Prawda

Niedziela, 1 października 2023 - 10:20

« Poprzedni Następny »


Dlaczego dla ONZ jedna masakra w meczecie jest o wiele gorsza niż niezliczone masakry w kościołach?


Raymond Ibrahim 2022-06-03

W Niedzielę Wielkanocną 21 kwietnia 2019 roku muzułmańscy terroryści dokonali zamachów bombowych na trzy kościoły i trzy hotele na Sri Lance; zginęło 359 osób, a ponad 500 zostało rannych. Na zdjęciu: kościół św. Sebastiana w Negombo na Sri Lance, 21 kwietnia 2019 roku po zamachu bombowym.
W Niedzielę Wielkanocną 21 kwietnia 2019 roku muzułmańscy terroryści dokonali zamachów bombowych na trzy kościoły i trzy hotele na Sri Lance; zginęło 359 osób, a ponad 500 zostało rannych. Na zdjęciu: kościół św. Sebastiana w Negombo na Sri Lance, 21 kwietnia 2019 roku po zamachu bombowym.

Organizacja Narodów Zjednoczonych niedawno nazwała 15 marca „międzynarodowym dniem walki z islamofobią”. Ta data została wybrana z powodu jednego z najgorszych zamachów terrorystycznych na muzułmanów: 15 marca 2019 roku uzbrojony Australijczyk, Brenton Tarrant, wszedł do dwóch meczetów w Nowej Zelandii i otworzył ogień do nieuzbrojonych i bezbronnych wyznawców muzułmańskich; 51 zginęło, a 40 zostało rannych.


Ten incydent nie tylko został powszechnie potępiony na całym Zachodzie – i słusznie. Doprowadziło to również do wyróżnienia przez ONZ islamu jako wyznania wymagającego specjalnej ochrony.


Ta reakcja nasuwa jednak ważne pytanie: jeśli wystarczy jeden niemuzułmański atak na meczet, aby ONZ ustanowiła specjalny dzień dla islamu, co z niezliczonymi, często gorszymi, muzułmańskimi zamachami na niemuzułmańskie miejsca kultu? Dlaczego nie wywołały podobnej reakcji ze strony ONZ?


Rozważmy niektóre z morderczych muzułmańskich zamachów na kościoły chrześcijańskie – wiele, aby podkreślić wrogość religijną, miały miejsce właśnie w Wielkanoc lub Boże Narodzenie – w ostatnich latach:

 • Sri Lanka (21 kwietnia 2019): Niedziela Wielkanocna, muzułmańscy terroryści wysadzili bomby w trzech kościołach i trzech hotelach; zginęło 359 osób, a ponad 500 zostało rannych.
 • Nigeria (20 kwietnia 2014): Niedziela Wielkanocna, islamscy terroryści podpalili przepełniony kościół; 150 osób zginęło.
 • Pakistan (27 marca 2016): Po nabożeństwie w Niedzielę Wielkanocną islamscy terroryści wysadzili bomby w parku, w którym gromadzili się chrześcijanie; zginęło ponad 70 chrześcijan — głównie kobiety i dzieci. „Na ścianach naszego domu były kawałki ludzkiego ciała” – wspomina świadek .
 • Irak (31 października 2011): Islamscy terroryści zaatakowali kościół w Bagdadzie podczas nabożeństwa i na oślep otworzyli ogień, po czym zdetonowali swoje kamizelki samobójcze. Prawie 60 chrześcijan — w tym kobiety, dzieci i niemowlęta — zostało zabitych (drastyczne zdjęcia następstw tutaj).
 • Nigeria (8 kwietnia 2012): Niedziela Wielkanocna, materiały wybuchowe podłożone przez muzułmanów zdetonowane w pobliżu dwóch zatłoczonych kościołów; ponad 50 osób zginęło, liczba rannych jest nieznana.
 • Egipt (9 kwietnia 2017): Niedziela Palmowa, muzułmanie wysadzili bomby w dwóch zatłoczonych kościołach; co najmniej 45 osób zginęło, ponad 100 zostało rannych.
 • Nigeria (25 grudnia 2011): Podczas nabożeństw w Boże Narodzenie muzułmańscy terroryści strzelali i detonowali bomby w trzech kościołach; 37 osób zginęło, a 57 zostało rannych.
 • Egipt (11 grudnia 2016 r.): Islamski samobójczy zamach bombowy na dwa kościoły spowodował śmierć 29 osób i 47 rannych (drastyczne obrazy następstw tutaj ).
 • Indonezja (13 maja 2018): Muzułmanie dokonali zamachów bombowych na trzy kościoły; 13 osób zginęło, a dziesiątki zostało rannych.
 • Egipt (1 stycznia 2011): muzułmańscy terroryści dokonali zamachu bombowego w kościele w Aleksandrii podczas mszy noworocznej; co najmniej 21 chrześcijan zostało zabitych. Według naocznych świadków „części ciała były porozrzucane po całej ulicy” i „wniesiono je do kościoła po tym, jak niektórzy muzułmanie zaczęli po nich deptać i wykrzykiwać slogany dżihadystyczne”, takie jak „Allahu Akbar!”
 • Filipiny (27 stycznia 2019): Muzułmańscy terroryści detonowali bombę w katedrze; co najmniej 20 osób zginęło, a ponad 100 zostało rannych.
 • Indonezja (24 grudnia 2000): Podczas nabożeństw wigilijnych muzułmańscy terroryści dokonali zamachów bombowych na kilka kościołów; 18 osób zginęło, a ponad 100 zostało rannych.
 • Pakistan (15 marca 2015): muzułmańscy zamachowcy-samobójcy zabili co najmniej 14 chrześcijan w zamachach na dwa kościoły.
 • Niemcy (19 grudnia 2016 r.): W pobliżu Kościoła Pamięci Cesarza Wilhelma w Berlinie muzułmanin wjechał ciężarówką na jarmark bożonarodzeniowy; 13 osób zginęło, a 55 zostało rannych.
 • Egipt (29 grudnia 2017): Muzułmanie zaczęli strzelaninę w kościele w Kairze; zginęło dziewięć osób.
 • Egipt (6 stycznia 2010): Po mszy wigilijnej (według kalendarza prawosławnego) muzułmanie zastrzelili sześciu chrześcijan wychodzących z kościoła.
 • Rosja (18 lutego 2018): Muzułmanin niosący nóż i dwulufową strzelbę wszedł do kościoła i otworzył ogień; pięć osób — wszystkie kobiety — zginęło, a co najmniej pięć zostało rannych.
 • Francja (26 lipca 2016): Muzułmanie weszli do kościoła i poderżnęli gardło księdzu, 84-letniemu ks. Jacquesa Hamela, i wzięli cztery zakonnice jako zakładniczki, dopóki władze francuskie nie zastrzeliły terrorystów.

Należy zauważyć, że powyższa lista nie jest wyczerpująca; było wiele podobnych zamachów na kościoły — w samym Egipcie, tutajtutajtutajtutajtutaj i tutaj. Ponieważ jednak nie było ofiar śmiertelnych lub było ich niewiele, nie były one relacjonowane w prasie zachodniej, jeśli w ogóle ktokolwiek o nich wspomniał.


Ignorowanie zamachów dotyczy szczególnie tych odległych – i najwyraźniej w opinii zachodnich mediów – „nieistotnych” regionów, takich jak Nigeria, gdzie teren jest codziennie „oczyszczany” z chrześcijan w dokonywanym przez muzułmanów ludobójstwie. Tak więc, po odnotowaniu, że muzułmanie zabili 60 000 chrześcijan tylko w latach 2009-2021, raport z sierpnia 2021 roku stwierdza, że w tym samym czasie muzułmanie zniszczyli lub podpalili również 17 500 kościołów i 2000 chrześcijańskich szkół. Ile nieudokumentowanych dusz zginęło w tych w dużej mierze niezgłaszanych zamachach terrorystycznych?


Powyższa lista morderczych zamachów na kościoły nie obejmuje żadnego z wielu “nieudanych” zamachów, na przykład zamachu na kościół podczas nabożeństwa w Niedzielę Palmową 28 marca 2021 roku, w którym zginęli tylko zamachowcy-samobójcy — muzułmanin i jego ciężarna żona.


Tylko w tych morderczych zamachach na kościoły muzułmanie zmasakrowali setki chrześcijan, nie wliczając nawet tysięcy chrześcijan i innych ludzi Zachodu zmasakrowanych w zamachach innych niż na kościoły, w tym 11 wrześnialondyńskie ataki na system transportu z 7.07.2005, paryski Charlie Hebdo i zamach na teatr Bataclan, zamach w Las Ramblas w Barcelonie, zamach w Nicei 14 lipca, zamach na żydowską szkołę w Tuluzie, na Zimowy Rynek w Berlinie i zamach terrorystyczny w Kopenhadze, żeby wymienić tylko kilka.


Stąd pytanie: jeśli jeden niemuzułmański zamach na meczet, w którym zginęło 51 muzułmanów, wystarczył, by ONZ ustanowiła „międzynarodowy dzień walki z islamofobią”, dlaczego tak wiele muzułmańskich zamachów na kościoły chrześcijańskich, które kosztowały tak wiele istnień, nie wystarczyły, by ONZ ustanowiła „międzynarodowy dzień walki z chrystianofobią”?


Innymi słowy, dlaczego jeden niezwykle naganny, ale wyjątkowy incydent, w którym człowiek z Zachodu zabija 51 muzułmanów, ma o wiele większe znaczenie dla ONZ niż niezliczone przypadki, w których muzułmanie zabijają niezliczoną liczbę chrześcijan?


Gdyby ONZ kiedykolwiek została przyparta do muru i zmuszona do wyjaśnienia tej rozbieżności, bez wątpienia powiedziałaby, że – jakkolwiek niefortunne mogą być wszystkie te zamachy na kościoły i inne miejsca – nie ujawniają one wzorca, tak jak robi to „islamofobia”; że wszystkie zamachy na kościoły są produktem ubocznym terroryzmu (który podobno w żaden sposób nie jest związany z islamem) napędzanego ekonomią, sporami terytorialnymi i nierównością, jednym słowem „zażaleniami”. Napraw te doczesne problemy, a ataki na kościoły ustaną.


W rzeczywistości wydaje się, że jest dokładnie odwrotnie: podczas gdy zamach na meczet w Nowej Zelandii był rzeczywiście aberracją – o czym świadczy fakt, że był tylko jeden taki zamach – ataki muzułmanów na kościoły są niezwykle powszechne, nie tylko teraz, ale w całej historii. W Turcji, na przykład, można zobaczyć, co stało się z wielkim chrześcijańskim Cesarstwem Bizantyńskim po pierwszym najeździe Arabów w VII wieku, kiedy Konstantynopol został podbity przez sułtana Mehmeda II w 1453 roku, i po ludobójstwie na początku XX wieku Ormian, Asyryjczyków i Greków Pontyjskich.


Jak można zobaczyć tutaj, w dzisiejszym świecie muzułmańskim, a coraz częściej również na Zachodzie, rzadko mija miesiąc bez kilku zamachów lub nękania kościołów. Chociaż niektóre z nich na szczęście nie były śmiertelne, wszystkie podkreślają wrogość islamu do kościołów i, jak się wydaje, do jakiejkolwiek struktury religijnej lub symbolu, który nie jest częścią islamu.


Wyraźnie widać, że ci, którzy terroryzują kościoły, często niewiele mają ze sobą wspólnego: pochodzą z bardzo różnych narodów (Nigeria, Irak, Filipiny itd.), są różnych ras, mówią różnymi językami i żyją w różnych warunkach społeczno-ekonomicznych. Jedyną rzeczą, którą mają wspólną — jedyną rzeczą, która, jak się wydaje, prowadzi ich do atakowania kościołów i mordowania chrześcijan — wydaje się być ich religia.


Innymi słowy, ataki muzułmańskie na kościoły wydają się mieć źródło ideologiczne, są systemowe, a zatem stanowią rzeczywisty, ciągły problem, który społeczność międzynarodowa musi pokazać i zaradzić im.


Jednak ONZ chciałaby, abyśmy zignorowali i zmietli pod dywan wszystkie te trwające masakry wiernych kościoła chrześcijańskiego jako niefortunne produkty uboczne niewłaściwie umieszczonych „pretensji muzułmańskich” – i zamiast tego skupili się na jednym odosobnionym, choć niewątpliwie przerażającym, incydencie.


Dla ONZ ewidentnie jeden incydent stanowi „wzorzec” — taki, który pilnie potrzebuje rozpoznania i reakcji. Odpowiedzią jest uciszenie, zignorowanie atakowanie wszystkich, którzy ujawniają mocno udokumentowany prawdziwy wzorzec nadużyć i przemocy wobec nie-muzułmanów – a po to właśnie jest „walka z islamofobią”.


Why, for the UN, Is One Mosque Massacre So Much Worse than Countless Church Masssacres?

Gatestone Institute, 30 maja 2022

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 Raymond Ibrahim

Urodzony w Stanach Zjednoczonych w rodzinie koptyjskiej, jest amerykańskim badaczem, tłumaczem z arabskiego, pisarzem i publicystą. Autor książek Crucified Again: Exposing Islam's New War on Christians(Regnery, 2013) oraz The Al Qaeda Reader (Doubleday, 2007).

 

Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj
Komentarze
1. To samo prawo dla każdego Marek Eyal 2022-06-03


Notatki

Znalezionych 2453 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Afryka: dzielenie kury, która znosi złote jaja   Taheri   2023-09-30
Dlaczego Palestyńczycy uciekają ze Strefy Gazy?   Tawil   2023-09-28
Nieuniknione dysproporcje   Gal   2023-09-28
Problem imigracji   Lloyd   2023-09-27
Arabscy Izraelczycy przeprowadzają się do Strefy C i rozwalają kłamstwo o „apartheidzie”     2023-09-22
Jerycho NIE jest miejscem palestyńskiego dziedzictwa   Williams   2023-09-21
Donald Tusk, „człowiek Euroislamu” w Unii Europejskiej   Lindenberg   2023-09-21
Pierwszy Sekretarz Wszystkich Narodów Świata przemówił   Koraszewski   2023-09-18
Erdoğan: ochoczy zakładnik antyzachodniej doktryny Putina   Bekdil   2023-09-16
Abbas musi ponieść realne konsekwencje swoich antysemickich uwag   Flatow   2023-09-14
Dziennikarka BBC po raz kolejny zakłada pelerynę aktywistki   Sela   2023-09-11
Kłopot z filmami idealizującymi amerykańskich komunistów   Tobin   2023-09-11
Najnowszy antyizraelski dokument prawny ONZ opiera się na kłamstwach     2023-09-07
Niewolnictwo: ostentacyjna hipokryzja BRICS wobec Czarnych Afrykanów   Trewhela   2023-09-06
Oskarżenie o islamofobię   Dawkins   2023-09-05
Kiedy Stany Zjednoczone odmawiają powiedzenia słowa „palestyński”?   Flatow   2023-09-05
Kiedy Havel spotkał Bidena   Clarke   2023-09-04
Przepływy migracyjne i prawo niezamierzonych konsekwencji   Fernandez   2023-09-02
Do dziś UNRWA nie otrzymała od Stanów Zjednoczonych 75 milionów dolarów. Zobaczymy, czy złowieszcze przewidywania się spełnią.     2023-09-02
Świat staje się wielobiegunowy   Mahjar-Barducci   2023-08-28
Sprawiedliwość wymaga uczciwych procedur   Dershowitz   2023-08-26
Krytyka porozumienia między USA a Iranem o wymianie więźniów w prasie saudyjskiej     2023-08-23
Reporter przewidział pogrom Farhud w 1939 roku     2023-08-22
Nanoracjonalizm wojen religijnych w epoce nuklearnej   Koraszewski   2023-08-21
Syndrom „Musimy coś zrobić”   Taheri   2023-08-18
Izraelskie osiedla nie są nielegalneOdpowiedź Nathanielowi Bermanowi   Kontorovich   2023-08-18
Kto rozpoczął II wojnę światową?   Jacoby   2023-08-17
Co się stało z eskalacją izraelskiej dominacji?   Pandavar   2023-08-16
List do przyjaciela i kilku innych osób   Koraszewski   2023-08-09
Barwna historia Palestyny na Twitterze   Collier   2023-08-08
Byli pracownicy Departamentu Stanu przyznają, że się myliliDlaczego więc Izrael miałby ich teraz słuchać?   Flatow   2023-08-06
„Nasz najmniej odrażający wybór”Od premiery filmu „Oppenheimer” odżyła debata na temat użycia bomby atomowej w Japonii   Jacoby   2023-08-04
Nieznośny irracjonalizm racjonalizmu   Koraszewski   2023-08-03
Robert Malley i zew Trzeciego Świata   Mansour   2023-08-01
Eskalacja agresji irańskich mułłów w Ameryce Łacińskiej i na Bliskim Wschodzie   Rafizadeh   2023-07-27
Administracja Bidena zostawia sojusznika USA na lodzie   Bryen   2023-07-27
Przywoływanie do porządku   Collins   2023-07-25
Dlaczego Palestyńczycy zawsze ogłaszają zwycięstwo, kiedy przegrywają?     2023-07-24
Każda umowa z Iranem wymaga zgody Kongresu   Kemp   2023-07-22
Administracja Bidena na nowo definiuje antysemityzm. I wyklucza najbardziej zgubną obecnie formę nienawiści do Żydów   Kontorovich   2023-07-22
Wizyta irańskiego prezydenta w Ameryce Łacińskiej     2023-07-21
Recenzja książki Andrzeja Koraszewskiego   Eyal-Fajtlowicz   2023-07-20
Czy kłamią, że nie wiedzą?   Koraszewski   2023-07-17
Czy ci się to podoba, czy nie, tożsamość ma znaczenie – ale która tożsamość?   Fernandez   2023-07-14
Biden podaje rękę antysemitomBojkot izraelskich instytucji akademickich jest tylko najnowszym przykładem tego, jak Departament Stanu USA niemal wypowiedział wojnę Izraelowi.   Bard   2023-07-13
Najwyższy czas przyjąć Ukrainę do NATO   Jacoby   2023-07-12
Czy Departament Stanu przestrzega prawa USA na terytoriach spornych?     2023-07-11
Co naprawdę powiedział Frederick Douglass w swoim wspaniałym przemówieniu z okazji Dnia Niepodległości   Jacoby   2023-07-11
Dziennikarstwo z użyciem płynów ustrojowych   Koraszewski   2023-07-10
Świat wysyła komunikat: Izrael powinien po prostu zaakceptować mordowanie Żydów     2023-07-08
Podczas gdy Stany Zjednoczone wzywają Izrael do „powściągliwości”, codziennie bombardują cele terrorystyczne na całym świecie     2023-07-05
Saudyjski publicysta niechętnie chwali Izrael i omawia „zjawisko Edy Cohena”     2023-07-04
Pochwała krytyków gender     2023-07-04
Wyburzenia domów przez Izrael i Egipt   Fitzgerald   2023-07-03
Ostatni upust żółci   Koraszewski   2023-07-03
Co arabscy darczyńcy dla amerykańskich uniwersytetów kupują za 10 miliardów dolarów?   Bard   2023-07-02
Krew, ropa i golf: Zachodnia hipokryzja wobec COP-28   Fernandez   2023-07-01
Misterium historycznego zakrętu   Koraszewski   2023-06-28
Chiny, Pakistan i Turcja sięgają po Kaszmir   Bulut   2023-06-27
Kto chce apartheidu? Palestyńczycy!     2023-06-25
Jak USA starają się związać ręce Izraela przed ogłoszeniem nowej umowy z Iranem   Doran   2023-06-24
ONZ i WHO obwiniają Izrael bardziej niż kogokolwiek innego   Bryen   2023-06-22
Problem z definicją antysemityzmu IHRA polega na tym, że nie pozostawia miejsca dla  antysemitów     2023-06-21
Groźba decywilizacji   Lloyd   2023-06-21
„To nie dowcip”: zaskakujące milczenie administracji Bidena, ONZ i UE w sprawie łamania praw człowieka w Iranie   Rafizadeh   2023-06-20
UNRWA dostarcza darmowych świadczeń 775 tysiącom osób, które nie są uchodźcami nawet według jej własnej definicji     2023-06-19
Polityka w czasach romantycznej zarazy   Koraszewski   2023-06-17
Antyzachodni klub nuklearny: Korea Północna, Chiny, Rosja i Iran niebezpiecznie atakują Zachód   Rafizadeh   2023-06-08
Polemika z izraelskimi migawkami   Koraszewski   2023-06-08
Amerykanin w Moskwie   Bawer   2023-06-07
Saudyjczycy wyłaniają się jako nowe mocarstwo Bliskiego Wschodu     2023-06-06
Czy modne bzdury przestaną być modne?   Koraszewski   2023-06-05
Amerykańska Narodowa Strategia Przeciwdziałania Antysemityzmowi jest porażką, zanim rozpoczęła działalność     2023-06-03
Głupota i podłość w służbie walki o władzę   Koraszewski   2023-06-02
Nowe media i stare problemy z dialogiem   Koraszewski   2023-05-30
Turcja: Co powiedziałby ojciec?   Taheri   2023-05-30
Wybory w Turcji: nacjonalistyczna polityka tożsamości wygrywa mimo nędzy   Bekdil   2023-05-27
Ekstremiści już planują wykorzystanie AI   Stalinsky   2023-05-23
Wywiad rzeka o seksie   Koraszewski   2023-05-22
Iran: Zastąpienie Chomeiniego Clintonem   Taheri   2023-05-20
Krytyka nazbyt zatroskanego rozumu   Koraszewski   2023-05-19
Dwaj reformatorzy, dwa bardzo różne światy   Fernandez   2023-05-17
Napięcia rosną na Bliskim Wschodzie, gdy jedna strona chce zabijać Żydów, a druga strona to Żydzi, którzy nie chcą umierać i żadna ze stron nie godzi się  na kompromis     2023-05-15
Problem niedoborów wody na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej   Raphaeli   2023-05-15
Dziewczyna z Krochmalnej, która nie została Jentł   Walter   2023-05-10
Co dalej w sprawie uczciwości sztucznej inteligencji?   Koraszewski   2023-05-09
Wiek XXI – wojna przeciw kobietom i zanikanie rodzaju żeńskiego   Chesler   2023-05-08
Systematyczne zaciemnianie uprzedzeń rasowych   Rubinstein   2023-05-05
Absurd goni absurd   Koraszewski   2023-05-04
Świat w krzywych zwierciadłach   Koraszewski   2023-05-02
Dwadzieścia lat po obaleniu Saddama przez Amerykę Irakijczycy są pod butem islamistycznego Iranu   Abdul-Hussain   2023-04-29
Sprawy, które wzbudzają niepokój   Hirsi Ali   2023-04-28
Turcja: Porzuceni iraccy i syryjscy chrześcijanie   Bulut   2023-04-27
Urzędnik państwowy stanął w obronie praw związanych z płcią i drogo za to zapłacił   Kay   2023-04-20
Wycofanie się z Afganistanu było jednym chaosem. Dlaczego Biden udaje, że tak nie było?   Jacoby   2023-04-19
Islamskie dyktatury próbują kupić agencje ONZ   Meotti   2023-04-17
Czy moralność jest zapisana w genach?   Koraszewski   2023-04-13
Francja: “Krajobraz ruin”   Milliere   2023-04-11
„Biedni” Palestyńczycy nie są tacy biedni   Fitzgerald   2023-04-07
Hipokryzja brytyjskiego premiera Rishiego Sunaka wobec Izraela i terroru   Flatow   2023-04-06

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHO


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk