Prawda

Sobota, 22 wrzesnia 2018 - 21:29

« Poprzedni Następny »


Izrael – państwo antyimperialistyczne


Daniel Krygier 2018-03-08

Góra Moria, miejsce żydowskiej Świątyni. Okupowana przez islam (Zdjęcie: Andrew Shiva/Wikipedia)
Góra Moria, miejsce żydowskiej Świątyni. Okupowana przez islam (Zdjęcie: Andrew Shiva/Wikipedia)

Islamski imperializm poprzedzał europejski imperializm na Bliskim Wschodzie. Państwo żydowskie jest jedynym rdzennym fragmentem, który przetrwał najazd islamskiego imperializmu


W niedawnym silnie antysemickim przemówieniu przywódca OWP, Mahmoud Abbas, powtórzył kłamstwo, że Izrael jest “projektem kolonialnym”. To należy do starej tradycji muzułmańsko-arabskiej wymazywania rdzennych, przedislamskich cywilizacji na Bliskim Wschodzie.  


Proszę sobie wyobrazić, sytuację, w której w XXI wieku odzywają się głosy z głównego nurtu żądające, by wszyscy nie-niemieccy Europejczycy “zintegrowali się z prawdziwą Europą” przez przyjęcie niemieckiej kultury, języka, tożsamości oraz religii luterańskiej. W Europie po II Wojnie Światowej byłoby to słusznie uważane za nieakceptowalny, supremacyjny rasizm. Niemniej wielu „liberalnych” nienawistników żąda, by Izrael „zintegrował się z prawdziwym Bliskim Wschodem” w imię „pokoju” przez pozwolenie, by połknął go otaczający świat muzułmańsko-arabski.


W epoce zachodniego poczucia post-kolonialnej winy Bliski Wschód jest często przedstawiany jako bezradna ofiara byłego europejskiego imperializmu. Ten mit z powodzeniem propagował arabista Edward Said w swojej wpływowej książce Orientalizm, którą entuzjastycznie przyjęły liczne zajmujące się Bliskim Wschodem wydziały na zachodnich uniwersytetach.  


Często ignoruje się fakt, że przed europejskim imperializmem na Bliskim Wschodzie był islamski imperializm. W książce Islamic Imperialism: A history, profesor Efraim Karsh dokumentuje długą i pełną przemocy historię islamskiego imperializmu. U szczytu swej świetności islamski imperializm wykroił gigantyczne imperium muzułmańskie, rozciągające się od Hiszpanii na Zachodzie do Indii Zachodnich na Wschodzie. To ongiś potężne imperium z czasem podzieliło się i ostatnie muzułmańskie imperium upadło wraz w końcem rządów Osmanów w 1917 r.


Islamskiemu imperializmowi udało się jednak w znacznej mierze wymazać istniejące uprzednio, rdzenne cywilizacje przez narzucenie islamu i języka arabskiego jako nowej normy na Bliski Wschód i Afrykę Północną. Żydzi byli tylko jednym z niewielu rdzennych narodów, którym udało się przetrwać islamski imperializm i zachować odrębną tożsamość i kulturę.


Przez stulecia Żydzi byli wzorcowym “Innym” w przeważająco chrześcijańskiej Europie. Dzisiaj, odrodzone państwo żydowskie jest wcieleniem “Innego” na przeważająco arabsko-muzułmańskim Bliskim Wschodzie. Persowie, Turcy, Kurdowie i Berberzy w znacznej mierze przyjęli islam, ale zachowują odrębne od otaczającej ich arabskiej większości  kulturowe i lingwistyczne tożsamości.


Starodawne społeczności chrześcijan i zaratusztrian są uciskane i zagrożone pod islamskimi rządami. Izrael wyróżnia się jako jedyne pozostałe nie-arabskie i nie-muzułmańskie państwo w szerszym regionie Bliskiego Wschodu.


Antyżydowscy rewizjoniści historii często twierdzą, że Izrael jest „obcym ciałem” w „muzułmańsko-arabskim regionie”. W rzeczywistości, odrodzone państwo żydowskie jest jedynym pozostałym rdzennym fragmentem, który oparł się najazdowi islamskiego imperializmu.


Większość wrogów Izraela zrozumiała z czasem, że nie mogą pokonać Izraela na polu bitwy, Militarna wyższość Izraela tylko wzrosła od czasu, kiedy tak zwana Wiosna Arabska pozostawiła większość sił wojskowych jego wrogów w ruinie.


Wrogowie Izraela jednak wykorzystują liczebną nikłość państwa żydowskiego, by żądać, by popełniło narodowe samobójstwo przez asymilację do muzułmańsko-arabskiej większości w regionie.


Kiedy nie udało się zniszczyć Izraela terroryzmem, OWP spróbowało wpłynąć na łatwowiernych zachodnich liberałów przez orędowanie za zastąpieniem Izraela “demokratycznym” państwem OWP dla muzułmanów, chrześcijan i Żydów. Kilka lat temu w artykule w „New York Timesie” ówczesny libijski dyktator Muammar Gaddafi nawet promował także zniszczenie Izraela przez zastąpienie państwa żydowskiego „utopią” z muzułmańsko-arabską większością o nazwie „Izratyna”.  


Dla wyznawców islamskiej i arabskiej supremacji maleńkie żydowskie państwo narodowe w jakichkolwiek granicach jest nie do przyjęcia. Mówiący po hebrajsku Żydzi uznani są za „kolonialistów” niezależnie od tego, czy mieszkają w Judei, czy w Tel Awiwie.


Wielu zachodnich lewicowców, którzy głośno mówią, że przeciwstawiają się imperializmowi, z hipokryzją popierają rasistowską koncepcję, że Bliski Wschód jest w jakiś sposób wyłącznie dla muzułmańskich Arabów. Jak na ironię, określenie „Bliski Wschód” jest zachodniego pochodzenia i wprowadzili je Brytyjczycy w XIX wieku.


Świat muzułmańsko-arabski z powodzeniem rozpropagował siebie jako “dziedzica” starożytnych i wymarłych cywilizacji regionu, takich jak Babilończycy i Egipcjanie z czasów faraonów. Arabskie kierownictwo OWP absurdalnie twierdzi, że są potomkami wymarłych Kananejczyków.


Tętniące życiem i odrodzone państwo żydowskie rozbija jednak próby świata muzułmańsko-arabskiego, by przedstawiać siebie jako “dziedzica” starożytnego Izraela. Nieustające demonizacja i delegitymizacja Izraela jest częścią islamskich, neo-imperialistycznych ambicji, by wymazać z regionu pozostałe ślady rdzennych, przed-islamskich i przed-arabskich cywilizacji.


W książce The New Middle East, nieżyjący już polityk izraelski, Szimon Peres, optymistycznie wyobrażał sobie pokojowy Bliski Wschód oparty na regionalnej współpracy i integracji podobnej do Unii Europejskiej. Ta utopia ignorowała surową rzeczywistość chronicznej przemocy między Arabami i muzułmanami. Jak może Izrael „integrować się” ze światem muzułmańsko-arabskim, który nawet nie potrafi zachować pokoju między sobą?  


W rzeczywistości “normalne” państwo bliskowschodnie jest muzułmańsko-arabskim państwem upadłym i ubogą dyktaturą trzeciego świata, która pławi się w ignorancji i uciska kobiety oraz  wszelkiego rodzaju mniejszości.


Dlaczego odnoszące sukcesy państwo żydowskie pierwszego świata miałoby naśladować zacofane i niezdolne do reform społeczeństwa? Czy zachodni lewicowcy sami chcieliby żyć w despotycznych społeczeństwach, które maltretują kobiety, mniejszości i gejów, jak to robią w Arabii Saudyjskiej i w Iranie? Czy lewicowcy wolą żyć w kwitnących demokracjach, takich jak USA i Wielka Brytania, czy też w zacofanych krajach, takich jak Syria, Irak i Jemen?


W rzeczywistości Izrael jest znakomitym przykładem antyimperialistycznego państwa, które z powodzeniem łączy dumną, starożytną cywilizację z kwitnącą demokracją i najnowszą technologią.


Israel is the Ultimate Anti-Imperialist State

MiDA, 20 lutego 2018

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaDaniel Krygier 


Pisarz i analityk wydarzeń politycznych, stały współpracownik Mida and World Israel News. Mieszka w Izraelu. 

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1127 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Co myślą palestyńscy Arabowie?   Roth   2018-09-21
To ”oni”, a nie ”on” zabili Ari Fulda   Peter   2018-09-20
Jak „New York Times” wybiela radykalny islam   Emerson   2018-09-18
Czas zakończyć fałszywą i krzywdzącą narrację   Rosenthal   2018-09-16
Dlaczego Clintonowie dzielili scenę z Farrakhanem?   Dershowitz   2018-09-15
Czy Facebook wspomaga radykalizm?   Rosenthal   2018-09-14
Abbas popełnia te same błędy, co Arafat     2018-09-14
Mosad w Paryżu, albo jak francuska prasa denuncjuje francuskich Żydów   Lewin   2018-09-10
Konfederacja jordańsko-palestyńska – dlaczego nie?   Yemini   2018-09-07
UNRWA i Żydzi   Julius   2018-09-06
Netanjahu, tragicznie, ma rację – Świat nie chroni słabych   Frantzman   2018-09-05
Jerozolima: dlaczego przywódcy palestyńscy mówią ”nie głosujcie”   Tawil   2018-09-04
YouTube blokuje ujawnianie antysemityzmu     2018-09-02
Podział Francji przez Macrona?   Mamou   2018-09-01
Fałszywi sojusznicy Ameryki w Zatoce    Bekdil   2018-08-31
Sfabrykowany kryzys humanitarny UNRWA   Bedein   2018-08-24
Mauretania: USA muszą żądać natychmiastowego uwolnienia przed wyborami kandydata ruchu przeciwko niewolnictwu   Blum   2018-08-23
Wielka Brytania: Dyskryminacja wobec chrześcijańskich uchodźców   Bergman   2018-08-22
Arabski dwugłos o pokoju na Bliskim Wschodzie     2018-08-21
Izrael – nie ma takiego państwa   Koraszewski   2018-08-20
Wybielanie skrajnie prawicowego charakteru partii politycznych na Bliskim Wschodzie   Frantzman   2018-08-20
Wielka Brytania wita ekstremistów – raz za razem   Murray   2018-08-18
Demokratyczna republika Somalilandu    Clarfield   2018-08-16
Chomsky nazywa rosyjską ingerencję dowcipem – zgadnijcie, kogo obwinia?   Dershowitz   2018-08-09
Mój problem z białością   Valdary   2018-08-08
O demokracji   Rosenthal   2018-08-07
Walka z ogniem pod ogniem     2018-08-06
Arabski polityk: Arabowie przegrali wojny i muszą zapłacić cenę     2018-08-05
Znów więcej „Nigdy więcej”   Koraszewski   2018-08-04
Turcja Erdoğana: niechciana w ziemiach arabskich   Bekdil   2018-08-02
Syryjscy działacze o Ahed Tamimi   Frantzman   2018-08-01
Wielkie urojenie brytyjskiego Foreign Office   Murray   2018-07-31
Spustoszenie i zaprzeczenie: Kambodża i akademicka lewica   Blackwell   2018-07-28
Perwersyjna i nikczemna broń - palestyńscy uchodźcy   Rosenthal   2018-07-27
Gdzie Rzym, gdzie Krym, czyli słów kilka o spotkaniach na szczytach   Koraszewski   2018-07-26
 Elektroniczne papierosy i ograniczanie szkód   Ridley   2018-07-25
Żydzi i marzenie wszystkich rdzennych ludów   Bellerose   2018-07-25
Niewypowiedziane wojny przeciwko Izraelowi: Niemcy Wschodnie i skrajna lewica Niemiec Zachodnich w latach 1967-1981: Wywiad z Jeffreyem Herfem   Herf   2018-07-24
Jak Richard Dawkins rasistą został   Koraszewski   2018-07-23
Czego chcą Arabowie? W co wierzą? Co myślą?   Roth   2018-07-23
Po co Izraelowi konstytucja?   Koraszewski   2018-07-22
Historia udaremnionego zamachu terrorystycznego   Rafizadeh   2018-07-20
Plucie na Izrael to wielki (wspierany przez państwo) biznes   Bergman   2018-07-19
Kaczka trojańska i jej wredne potomstwo   Koraszewski   2018-07-18
Futbol i inne rodzaje „postępowego” kolonializmu   Tsalic   2018-07-17
Orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka wskazują, że nie ma „prawa powrotu” i że Gaza nie jest okupowana   Amos   2018-07-16
Biskup Graham Tomlin i demonizacja Izraela   MacEoin   2018-07-13
Wyrazy uznania dla Lee Kuan Yew   Fitzgerald   2018-07-09
Czy poczucie winy zabija Zachód od środka?   Meotti   2018-07-08
Jak pomóc sąsiadom, którzy uciekają przed swoimi   Koraszewski   2018-07-06
Lata po ludobójstwie Jazydzi pilnie potrzebują pomocy   Bulut   2018-07-04
Racjonalizm przerywany, czyli mambo-jumbo wiecznie żywe   Koraszewski   2018-07-02
Oszczerstwo o niemowlęciu z Gazy: równe narracje; nierówne traktowanie   Plosker   2018-07-01
Mega-antysemici współczesnego świata   Gerstenfeld   2018-06-29
Zachodnioeuropejskie postawy wobec Żydów: raport z dużego badania     Gerstenfeld   2018-06-27
Kolejny rok suszy, czy zdążymy się obudzić?   Koraszewski   2018-06-25
Jak NGO pomagają imigrantom   Frantzman   2018-06-24
Dlaczego nie bronimy się?   Rosenthal   2018-06-23
Marsz na rzecz terroryzmu w Londynie? Żaden problem   Bergman   2018-06-21
Etniczna czystka północnego Cypru. Wyznania turecko-cypryjskiego masowego mordercy   Bulut   2018-06-19
O chorobie psychicznej i wspomaganym samobójstwie   Coyne   2018-06-18
NGO finansowane z zagranicy - władza polityczna i prawowita demokracja   Steinberg   2018-06-18
Palestyna: Oblanie egzaminu historii   Sherman   2018-06-17
Wielka Brytania: Nowa akcja na rzecz islamskich praw o bluźnierstwie?   Bergman   2018-06-16
Sport, czyli szlachetna rywalizacja   Koraszewski   2018-06-15
Gangi gwałcicieli: opowieść z zielonego Oxfordshire   Murray   2018-06-15
Odrażający antysemityzm w ONZ   Bayefsky   2018-06-11
Palestyńscy podpalacze z latawcami   Rosenthal   2018-06-10
Unijne i palestyńskie nielegalne „fakty w terenie”   Tawil   2018-06-09
Odrastające głowy hydry nazizmu   Koraszewski   2018-06-08
Iran odpłaca za ciosy Izraelowi palestyńską krwią   Kedar   2018-06-07
Kobiety są ofiarami islamskich ekstremistów   Ayari   2018-06-06
Palestyńska „zdrada”   Tawil   2018-06-05
Dobrzy Europejczycy marzą choćby o proporcjonalności   Koraszewski   2018-06-04
Jak multikulturowy, intersekcjonalny postkolonializm cofa nas do Średniowiecza   Rosenthal   2018-06-03
Kolonizowanie martwych Gazy dla teatru kadiszu   Frantzman   2018-06-01
Propalestyńskie organizacje praw człowieka gwiżdżą na Palestyńczyków i na prawa człowieka   Tawil   2018-05-31
Problem mediów z Izraelem   Rosenthal   2018-05-30
Kazania na górkach   Koraszewski   2018-05-29
Norweska NGO gubi drogę na granicy Gazy   Steinberg   2018-05-28
Samodzielnie stworzona Nakba Palestyńczyków   Yemini   2018-05-26
Pięć filarów palestynizmu   Rosenthal   2018-05-25
Pilny list otwarty do sekretarza generalnego ONZ António Gutteresa   Kalulu   2018-05-24
Palestyńczycy: prawdziwa blokada Gazy   Toameh   2018-05-23
Cywilizacja zderzeń narracji   Koraszewski   2018-05-22
Trump przestaje karmić krokodyla   Rosenthal   2018-05-22
Zachód zdradza Kurdów   Meotti   2018-05-21
Gaza, Daniel i toporna robota   Tsalic   2018-05-19
Czy media rzeczywiście rozumieją przemoc w Gazie?   Plosker   2018-05-17
Zasłona dymna: sześć tygodni przemocy na granicy Gazy   Kemp   2018-05-16
220 nalotów na Palestyńczyków; świat ziewa   Toameh   2018-05-14
Ku politycznemu wymarciu   Carmon   2018-05-11
Kiedy nawet ateiści wierzą w fatwy i zaklęcia   Koraszewski   2018-05-10
Czy Putin realizuje idee Sołżenicyna, jak sądzą niektórzy analitycy?   de Lazari   2018-05-10
Palestyńczycy: nowy zwrot w starym kłamstwie   Tawil   2018-05-09
Dlaczego jestem wdzięczny Mahmoudowi Abbasowi   Rosenthal   2018-05-08
Igrzysk, igrzysk, pal diabli chleb   Koraszewski   2018-05-07
Artykuł w “Guardianie” kwestionuje “sztywną ortodoksję” Jom Ha’atzmaut, że Izrael powinien istnieć   White   2018-05-06
Dlaczego nienawidzisz Izraela?   O'Neill   2018-05-01
Proces Tariqa Ramadana o gwałt: obwinianie  ofiar   Meotti   2018-04-27

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Odrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzmOd niepamiętnych czasówTunezyjczycy przeciw złemu prawuDrugie prawo termodynamikiPochwała ignorancjMistyfikacja SokalaIntronizacja ChrystusaObama chrzescijanieSzelest liściCzego wam nie pokazują?Rozdzielenie religii i państwaTrwa ewolucyjne upokorzenie archeopteryksaTrucizna, kamuflaż i tęcza ewolucji


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk