Prawda

Sobota, 17 sierpnia 2019 - 15:25

« Poprzedni Następny »


Pakistan: Asia Bibi uniewinniona po latach oczekiwania na śmierć za ”bluźnierstwo”


Giulio Meotti 2018-11-01

Asia Bibi i dwoje z jej pięciorga dzieci, zdjęcie sprzed jej uwięzienia w celi śmierci w 2010 r. za „bluźnierstwo”.
Asia Bibi i dwoje z jej pięciorga dzieci, zdjęcie sprzed jej uwięzienia w celi śmierci w 2010 r. za „bluźnierstwo”.

Po 3422 dniach okrutnego i nieuzasadnionego uwięzienia jako „pierwszej kobiety skazanej na śmierć za bluźnierstwo", wreszcie obalony został wyrok kary śmierci dla Asii Noreen Bibi. Najwyższy Sąd Pakistanu uchylił dzisiaj wyrok przeciwko Bibi, rzymsko-katolickiej matce pięciorga dzieci. Po skazaniu jej w procesie w 2010 r. pod fałszywym zarzutem „bluźnierstwa” obecnie zwyciężyła sprawiedliwość. Wyrok zabicia Bibi, ponieważ jej muzułmańskie koleżanki z pracy obraziło to, że ona, „nieczysta” chrześcijanka, napiła się wody z wiejskiej, wspólnej studni, to jednak było zbyt dużo nawet dla Pakistanu, gdzie chrześcijanie są notorycznie prześladowani.

Ze względów bezpieczeństwa Bibi jest obecnie "trzymana w nieujawnionym miejscu”. Islamscy twardogłowi już grozili sędziom, że jeśli zostanie uwolniona, odpowiedzialnych za to spotka „straszliwy” koniec.


14 czerwca 2009 r. Asia Bibi napiła się wody z wiejskiej studni, kiedy pracowała na polu w gorący dzień. Dwie muzułmańskie kobiety twierdziły, że ponieważ ona, chrześcijanka, dotknęła wody ze studni, cała studnia była haram (zakazana przez prawo islamskie). Asia odpowiedziała: "Myślę, że Jezus patrzył na to inaczej niż Mahomet” i zapytała: „Co zrobił wasz Prorok Mahomet dla zbawienia ludzkości?” To rozwścieczyło kobiety, które zaczęły na nią pluć i ja popychać.


Pięć dni później, kiedy pracowała na innym polu, tłum „dziesiątków mężczyzn i kobiet” wzywał do zabicia Bibi, barbarzyńsko ją pobił i zaprowadził do wsi, gdzie policja ją aresztowała. Kari Muhammad Sallam, imam wsi (który nie był obecny podczas sprzeczki o wodę) i kobiety, które twierdziły, że Bibi zanieczyściła wodę w studni, powiedzieli policji, że Bibi „obraziła Proroka Mahometa”.


8 listopada 2010 r., po zaledwie pięciominutowych obradach, Asia Noreen Bibi została – zgodnie z Artykułem 295 Kodeksu Karnego Pakistanu – skazana na śmierć przez powieszenie.


Asia Bibi została skazana na śmierć, ponieważ była chrześcijanką i była spragniona.


Islamiści wiwatowali na wiadomość o tym wyroku. Asia Bibi była sama przeciwko całemu krajowi gotowemu poświęcić swoją słabą mniejszość chrześcijańską, by ugłaskać islamistów. Po aresztowaniu Bibi jej rodzina przeprowadzała się 15 razy w ciągu 5 lat. W ostatnich tygodniach pojawiły się doniesienia, że Asia ma zaburzenia umysłowe. Osiem lat w więziennej izolatce, z codzienną groźbą zamordowania w więzieniu, było brutalną formą tortury psychicznej. Bojąc się, że zostanie otruta w więzieniu, władze pozwoliły Bibi na przygotowywanie własnych posiłków.


Kilka dni temu na posiedzeniu plenarnym w Strasbourgu, przewodniczący Parlamentu Europejskiego, Antonio Tajani, powiedział:

"Asia Bibi rozwścieczyła kilka kobiet, bo piła wodę ze studni. Według tych kobiet dotknięcie chrześcijańskich warg zanieczyściło studnię. Po tym, jak została zaatakowana i oskarżona o bluźnierstwo, Asii Bibi groziło powieszenie. Proszę władze pakistańskie… by zapewniły, że ta kobieta będzie miała uczciwy proces i by unikały wszelkiego rodzaju dyskryminacji lub religijnych uprzedzeń”.

Teraz musimy obawiać się, że kiedy Bibi zostanie zwolniona, będzie celem morderczego ataku. Islamiści wyznaczyli nagrodę na jej głowę w wysokości 50 milionów rupii (375 tysięcy dolarów).  


Salman Taseer
, odważny muzułmanin, który był gubernatorem prowincji Pendżabu w Pakistanie, zapłacił życiem za wyrażenie poparcia dla Asii; zamordował go własny ochroniarz, który powiedział, że „zrobił to, ponieważ pan Taseer niedawno bronił proponowanej poprawki do prawa o bluźnierstwie". Mumtaz Qadri, został stracony.


Czasami jednak prawnicy, broniący chrześcijan i innych oskarżonych o bluźnierstwo w Pakistanie, także są mordowani. Federalny minister ds. mniejszości w Pakistanie, Shahbaz Bhatti, także został zamordowany za obronę Bibi. Chociaż nikt nie został oficjalnie stracony w Pakistanie za przestępstwo bluźnierstwa, jak informował „Newsweek” „wielu zostało zamordowanych wyłącznie na podstawie oskarżenia przeciwko nim”. Według Human Rights Watch od 1990 r. co najmniej 60 osób oskarżonych o bluźnierstwo zostało zamordowanych. W zeszłym roku tłuszcza zlinczowała studenta za rzekome popełnienie bluźnierstwa.  


Tysiące fanatyków muzułmańskich wiecowało w Pakistanie w ostatnich kilku tygodniach, by naciskać na sędziów, aby podtrzymali karę śmierci. Skandowali: "Powiesić niewierną Asię". Obecnie pakistańscy islamiści mówią, że sędziowie, którzy uniewinnili Asię Bibi "zasługują na śmierć". Dlatego Bibi musi teraz uciec z kraju. Kilka krajów już oferowało jej azyl.


Od skazania na śmierć Asii Bibi chrześcijanie w Pakistanie przeżyli szereg szczególnie okrutnych zamachów terrorystycznych. Islamistyczny zamachowiec- samobójca wybrał za cel chrześcijańskie dzieci na placu zabaw w publicznym parku. Gdzie był Zachód?  


Francuski ksiądz Pierre-Hervé Grosjean zapytał w „Le Figaro”:

"Jak może kraj praw człowieka milczeć w obliczu tej niesprawiedliwości?... Jak można chcieć ratować chrześcijan w Iraku przed barbarzyńcami z ISIS, jeśli nie potrafi się uratować chrześcijanki przed prawami w sojuszniczym kraju?... Niewierzący przyjaciele, jej los dotyczy również was: przez nią przemawia sprawa wolności i godności każdego, kogo bronicie. Wasze słowa są cenne i odważne. Wasze milczenie byłoby straszliwe”.

Ale milczenie było straszliwe.


Nikt nie wyszedł na ulice Europy, by protestować przeciwko uwięzieniu Asii Bibi. Żaden znany publicysta zachodni nie napisał artykułu oznajmiającego "Je Suis Asia Bibi". Zachodnie świeckie grupy praw człowieka, zawsze chętne i gotowe do podchwycenia każdej sprawy, w zasadzie świeciły nieobecnością. Organizatorzy kampanii na rzecz uwolnienia terrorystów ze stosunkowo wygodnego więzienia w Guantanamo Bay na Kubie nie mieli czasu, by zażądać uwolnienia Asi Bibi. Żadna feministyczna organizacja nie poparła tej chrześcijańskiej matki. Organizacja Narodów Zjednoczonych, która właśnie potępiła Francję za prawo zakazujące nikabu, także milczała. To był spisek tchórzostwa.


Po latach w celi bez okien Asia Bibi zatriumfowała nad swoimi niedoszłymi katami. Niesprawiedliwość wobec chrześcijan będzie trwała jednak wraz z tchórzliwym milczeniem Zachodu wobec tych prześladowań. Sprawa Asii Bibi jest także historią moralnego samobójstwa Zachodu.


Gdzie byli nasi filozofowie, humaniści i dziennikarze przez te dziewięć lat niesprawiedliwości? To ta ponura obojętność jest tym, co pochłania Zachód.  


Jako wyraz najwyższej ironii, zaledwie kilka dni temu tak zwany Europejski Trybunał Praw Człowieka (ECHR) utrzymał w mocy ten sam rodzaj prawa o bluźnierstwie. Brak słów na orzeczenie  ECHR. Jak powiedział Grégor Puppinck, przewodniczący Europejskiego Centrum Prawa i Sprawiedliwości: "decyzja ECHR uzasadniałaby skazanie Charlie Hebdo za publikowanie karykatur…” Pora usunąć tych niepochodzących z wyboru sędziów z sądu, który nie jest przed nikim odpowiedzialny i nie ma od niego odwołania.


Pakistan: Asia Bibi Acquitted After Years Awaiting Death for ’Blasphemy’

Gatestone Institute, 31 października 2018

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaGiulio Meotti 

Włoski publicysta, autor książki „A New Shoah: The Untold Story of Israel’s Victims of Terrorism”.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1351 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Chińczycy trzymają się mocno   Koraszewski   2019-08-17
Najnowszy horror ONZ: ignorowani uchodźcy chrześcijańscy   Bulut   2019-08-16
Państwo, naród, społeczeństwo   Koraszewski   2019-08-15
Zaślepienie w sprawie muzułmańskiego antysemityzmu   Julius   2019-08-15
Polowania na czarownice wymagają międzynarodowego działania   Igwe   2019-08-13
"Sprawiedliwość" jest dla lewicy antyizraelskim wytrychem. Nie ma nic wspólnego z prawdziwą sprawiedliwością.     2019-08-12
Barack Obama i ludobójstwa    Isaac   2019-08-10
Słabość cywilizacji i zderzenie barbarii z barbarią   Koraszewski   2019-08-09
Demon ISIS jest w nas wszystkich     2019-08-09
Coraz groźniejszy impas między cywilizacjami   MacEoin   2019-08-07
Dlaczego Palestyńczycy zaatakowali Saudyjczyka?   Toameh   2019-08-03
Jordania podziela obawy Izraela   Koraszewski   2019-08-02
Schadenfreude i skandal w UNRWA   Blum   2019-08-01
Szczęśliwe zakończenie dramatów palestyńczyka prześladowanego za uratowanie rannych Żydów   Blum   2019-07-31
Jordania, pokój i jak niewiele się naprawdę zmieniło   Roth   2019-07-30
Demaskowanie oszukańczych organizacji praw człowieka   Gerstenfeld   2019-07-24
Biafra kiedyś i w przyszłości?   Fitzgerald   2019-07-24
W BDS nie chodzi o bojkot. Chodzi o zamianę Izraela w państwo pariasa.     2019-07-23
Kocha, lubi, szanuje   Koraszewski   2019-07-22
Pora, by Europa przebolała ”najgorszą możliwą umowę”   Coughlin   2019-07-21
Zamienianie Holocaustu w metaforę   Greenfield   2019-07-20
Tylko nie nazywaj jej palestyńską Arabką!   Flatow   2019-07-19
Trzy „nie”, które ustawiły Bliski Wschód na drodze konfliktu   Lipman   2019-07-18
USA i Iran: Co NIE jest mądrą polityką   Rafizadeh   2019-07-16
Dziesięciolecia szczucia na brytyjskich Żydów   Collier   2019-07-16
Zbadaj swoje przesądy   Koraszewski   2019-07-15
"Hamas nie boi się wyborów"   Toameh   2019-07-14
Niemcy: niektóre mowy nienawiści są ”równiejsze od innych”   Bergman   2019-07-12
Słowa Lindy Sarsour, „Jezus był Palestyńczykiem”, ignorują żydowską historię   Frantzman   2019-07-10
Niemcy, które zbroiły Saddama Husajna, mówią, że państwo kurdyjskie zaszkodzi pokojowi   Frantzman   2019-07-09
Palestyńska bieda: kto nie ma udziału w bogactwie?     2019-07-08
Afryka: alarmujący wzrost prześladowań chrześcijan   Bulut   2019-07-07
Palestyńska wojna z przedsiębiorcami   Tawil   2019-07-06
Nie potrzebujemy żadnej edukacji   Collins   2019-07-02
Czy zbliża się wielka wojna?   Koraszewski   2019-07-01
Abstrakcyjna ludzka godność   Ferus   2019-06-30
Moje świadectwo o reparacjach za niewolnictwo   Hughes   2019-06-29
Pamięć o Jazydach i Lalisz w Światowy Dzień Uchodźcy   Frantzman   2019-06-28
Bahrajn dowodzi raz jeszcze: jeśli ”pokój” nie jest etapem do zniszczenia Izraela, to palestyńscy przywódcy nie są zainteresowani     2019-06-27
Nowa kultura politycznej przemocy w Turcji   Bekdil   2019-06-23
Zły sen Arabów: absorbowanie Palestyńczyków   Toameh   2019-06-21
Podtrzymuję to, co napisałam o „Palestynie”   Chesler   2019-06-20
Zakrywanie kultury, żeby ”nie urazić”   Meotti   2019-06-18
Dlaczego geje stają po stronie kultur, które ich mordują?   Rosenthal   2019-06-17
Szanse rozmowy o prawdziwym arabsko-izraelskim pokoju na konferencji w Bahrajnie   Bryen   2019-06-16
Palestyńczyk wbija nóż i natychmiast pojawiają się usprawiedliwienia   Flatow   2019-06-15
Oczywiście Palestyńczycy nie potrafią się rządzić. Bowiem w rzeczywistości nie chcą zbudować państwa – chcą zniszczyć inne państwo     2019-06-11
(Niezbyt) ukryte manipulacje mediów   Cohen   2019-06-10
Nigdy więcej   Lewin   2019-06-10
Rezerwiści na służbie walczą o Izrael na amerykańskich kampusach uniwersyteckich   Greenfield   2019-06-09
Biały terroryzm on line: identyfikowanie potencjalnych zagrożeń   Michael Davis   2019-06-08
Problem w Niemczech jest większy niż ”jarmułka”   Tobin   2019-06-08
Świat jest dziwaczny, skoro jedynym człowiekiem, który naprawdę próbuje pomóc Palestyńczykom, jest Jared Kushner – a wszyscy inni są przeciwko     2019-06-07
Dlaczego ”New York Times” próbuje storpedować plan pokojowy Trumpa?   Dershowitz   2019-06-04
Długie życie Roberta Bernsteina   Koraszewski   2019-06-03
WHO, Francja i flirtowanie z antysemityzmem   Yemini   2019-06-02
Dlaczego Palestyńczycy są tak przeciwni „Umowie Stulecia”?   Kedar   2019-06-01
Nowa lista Hamasu ze ”zdrajcami”   Toameh   2019-05-31
Akademicka wolność dla mnie, ale nie dla ciebie   Altabef   2019-05-29
Zbrodnia wojenna!: umieszczenie karteczki w Ścianie Zachodniej   Dershowitz   2019-05-28
Socjalizm to paskudna rzecz   Koraszewski   2019-05-27
Czy powinniśmy porównywać Indie i Izrael?   Julius   2019-05-27
Dajcie pokojowi szansę!   Tsalic   2019-05-26
Jak palestyńscy przywódcy karzą pacjentów   Tawil   2019-05-25
Jaka przyszłość czeka amerykańskich Żydów   Rosenthal   2019-05-24
Imigracja, czyli jak współczuć i być mądrym   Koraszewski   2019-05-23
Iran otrzymał status państwa nuklearnego   Yigal Carmon   2019-05-22
Flirty UE z Ligą Arabską   Bergman   2019-05-19
Coraz węższy, zaściankowy pryzmat dziennikarstwa   Murray   2019-05-16
Kiedy ajatollah rozgrywa swojego  dżokera   Taheri   2019-05-15
”Pinkwashing” i Izrael: jak działać przeciwko własnym, najlepszym interesom   MacEoin   2019-05-14
Sankcje USA nałożone na mułłów działają   Rafizadeh   2019-05-11
Czyje to było zwycięstwo?   Skalski   2019-05-11
Największy zdecentralizowany pomnik pamięci na świecie   Gross   2019-05-03
Raport o naszym niewstąpieniu do Unii   Ferus   2019-05-01
Unicestwienie chrześcijańskiego życia i ludzi: gdzie jest oburzenie Zachodu?   Meotti   2019-04-30
Niemiecki rząd: antyizraelski i proirański   Frank   2019-04-28
Dajmy priorytet zapobieganiu przemocy domowej   Lomborg   2019-04-25
Wzgórza Golan i głębie hipokryzji   Mor   2019-04-24
Naród Islamu i ”społeczna sprawiedliwość” kobiet   MacEoin   2019-04-22
Cierpienia ludności Gazy   Kedar   2019-04-18
Dyplomaci w ONZ dokonują antysemickich czynów   Gerstenfeld   2019-04-16
Dlaczego Palestyńczycy uciekają z Libanu   Toameh   2019-04-14
Powodzie, mułłowie i Kopciuszek w kamaszach   Taheri   2019-04-12
“Dla jednego terrorysta…” – fragment książki   Landes   2019-04-12
Milan Kundera ostrzegał nas przed historyczną amnezją. Teraz widzimy ją znowu.   Morrison   2019-04-11
Morderstwa w Christchurch: prawdziwi współsprawcy   Milliere   2019-04-10
Zbrodnie Zachodu wobec prześladowanych mniejszości na Bliskim Wschodzie   Bergman   2019-04-09
Tysiące muzułmańskich kobiet zgwałconych, torturowanych, zabitych w syryjskich więzieniach. Gdzie są media, ONZ, grupy „praw człowieka”?   Tawil   2019-04-04
Inne porozumienie w sprawie pokoju   Toameh   2019-04-02
Wielka Brytania delegalizuje Hezbollah   Bergman   2019-04-01
Hamed Abdel-Samad o lewicy: Rasism niskich oczekiwań; Oni traktują muzułmanów jak małpy w zoo     2019-03-31
Turcja: Dziesiątki tysięcy ściganych sądownie za „obrażenie” Erdoğana   Bulut   2019-03-30
Fronda: „Brawo Polska - Wzgórza Golan nie dla Izraela!!!”   Koraszewski   2019-03-29
Podtrzymywanie palestyńskiej ”narracji”   Bergman   2019-03-28
Dla BBC nikab to „symbol buntu”   Pearson   2019-03-27
Zastraszony "New York Times" opublikował kłamstwa o ”większość Arabów usuniętych siłą z ich domów w Jaffie”     2019-03-26
To jeszcze nie apokalipsa   Jacoby   2019-03-25
Kolonialne pochodzenie sympatii do ”Żon ISIS”   Frantzman   2019-03-25
Izrael kontra jego wrogowie w Europie   Blum   2019-03-23

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Biły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzm


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk