Prawda

Środa, 20 marca 2019 - 12:46

« Poprzedni Następny »


Pakistan: Asia Bibi uniewinniona po latach oczekiwania na śmierć za ”bluźnierstwo”


Giulio Meotti 2018-11-01

Asia Bibi i dwoje z jej pięciorga dzieci, zdjęcie sprzed jej uwięzienia w celi śmierci w 2010 r. za „bluźnierstwo”.
Asia Bibi i dwoje z jej pięciorga dzieci, zdjęcie sprzed jej uwięzienia w celi śmierci w 2010 r. za „bluźnierstwo”.

Po 3422 dniach okrutnego i nieuzasadnionego uwięzienia jako „pierwszej kobiety skazanej na śmierć za bluźnierstwo", wreszcie obalony został wyrok kary śmierci dla Asii Noreen Bibi. Najwyższy Sąd Pakistanu uchylił dzisiaj wyrok przeciwko Bibi, rzymsko-katolickiej matce pięciorga dzieci. Po skazaniu jej w procesie w 2010 r. pod fałszywym zarzutem „bluźnierstwa” obecnie zwyciężyła sprawiedliwość. Wyrok zabicia Bibi, ponieważ jej muzułmańskie koleżanki z pracy obraziło to, że ona, „nieczysta” chrześcijanka, napiła się wody z wiejskiej, wspólnej studni, to jednak było zbyt dużo nawet dla Pakistanu, gdzie chrześcijanie są notorycznie prześladowani.

Ze względów bezpieczeństwa Bibi jest obecnie "trzymana w nieujawnionym miejscu”. Islamscy twardogłowi już grozili sędziom, że jeśli zostanie uwolniona, odpowiedzialnych za to spotka „straszliwy” koniec.


14 czerwca 2009 r. Asia Bibi napiła się wody z wiejskiej studni, kiedy pracowała na polu w gorący dzień. Dwie muzułmańskie kobiety twierdziły, że ponieważ ona, chrześcijanka, dotknęła wody ze studni, cała studnia była haram (zakazana przez prawo islamskie). Asia odpowiedziała: "Myślę, że Jezus patrzył na to inaczej niż Mahomet” i zapytała: „Co zrobił wasz Prorok Mahomet dla zbawienia ludzkości?” To rozwścieczyło kobiety, które zaczęły na nią pluć i ja popychać.


Pięć dni później, kiedy pracowała na innym polu, tłum „dziesiątków mężczyzn i kobiet” wzywał do zabicia Bibi, barbarzyńsko ją pobił i zaprowadził do wsi, gdzie policja ją aresztowała. Kari Muhammad Sallam, imam wsi (który nie był obecny podczas sprzeczki o wodę) i kobiety, które twierdziły, że Bibi zanieczyściła wodę w studni, powiedzieli policji, że Bibi „obraziła Proroka Mahometa”.


8 listopada 2010 r., po zaledwie pięciominutowych obradach, Asia Noreen Bibi została – zgodnie z Artykułem 295 Kodeksu Karnego Pakistanu – skazana na śmierć przez powieszenie.


Asia Bibi została skazana na śmierć, ponieważ była chrześcijanką i była spragniona.


Islamiści wiwatowali na wiadomość o tym wyroku. Asia Bibi była sama przeciwko całemu krajowi gotowemu poświęcić swoją słabą mniejszość chrześcijańską, by ugłaskać islamistów. Po aresztowaniu Bibi jej rodzina przeprowadzała się 15 razy w ciągu 5 lat. W ostatnich tygodniach pojawiły się doniesienia, że Asia ma zaburzenia umysłowe. Osiem lat w więziennej izolatce, z codzienną groźbą zamordowania w więzieniu, było brutalną formą tortury psychicznej. Bojąc się, że zostanie otruta w więzieniu, władze pozwoliły Bibi na przygotowywanie własnych posiłków.


Kilka dni temu na posiedzeniu plenarnym w Strasbourgu, przewodniczący Parlamentu Europejskiego, Antonio Tajani, powiedział:

"Asia Bibi rozwścieczyła kilka kobiet, bo piła wodę ze studni. Według tych kobiet dotknięcie chrześcijańskich warg zanieczyściło studnię. Po tym, jak została zaatakowana i oskarżona o bluźnierstwo, Asii Bibi groziło powieszenie. Proszę władze pakistańskie… by zapewniły, że ta kobieta będzie miała uczciwy proces i by unikały wszelkiego rodzaju dyskryminacji lub religijnych uprzedzeń”.

Teraz musimy obawiać się, że kiedy Bibi zostanie zwolniona, będzie celem morderczego ataku. Islamiści wyznaczyli nagrodę na jej głowę w wysokości 50 milionów rupii (375 tysięcy dolarów).  


Salman Taseer
, odważny muzułmanin, który był gubernatorem prowincji Pendżabu w Pakistanie, zapłacił życiem za wyrażenie poparcia dla Asii; zamordował go własny ochroniarz, który powiedział, że „zrobił to, ponieważ pan Taseer niedawno bronił proponowanej poprawki do prawa o bluźnierstwie". Mumtaz Qadri, został stracony.


Czasami jednak prawnicy, broniący chrześcijan i innych oskarżonych o bluźnierstwo w Pakistanie, także są mordowani. Federalny minister ds. mniejszości w Pakistanie, Shahbaz Bhatti, także został zamordowany za obronę Bibi. Chociaż nikt nie został oficjalnie stracony w Pakistanie za przestępstwo bluźnierstwa, jak informował „Newsweek” „wielu zostało zamordowanych wyłącznie na podstawie oskarżenia przeciwko nim”. Według Human Rights Watch od 1990 r. co najmniej 60 osób oskarżonych o bluźnierstwo zostało zamordowanych. W zeszłym roku tłuszcza zlinczowała studenta za rzekome popełnienie bluźnierstwa.  


Tysiące fanatyków muzułmańskich wiecowało w Pakistanie w ostatnich kilku tygodniach, by naciskać na sędziów, aby podtrzymali karę śmierci. Skandowali: "Powiesić niewierną Asię". Obecnie pakistańscy islamiści mówią, że sędziowie, którzy uniewinnili Asię Bibi "zasługują na śmierć". Dlatego Bibi musi teraz uciec z kraju. Kilka krajów już oferowało jej azyl.


Od skazania na śmierć Asii Bibi chrześcijanie w Pakistanie przeżyli szereg szczególnie okrutnych zamachów terrorystycznych. Islamistyczny zamachowiec- samobójca wybrał za cel chrześcijańskie dzieci na placu zabaw w publicznym parku. Gdzie był Zachód?  


Francuski ksiądz Pierre-Hervé Grosjean zapytał w „Le Figaro”:

"Jak może kraj praw człowieka milczeć w obliczu tej niesprawiedliwości?... Jak można chcieć ratować chrześcijan w Iraku przed barbarzyńcami z ISIS, jeśli nie potrafi się uratować chrześcijanki przed prawami w sojuszniczym kraju?... Niewierzący przyjaciele, jej los dotyczy również was: przez nią przemawia sprawa wolności i godności każdego, kogo bronicie. Wasze słowa są cenne i odważne. Wasze milczenie byłoby straszliwe”.

Ale milczenie było straszliwe.


Nikt nie wyszedł na ulice Europy, by protestować przeciwko uwięzieniu Asii Bibi. Żaden znany publicysta zachodni nie napisał artykułu oznajmiającego "Je Suis Asia Bibi". Zachodnie świeckie grupy praw człowieka, zawsze chętne i gotowe do podchwycenia każdej sprawy, w zasadzie świeciły nieobecnością. Organizatorzy kampanii na rzecz uwolnienia terrorystów ze stosunkowo wygodnego więzienia w Guantanamo Bay na Kubie nie mieli czasu, by zażądać uwolnienia Asi Bibi. Żadna feministyczna organizacja nie poparła tej chrześcijańskiej matki. Organizacja Narodów Zjednoczonych, która właśnie potępiła Francję za prawo zakazujące nikabu, także milczała. To był spisek tchórzostwa.


Po latach w celi bez okien Asia Bibi zatriumfowała nad swoimi niedoszłymi katami. Niesprawiedliwość wobec chrześcijan będzie trwała jednak wraz z tchórzliwym milczeniem Zachodu wobec tych prześladowań. Sprawa Asii Bibi jest także historią moralnego samobójstwa Zachodu.


Gdzie byli nasi filozofowie, humaniści i dziennikarze przez te dziewięć lat niesprawiedliwości? To ta ponura obojętność jest tym, co pochłania Zachód.  


Jako wyraz najwyższej ironii, zaledwie kilka dni temu tak zwany Europejski Trybunał Praw Człowieka (ECHR) utrzymał w mocy ten sam rodzaj prawa o bluźnierstwie. Brak słów na orzeczenie  ECHR. Jak powiedział Grégor Puppinck, przewodniczący Europejskiego Centrum Prawa i Sprawiedliwości: "decyzja ECHR uzasadniałaby skazanie Charlie Hebdo za publikowanie karykatur…” Pora usunąć tych niepochodzących z wyboru sędziów z sądu, który nie jest przed nikim odpowiedzialny i nie ma od niego odwołania.


Pakistan: Asia Bibi Acquitted After Years Awaiting Death for ’Blasphemy’

Gatestone Institute, 31 października 2018

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaGiulio Meotti 

Włoski publicysta, autor książki „A New Shoah: The Untold Story of Israel’s Victims of Terrorism”.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1251 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Janczarzy silnej tożsamości, czyli więź społeczna i grupy odniesienia   Koraszewski   2019-03-16
Amnesty International narzeka na sytuację, którą pomogła stworzyć   Flatow   2019-03-16
Badanie – nadal nie ma związku między autyzmem a szczepionką MMR   Novella   2019-03-15
Każdego dnia jedenastu chrześcijan zostaje zabitych za swoją wiarę   Ibrahim   2019-03-15
Julian Baggini: Jak możemy nadal podziwiać postaci z przeszłości, które były ksenofobami   Coyne   2019-03-13
Czy jest miejsce dla energii odnawialnej?   Novella   2019-03-11
Kto pomoże uratować Jazydów?   Saleh   2019-03-11
Były sobie drzewa   Ferus   2019-03-10
Dlaczego energia odnawialna nie może uratować planety   Shellenberger   2019-03-09
Zjednoczony Kościół Chrystusa niesprawiedliwie atakuje Izrael   MacEoin   2019-03-09
Putin wchodzi do klubu oszukanych przez mułłów   Taheri   2019-03-08
Oburzenie w Syrii i Iraku, że  członkowie isis są na Zachodzie traktowani jak znakomitości   Frantzman   2019-03-06
Nie widzimy lasu zza drzew   Lomborg   2019-03-05
Polowanie na Benjamina Netanjahu   Rosenthal   2019-03-04
Europa: Próba legitymizacji irańskiego reżimu   Meotti   2019-03-01
Turcja: Jednoczenie ”Armii Islamu”, by pokonać pewien kraj   Bulut   2019-02-27
Żydzi powinni móc mieszkać wszędzie   Maroun   2019-02-26
Filipiny: chrześcijanie mordowani, bomby w kościołach   Ibrahim   2019-02-21
40. rocznica Islamskiej Republiki Iranu   Rafizadeh   2019-02-21
Ludzie, którzy twierdza, że „Palestyna jest kwestią rasowej sprawiedliwości”, są prawdziwymi rasistami     2019-02-20
Unia Europejska wchodzi w kompletny orwellizm   Bergman   2019-02-19
Amerykanin w Warszawie i kilka uwag o historii   Koraszewski   2019-02-18
Fikcyjny Abbas jest wymówką, by patrzeć w inną stronę   Maroun   2019-02-18
To nie okupacja zabiła Ori Ansbacher   Yemini   2019-02-17
TIPH i groźby: tymczasowe i permanentne   Collins   2019-02-13
Kiedy Ameryka porzuci Afganistan, zapłacą za to kobiety   Chesler   2019-02-13
Dlaczego Teheran przekracza tylko „różowe linie”   Taheri   2019-02-12
Żydowski głos w Organizacji Narodów Zjednoczonych   Rogatchi   2019-02-11
Dlaczego Palestyńczycy sprzeciwiają się antyirańskiej koalicji   Toameh   2019-02-10
“Palestyński rząd” umiera, oksymoron się rodzi   Flatow   2019-02-08
Jeszcze Polska nie zginęła, czyli byle do wiosny   Koraszewski   2019-02-08
Nowy rok, ta sama stara Turcja   Bekdil   2019-02-05
Co kogo rani i jak mocno?   Koraszewski   2019-02-02
Niesprawiedliwy system sprawiedliwości Turcji: atak na ormiańskiego posła   Bulut   2019-02-01
Organizacja założona, by informować o więźniach sumienia, apeluje do  naszych sumień, by nie kupować u Żyda     2019-01-31
Co to znaczy, że jestem humanistą   Igwe   2019-01-30
Obiektyw Matti Friedmana i syzyfowe błoto   Rosenthal   2019-01-30
Pierwsza Żydówka, jaką spotkałem w Iranie   Rafizadeh   2019-01-29
Gdzie są granice nienawiści?   Koraszewski   2019-01-28
Termity, bigoci i GOAT: racjonalizacja współudziału w antysemityzmie   Dershowitz   2019-01-28
Antysemickie tworzenie stereotypów Żydów przez Palestyńczyków   Tavil   2019-01-25
Czy Rashida Tlaib jest winna bigoterii?    Dershowitz   2019-01-22
W poszukiwaniu mądrego…   Koraszewski   2019-01-22
Rząd USA odmawia ujawnienia antyizraelskiego podżegania w palestyńskich podręcznikach szkolnych   Bedein   2019-01-20
Nowe ”Monachium” Europy: Iran   Meotti   2019-01-16
Inna intersekcjonalność: ofiary islamu   Levin   2019-01-13
Pozostawianie ubogich tego świata w ciemności jest niemoralne   Lonborg   2019-01-12
Refleksje wokół kontrowersji na University of Michigan   Landes   2019-01-11
Dzieci Rewolucji Kulturalnej   Banker   2019-01-11
Duch pionierski Palestyńczyków   Shaw   2019-01-09
Jesteś tym, co czytasz, czego słuchasz, co  oglądasz   Koraszewski   2019-01-04
Polska - Szwecja - Ukraina   Garczyński-Gąssowski   2019-01-03
Przemysł produkcji kłamstw   Herf   2019-01-01
Romantyczna sztuka nierządu   Koraszewski   2018-12-31
Odpowiedź Mariam Barghouti, której ”Forward” nie wydrukuje   Landes   2018-12-29
Litera środowiskowej narracji, czy duch prawdy?   Koraszewski   2018-12-27
 Szpital za pokojową nagrodę Nobla   Frantzman   2018-12-26
Arabski historyk przyznaje, że nie ma palestyńskiego narodu   Bergman   2018-12-25
Zapomnij o rozwiązaniu w postaci dwóch państw: nieszablonowe myślenie o konflikcie izraelsko-palstyńskim     2018-12-21
Nowy wspaniały świat, czyli ludzie w sieci   Koraszewski   2018-12-20
Nowa Inkwizycja   Glick   2018-12-20
Młodzież pyta, prezydent Egiptu odpowiada     2018-12-19
Nowa cenzura, czyli powrót Policji Myśli?   Chesler   2018-12-18
Terror zapłatą za ludzkie zachowania   Flatow   2018-12-16
Zabijanie żydowskich dzieci!   Sherman   2018-12-13
Dlaczego prasa zwraca mniejszą uwagę na mordowanie dziennikarzy nie nazywających się Chaszodżdżi   Baum   2018-12-12
Ciemności znowu kryją ziemię   Koraszewski   2018-12-11
Palestyńczycy, o których nikt nie mówi   Tawil   2018-12-09
ONZ odrzuca rezolucję potępiającą terroryzm Hamasu   Koraszewski   2018-12-08
Sprawa palestyńska jest „islamska”     2018-12-07
Gdzie był UNIFIL, kiedy Hezbollah kopał tunel terroru?   Amos   2018-12-06
Pryncypialność i elastyczność w rozwiązywaniu problemów społecznych   Koraszewski   2018-12-05
Kindertransport – okazjonalna wielkoduszność   Gur   2018-12-04
List dra Denisa MacEoina do Edinburgh University Students' Association   MacEoin   2018-12-02
"Palestyna" urojona   Chesler   2018-12-01
Izrael i Jazydzi   Frantzman   2018-11-29
Nowy niebezpieczny zakręt Unii Europejskiej   Murray   2018-11-27
Kochaj Bliźniego   Lewin   2018-11-26
Żydzi Afryki Północnej pod rządami muzułmańskimi   Blum   2018-11-25
Jak saudyjskie „dary" dla amerykańskich uniwersytetów wybielają religię   Ibrahim   2018-11-23
Bardzo głupia decyzja Airbnb   Maroun   2018-11-22
”Independent”: 3700 słów przyjaznej Hamasowi propagandy   Levick   2018-11-20
Palestyńskie groźby wobec arabskiej normalizacji stosunków z Izraelem   Toameh   2018-11-17
Skandal za kulisami zakazu neonikotynoidów   Ridley   2018-11-17
Powyborcza zaduma: Dokąd zmierzasz Ameryko? Dokąd zmierzacie amerykańscy Żydzi?   Chesler   2018-11-14
Sto lat nowej Europy   Koraszewski   2018-11-13
Antysemityzm jest przede wszystkim nienawiścią, polityka jest tylko wymówką     2018-11-11
Jak Izrael mógłby zwyciężyć w dzisiejszym asymetrycznym konflikcie   Rosenthal   2018-11-10
Mord w Stambule i walka o supremację w świecie sunnickim   Carmon   2018-11-08
Brutalne przebudzenie z palestyńskiego snu   Kedar   2018-11-06
Jesień oświecenia, czyli powszechne zniechęcenie do logiki   Koraszewski   2018-11-05
Pakistan: Asia Bibi uniewinniona po latach oczekiwania na śmierć za ”bluźnierstwo”   Meotti   2018-11-01
Funkcjonariusz z Gazy: HAMAS i FATAH zamienili naszych ludzi w żebraków   Toameh   2018-10-30
”Saudyjska afera” w Stambule ujawnia rywalizację sunnicko sunnicką   Bekdil   2018-10-27
Orzeczenie sprzeczne z rozsądkiem   Yemini   2018-10-26
Prawo, religia i sekularyzacja  w Nigerii   Igwe   2018-10-22
Chrześcijanie skazani na śmierć pod prawem szariatu   Rafizadeh   2018-10-22
Czasem Internet może korygować fake news, a nie tylko je szerzyć   Gross   2018-10-21
Kiepsko skrywany antysemityzm Facebooka   Maroun   2018-10-16
Turcja buduje meczety, likwiduje chrześcijaństwo   Bulut   2018-10-15

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzmOd niepamiętnych czasówTunezyjczycy przeciw złemu prawuDrugie prawo termodynamiki


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk