autonomii Palestyńskiej. Podniesienie liczby wysokich rangą oficerów miało negatywny wpływ na skuteczność sił bezpieczeństwa. Ponadto ten wzrost dodatkowo obciążył budżet publiczny. Odsetek oficerów w trzech aparatach bezpieczeństwa Autonomii Palestyńskiej wynosił 50% wszystkich oficerów w ośmiu służbach bezpieczeństwa Autonomii Palestyńskiej.


Raport pokazuje, że korupcja rozciąga się również na zakup pojazdów dla funkcjonariuszy palestyńskich i członków ich rodzin oraz przyjaciół: "W pływowe osoby na wysokich stanowiskach otrzymują ulgę podatkową. Suma zmarnowanych funduszy jest olbrzymia”. Warto tutaj wspomnieć, że prawo Autonomii Palestyńskiej pozwala terrorystom, którzy spędzili ponad 20 lat w izraelskim więzieniu, na otrzymanie jednego darmowego samochodu. To, oczywiście, w dodatku do polityki Autonomii Palestyńskiej miesięcznych wypłat dla rodzin palestyńskich więźniów i „męczenników”.


Według raportu, "polityczna korupcja pogłębiła się w z powodu obecności dwóch władz, jednej na Zachodnim Brzegu i drugiej w Strefie Gazy”. Ten podział, który jest wynikiem walki o władzę między Hamasem a Fatahem, zaszkodził Palestyńczykom na wielu poziomach i wpływa negatywnie na fundusze publiczne, prawo i wolność człowieka oraz na rozwój, ponieważ oba rządy podejmują decyzje i kroki, by osłabić się wzajemnie.  


W 2017 r. Komisja Antykorupcyjna Autonomii Palestyńskiej otrzymała 430 skarg, ale tylko 21 przekazano do biura prokuratora, zauważa raport. "To wskazuje, że Komisja, jej personel i mechanizmy kontroli są powolne. [...]  Jeśli chodzi o naturę zaskarżeń, rozciągały się od defraudacji do nadużywania władzy, oszustw, nadużywania zaufania i łapówkarstwa”. Wśród oskarżonych o korupcję najwięcej było pracowników rządowych w sektorze publicznym.W raporcie ganiono także Autonomię Palestyńską za sposób przyjęcia budżetu na 2017 r. Pełna wersja budżetu nie została udostępniona publicznie; przedstawiono tylko dochody i wydatki bez żadnych szczegółów w sprawie przydziału dla każdego ministerstwa. Ustawa budżetowa nie zawierała wykresu pokazującego długi i pożyczki Autonomii Palestyńskiej, ani też propozycji planu zebrania wpłat na te długi i pożyczki. W dodatku nie wyjaśniono wkładów i inwestycji Autonomii Palestyńskiej w miejscowe i pozamiejscowe firmy. 

   
Zachodnie media całkowicie ignorują takie raporty. Tym samym zachodni dziennikarze zdradzają własną ludność, nie informując ich jak pieniądze pomocowe są defraudowane i marnowane przez skorumpowanych przywódców palestyńskich. Oczywiście, Palestyńczycy są głównymi ofiarami. Żyją w biedzie, kiedy ich przywódcy sprzeniewierzają publiczne fundusze. Życie Palestyńczyków byłoby dużo lepsze, gdyby ich przywódcy musieli być odpowiedzialni za wydawanie publicznych pieniędzy.


Dla Palestyńczyków przeciwstawienie się dyktatorom w Ramallah i w Gazie oznacza po prostu ryzykowanie życia. Nie dotyczy to jednak społeczności międzynarodowej, włącznie z zachodnimi mediami głównego nurtu.  


Dlaczego więc nadal odwracają wzrok, kiedy Abbas buduje pozłacane siedziby dla siebie i swoich kumpli? Być może dlatego, że są zbyt zajęci szukaniem brudów na temat Izraela. Kiedy jednak dziennikarze zamykają oczy i zatykają uszy, umożliwiając kradzież pieniędzy amerykańskich i europejskich podatników przez despotycznych przywódców palestyńskich, którzy szkodzą własnej ludności, blichtr zaczyna matowieć na pozłacanym obrazie Autonomii Palestyńskiej. 

 

The Secret World of the Palestinian Authority

Gatestone Institute, 29 marca 2018

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

Bassam Tawil

 

Muzułmański badacz i publicysta, mieszkający na bliskim Wschodzie.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1169 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Palestyńskie groźby wobec arabskiej normalizacji stosunków z Izraelem   Toameh   2018-11-17
Skandal za kulisami zakazu neonikotynoidów   Ridley   2018-11-17
Powyborcza zaduma: Dokąd zmierzasz Ameryko? Dokąd zmierzacie amerykańscy Żydzi?   Chesler   2018-11-14
Sto lat nowej Europy   Koraszewski   2018-11-13
Antysemityzm jest przede wszystkim nienawiścią, polityka jest tylko wymówką     2018-11-11
Jak Izrael mógłby zwyciężyć w dzisiejszym asymetrycznym konflikcie   Rosenthal   2018-11-10
Mord w Stambule i walka o supremację w świecie sunnickim   Carmon   2018-11-08
Brutalne przebudzenie z palestyńskiego snu   Kedar   2018-11-06
Jesień oświecenia, czyli powszechne zniechęcenie do logiki   Koraszewski   2018-11-05
Pakistan: Asia Bibi uniewinniona po latach oczekiwania na śmierć za ”bluźnierstwo”   Meotti   2018-11-01
Funkcjonariusz z Gazy: HAMAS i FATAH zamienili naszych ludzi w żebraków   Toameh   2018-10-30
”Saudyjska afera” w Stambule ujawnia rywalizację sunnicko sunnicką   Bekdil   2018-10-27
Orzeczenie sprzeczne z rozsądkiem   Yemini   2018-10-26
Prawo, religia i sekularyzacja  w Nigerii   Igwe   2018-10-22
Chrześcijanie skazani na śmierć pod prawem szariatu   Rafizadeh   2018-10-22
Czasem Internet może korygować fake news, a nie tylko je szerzyć   Gross   2018-10-21
Kiepsko skrywany antysemityzm Facebooka   Maroun   2018-10-16
Turcja buduje meczety, likwiduje chrześcijaństwo   Bulut   2018-10-15
Skrzyżowanie Netzarim i narodziny Fake News   Landes   2018-10-14
Wierzę tej palestyńskiej nastolatce   Flatow   2018-10-12
Polityczne paradoksy więzi niemiecko-izraelskich   Sucharewicz   2018-10-11
Narodowe prawo Izraela i palestyńskie kłamstwa   Tawil   2018-10-10
Czy oczekiwanie od Arabów mniej niż od Żydów jest w porządku?   Maroun   2018-10-09
Dzisiaj opublikowana książka   Novella   2018-10-09
”Antysyjonizm” traktuje o Żydach, głupcze!   Tsalic   2018-10-08
Szwecja – schronieniem przestępców   Bergman   2018-10-07
A gdyby Kavanaugh był libaralnym muzułmaninem oskarżonym o terroryzm?   Dershowitz   2018-10-06
Na marginesie tegorocznej Nagrody Pokojowej Nobla     2018-10-06
Przekłuwanie mitu palestyńskich uchodźców   Rosenthal   2018-10-05
Chińska medycyna i policja myśli   Novella   2018-10-05
Trzy „nie” Palestyńczyków: co mają na myśli   Tawil   2018-10-04
Uderzający rasizm Autonomii Palestyńskiej   Bergman   2018-10-03
”Antyimperializm” i apologetyka morderstwa   Sixsmith   2018-10-03
Kto napisał te słowa o Jerozolimie?   Gross   2018-10-02
Samobójcza nienawiść Europy do Ameryki   Koraszewski   2018-10-01
Refleksje o Oslo i procesie pokojowym   Collins   2018-10-01
Dlaczego nie mogę krytykować własnej religii?   Rafizadeh   2018-09-30
Przywódca Hamasu przyznaje, że protesty graniczne są zainscenizowane, nikogo to nie obchodzi   Bergman   2018-09-28
Czy sztuczna inteligencja zapewni nam sztuczny racjonalizm?   Koraszewski   2018-09-25
Dlaczego Żydzi są rdzenną ludnością Palestyny – a Arabowie nie są   Amos   2018-09-25
Wyznanie: od 15 lat leczę się z islamofobii   Lindenberg   2018-09-24
Niewidomy w Betlejem   Flatow   2018-09-23
Co myślą palestyńscy Arabowie?   Roth   2018-09-21
To ”oni”, a nie ”on” zabili Ari Fulda   Peter   2018-09-20
Jak „New York Times” wybiela radykalny islam   Emerson   2018-09-18
Czas zakończyć fałszywą i krzywdzącą narrację   Rosenthal   2018-09-16
Dlaczego Clintonowie dzielili scenę z Farrakhanem?   Dershowitz   2018-09-15
Czy Facebook wspomaga radykalizm?   Rosenthal   2018-09-14
Abbas popełnia te same błędy, co Arafat     2018-09-14
Mosad w Paryżu, albo jak francuska prasa denuncjuje francuskich Żydów   Lewin   2018-09-10
Konfederacja jordańsko-palestyńska – dlaczego nie?   Yemini   2018-09-07
UNRWA i Żydzi   Julius   2018-09-06
Netanjahu, tragicznie, ma rację – Świat nie chroni słabych   Frantzman   2018-09-05
Jerozolima: dlaczego przywódcy palestyńscy mówią ”nie głosujcie”   Tawil   2018-09-04
YouTube blokuje ujawnianie antysemityzmu     2018-09-02
Podział Francji przez Macrona?   Mamou   2018-09-01
Fałszywi sojusznicy Ameryki w Zatoce    Bekdil   2018-08-31
Sfabrykowany kryzys humanitarny UNRWA   Bedein   2018-08-24
Mauretania: USA muszą żądać natychmiastowego uwolnienia przed wyborami kandydata ruchu przeciwko niewolnictwu   Blum   2018-08-23
Wielka Brytania: Dyskryminacja wobec chrześcijańskich uchodźców   Bergman   2018-08-22
Arabski dwugłos o pokoju na Bliskim Wschodzie     2018-08-21
Izrael – nie ma takiego państwa   Koraszewski   2018-08-20
Wybielanie skrajnie prawicowego charakteru partii politycznych na Bliskim Wschodzie   Frantzman   2018-08-20
Wielka Brytania wita ekstremistów – raz za razem   Murray   2018-08-18
Demokratyczna republika Somalilandu    Clarfield   2018-08-16
Chomsky nazywa rosyjską ingerencję dowcipem – zgadnijcie, kogo obwinia?   Dershowitz   2018-08-09
Mój problem z białością   Valdary   2018-08-08
O demokracji   Rosenthal   2018-08-07
Walka z ogniem pod ogniem     2018-08-06
Arabski polityk: Arabowie przegrali wojny i muszą zapłacić cenę     2018-08-05
Znów więcej „Nigdy więcej”   Koraszewski   2018-08-04
Turcja Erdoğana: niechciana w ziemiach arabskich   Bekdil   2018-08-02
Syryjscy działacze o Ahed Tamimi   Frantzman   2018-08-01
Wielkie urojenie brytyjskiego Foreign Office   Murray   2018-07-31
Spustoszenie i zaprzeczenie: Kambodża i akademicka lewica   Blackwell   2018-07-28
Perwersyjna i nikczemna broń - palestyńscy uchodźcy   Rosenthal   2018-07-27
Gdzie Rzym, gdzie Krym, czyli słów kilka o spotkaniach na szczytach   Koraszewski   2018-07-26
 Elektroniczne papierosy i ograniczanie szkód   Ridley   2018-07-25
Żydzi i marzenie wszystkich rdzennych ludów   Bellerose   2018-07-25
Niewypowiedziane wojny przeciwko Izraelowi: Niemcy Wschodnie i skrajna lewica Niemiec Zachodnich w latach 1967-1981: Wywiad z Jeffreyem Herfem   Herf   2018-07-24
Jak Richard Dawkins rasistą został   Koraszewski   2018-07-23
Czego chcą Arabowie? W co wierzą? Co myślą?   Roth   2018-07-23
Po co Izraelowi konstytucja?   Koraszewski   2018-07-22
Historia udaremnionego zamachu terrorystycznego   Rafizadeh   2018-07-20
Plucie na Izrael to wielki (wspierany przez państwo) biznes   Bergman   2018-07-19
Kaczka trojańska i jej wredne potomstwo   Koraszewski   2018-07-18
Futbol i inne rodzaje „postępowego” kolonializmu   Tsalic   2018-07-17
Orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka wskazują, że nie ma „prawa powrotu” i że Gaza nie jest okupowana   Amos   2018-07-16
Biskup Graham Tomlin i demonizacja Izraela   MacEoin   2018-07-13
Wyrazy uznania dla Lee Kuan Yew   Fitzgerald   2018-07-09
Czy poczucie winy zabija Zachód od środka?   Meotti   2018-07-08
Jak pomóc sąsiadom, którzy uciekają przed swoimi   Koraszewski   2018-07-06
Lata po ludobójstwie Jazydzi pilnie potrzebują pomocy   Bulut   2018-07-04
Racjonalizm przerywany, czyli mambo-jumbo wiecznie żywe   Koraszewski   2018-07-02
Oszczerstwo o niemowlęciu z Gazy: równe narracje; nierówne traktowanie   Plosker   2018-07-01
Mega-antysemici współczesnego świata   Gerstenfeld   2018-06-29
Zachodnioeuropejskie postawy wobec Żydów: raport z dużego badania     Gerstenfeld   2018-06-27
Kolejny rok suszy, czy zdążymy się obudzić?   Koraszewski   2018-06-25
Jak NGO pomagają imigrantom   Frantzman   2018-06-24
Dlaczego nie bronimy się?   Rosenthal   2018-06-23

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Uprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzmOd niepamiętnych czasówTunezyjczycy przeciw złemu prawuDrugie prawo termodynamikiPochwała ignorancjMistyfikacja SokalaIntronizacja ChrystusaObama chrzescijanieSzelest liściCzego wam nie pokazują?


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk