Prawda

Piątek, 27 maja 2022 - 01:01

« Poprzedni Następny »


Nowy raport o antysemityzmie online, który trzeba koniecznie przeczytać


Elder of Ziyon 2020-12-23


Network Contagion Research Institute (NCRI) jest neutralną i niezależną organizacją, której misją jest śledzenie ujawnianie i zwalczanie dezinformacji, oszustwa, manipulacji i nienawiści na kanałach mediów społecznościowych.  


NCRI właśnie opublikowała raport o antysemityzmie online i teoriach spiskowych, używając najlepszej metodologii, jaką widziałem dla ilościowego określania trendów w mediach społecznościowych, włącznie z grafiką:


W celu ujawnienia zakodowanego języka i podwójnego znaczenia antyżydowskich memów spiskowych na czterech platformach online użyliśmy mieszanki badania (manualnego) otwartych źródeł mediów społecznościowych, przetwarzania maszynowego  uczenia/naturalnego języka, algorytmów rozpoznawania twarzy, rozpoznawania optycznego, analiz osi i częstotliwości hasztagów oraz analizy rankingu. Dla naszego zestawu danych zebraliśmy ponad 237 milionów komentarzy z trzech ekstremistycznych społeczności: 4chan, Gab, Reddit’s The_Donald, jak również z Twittera, i 10 milionów obrazów memów z tych społeczności. Nasza próbka memów z Twittera była zebrana tylko od rosyjskich trolli.  

Raport bardzo starannie identyfikuje prawicowy i lewicowy antysemityzm, i opisuje, kiedy krytyka Izraela skręca na teren antysemityzmu. Zawiera znakomity opis antysemityzmu i tego, jak popularne memy można prześledzić wstecz do biblijnych faraonów w Egipcie:

Antysemityzm jest najbardziej uporczywą, nienaruszoną i szeroko krążącą teorią spiskową wszechczasów. Można także patrzeć na niego jak na zbiór teorii spiskowych, które zawsze adaptują się do obaw i trosk moralnych każdej grupy. Antyżydowskie teorie spiskowe, zaczynając od biblijnej narracji i trwające przez wieki aż do dzisiaj, obejmują zestaw wątków, włącznie z oszustwem i udawaniem; podwójną lojalnością; chciwością; zdradą; ludobójczą krwiożerczością; nadnaturalnym złem; zagarnianiem ziemi, tożsamości i przywileju; i zastąpieniem tych, którzy są u władzy, Żydami i innymi imigrantami i mniejszościami (nie ograniczają się jednak do tego). Nasz otwierający epigraf pokazuje starożytny wzór antysemickich wątków – wątków, które nasza komputerowa analiza znajduje dzisiaj w mediach społecznościowych.

 

 Na przykład, z Księgi Wyjścia 1:8: 

 

Lecz rządy w Egipcie objął nowy król [polityczne przywództwo], który nie znał Józefa [żydowskiego obcego, który stał się potężnym i wpływowym w rządzie człowiekiem]. I rzekł do swego ludu [szerząc antysemicką dezinformację], “Oto lud synów Izraela jest liczniejszy i potężniejszy od nas [strach przed żydowskim spiskiem, by opanować Egipt]. Roztropnie przeciw niemu wystąpmy [przywódcy i lud] ażeby oni [żydowscy outsiderzy, żyjący wśród nas] przestali się rozmnażać [strach przed zastąpieniem]. W wypadku bowiem wojny [nas przeciwko nim] oni [outsiderzy] mogliby się połączyć z naszymi wrogami [obawa przed zmową Żydów z cudzoziemcami] w walce przeciwko nam [strach przed ludobójstwem] i podnieść się z ziemi [niezadowolenie na myśl o Żydach wznoszących się ponad swoją zmarginalizowaną i uciskaną pozycję.]

Autorzy następnie mapują te memy teorii spiskowej w różnych antysemickich grupach w najlepszych tabelach na ten temat, jakie kiedykolwiek widziałem:Ta tabela pokazuje (całkowite) pokrywanie się tych teorii spiskowych lewicy, prawicy, jak też islamistów:Ta praca pełna jest przekonujących obserwacji.

 

Tutaj jest krótki, znakomity opis, dlaczego nazywanie Izraela państwem apartheidu jest antysemityzmem:  

Analiza hasztagów związanych z słowem “apartheid” na Twitterze z okresu od 4 do 18 listopada pokazała, że Izrael/Palestyna występowały najczęściej w związku z tym słowem na Twitterze. Apartheid jest definiowany jako systemowe pozbawienie przez państwo praw i ochrony swoich obywateli w oparciu o ich etniczność. Status Zachodniego Brzegu jest sporny i mieszkający tam Palestyńczycy nie są obywatelami Izraela – etykieta “apartheid” jest więc, w najlepszym przypadku, kontrowersyjna i kwestionowana w tej sytuacji. W najgorszym przypadku, jest przekonująco uważana za retorykę demonizacji i potępienia.

 

Jednak, choć oskarżenia o apartheid niekoniecznie są dowodem antysemickiej dyskryminacji, miliony Romów, którzy są obywatelami zachodnich, uprzemysłowionych krajów, cierpią z powodu systemowej dyskryminacji w edukacji i gospodarce mieszkaniowej oraz cierpią w obozach dla uchodźców w całej Europie – którą to sytuację dyrektor ds. Romów z Open Society Foundation nazywa “niezadeklarowanym apartheidem”. Podobnie, muzułmanie Rohingja w Miamnie (Birmie) żyją w wyraźnych warunkach apartheidu, a obecnie toczy się dochodzenie w sprawie ludobójstwa. Niemniej, w połączeniu z apartheidem te grupy nie zasłużyły nawet na honorową wzmiankę. To sugeruje, że użycie słowa apartheid znajduje gotowy, polityczny rynek – nie dla tych zatroskanych o apartheid, ale dla podsycania tego, co Jeffery Goldberg nazywa „pornograficznym zainteresowaniem” moralną porażką Żydów.

Tutaj jest początek końcowej partii tej analizy:

Zarówno “Soros”, jak “Izrael” wydają się być sygnałami, które wyłaniają się podczas płynnej sytuacji, by rozgraniczyć grupy własne i obce. Dla ekstremistów na skrajnej prawicy Soros jest przykładem zła globalizmu, międzynarodowej korupcji i żydowskiego wpływu korporacyjnego, oraz reprezentuje moralne zagrożenie. Powołanie się na teorię spiskową o Sorosu sygnalizuje moralną cnotę białym suprematystom i innym podobnie myślącym grupom. Dla ekstremistów na skrajnej lewicy Izrael jest przykładem ucisku, rasizmu, białej supremacji, kolonializmu, i reprezentuje moralne zagrożenie. Powołanie się na teorię spiskową o Izraelu sygnalizuje moralną cnotę orędownikom sprawiedliwości społecznej i innym podobnie myślącym grupom.

 

Ludzie mogą mieć racjonalne zastrzeżenia do sposobów, na jakie George Soros używa swojego olbrzymiego majątku, by wspierać politycznie postępowe sprawy i mogą zasadnie krytykować sposoby, w jaki rząd Izraela zarządza stosunkami z palestyńską populacją i jak ich traktuje. Niemniej, przez zbijanie kapitału na tej uzasadnionej krytyce, propagandziści odmalowują Żydów jako postaci w teoriach spiskowych, co szerzy antyżydowską dezinformację i antysemityzm online. Najlepsza propaganda często bazuje na wypaczeniach prawdy, dając jej tym samym pozory wiarygodności. Żyd, czy jest przedstawiony jako osoba, czy jako naród, jest wzorem moralnego zanieczyszczenia i jest używany do ucieleśniania moralnego zagrożenia, a przez wybór pojedynczego Żyda lub państwa żydowskiego, jako sygnał dla grupy, do której mówiący należy. 

Ta praca zawiera również rekomendacje, włącznie z tą bardzo ważną sprawą o potencjalnych niebezpieczeństwach tego, jak programy szkolne studiów nad etnicznością mogą mimowolnie być używane do promowania antysemickich teorii spiskowych: 

W naszym obecnym środowisku wiele systemów szkolnych wprowadza programy studiów nad etnicznością. Jest istotne, by – jako minimum – lekcje o Żydach nie szerzyły antysemickich wątków o żydowskim przywileju i władzy. Zamiast tego lekcje muszą pomóc uczniom w rozpoznawaniu antysemickiej dezinformacji i antyżydowskich teorii spiskowych wokół „przywileju”. W dyskursie o intersekcjonalności Żydzi znajdują się w miejscu, w którym samo mówienie o przywileju zapowiada katastrofalne i ludobójcze rezultaty. Zrozumienie długiej historii tych wątków w podważaniu nie tylko akceptacji Żydów jako równych członków społeczeństwa, ale akceptacji różnic w ogóle, może wzbogacić rozmowę o przywileju i zaletach oraz wartościach liberalnej, pluralistycznej demokracji.  

To jest bardzo ważne praca o antysemityzmie i liczy tylko 25 stron włącznie z aneksami. To jest obowiązkową lektura. 

 

New report on online antisemitism is a must-read

Elder of Ziyon, 17 grudnia 2020

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

Elder of Ziyon

Amerykański badacz i bloger śledzący gównie antysemityzm w mediach.


Wyślij artykuł do znajomego:     WydrukujNotatki

Znalezionych 2123 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Czy politycy mogą być racjonalni?   Koraszewski   2022-05-25
Uchodźcy, ekonomia, zazdrość i nienawiść   Koraszewski   2022-05-23
BDS: Rosja versus Izrael   Kontorovich   2022-05-22
Oszałamiające kłamstwo najbardziej wpływowego muzułmanina na świecie   Ibrahim   2022-05-21
Narcyzm moralny i psychologia porażki   Landes   2022-05-20
Dlaczego Erdoğan szantażuje NATO?   Bekdil   2022-05-19
Radości, których dostarcza antysemityzm   Garrard   2022-05-19
Dlaczego Joe Biden ma taką obsesję na punkcie izraelskich osiedli?   Flatow   2022-05-17
Bardzo potrzebny rurociąg EastMed oczekuje na zaaprobowanie   Bergman   2022-05-17
Smutek wolności utopionej w krwi   Koraszewski   2022-05-16
Jak Biden rozpoczął wojnę z MBS, a potem przyszedł żebrać   Abdul-Hussain   2022-05-14
Urok intratnej neutralności   Koraszewski   2022-05-13
Szefowa związku brytyjskich studentów oskarżona o antysemityzm   Wójcik   2022-05-12
Dlaczego Rosja sądziła, że opowiadanie o “nazistach” będzie przekonujące   Franzman   2022-05-09
Rektor Princeton odrzuca wolność słowa i demonizuje jej obrońców   Klainerman   2022-05-07
Błogosławieństwo uczenia się na pamięć   Jacoby   2022-05-06
Wojna Rosji z Ukrainą: Bez szminki   Tsalic   2022-05-03
W redakcji „New York Timesa” słowo „okupowany” sprawia kłopot   Flatow   2022-05-03
Spiskowe teorie szacownego “Guardiana”   Collier   2022-05-01
Czarny Piotruś w rękawie Putina   Koraszewski   2022-04-30
Odstraszanie Chin: USA powinny uzbroić Tajwan po zęby – natychmiast   Chang   2022-04-29
Bliski Wschód: amerykańska wizja   Taheri   2022-04-28
Kursy walut w czasach putinowskiej zarazy   Koraszewski   2022-04-27
Przypomnienie o wszystkich tych palestyńskich uchodźcach   Bard   2022-04-27
Recenzja książki People Love Dead Jews     2022-04-26
Długi zbiór krótkich tematów   Rosenthal   2022-04-25
Turcja: Strzeżcie się islamistów niosących dary   Bekdil   2022-04-23
Dno nienawiści do Izraela   Levick   2022-04-22
Problem z świadkami Boga i z błaznami w kapłańskich szatach   Koraszewski   2022-04-21
Sprawy, których nie zauważają apologeci Putina   Taheri   2022-04-19
Europa kocha Palestyńczyków i udaje, że nie wie dlaczego   Koraszewski   2022-04-17
„Guardian” trzyma się narracji „biernej ofiary” w sprawie arabskiej przestępczości   Levick   2022-04-16
Gaz ziemny dla Hezbollahu, ale nie dla UE?   Bryen   2022-04-15
Nie, Sekretarzu Blinken, palestyński terror nie jest “bezsensowny”   Suissa   2022-04-15
Kiedy rządy stają po stronie antysemitów   Tobin   2022-04-14
“Kiedy Biden zobaczy, że jego błędy szkodzą interesom Ameryki?”   Toameh   2022-04-13
Wielki rosyjski energetyczny przekręt   Meotti   2022-04-12
Wojna zmienia ludzi w bestie   Koraszewski   2022-04-12
To demografia, głupcze!   Bard   2022-04-10
Wykopanie Rosji z Rady Praw Człowieka ONZ jest pustym gestem   Tobin   2022-04-07
Nieskończona ignorancja wiązania potrzeb Ukrainy z izraelską Żelazną Kopułą   Frantzman   2022-04-07
Jak Unia Europejska finansuje działania na Zachodnim Brzegu łamiące międzynarodowe prawo i podważające pokój   Van Koningsveld   2022-04-06
Obywatel i jego ewolucja w czasie i przestrzeni   Koraszewski   2022-04-06
Irański emerytowany generał: Rosja nie powinna być pośrednikiem w rozmowach nuklearnych     2022-04-05
Pod sztandarem walki z faszyzmem i o prawa człowieka   Koraszewski   2022-04-04
Prawdziwy powód krytykowania izraelskiej reakcji pomocowej dla Ukrainy   Altabef   2022-04-04
Oskarżenie o apartheid, Porozumienie Abrahamowe i “właściwa strona historii”     2022-04-03
Co się dzieje w gabinecie Putina?   Koraszewski   2022-04-01
Czy wywiad USA podrasowuje dowody o Iranie?   Bard   2022-03-31
PMW demaskuje żałosne “potępienie” terroru przez Abbasa   Marcus   2022-03-31
Jak Putin wydał miliony na szerzenie fałszywych informacji o szczelinowaniu   Ridley   2022-03-30
Wiara i człowieczeństwo - przypadek islamu   Koraszewski   2022-03-29
Dla Żydów fake news nie zaczynają się od Trumpa – zaczynają się od Al Dury   Amos   2022-03-28
Arabia Saudyjska i ZEA odmawiają poparcia USA przeciwko Rosji, ponieważ USA odmawiają poparcia ich przeciwko Iranowi     2022-03-28
BBC, rewizja historii i wynalezienie starożytnej Palestyny   Collier   2022-03-27
Grupa na wydziale prawa Harvardu, próbuje tak zdefiniować “apartheid”, by pasował do Izraela     2022-03-26
Czekiści z ulicy Sezamkowej   Koraszewski   2022-03-26
“Uczyńmy antyamerykańskie dyktatury znowu wielkimi”   Rafizadeh   2022-03-25
Kolejny palestyński “umiarkowany” jest zdemaskowany   Flatow   2022-03-24
Porażka odstraszania   Stewart   2022-03-24
Posłaniec z nieudanej przeszłości wskazuje ku problematycznej przyszłości   Tobin   2022-03-23
Jak odstraszyć wystraszonego, że nie dość straszy?   Koraszewski   2022-03-21
Czechosłowacka opcja   Rosenthal   2022-03-20
Zwycięzcą w wojnie z Ukrainą nie będzie Rosja ani Ameryka. Będą nim Chiny   Stern   2022-03-19
Jeśli chcesz prawdziwego pokoju, nie nalegaj na podział Jerozolimy, @USAmnIsrael     2022-03-19
Dlaczego świat tak bardzo obchodzi to, co Izrael robi w sprawie Ukrainy?   Tobin   2022-03-18
Amnesty International przyznaje, że chce zniszczenia Izraela   Collier   2022-03-17
Wymyślanie dyskryminacji tam gdzie jej nie ma   Abdul-Hussain   2022-03-16
Przeciwstawianie się Putinowi jest czymś więcej niż sympatią dla słabszego   Tobin   2022-03-15
Sonata na cztery kałachy i czołg   Koraszewski   2022-03-15
Nowa Wielka Gra   i Hügo Krüger   2022-03-14
Reakcje “przebudzonych” na wojnę w Ukrainie   Goska   2022-03-14
Coraz więcej i więcej…   Bard   2022-03-13
To nie jest irańska umowa Obamy. To jest coś dużo, dużo gorszego   Noronha   2022-03-12
Eksperci szukający zrozumienia   Koraszewski   2022-03-10
“Między Kijowem a Gazą” – ukrainizacja palestyńskiej narracji     2022-03-09
Ruch Putina na rzecz podkopania obudzonego Zachodu   Blum   2022-03-08
Putin i prawo niezamierzonych konsekwencji   Taheri   2022-03-08
Następnym celem zastraszania przez Rosję może być Izrael   Svetlova   2022-03-06
Dlaczego irańscy mułłowie są zachwyceni nuklearną umową z Bidenem   Rafizadeh   2022-03-05
Niemcy w historycznym zwrocie porzucają proputinowską politykę wobec Rosji   Kern   2022-03-05
Rosyjski tyran Władimir Putin   Newell   2022-03-04
Moce sprawcze globalnego znikania   Zbierski   2022-03-04
Barbarzyńcy doszli do wniosku, że już można   Koraszewski   2022-03-02
Czego Izrael musi nauczyć się z wojny w Ukrainie   Steinberg   2022-03-01
Dlaczego Arabowie nie ufają administracji Bidena   Toameh   2022-02-27
Minął kolejny dzień wojny   Koraszewski   2022-02-27
Najlepszy sojusznik Putina   Koraszewski   2022-02-26
Spojrzeć kłamstwu w oczy   Koraszewski   2022-02-25
Katar i gry wojenne   Collins   2022-02-25
Wolność słowa w Wielkiej Brytanii?   Bergman   2022-02-24
Czy zwracamy zbyt dużo, czy zbyt mało uwagi na “Szwadron”?   Tobin   2022-02-24
Mój ojciec był idiotą   Koraszewski   2022-02-23
Pięciogwiazdkowy dżihad palestyńskich przywódców   Toameh   2022-02-22
Administracja Bidena blokuje gazociąg z Izraela do Europy   Kern   2022-02-22
Dramat mieszkańców Gazy   Fitzgerald   2022-02-19
Nie wolno zaprzeczać nazistowskim korzeniom arabskiego antysemityzmu   Julius   2022-02-17
Kto pamięta Gitę Sahgal?   Koraszewski   2022-02-17
Podwójna śmierć „Palestyńczyków”   Pandavar   2022-02-16
Rzeczywisty apartheid na Bliskim Wschodzie   Toameh   2022-02-16

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologia


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk