Prawda

Sobota, 27 lutego 2021 - 04:39

« Poprzedni Następny »


Kobayahshi Maru, paradoks szantażysty i Trump


Daled Amos 2020-12-10

<span>Źródło: zrzut z ekranu z YouTube</span>
Źródło: zrzut z ekranu z YouTube

Dwóch mężczyzn dostaje ofertę podzielenia się 100 tysiącami dolarów. Wszystko, co muszą zrobić, aby je dostać, to zgodzić się, jak podzielą pieniądze.

 

Żaden problem.

 

Tyle tylko, że jeden z mężczyzn nie godzi się na równy podział pieniędzy. Zamiast tego żąda 90% gotówki albo odejdzie i żaden z nich nie dostanie niczego – i upiera się przy otrzymaniu tych 90% niezależnie od wszystkich argumentów tego drugiego. Zrozumiawszy, że “szantażysta” nie ustąpi, drugi mężczyzna zdaje sobie sprawę z tego, że ma wybór zgodzenia się na 10% pieniędzy albo odejścia z pustymi rękoma.  


Bierze więc 10 tysięcy dolarów.

A szantażysta zgarnia pozostałe 90 tysięcy.

 

Witajcie na Bliskim Wschodzie sprzed czasów Donalda Trumpa.

 

Laureat Nagrody Nobla, Robert Aumann, opisał to w 2010 roku jako "The Blackmailer's Paradox" [Paradoks szantażysty] i wyjaśnia, jak pragnienie Izraela zawarcia pokoju z Arabami cierpi z powodu tego właśnie problemu.  

 

Mianowicie:

  1. Istnieje podstawowe założenie, że porozumienie z Arabami musi zostać osiągnięte za wszelką cenę – i że nie osiągnięcie porozumienia jest nieakceptowalne. 

   2. Tak samo jak człowiek, który akceptuje 10 tysięcy dolarów – który postrzega sytuację jako jednorazową grę – Izrael skupia się na krótkim, najbliższym terminie, zamiast widzieć bezpośrednią sytuację jak część sytuacji długoterminowej i jako okazję do ustalenia precedensów i inicjatyw do innej, różniącej się okazji w jakimś późniejszym okresie. W powyższym paradoksie, zamiast zaakceptować 10 tysięcy dolarów, ten człowiek mógł nie ustąpić i odmówić poddania się, ustanawiając tym samym ramy dla potencjalnej okazji, która może przyjść później.

   Lee Smith rozwija ten punkt widzenia w wywiadzie z Aumannem:

    

   Aumann sądzi, że problem nie polega na tym, że Izraelczycy i Arabowie nie chcą pokoju, ale na tym, że Izraelczycy i ich patron, USA, wierzą, że grają w jednorazową grę, podczas gdy Arabowie widzą siebie jako graczy w wielokrotnej grze. Jerozolimie i Waszyngtonowi spieszy się, by zakończyć negocjacje natychmiast, podczas gdy Arabowie są gotowi czekać i powtarzać rozgrywanie tej samej gry. W rezultacie, ustępstwa Izraela ani jego pragnienie, by mieć pokój już teraz, nie przyniosły pokoju.

   ...“Aby powtarzanie zrodziło współpracę, gracze nie mogą nazbyt gorliwie pragnąć natychmiastowych rezultatów – powiedział Aumann w swoim wykładzie. – Teraźniejszość, chwila obecna nie może być ważna. Jeśli chcesz pokoju teraz, możesz nigdy nie uzyskać pokoju. Jeśli jednak masz czas – jeśli możesz czekać – to zmienia cały obraz; wtedy możesz otrzymać pokój teraz”.


   3. Podobnie jak szantażysta, Arabowie mają pełną i całkowitą wiarę w swoje stanowisko, co daje im siłę do żądania warunków wstępnych, a nawet ustępstw poczynionych z góry. Ta pewność siebie przekonuje także drugą stronę oraz Zachód do słuszności sprawy arabskiej.  

Na blogu First One Through, Paul Gherkin zamieścił post,  Nikki Haley Channels Robert Aumann at the UN Security Council, w którym pokazuje, jak Izrael podczas administracji Obamy nie zdał egzaminu we wszystkich trzech punktach wymienionych powyżej:

Tymczasem Izrael załamał się za czasów Obamy we wszystkich tych trzech punktach. Został zmuszony do publicznego oznajmienia poparcia dla rozwiązania w postaci dwóch państw, które może jest, ale może nie jest najlepszym wynikiem dla utrzymania trwałego pokoju. Raz za razem zmuszano go do wykonywania “gestów dobrej woli”, które pokazywały, że Izrael podejmie natychmiastowe działania i nie odejdzie od stołu. A skrajnie lewicowe organizacje, takie jak J Street i New Israel Fund czynnie podważały wiarę i przekonanie, że Żydzi mają podstawowe prawo człowieka do mieszkania w domach, które legalnie kupili. [podkreślenie dodane]

Z procesu pokojowego pozostało pobojowisko.

A jak wyglądałaby alternatywa?

 

Jonathan Mark, zastępca redaktora naczelnego “The New York Jewish Week”, opisuje alternatywę do podejścia “gestów dobrej woli”, podejście à la Aumann:

Nie chodzi o to by przekonać tego drugiego faceta, by cię polubił, ani nawet, by był wobec ciebie uprzejmy. Chodzi o to, by go przekonać, że jesteś gotowy odejść; że myślisz na długą metę, nie tylko na kadencję Obamy; by przekonać siebie, że grasz, by wygrać, że masz zwycięskie karty, że jesteś najgroźniejszym psem na podwórku – szczerzysz zęby nawet kiedy uśmiechasz się – a w procesie tego przekonywania przekonujesz także przeciwnika.

I to właśnie zrobiła administracja Trumpa przez dokonanie kroków, których administracja Obamy nigdy nawet nie rozważała: uznanie i poparcie kilku żądań Izraela, równocześnie wstrzymując poparcie dla palestyńskich Arabów.  

 

W odpowiedzi Arabowie zrobili to, co konsekwentnie robią. Grali w długoterminową grę zamiast jednorazową – i przeczekali administrację Trumpa.

 

Tym, co Trump zmienił, był sposób rozgrywania tej gry.

 

Trochę podobnie do Kobayashi Maru.

 

W drugim filmie Star Trek, Kobayashi Maru jest ćwiczeniem szkoleniowym, którego celem jest sprawdzenie charakteru kadetów Starfleet w scenariuszu bez wygranej. W symulacji kadet otrzymuje zadanie uratowania uszkodzonego pojazdu cywilnego, Kobayashi Maru, który znajduje się w Neutralnej Strefie Klingonów, wiedząc, że każdy statek Starfleet, który wejdzie do tej strefy, spowoduje międzygwiezdny incydent graniczny.   Kadet musi wybrać między próbą uratowania ludzi na Kobayashi Maru – narażając na niebezpieczeństwo własny statek i życie ludzi – lub porzucić Kobayashi Maru na nieuniknione zniszczenie. Jeśli kadet podejmuje próbę ratunku, symulacja jest umyślnie tak zaprojektowana, że gwarantuje zniszczenie statku kadeta wraz z utratą wszystkich członków załogi.

 

W filmie kapitan Kirk jest jedynym, który pomyślnie zakończył misję, uratował Kobayashi Maru i uciekł, nieuszkodzony, Klingonom.

 

Jak?

 

Kirk potajemnie przeprogramował komputer, by pozwolił na możliwość ratunku – ponieważ nie wierzył w scenariusze “bez wygranej”.  

 

Kiedy Trump poszedł drogą sprzeczną z zaakceptowaną mądrością, dążąc zarówno do pokoju na Bliskim Wschodzie między Izraelem a innymi arabskimi krajami i pomijając palestyńskich Arabów, jak też stosując naciski wobec palestyńskich Arabów zamiast wobec Izraela, Trump wytyczył nową drogę dążenia do pokoju w miejsce zaakceptowanej, zwapniałej i zacementowanej – zasadniczo Trump zastosował strategię godną Kapitana Kirka.  

 

No cóż, może nie całkiem.

 

Jednak stopień, do jakiego Trump wysadził w powietrze zaakceptowane mity przez przeprogramowanie tego, jak można osiągnąć pokój na Bliskim Wschodzie, można zobaczyć w reakcjach, które nastąpiły.

 

Według Wikipedii, choć w samym filmie nie ma omówienia konsekwencji odrzucenia misji ratunkowej, omawiają je powieści Star Trek i gry wideo, które powstały potem – a wśród tych konsekwencji jest także bunt załogi.

 

Choć więc Trump został nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla ( podobnie do Kirka, który otrzymał odznaczenie za „oryginalność myślenia”), był tam również ostry sprzeciw.  

 

Øyvind Tønnesson, były doradca i redaktor działu Nagrody Pokojowej Instytutu Nobla, powiedział Newsweekowi:

W zasadzie więc nie wykluczyłbym ani Netanjahu, ani Trumpa jako teoretycznie możliwych kandydatów do PNN [Pokojowej Nagrody Nobla]. Osobiście jednak uważam, że ich polityka i ich osobiste notowania stoją, w większości, w ostrej sprzeczności z główną trajektorią międzynarodowej polityki pokojowej, która PNN popiera od 1901 roku.

Na co Aumann podał kontrargument:

Nagroda Pokojowa jest za pokój, nie za bycie miłym facetem. To prawda, że dano ją Matce Teresie, a potem Obamie, ale żadne z nich nie przyniosło pokoju. Netanjahu przyniósł pokój i przynosi go więcej.

Ciekawe jest wyobrażanie sobie, czy także Trump mógłby przynieść go więcej.  


The Kobayahshi Maru, The Blackmailer's Paradox and Trump

Daled Amos, 3 grudnia 2020

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

Daled Amos
(Bennet Ruda) 


Izraelski bloger piszący o historii i problemach Bliskiego Wschodu, a w szczególności Izraela.  http://daledamos.blogspot.com/


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1776 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Spotkanie w BBC Davida Baddiela z profesorem z SOAS, który usprawiedliwia palestyńską negację Holocaustu   Levick   2021-02-26
Dlaczego Międzynarodowy Trybunał Karny jest w błędzie: Izrael nie jest winny “zbrodni wojennych”   Fitzgerald   2021-02-25
Propaganda terroryzmu nadal obecna na Twitterze   Fernandez   2021-02-23
Okrucieństwo podnoszenia płacy minimalnej   Jacoby   2021-02-23
Na tropach dyktatora i smętków   Koraszewski   2021-02-22
Czy zapał Bidena do zawarcia umowy zadziała lepiej niż „maksymalne naciski”?   Tobin   2021-02-22
Kościół antyrasizmu   Coyne   2021-02-20
Łamanie praw człowieka, o którym nikt nie mówi   Toameh   2021-02-19
Czy sukcesy Trumpa przetrwają na Bliskim Wschodzie?   Milliere   2021-02-18
Nawet najbardziej elokwentni Palestyńczycy (tacy jak Noura Erakat) mają idiotyczną mentalność “sumy zerowej”, że pomaganie Izraelowi równa się szkodzeniu Palestyńczykom     2021-02-17
Człowiek to brzmi dumnie   Koraszewski   2021-02-17
Dla Obamy Izrael nie był “żadną Ziemią Obiecaną”   Bard   2021-02-16
Przeszłość i przyszłość, czyli uwagi o futurologii   Koraszewski   2021-02-15
Wybory prezydenta Bidena wskazują na długą listę błędów w polityce wobec Bliskiego Wschodu   Amos   2021-02-15
Klapki na oczach antyizraelskich historyków: “Porozumienia Abrahamowe nie są historyczne”     2021-02-14
Hady Amr i inne powody do złośliwej satysfakcji w Ramallah   Blum   2021-02-13
Zagubiona w kontrowersji wokół laserów z przestrzeni kosmicznej   Collins   2021-02-12
O kryzysach humanitarnych i kryzysie humanistycznym   Koraszewski   2021-02-11
O Polaku, który zaważył na losach świata   Garczyński-Gąssowski   2021-02-09
Palestyńczycy: Nie dla normalizacji z „syjonistycznym tworem”   Toameh   2021-02-08
Oszustwo w sprawie palestyńskich uchodźców   Bard   2021-02-07
Nowi ludzie w Waszyngtonie: Co kryje się za gestami   Taheri   2021-02-06
Niegdysiejszy i przyszły “bystrooki ekspert”, Robert Malley   Fitzgerald   2021-02-06
Rękawiczki Berniego, memy i inne sprawy   Collins   2021-02-03
Dlaczego ustępstwa Bidena wobec Palestyńczyków szkodzą im zamiast pomagać   Tobin   2021-02-02
Arabski medyczny apartheid – gdzie jest oburzenie?   Tawil   2021-02-01
Wendy Sherman i sztuka spadania w górę   Tobin   2021-01-26
Dokąd zmierzasz Ameryko?   Koraszewski   2021-01-25
Edukacyjna czystka etniczna   Kemp   2021-01-25
Czy Ameryka powinna wznowić finansowanie UNRWA?   Fitzgerald   2021-01-24
Rozruchy w Waszyngtonie i tłumek wieszczący “koniec Ameryki”   Taheri   2021-01-22
Rzecz o prawdzie, nauczaniu i namaszczonych   Koraszewski   2021-01-21
Dlaczego giganty Big Tech nigdy nie cenzurują zagranicznych reżimów autorytarnych?   Frantzman   2021-01-20
Izrael wraca do przyszłości   Glick   2021-01-18
Grona rozproszonego gniewu   Koraszewski   2021-01-18
Oskarżenie Izraela o “apartheid” przez B’Tselem ukrywa jego złowrogą agendę   Frantzman   2021-01-17
W obronie obiektywności i liberalizmu   Jackoby   2021-01-15
Media społecznościowe cenzorem XXI wieku.   Lindenberg   2021-01-13
Depcząc zdrowy rozsądek   Tsalic   2021-01-12
Zamach na dyskurs wieczorową porą   Koraszewski   2021-01-11
Biegnące ku dorosłości. Czyli jak szybko dojrzewają dzieci? Zbyt szybko!   Ferus   2021-01-10
Arabia Saudyjska i progi zwalniające postęp na drodze do normalizacji   Fitzgerald   2021-01-10
Szalone rady dla prezydenta Bidena   Bard   2021-01-09
Kiedy załamują się rządy prawa nikt nie jest bezpieczny   Tobin   2021-01-08
Dwa “haniebne” lata Niemiec w Radzie Bezpieczeństwa ONZ   Kern   2021-01-08
Nowy rok: lepszy czy mniej zły?   Taheri   2021-01-07
Jak antyizraelskie głosy stworzyły pełną hipokryzji, nieprawdziwą narrację o szczepionkach   Frantzman   2021-01-07
Co mówił Stalin o fałszowaniu wyborów   Greenfield   2021-01-06
Radości Paryża w czasach koronawirusa   Taheri   2021-01-05
Palestyńczycy: Międzynarodowa konferencja “pokojowa” dla wyeliminowania Izraela   Tawil   2021-01-04
Joseph Massad i “Brzydki Palestyńczyk”     2021-01-03
Czy Palestyńczycy potrafią przystosować się do zmieniających się czasów?   Tobin   2021-01-02
Zrozumienie lobby sprzeciwiającego się nowym stosunkom Izraela w Zatoce   Frantzman   2021-01-01
Otwarcie nawiasu prezydentury Bidena   Taheri   2020-12-30
Więcej niż tylko pokój – normalność   Amos   2020-12-28
Trudne lekcje Arabskiej Wiosny   i Alberto M. Fernandez   2020-12-27
Życzcie swoim chrześcijańskim znajomym Wesołych Świąt   Al-Sajf   2020-12-26
Sprawa palestyńska w oczach Libańczyka   Saghija   2020-12-26
Heretycki impuls: Zamiatin i Orwell   Moore   2020-12-25
Nowy raport o antysemityzmie online, który trzeba koniecznie przeczytać     2020-12-23
Propagandziści palestyńskich Arabów dosłownie piszą na nowo historię   Flatow   2020-12-22
Mało nas, mało nas, do pieczenia chleba   Koraszewski   2020-12-22
Europa nie może walczyć z antysemityzmem, podczas gdy ignoruje zagrożenie  Izraela   Harris   2020-12-21
Pochwała dyplomatycznych quid pro quo   Tobin   2020-12-20
Czy Zjednoczone Emiraty Arabskie będą bezpieczniejsze i bardziej tolerancyjne wobec Żydów niż większość Europy?   Frantzman   2020-12-19
Kolumbowy błąd Georga Orwella   Koraszewski   2020-12-17
Czy Palestyńczycy są ofiarami “kultury anulowania”?     2020-12-16
Baronówna Sonia von Dombrowsky   Garczyński-Gąssowski   2020-12-15
Terroryzm: ostrzeżenie Iranu dla Europy   Kemp   2020-12-15
Nowa kokieteria Erdoğana: oszukańcze reformy demokratyczne   Bekdil   2020-12-14
New York Times wyciąga starą historię, by zmieszać z błotem Izrael   Miller   2020-12-13
Kobayahshi Maru, paradoks szantażysty i Trump   Amos   2020-12-10
Moralne bankructwo Banku Światowego   Hirsch   2020-12-09
Wołanie o spóźnioną sprawiedliwość dla pułkownika Larry’ego Franklina   Glick   2020-12-07
Pogromcy szarańczy szkolą Etiopczyków    Leichman   2020-12-07
Arabowie: Dlaczego UE opłakuje tego irańskiego naukowca?   Toameh   2020-12-06
Biblia w ręku ateisty - recenzja   Koraszewski   2020-12-03
Arabka pisze o głupocie odmowy normalizacji stosunków z Żydami   Mahmoud   2020-12-03
Iran, a  nie Izrael, jest wrogiem Arabów   Zajed   2020-12-02
Ziemia obiecana Baracka Obamy   Lipman   2020-12-01
Książka, której jeszcze nie możesz przeczytać   Pandavar   2020-12-01
Zamachowcy, demokraci i potępieńcze łkania   Koraszewski   2020-11-30
Antysemici zwalczają antysemityzm: orwellowska farsa   Blum   2020-11-28
Czy Francja, Hiszpania i Irlandia zgodziły się finansować palestyńskie organizacje terrorystyczne?   Hirsch   2020-11-26
Odkrywając pokój w Dubaju   Yemini   2020-11-25
Izrael jest besztany za opór przeciwko arabskiej kolonizacji   Rosenthal   2020-11-24
Usprawiedliwianie muzułmańskiej wściekłości na karykatury Mahometa   Saghieh   2020-11-23
Brytyjski rząd raz za razem opluwa Izrael   Collier   2020-11-21
Urojenie osobistej dyplomacji   Tobin   2020-11-20
Iran: Mułłowie świętują w nadziei na powrót do bomby nuklearnej   Rafizadeh   2020-11-20
Trzynastu wspaniałych pod wodzą misjonarza   Koraszewski   2020-11-19
Pluralistyczna Europa odrzuciła wojny religijne, a teraz poddaje się „potworowi” ekstremistycznego, politycznego islamu   Abdel-Samad   2020-11-18
W wasze ręce, czyli moja nowa książka   Koraszewski   2020-11-17
Historyczna Palestyna: czyli co należy wiedzieć!   Oz   2020-11-17
Wybory 2020 były okropne   Glick   2020-11-16
Amerykańsko-żydowsko-radzieckie doświadczenie   Tabarovsky   2020-11-15
Muzułmanie: Meczet Al-Aksa nie należy do Palestyńczyków   Toameh   2020-11-14
Muślinowa kurtyna samooszustwa   Koraszewski   2020-11-14
Święta wojna Erdoğana przeciw ‘niewiernej Europie’   Bekdil   2020-11-13
Gazeta “Guardian” w pełni naśladuje Electronic Intifada   Collier   2020-11-13

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

PrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedza


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk