Prawda

Środa, 3 marca 2021 - 13:04

« Poprzedni Następny »


Całkowicie nieodpowiedzialny wirus


Andrzej Koraszewski 2020-10-21


Oboje z żoną należymy do grupy osób, które mogą nie doczekać końca pandemii. Wiek i przebyte choroby nie dają nam dobrych prognoz. Na szczęście oboje jesteśmy palaczami (a palacze mają zniszczone receptory w nosach, co utrudnia temu wirusowi czepianie się). Nie wiemy jak to jest u nas z genami po neandertalczykach, ale podobno ci, którym neandertalscy przodkowie zostawili w spadku więcej, są nieco bardziej podatni. (O tej sprawie donosił brytyjski „Guardian”, a to gazeta niepewna jak tyłek  niemowlęcia.) Niby mieszkamy strategicznie, czyli na odludziu, jednak bardzo trudno być stu procentowym odludkiem, a zaraza zastukała już do bram naszego miasteczka, więc jakiś kontakt z tym świństwem już był, albo zaraz będzie.

Sprawdzona i działająca szczepionka jest nadal tylko obietnicą. Niby Rosjanie rozpoczęli szczepienia, jednak znawcy patrzą na tę ich szczepionkę podejrzliwie. Podejrzliwe patrzenie to stała część programu, bo to zawsze najłatwiejsze. (Warknie sobie człowiek i od razu lżej mu się na duszy robi, a jak jest dziennikarzem na etacie, to mu jeszcze za to zapłacą.)  Co drugi dzień czytam, że ktoś na Zachodzie jest już w dołkach startowych z rewelacyjną szczepionką. Więc nie można wykluczyć, że jestem uodporniony.

 

Z leczeniem też problem, uczeni bardzo się spierają, które leki działają, a które funkcjonują raczej jako placebo.

 

Przeprowadzone w Izraelu szeroko zakrojone badania pokazują, że wśród osób, które już przebyły chorobę 20 procent nie nabyło odporności. Co oznacza, że 80 procent ma antyciała (mogą zatem wirusa na ciele i ubraniach przenosić, ale nie będą go produkować).

 

Druga fala zarażeń jest znacznie wyższa niż pierwsza, co grozi załamaniem się służby zdrowia, ale daje nadzieję na osiągnięcie progu, za którym liczba zakażeń zacznie spadać. Nikt nie wie, gdzie właściwie ten próg się znajduje, ani dlaczego w chwili obecnej w jednych krajach zaraza wybucha ze zdwojoną siłą, a w innych albo utrzymuje się, albo liczba zakażeń wręcz spada. W Czechach pani minister pracy, w głębokim przekonaniu, że mikrofony są już wyłączone, powiedziała, że premier jest debilem, a w kraju jest burdel. Publikacja tej informacji wywołała u sąsiadów poważną dyskusję na temat etyki dziennikarskiej, ale niektórzy stwierdzili, że pani minister powiedziała (off the record) szczerą prawdę i to nie tylko o swoim kraju. Strasznie trudno powiedzieć, kiedy sukces jest sukcesem władz, a porażka ich winą, bo nie tylko wirus jest nieodpowiedzialny, ale ludzie też gonią w piętkę i trudno im uzgodnić, co w zalecanych przez władze działaniach prewencyjnych jest racjonalne, a co bez sensu.

 

Na moje odczucie większość zaleceń kierowanych do społeczeństwa jest zasadnych, wiele pretensji społeczeństwa pod adresem władz również. W szczególności jeśli idzie o wysoce zorganizowaną niezdolność ułatwiania pracy służbie zdrowia. Trudno pozbyć się wrażenia, że władze krajowe i regionalne częściej pracę personelowi medycznemu utrudniają niż ułatwiają. (Takie wrażenie nie zawsze musi być w stu procentach poprawne. Ale to, że jesteśmy narodem wielu przegranych wojen i powstań i nasz narodowy zmysł organizacyjny wygląda na organ szczątkowy, jest dobrze udokumentowane).

 

Nieubłaganie zbliżamy się do 10 tysięcy zarażeń na dobę, w prawie czterokrotnie mniej licznym społeczeństwie czeskim jest tyle samo, czyli licząc na głowę czterokrotnie więcej. W całej zachodniej Europie fala zakażeń jest wysoka, najczęściej pisze się o Włoszech i Belgii. (Dawniej pewnie bym się mozolił i porównywał społeczeństwa katolickie i protestanckie, ale teraz te dwie zmienne są już tak zakłócone przez ateistów i innych wichrzycieli, że szkoda czasu.) Z Wielkiej Brytanii Matt Ridley donosi, że tam obecnie dominują zakażenia wśród uczniów i studentów i nie musi to być takie złe, bowiem w tej grupie objawy są łagodne, powikłania rzadkie, a śmiertelność znikoma, więc nie obciążają zbyt mocno służby zdrowia i zdrowiejąc z antyciałami przybliżają nas do progu, za którym będzie łatwiej. (Byle dziadków nie całowali, co jeśli idzie o dorastających, może być bez trudu zaakceptowane).      


W Izraelu (czort wie z jakiego powodu), niemal z dnia na dzień liczba zakażeń spadła z 9 tysięcy do mniej niż 1500. Zdyscyplinowanie religijnych nieco wzrosło, areligijnych zmalało, testów jest więcej, ale testy głupoty nie leczą, więc ten i ów żywi tam nadzieję, że są już na progu, albo i za progiem. Z tym wirusem niczego nie można być pewnym, chociaż trudno pozbyć się wrażenia, że lepiej czekać na przeskoczenie progu niż na szczepionkę. Jak wykazują badania modły sensu nie mają, ale zawsze można się zakładać z nadzieją na jakiś zysk (oczywiście o ile dożyję i moja intuicja okaże się słuszna).


Kilkadziesiąt firm farmaceutycznych pracuje nad szczepionkami przeciw Covid 19, a kilka jest już na trzecim etapie prób klinicznych (żadna nie uzyskała jeszcze pełnej aprobaty). Janssen COVID-19 vaccine (JNJ-78436725) zapobiega symptomom Covid -19 po jednej dozie. Wchodzi obecnie w czwartą fazę prób klinicznych, które mają objąć 60 tysięcy wolontariuszy rekrutowanych zarówno w USA jak i w innych krajach. W trzecią fazę prób klinicznych wchodzi również szczepionka wyprodukowana wspólnie przez firmy Moderna i Pfizer. Po próbach na małpach zaczęto ją testować na ludziach i obecnie mogą zacząć próby na dużej próbie 30 tysięcy ochotników. Po trzech etapach prób klinicznych jest już  szczepionka chińska i szczepionka rosyjska.

 

Izraelczycy poinformowali, że zaczynają próby kliniczne swojej szczepionki. Ich szczepionka pod nazwą brilife jest podobno na ostatniej prostej i w ciągu dwóch tygodni w ramach prób klinicznych zacznie się jej podawanie wybranym ochotnikom (zdrowym, między 18 a 55 lat). Na początek 80 osób, obejrzą, podyskutują, potem tysiąc, znowu trzeba poczekać i zobaczyć, czy wszystko działa jak trzeba (jeden przypadek powikłań może wszystko wykoleić), zanim do 9 tysięcy na dobę dojdą to trochę czasu zajmie.


Tymczasem ten nieodpowiedzialny wirus będzie sobie mutował, a to w stronę jakiegoś łagodniejszego szczepu, a to znowu zgoła odwrotnie. Im dłużej czekamy na ten próg i jazdę z górki, tym więcej jasnowidzów informujących nas co będzie, więc koszyk przepowiedni jest pełen, a nowych wciąż przybywa, więc mamy przekleństwo dobrobytu.


Niechaj żywi nie tracą nadziei, bo na ministra oświaty liczyć nie można, więc w naszym wieku unikajmy bliźnich jak zarazy w nadziei, że pewnego dnia Covid-19 przejdzie do historii.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1778 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Głupia polityka bliskowschodnia Bidena   Rosenthal   2021-03-02
Palestyńczycy: Unia Europejska ułatwia zwycięstwo Hamasu   Tawil   2021-02-28
Spotkanie w BBC Davida Baddiela z profesorem z SOAS, który usprawiedliwia palestyńską negację Holocaustu   Levick   2021-02-26
Dlaczego Międzynarodowy Trybunał Karny jest w błędzie: Izrael nie jest winny “zbrodni wojennych”   Fitzgerald   2021-02-25
Propaganda terroryzmu nadal obecna na Twitterze   Fernandez   2021-02-23
Okrucieństwo podnoszenia płacy minimalnej   Jacoby   2021-02-23
Na tropach dyktatora i smętków   Koraszewski   2021-02-22
Czy zapał Bidena do zawarcia umowy zadziała lepiej niż „maksymalne naciski”?   Tobin   2021-02-22
Kościół antyrasizmu   Coyne   2021-02-20
Łamanie praw człowieka, o którym nikt nie mówi   Toameh   2021-02-19
Czy sukcesy Trumpa przetrwają na Bliskim Wschodzie?   Milliere   2021-02-18
Nawet najbardziej elokwentni Palestyńczycy (tacy jak Noura Erakat) mają idiotyczną mentalność “sumy zerowej”, że pomaganie Izraelowi równa się szkodzeniu Palestyńczykom     2021-02-17
Człowiek to brzmi dumnie   Koraszewski   2021-02-17
Dla Obamy Izrael nie był “żadną Ziemią Obiecaną”   Bard   2021-02-16
Przeszłość i przyszłość, czyli uwagi o futurologii   Koraszewski   2021-02-15
Wybory prezydenta Bidena wskazują na długą listę błędów w polityce wobec Bliskiego Wschodu   Amos   2021-02-15
Klapki na oczach antyizraelskich historyków: “Porozumienia Abrahamowe nie są historyczne”     2021-02-14
Hady Amr i inne powody do złośliwej satysfakcji w Ramallah   Blum   2021-02-13
Zagubiona w kontrowersji wokół laserów z przestrzeni kosmicznej   Collins   2021-02-12
O kryzysach humanitarnych i kryzysie humanistycznym   Koraszewski   2021-02-11
O Polaku, który zaważył na losach świata   Garczyński-Gąssowski   2021-02-09
Palestyńczycy: Nie dla normalizacji z „syjonistycznym tworem”   Toameh   2021-02-08
Oszustwo w sprawie palestyńskich uchodźców   Bard   2021-02-07
Nowi ludzie w Waszyngtonie: Co kryje się za gestami   Taheri   2021-02-06
Niegdysiejszy i przyszły “bystrooki ekspert”, Robert Malley   Fitzgerald   2021-02-06
Rękawiczki Berniego, memy i inne sprawy   Collins   2021-02-03
Dlaczego ustępstwa Bidena wobec Palestyńczyków szkodzą im zamiast pomagać   Tobin   2021-02-02
Arabski medyczny apartheid – gdzie jest oburzenie?   Tawil   2021-02-01
Wendy Sherman i sztuka spadania w górę   Tobin   2021-01-26
Dokąd zmierzasz Ameryko?   Koraszewski   2021-01-25
Edukacyjna czystka etniczna   Kemp   2021-01-25
Czy Ameryka powinna wznowić finansowanie UNRWA?   Fitzgerald   2021-01-24
Rozruchy w Waszyngtonie i tłumek wieszczący “koniec Ameryki”   Taheri   2021-01-22
Rzecz o prawdzie, nauczaniu i namaszczonych   Koraszewski   2021-01-21
Dlaczego giganty Big Tech nigdy nie cenzurują zagranicznych reżimów autorytarnych?   Frantzman   2021-01-20
Izrael wraca do przyszłości   Glick   2021-01-18
Grona rozproszonego gniewu   Koraszewski   2021-01-18
Oskarżenie Izraela o “apartheid” przez B’Tselem ukrywa jego złowrogą agendę   Frantzman   2021-01-17
W obronie obiektywności i liberalizmu   Jackoby   2021-01-15
Media społecznościowe cenzorem XXI wieku.   Lindenberg   2021-01-13
Depcząc zdrowy rozsądek   Tsalic   2021-01-12
Zamach na dyskurs wieczorową porą   Koraszewski   2021-01-11
Biegnące ku dorosłości. Czyli jak szybko dojrzewają dzieci? Zbyt szybko!   Ferus   2021-01-10
Arabia Saudyjska i progi zwalniające postęp na drodze do normalizacji   Fitzgerald   2021-01-10
Szalone rady dla prezydenta Bidena   Bard   2021-01-09
Kiedy załamują się rządy prawa nikt nie jest bezpieczny   Tobin   2021-01-08
Dwa “haniebne” lata Niemiec w Radzie Bezpieczeństwa ONZ   Kern   2021-01-08
Nowy rok: lepszy czy mniej zły?   Taheri   2021-01-07
Jak antyizraelskie głosy stworzyły pełną hipokryzji, nieprawdziwą narrację o szczepionkach   Frantzman   2021-01-07
Co mówił Stalin o fałszowaniu wyborów   Greenfield   2021-01-06
Radości Paryża w czasach koronawirusa   Taheri   2021-01-05
Palestyńczycy: Międzynarodowa konferencja “pokojowa” dla wyeliminowania Izraela   Tawil   2021-01-04
Joseph Massad i “Brzydki Palestyńczyk”     2021-01-03
Czy Palestyńczycy potrafią przystosować się do zmieniających się czasów?   Tobin   2021-01-02
Zrozumienie lobby sprzeciwiającego się nowym stosunkom Izraela w Zatoce   Frantzman   2021-01-01
Otwarcie nawiasu prezydentury Bidena   Taheri   2020-12-30
Więcej niż tylko pokój – normalność   Amos   2020-12-28
Trudne lekcje Arabskiej Wiosny   i Alberto M. Fernandez   2020-12-27
Życzcie swoim chrześcijańskim znajomym Wesołych Świąt   Al-Sajf   2020-12-26
Sprawa palestyńska w oczach Libańczyka   Saghija   2020-12-26
Heretycki impuls: Zamiatin i Orwell   Moore   2020-12-25
Nowy raport o antysemityzmie online, który trzeba koniecznie przeczytać     2020-12-23
Propagandziści palestyńskich Arabów dosłownie piszą na nowo historię   Flatow   2020-12-22
Mało nas, mało nas, do pieczenia chleba   Koraszewski   2020-12-22
Europa nie może walczyć z antysemityzmem, podczas gdy ignoruje zagrożenie  Izraela   Harris   2020-12-21
Pochwała dyplomatycznych quid pro quo   Tobin   2020-12-20
Czy Zjednoczone Emiraty Arabskie będą bezpieczniejsze i bardziej tolerancyjne wobec Żydów niż większość Europy?   Frantzman   2020-12-19
Kolumbowy błąd Georga Orwella   Koraszewski   2020-12-17
Czy Palestyńczycy są ofiarami “kultury anulowania”?     2020-12-16
Baronówna Sonia von Dombrowsky   Garczyński-Gąssowski   2020-12-15
Terroryzm: ostrzeżenie Iranu dla Europy   Kemp   2020-12-15
Nowa kokieteria Erdoğana: oszukańcze reformy demokratyczne   Bekdil   2020-12-14
New York Times wyciąga starą historię, by zmieszać z błotem Izrael   Miller   2020-12-13
Kobayahshi Maru, paradoks szantażysty i Trump   Amos   2020-12-10
Moralne bankructwo Banku Światowego   Hirsch   2020-12-09
Wołanie o spóźnioną sprawiedliwość dla pułkownika Larry’ego Franklina   Glick   2020-12-07
Pogromcy szarańczy szkolą Etiopczyków    Leichman   2020-12-07
Arabowie: Dlaczego UE opłakuje tego irańskiego naukowca?   Toameh   2020-12-06
Biblia w ręku ateisty - recenzja   Koraszewski   2020-12-03
Arabka pisze o głupocie odmowy normalizacji stosunków z Żydami   Mahmoud   2020-12-03
Iran, a  nie Izrael, jest wrogiem Arabów   Zajed   2020-12-02
Ziemia obiecana Baracka Obamy   Lipman   2020-12-01
Książka, której jeszcze nie możesz przeczytać   Pandavar   2020-12-01
Zamachowcy, demokraci i potępieńcze łkania   Koraszewski   2020-11-30
Antysemici zwalczają antysemityzm: orwellowska farsa   Blum   2020-11-28
Czy Francja, Hiszpania i Irlandia zgodziły się finansować palestyńskie organizacje terrorystyczne?   Hirsch   2020-11-26
Odkrywając pokój w Dubaju   Yemini   2020-11-25
Izrael jest besztany za opór przeciwko arabskiej kolonizacji   Rosenthal   2020-11-24
Usprawiedliwianie muzułmańskiej wściekłości na karykatury Mahometa   Saghieh   2020-11-23
Brytyjski rząd raz za razem opluwa Izrael   Collier   2020-11-21
Urojenie osobistej dyplomacji   Tobin   2020-11-20
Iran: Mułłowie świętują w nadziei na powrót do bomby nuklearnej   Rafizadeh   2020-11-20
Trzynastu wspaniałych pod wodzą misjonarza   Koraszewski   2020-11-19
Pluralistyczna Europa odrzuciła wojny religijne, a teraz poddaje się „potworowi” ekstremistycznego, politycznego islamu   Abdel-Samad   2020-11-18
W wasze ręce, czyli moja nowa książka   Koraszewski   2020-11-17
Historyczna Palestyna: czyli co należy wiedzieć!   Oz   2020-11-17
Wybory 2020 były okropne   Glick   2020-11-16
Amerykańsko-żydowsko-radzieckie doświadczenie   Tabarovsky   2020-11-15
Muzułmanie: Meczet Al-Aksa nie należy do Palestyńczyków   Toameh   2020-11-14
Muślinowa kurtyna samooszustwa   Koraszewski   2020-11-14

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

PrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedza


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk