Prawda

Poniedziałek, 19 listopada 2018 - 00:12

« Poprzedni Następny »


Pakistan: Asia Bibi uniewinniona po latach oczekiwania na śmierć za ”bluźnierstwo”


Giulio Meotti 2018-11-01

Asia Bibi i dwoje z jej pięciorga dzieci, zdjęcie sprzed jej uwięzienia w celi śmierci w 2010 r. za „bluźnierstwo”.
Asia Bibi i dwoje z jej pięciorga dzieci, zdjęcie sprzed jej uwięzienia w celi śmierci w 2010 r. za „bluźnierstwo”.

Po 3422 dniach okrutnego i nieuzasadnionego uwięzienia jako „pierwszej kobiety skazanej na śmierć za bluźnierstwo", wreszcie obalony został wyrok kary śmierci dla Asii Noreen Bibi. Najwyższy Sąd Pakistanu uchylił dzisiaj wyrok przeciwko Bibi, rzymsko-katolickiej matce pięciorga dzieci. Po skazaniu jej w procesie w 2010 r. pod fałszywym zarzutem „bluźnierstwa” obecnie zwyciężyła sprawiedliwość. Wyrok zabicia Bibi, ponieważ jej muzułmańskie koleżanki z pracy obraziło to, że ona, „nieczysta” chrześcijanka, napiła się wody z wiejskiej, wspólnej studni, to jednak było zbyt dużo nawet dla Pakistanu, gdzie chrześcijanie są notorycznie prześladowani.

Ze względów bezpieczeństwa Bibi jest obecnie "trzymana w nieujawnionym miejscu”. Islamscy twardogłowi już grozili sędziom, że jeśli zostanie uwolniona, odpowiedzialnych za to spotka „straszliwy” koniec.


14 czerwca 2009 r. Asia Bibi napiła się wody z wiejskiej studni, kiedy pracowała na polu w gorący dzień. Dwie muzułmańskie kobiety twierdziły, że ponieważ ona, chrześcijanka, dotknęła wody ze studni, cała studnia była haram (zakazana przez prawo islamskie). Asia odpowiedziała: "Myślę, że Jezus patrzył na to inaczej niż Mahomet” i zapytała: „Co zrobił wasz Prorok Mahomet dla zbawienia ludzkości?” To rozwścieczyło kobiety, które zaczęły na nią pluć i ja popychać.


Pięć dni później, kiedy pracowała na innym polu, tłum „dziesiątków mężczyzn i kobiet” wzywał do zabicia Bibi, barbarzyńsko ją pobił i zaprowadził do wsi, gdzie policja ją aresztowała. Kari Muhammad Sallam, imam wsi (który nie był obecny podczas sprzeczki o wodę) i kobiety, które twierdziły, że Bibi zanieczyściła wodę w studni, powiedzieli policji, że Bibi „obraziła Proroka Mahometa”.


8 listopada 2010 r., po zaledwie pięciominutowych obradach, Asia Noreen Bibi została – zgodnie z Artykułem 295 Kodeksu Karnego Pakistanu – skazana na śmierć przez powieszenie.


Asia Bibi została skazana na śmierć, ponieważ była chrześcijanką i była spragniona.


Islamiści wiwatowali na wiadomość o tym wyroku. Asia Bibi była sama przeciwko całemu krajowi gotowemu poświęcić swoją słabą mniejszość chrześcijańską, by ugłaskać islamistów. Po aresztowaniu Bibi jej rodzina przeprowadzała się 15 razy w ciągu 5 lat. W ostatnich tygodniach pojawiły się doniesienia, że Asia ma zaburzenia umysłowe. Osiem lat w więziennej izolatce, z codzienną groźbą zamordowania w więzieniu, było brutalną formą tortury psychicznej. Bojąc się, że zostanie otruta w więzieniu, władze pozwoliły Bibi na przygotowywanie własnych posiłków.


Kilka dni temu na posiedzeniu plenarnym w Strasbourgu, przewodniczący Parlamentu Europejskiego, Antonio Tajani, powiedział:

"Asia Bibi rozwścieczyła kilka kobiet, bo piła wodę ze studni. Według tych kobiet dotknięcie chrześcijańskich warg zanieczyściło studnię. Po tym, jak została zaatakowana i oskarżona o bluźnierstwo, Asii Bibi groziło powieszenie. Proszę władze pakistańskie… by zapewniły, że ta kobieta będzie miała uczciwy proces i by unikały wszelkiego rodzaju dyskryminacji lub religijnych uprzedzeń”.

Teraz musimy obawiać się, że kiedy Bibi zostanie zwolniona, będzie celem morderczego ataku. Islamiści wyznaczyli nagrodę na jej głowę w wysokości 50 milionów rupii (375 tysięcy dolarów).  


Salman Taseer
, odważny muzułmanin, który był gubernatorem prowincji Pendżabu w Pakistanie, zapłacił życiem za wyrażenie poparcia dla Asii; zamordował go własny ochroniarz, który powiedział, że „zrobił to, ponieważ pan Taseer niedawno bronił proponowanej poprawki do prawa o bluźnierstwie". Mumtaz Qadri, został stracony.


Czasami jednak prawnicy, broniący chrześcijan i innych oskarżonych o bluźnierstwo w Pakistanie, także są mordowani. Federalny minister ds. mniejszości w Pakistanie, Shahbaz Bhatti, także został zamordowany za obronę Bibi. Chociaż nikt nie został oficjalnie stracony w Pakistanie za przestępstwo bluźnierstwa, jak informował „Newsweek” „wielu zostało zamordowanych wyłącznie na podstawie oskarżenia przeciwko nim”. Według Human Rights Watch od 1990 r. co najmniej 60 osób oskarżonych o bluźnierstwo zostało zamordowanych. W zeszłym roku tłuszcza zlinczowała studenta za rzekome popełnienie bluźnierstwa.  


Tysiące fanatyków muzułmańskich wiecowało w Pakistanie w ostatnich kilku tygodniach, by naciskać na sędziów, aby podtrzymali karę śmierci. Skandowali: "Powiesić niewierną Asię". Obecnie pakistańscy islamiści mówią, że sędziowie, którzy uniewinnili Asię Bibi "zasługują na śmierć". Dlatego Bibi musi teraz uciec z kraju. Kilka krajów już oferowało jej azyl.


Od skazania na śmierć Asii Bibi chrześcijanie w Pakistanie przeżyli szereg szczególnie okrutnych zamachów terrorystycznych. Islamistyczny zamachowiec- samobójca wybrał za cel chrześcijańskie dzieci na placu zabaw w publicznym parku. Gdzie był Zachód?  


Francuski ksiądz Pierre-Hervé Grosjean zapytał w „Le Figaro”:

"Jak może kraj praw człowieka milczeć w obliczu tej niesprawiedliwości?... Jak można chcieć ratować chrześcijan w Iraku przed barbarzyńcami z ISIS, jeśli nie potrafi się uratować chrześcijanki przed prawami w sojuszniczym kraju?... Niewierzący przyjaciele, jej los dotyczy również was: przez nią przemawia sprawa wolności i godności każdego, kogo bronicie. Wasze słowa są cenne i odważne. Wasze milczenie byłoby straszliwe”.

Ale milczenie było straszliwe.


Nikt nie wyszedł na ulice Europy, by protestować przeciwko uwięzieniu Asii Bibi. Żaden znany publicysta zachodni nie napisał artykułu oznajmiającego "Je Suis Asia Bibi". Zachodnie świeckie grupy praw człowieka, zawsze chętne i gotowe do podchwycenia każdej sprawy, w zasadzie świeciły nieobecnością. Organizatorzy kampanii na rzecz uwolnienia terrorystów ze stosunkowo wygodnego więzienia w Guantanamo Bay na Kubie nie mieli czasu, by zażądać uwolnienia Asi Bibi. Żadna feministyczna organizacja nie poparła tej chrześcijańskiej matki. Organizacja Narodów Zjednoczonych, która właśnie potępiła Francję za prawo zakazujące nikabu, także milczała. To był spisek tchórzostwa.


Po latach w celi bez okien Asia Bibi zatriumfowała nad swoimi niedoszłymi katami. Niesprawiedliwość wobec chrześcijan będzie trwała jednak wraz z tchórzliwym milczeniem Zachodu wobec tych prześladowań. Sprawa Asii Bibi jest także historią moralnego samobójstwa Zachodu.


Gdzie byli nasi filozofowie, humaniści i dziennikarze przez te dziewięć lat niesprawiedliwości? To ta ponura obojętność jest tym, co pochłania Zachód.  


Jako wyraz najwyższej ironii, zaledwie kilka dni temu tak zwany Europejski Trybunał Praw Człowieka (ECHR) utrzymał w mocy ten sam rodzaj prawa o bluźnierstwie. Brak słów na orzeczenie  ECHR. Jak powiedział Grégor Puppinck, przewodniczący Europejskiego Centrum Prawa i Sprawiedliwości: "decyzja ECHR uzasadniałaby skazanie Charlie Hebdo za publikowanie karykatur…” Pora usunąć tych niepochodzących z wyboru sędziów z sądu, który nie jest przed nikim odpowiedzialny i nie ma od niego odwołania.


Pakistan: Asia Bibi Acquitted After Years Awaiting Death for ’Blasphemy’

Gatestone Institute, 31 października 2018

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaGiulio Meotti 

Włoski publicysta, autor książki „A New Shoah: The Untold Story of Israel’s Victims of Terrorism”.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1169 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Palestyńskie groźby wobec arabskiej normalizacji stosunków z Izraelem   Toameh   2018-11-17
Skandal za kulisami zakazu neonikotynoidów   Ridley   2018-11-17
Powyborcza zaduma: Dokąd zmierzasz Ameryko? Dokąd zmierzacie amerykańscy Żydzi?   Chesler   2018-11-14
Sto lat nowej Europy   Koraszewski   2018-11-13
Antysemityzm jest przede wszystkim nienawiścią, polityka jest tylko wymówką     2018-11-11
Jak Izrael mógłby zwyciężyć w dzisiejszym asymetrycznym konflikcie   Rosenthal   2018-11-10
Mord w Stambule i walka o supremację w świecie sunnickim   Carmon   2018-11-08
Brutalne przebudzenie z palestyńskiego snu   Kedar   2018-11-06
Jesień oświecenia, czyli powszechne zniechęcenie do logiki   Koraszewski   2018-11-05
Pakistan: Asia Bibi uniewinniona po latach oczekiwania na śmierć za ”bluźnierstwo”   Meotti   2018-11-01
Funkcjonariusz z Gazy: HAMAS i FATAH zamienili naszych ludzi w żebraków   Toameh   2018-10-30
”Saudyjska afera” w Stambule ujawnia rywalizację sunnicko sunnicką   Bekdil   2018-10-27
Orzeczenie sprzeczne z rozsądkiem   Yemini   2018-10-26
Prawo, religia i sekularyzacja  w Nigerii   Igwe   2018-10-22
Chrześcijanie skazani na śmierć pod prawem szariatu   Rafizadeh   2018-10-22
Czasem Internet może korygować fake news, a nie tylko je szerzyć   Gross   2018-10-21
Kiepsko skrywany antysemityzm Facebooka   Maroun   2018-10-16
Turcja buduje meczety, likwiduje chrześcijaństwo   Bulut   2018-10-15
Skrzyżowanie Netzarim i narodziny Fake News   Landes   2018-10-14
Wierzę tej palestyńskiej nastolatce   Flatow   2018-10-12
Polityczne paradoksy więzi niemiecko-izraelskich   Sucharewicz   2018-10-11
Narodowe prawo Izraela i palestyńskie kłamstwa   Tawil   2018-10-10
Czy oczekiwanie od Arabów mniej niż od Żydów jest w porządku?   Maroun   2018-10-09
Dzisiaj opublikowana książka   Novella   2018-10-09
”Antysyjonizm” traktuje o Żydach, głupcze!   Tsalic   2018-10-08
Szwecja – schronieniem przestępców   Bergman   2018-10-07
A gdyby Kavanaugh był libaralnym muzułmaninem oskarżonym o terroryzm?   Dershowitz   2018-10-06
Na marginesie tegorocznej Nagrody Pokojowej Nobla     2018-10-06
Przekłuwanie mitu palestyńskich uchodźców   Rosenthal   2018-10-05
Chińska medycyna i policja myśli   Novella   2018-10-05
Trzy „nie” Palestyńczyków: co mają na myśli   Tawil   2018-10-04
Uderzający rasizm Autonomii Palestyńskiej   Bergman   2018-10-03
”Antyimperializm” i apologetyka morderstwa   Sixsmith   2018-10-03
Kto napisał te słowa o Jerozolimie?   Gross   2018-10-02
Samobójcza nienawiść Europy do Ameryki   Koraszewski   2018-10-01
Refleksje o Oslo i procesie pokojowym   Collins   2018-10-01
Dlaczego nie mogę krytykować własnej religii?   Rafizadeh   2018-09-30
Przywódca Hamasu przyznaje, że protesty graniczne są zainscenizowane, nikogo to nie obchodzi   Bergman   2018-09-28
Czy sztuczna inteligencja zapewni nam sztuczny racjonalizm?   Koraszewski   2018-09-25
Dlaczego Żydzi są rdzenną ludnością Palestyny – a Arabowie nie są   Amos   2018-09-25
Wyznanie: od 15 lat leczę się z islamofobii   Lindenberg   2018-09-24
Niewidomy w Betlejem   Flatow   2018-09-23
Co myślą palestyńscy Arabowie?   Roth   2018-09-21
To ”oni”, a nie ”on” zabili Ari Fulda   Peter   2018-09-20
Jak „New York Times” wybiela radykalny islam   Emerson   2018-09-18
Czas zakończyć fałszywą i krzywdzącą narrację   Rosenthal   2018-09-16
Dlaczego Clintonowie dzielili scenę z Farrakhanem?   Dershowitz   2018-09-15
Czy Facebook wspomaga radykalizm?   Rosenthal   2018-09-14
Abbas popełnia te same błędy, co Arafat     2018-09-14
Mosad w Paryżu, albo jak francuska prasa denuncjuje francuskich Żydów   Lewin   2018-09-10
Konfederacja jordańsko-palestyńska – dlaczego nie?   Yemini   2018-09-07
UNRWA i Żydzi   Julius   2018-09-06
Netanjahu, tragicznie, ma rację – Świat nie chroni słabych   Frantzman   2018-09-05
Jerozolima: dlaczego przywódcy palestyńscy mówią ”nie głosujcie”   Tawil   2018-09-04
YouTube blokuje ujawnianie antysemityzmu     2018-09-02
Podział Francji przez Macrona?   Mamou   2018-09-01
Fałszywi sojusznicy Ameryki w Zatoce    Bekdil   2018-08-31
Sfabrykowany kryzys humanitarny UNRWA   Bedein   2018-08-24
Mauretania: USA muszą żądać natychmiastowego uwolnienia przed wyborami kandydata ruchu przeciwko niewolnictwu   Blum   2018-08-23
Wielka Brytania: Dyskryminacja wobec chrześcijańskich uchodźców   Bergman   2018-08-22
Arabski dwugłos o pokoju na Bliskim Wschodzie     2018-08-21
Izrael – nie ma takiego państwa   Koraszewski   2018-08-20
Wybielanie skrajnie prawicowego charakteru partii politycznych na Bliskim Wschodzie   Frantzman   2018-08-20
Wielka Brytania wita ekstremistów – raz za razem   Murray   2018-08-18
Demokratyczna republika Somalilandu    Clarfield   2018-08-16
Chomsky nazywa rosyjską ingerencję dowcipem – zgadnijcie, kogo obwinia?   Dershowitz   2018-08-09
Mój problem z białością   Valdary   2018-08-08
O demokracji   Rosenthal   2018-08-07
Walka z ogniem pod ogniem     2018-08-06
Arabski polityk: Arabowie przegrali wojny i muszą zapłacić cenę     2018-08-05
Znów więcej „Nigdy więcej”   Koraszewski   2018-08-04
Turcja Erdoğana: niechciana w ziemiach arabskich   Bekdil   2018-08-02
Syryjscy działacze o Ahed Tamimi   Frantzman   2018-08-01
Wielkie urojenie brytyjskiego Foreign Office   Murray   2018-07-31
Spustoszenie i zaprzeczenie: Kambodża i akademicka lewica   Blackwell   2018-07-28
Perwersyjna i nikczemna broń - palestyńscy uchodźcy   Rosenthal   2018-07-27
Gdzie Rzym, gdzie Krym, czyli słów kilka o spotkaniach na szczytach   Koraszewski   2018-07-26
 Elektroniczne papierosy i ograniczanie szkód   Ridley   2018-07-25
Żydzi i marzenie wszystkich rdzennych ludów   Bellerose   2018-07-25
Niewypowiedziane wojny przeciwko Izraelowi: Niemcy Wschodnie i skrajna lewica Niemiec Zachodnich w latach 1967-1981: Wywiad z Jeffreyem Herfem   Herf   2018-07-24
Jak Richard Dawkins rasistą został   Koraszewski   2018-07-23
Czego chcą Arabowie? W co wierzą? Co myślą?   Roth   2018-07-23
Po co Izraelowi konstytucja?   Koraszewski   2018-07-22
Historia udaremnionego zamachu terrorystycznego   Rafizadeh   2018-07-20
Plucie na Izrael to wielki (wspierany przez państwo) biznes   Bergman   2018-07-19
Kaczka trojańska i jej wredne potomstwo   Koraszewski   2018-07-18
Futbol i inne rodzaje „postępowego” kolonializmu   Tsalic   2018-07-17
Orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka wskazują, że nie ma „prawa powrotu” i że Gaza nie jest okupowana   Amos   2018-07-16
Biskup Graham Tomlin i demonizacja Izraela   MacEoin   2018-07-13
Wyrazy uznania dla Lee Kuan Yew   Fitzgerald   2018-07-09
Czy poczucie winy zabija Zachód od środka?   Meotti   2018-07-08
Jak pomóc sąsiadom, którzy uciekają przed swoimi   Koraszewski   2018-07-06
Lata po ludobójstwie Jazydzi pilnie potrzebują pomocy   Bulut   2018-07-04
Racjonalizm przerywany, czyli mambo-jumbo wiecznie żywe   Koraszewski   2018-07-02
Oszczerstwo o niemowlęciu z Gazy: równe narracje; nierówne traktowanie   Plosker   2018-07-01
Mega-antysemici współczesnego świata   Gerstenfeld   2018-06-29
Zachodnioeuropejskie postawy wobec Żydów: raport z dużego badania     Gerstenfeld   2018-06-27
Kolejny rok suszy, czy zdążymy się obudzić?   Koraszewski   2018-06-25
Jak NGO pomagają imigrantom   Frantzman   2018-06-24
Dlaczego nie bronimy się?   Rosenthal   2018-06-23

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Uprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzmOd niepamiętnych czasówTunezyjczycy przeciw złemu prawuDrugie prawo termodynamikiPochwała ignorancjMistyfikacja SokalaIntronizacja ChrystusaObama chrzescijanieSzelest liściCzego wam nie pokazują?


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk