Prawda

Sobota, 21 kwietnia 2018 - 13:51

« Poprzedni Następny »


Antysemityzm szaleje w Turcji


Uzay Bulut 2018-04-16


Członek parlamentu z ramienia rządzącej w Turcji partii wini Żydów za zamordowanie JFK, Żydzi są obwiniani za kurdyjskie referendum i za zaplanowanie nieurodzaju w ubiegłym roku. Jest tego oczywiście dużo więcej.

 

Kiedy zamieszkałe głównie przez Kurdów miasto Afrin, w północnej Syrii wpadło 18 marca 2018 w ręce tureckich wojsk, wielu tureckich użytkowników Twittera świętowało, wyrażało swoją radość wypisując antysemickie epitety; pisali o kurdyjskich wojownikach PKK jako o “żydowskich sługusach”, żydowskich bękartach”, “kundlach Ormian i Żydów” i krypto-Żydach, - Ormianach – pontyjskich Grekach”, i temu podobne.


Jeden zapewniał, że “Uderzenia bomb w szpitale to robota Amerykanów i Żydów”, podczas gdy inny oświadczał: “Z wolą Allaha, Hans, Georges i żydowskie i ormiańskie psy będą wyczyszczone z tego terenu”.


Te antysemickie wrzaski nie pochodzą tylko od użytkowników mediów społecznościowych w Turcji. Wzrost antysemickich epitetów w kraju widać w wielu źródłach, włącznie z wypowiedziami prezydenta, wielu posłów, dziennikarzy i członków organizacji politycznych, wśród wielu innych. I te publiczne postaci dają straszliwy przykład zwykłym Turkom, z których wielu już miało skłonności do nienawistnego stosunku do Żydów z powodu pełnego przemocy, antysemickiego nauczania islamskiej teologii.


Turecka witryna informacyjna, która donosi o sprawach związanych z Żydami, Avlaremoz,  przeprowadziła sondaż on line, w którym poprosiła czytelników o wybranie „najbardziej antysemickich incydentów w 2017 r.”  


Oto wyniki:


1. Atak na synagogę Neve Şalom w Stambule


Dziesiątki tureckich nacjonalistów zaatakowało synagogę Neve Şalom w Stambule 20 lipca zeszłego roku po tym, jak Izrael chwilowo wprowadził nowe zasady bezpieczeństwa po  zamordowaniu dwóch druzyjskich strażników granicznych przez palestyńskich bandytów na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie. Demonstranci rzucali kamieniami w synagogę, kopali drzwi i próbowali się włamać. Kürşat Mican, szef stambulskiego oddziału ruchu islamistycznych nacjonalistów, Alperen, groził wiernym w synagodze, jak również Izraelowi: “Którejś nocy założymy oblężenie wszystkich waszych miejsc modlitw i nikt nie będzie mógł się tutaj modlić” – powiedział.  


2. Turecki dziennikarz szydzący z ofiar Holocaustu na Twitterze


Kiedy rządy turecki i ukraiński zgodziły się w lutym zeszłego roku na pozwolenie swoim obywatelom na podróżowanie wzajemnie do swoich krajów bez wiz, publicysta Aykut Işıklar, zamieścił na Twitterze zdjęcie ofiar Holocaustu w obozie koncentracyjnym. Szyderczo napisał: „Pierwszy turecki konwój turystów po usunięciu wiz przez Ukrainę dla Turcji wybiera się w drogę. Ogrzeją się w turystycznych piekarniach przy drogach”. 


3. Seria telewizyjna podżegająca do antysemityzmu przez prezentację nierzeczywistych wydarzeń i karykaturalne żydowskie postaci


Turecki serial telewizyjny “Payitaht: Abdülhamid” (z grubsza, "Sułtan Abdulhamid") w państwowym kanale telewizyjnym TRT 1 przedstawia Żydów jako morderczych i spiskujących ludzi, którzy nieustannie zajmują się intrygami, oszustwem i okrucieństwem. Więcej szczegółów znajduje się w raporcie Middle East Media Research Institute (MEMRI).


4. Mordercze wypowiedzi przeciwko Żydom na Twitterze po decyzji USA w sprawie Jerozolimy


Po uznaniu przez Donalda Trumpa Jerozolimy za stolicę Izraela, wielu radykalnych Turków wyraziło na Twitterze kipiącą nienawiść do Żydów. Jeden zapytał “Gdzie pochowany miliony żydowskich zwłok?”, podczas gdy inny zapewniał: “Ponieważ Jerozolima należy do muzułmanów, ani jeden Żyd nie powinien pozostać żywy w palestyńskiej ziemi”. Niektórzy użytkownicy Twittera chwalili Hitlera za zabicie Żydów, podczas gdy inni potępiali go za niewykonanie wystarczającej roboty.  


Były także propozycje prześladowania tureckich Żydów.


5. Nazistowski salut na meczu piłkarskim drużyny tureckiej i austriackiej   


27 lipca grupa fanów futbolowych Hannover 96 z miasta Velden w Austrii krzyczała “Heil Hitler” wykonując nazistowski salut do graczy z tureckiej drużyny Kayserispor.

6. Prokurator nazywający ruch Gülena “żydowską organizacją


W próbie dalszego demonizowania ruchu Fethullaha Gülena (FETÖ), oskarżanego przez rząd turecki o zorganizowanie nieudanego zamachu stanu w 2016 r., Hüsnü Aldemir, prokurator generalny miasta Çankırı, powiedział na publicznym spotkaniu 15 czerwca, że “FETÖ jest bardzo złożony i jest całkowicie żydowską organizacją. Wszystko, co robią, jest zaplanowane. Dlatego bierzemy to pod lupę w naszych dochodzeniach”. 


7. Nacjonalistyczny poseł szerzący antysemicką informację o żydowskich obyczajach pogrzebowych


Lütfü Türkkan, były poseł Partii Ruchu Narodowego (MHP) i członek władz wykonawczych niedawno założonej Dobrej Partii, zamieścił 8 listopada kłamliwy, promujący fałszywe i antysemickie uprzedzenia post, że Żydzi są pazerni i zapatrzeni w siebie. Napisał: „Hebrajczycy kładą garść ziemi na oczach zmarłych zanim ich pochowają. To znaczy: ‘niech ta ziemia wreszcie wystarczy, by cię finansowo zadowolić’”.


Avlaremoz
krytykował byłego posła za szerzenie dezinformacji i wyjaśnił ten żydowski obyczaj: “Kładziemy garść ziemi na twarzy zmarłego, by symbolizować fakt, że przychodzimy z ziemi i wracamy do ziemi”.  


8. Antysemicki transparent przeciwko referendum w irackim Kurdystanie  


Po referendum Kurdyjskiego Rządu Regionalnego 25 września w Iraku powieszono transparent w dzielnicy Beşiktaş w Stambule. Napis na nim brzmiał: "Żydzie [Masoudzie] Barzani, wiemy, kim jesteś. Chcesz założyć wielki Izrael, a nie Kurdystan. Przyjdziemy do ciebie niespodziewanie którejś nocy”.


9. Poseł rządzącej partii wini żydowski bank za zabójstwo Kennedy’ego


Burhan Kuzu, poseł rządzącej Partii Sprawiedliwość i Rozwój (AKP), powiązał zabójstwo prezydenta USA, Johna F. Kennedy’ego, z żydowskim bankiem, którego nazwy nie podał. 12 listopada napisał na Twitterze:

“Kennedy odebrał mandat drukowania dolarów USA żydowskiemu bankowi i dał go państwowemu centralnemu bankowi i został zabity; zabójca pozostaje niezidentyfikowany. Pierwszym aktem Johnsona, który go zastąpił, było oddanie mandatu drukowania pieniędzy z powrotem żydowskiemu bankowi. Tak może zakończyć się walka o tron w Arabii Saudyjskiej”.

10. Wiceprzewodniczący głównej partii opozycyjnej atakuje “żydowskie lobby”  


Özgür Özel, wiceprzewodniczący Republikańskiej Partii Ludowej (CHP), w listopadzie ubiegłego roku oskarżył tureckiego premiera, Binaliego Yıldırıma, o wybranie się do Stanów Zjednoczonych, by “prosić o wsparcie żydowskie lobby, by promować fundusz majątkowy”.   


Przez negatywne użycie zwrotu „żydowskie lobby” Özel próbował stworzyć fałszywy obraz, że “Żydzi nie są ludźmi, o których pomoc powinno się zabiegać”, szerząc równocześnie, podobnie jak inni cytowani powyżej, średniowieczne kłamstwo antysemickie, że „Żydzi rządzą światem”.    

Jak wiele przykładów z tego sondażu raz jeszcze jasno pokazuje, ludzie nienawidzący Żydów, w Turcji, kraju, który kandyduje do Unii Europejskiej, dumnie pokazują swój antysemityzm w słowach i w czynach. Duża liczba porozumień militarnych i ekonomicznych między Turcją a Izraelem nie wydaje się zmniejszać poziomu antysemityzmu w Turcji.  


Problem jest wyraźny. Pytaniem jest, co rząd i inni politycy zrobią z nim.


W normalnych krajach, kiedy rząd nie pociąga sprawców zła do odpowiedzialności, oczekuje się, że partie opozycyjne wytkną to i potępią sprawców oraz tych, którzy im te czyny umożliwiają. W Turcji jednak nie tylko rządząca partia AKP, ale także główne partie opozycyjne, powszechnie angażują się w antysemityzm. I ten antysemityzm jest tolerowany, a wręcz gorąco popierany przez ich kolegów partyjnych.


Nawet kiedy nienawiść do Żydów i innych nie-muzułmanów jest nakazana przez pisma święte dominującej religii w kraju, odpowiedzialni przywódcy i inne postaci publiczne powinny edukować obywateli, uczyć ich – szczególnie przez programy szkolne – by odrzucali nienawiść i przyjmowali wartości takie jak godność i człowieczeństwo.


Jak jednak mordercza nienawiść do Żydów ma być zwalczana i redukowana, kiedy bezkarne publiczne wypowiedzi antysemickie stały się normą w Turcji?


Anti-Semitism is Running rampant in Turkey

Israel National News, Uzay Bulut, 29 marca 2018

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaUzay Bulut

Turecka publicystka, mieszkająca obecnie w Stanach Zjednoczonych.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1023 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Wielka Brytania: finansowanie nauki wysadzania się w powietrze   Murray   2018-04-20
Kto jest “uchodźcą”? Żydzi z Maroka a Palestyńczycy z Izraela   Dershowitz   2018-04-19
Tajemny świat Autonomii Palestyńskiej   Tawil   2018-04-18
Bliskowschodnie dziennikarstwo stadne: wszyscy zgadzają się   Landes   2018-04-17
Wolność, rynek, innowacje i wstawanie z kolan   Koraszewski   2018-04-16
Antysemityzm szaleje w Turcji   Bulut   2018-04-16
Izraelski dylemat afrykańskich migrantów   i Daniel Pomerantz   2018-04-15
Nieograniczona tania energia zmieniłaby społeczeństwo   Ridley   2018-04-14
“Obowiązek nienawidzenia Brytanii”   Murray   2018-04-14
Gaza: To co jest ludobójczymi rozruchami dla jednego, jest pokojowymi demonstracjami dla innego   Ruda (Daled Amos)   2018-04-12
Szwedzka minister spraw zagranicznych nie jest antysemitką, ona jest demagogiem   Flatow   2018-04-10
Nieodwzajemniona miłość Erdogana do ArabówBurak Bekdil   Bekdil   2018-04-09
Spotkanie na szczycie Turcja-Iran-Rosja     2018-04-08
Co wspólnego mają Alt-Right i Regresywna Lewica   Anomaly   2018-04-07
Chrześcijanie Nigerii dzisiaj, chrześcijanie Europy jutro   Meotti   2018-04-07
Apartheid w Judei i Samarii narzucony przez AP, wspierany przez Oslo   Maroun   2018-04-06
Co naprawdę znaczy wizyta saudyjskiego księcia?   Charai   2018-04-04
Pseudonauka i pseudoinformacja   Koraszewski   2018-04-02
Mity i fakty: śmiertelne “protesty ” Gazy   Pomerantz   2018-04-02
Prawo powrotu: kłamstwo, które zabija   Maroun   2018-04-01
Intersekcjonalność, plemienność i Farrakhan   Greenfield   2018-03-29
“Washington Post” broni Funduszu Męczenników AP   Pomerantz   2018-03-29
Turecka dyplomacja: bierz zakładników   Bulut   2018-03-28
Pora, by Zachód poszedł w ślady Izraela   Kasheikal   2018-03-27
Masakra Jazydów w Afrin: zabite dzieci, zbombardowane wsie, zniszczone świątynie   Bulut   2018-03-25
Dlaczego Arabowie tak nienawidzą Palestyńczyków?   Kedar   2018-03-24
Stu francuskich intelektualistów ostrzega przed islamskim totalitaryzmem      Fitzgerald   2018-03-23
Prawo Izraela do samoobrony   Rosenthal   2018-03-21
Żydowskie curesy   Lewin   2018-03-19
Jak lewica stała się własnym najgorszym wrogiem – część II   MacEoin   2018-03-18
Jak lewica stała się własnym najgorszym wrogiem – Część I   MacEoin   2018-03-17
Czy zachodni "Zatroskani" rzeczywiście troszczą się o pomoc dla Syryjczyków i Palestyńczyków?   Meotti   2018-03-13
Amerykański syndrom i Katar   Carmon   2018-03-12
Zabobony w postkolonialnej Afryce   Igwe   2018-03-10
"Ohydne przestępstwo" szkolnego programu   Tawil   2018-03-09
Izrael – państwo antyimperialistyczne   Krygier   2018-03-08
Świat mówi „nie”, ale już nie cały świat   Koraszewski   2018-03-07
#MeToo w meczecie   Meotti   2018-03-06
Oxfam, NGO i efekt aureoli    Steinberg   2018-03-04
Poinformujmy Abbasa: Wieczną stolicą “Palestyny” nie jest Jerozolima, jest nią Damaszek     2018-03-03
Więź społeczna, dziedzictwo krwi i rządy jego kurewskiej mości   Koraszewski   2018-03-02
Lekcje historii z dziesiątków lat pod rządami islamizmu   Rafizadeh   2018-03-02
Łupki są prawdziwą rewolucją energetyczną   Ridley   2018-03-01
Jak Izrael, Diaspora i Polska mogą opanować debatę o Holocauście   Frantzman   2018-03-01
Cenzorscy millennialsi są nowymi wiktorianami   Ridley   2018-02-27
Kto spowodował kryzys zdrowotny w Gazie?   Pomerantz   2018-02-27
Przyzwolenie, czyli dziś wolno zabijać   Koraszewski   2018-02-26
Amnesty wie, że to konflikt wewnętrzny między Palestyńczykami spowodował kryzys w Gazie, ale i tak obwinia Izrael     2018-02-26
Śmierć demokracji?   MacEoin   2018-02-25
Zachodnie feministki: hipokryzja hidżabu   Khan   2018-02-24
Europejscy apologeci arabsko-islamskiego ucisku i terroryzmu   Meotti   2018-02-23
Religia i polityka w zwarciu między Arabią Saudyjską a Katarem   Kedar   2018-02-21
Każdy naród powinien uchwalić prawa przeciwko fatwom   Nasreen   2018-02-19
Potworności, o których nikt nie mówi   Toameh   2018-02-19
Kryzys humanitarny w Gazie   Adam   2018-02-18
Irańska “Opowieść podręcznej” i etnocentryzm #MeToo   Frantzman   2018-02-17
Długi spacer z cudzymi myślami   Koraszewski   2018-02-16
Czy afrykańscy migranci powinni dostać pozwolenie na pozostanie w Izraelu?   Rosenthal   2018-02-16
Oświecenie: Rozum jest niezbywalny    Pinker   2018-02-15
Mroczny sekret dwulicowych akademików   Meotti   2018-02-13
Libańczycy zapłacą za grzech pierworodny Arabów   Maroun   2018-02-12
Polska, Izrael i Holocaust   Tsalic   2018-02-11
Jak nie upamiętniać Holocaustu   Rosenthal   2018-02-09
Holenderscy łowcy Żydów, którzy udzielili olbrzymiej pomocy nazistom   Gerstenfeld   2018-02-07
Niedobrze mi się robi na widok hidżabu, prawa szariatu, policji szariatu   Rafizadeh   2018-02-04
Co trzeba wiedzieć o obecnym trudnym położeniu Izraela    Flatow   2018-02-03
Konflikt arabsko-izraelski – dlaczego nie ma pokoju?   Kemp   2018-02-02
Zapomniani więźniowie sumienia   Koraszewski   2018-02-01
Prawa człowieka są uniwersalne, Amnesty. Także prawa Żydów   Nawaz   2018-02-01
Czy Oxfam popiera terror?    Clarfield   2018-01-28
Czy Trump zakończy problem palestyńskich uchodźców?   Rosenthal   2018-01-27
Tsunami w świecie arabskim   Kedar   2018-01-26
Muzułmańskie prześladowania chrześcijan: “Wyznawcy krzyża, zabijemy was wszystkich”   Ibrahim   2018-01-25
Urojenie dwóch państw jest największą przeszkodą dla pokoju    i Bruce Abramson   2018-01-24
W Gazie kolejna niewidzialna rakieta, która “spadła za blisko” i zniszczyła dom palestyńskich Arabów   Roth   2018-01-23
Takiej wody nie piłem jak żyję…   Koraszewski   2018-01-22
Korzenie BDS są zanurzone w antysemityzmie   Marquardt-Bigman   2018-01-22
Przestańcie “rozumieć” Palestyńczyków    Yemini   2018-01-19
Jak @UNRWA łamie najbardziej podstawową regułę NGO: "Nie czyń szkody"     2018-01-16
Czy wolno krytykować Unię Europejską?   Koraszewski   2018-01-15
Dlaczego Trump zdobywa poparcie na syjonistycznej lewicy?   Maroun   2018-01-15
Religia, kultura, mentalność i wartości   Koraszewski   2018-01-13
Arabski św. Mikołaj rozdaje granaty i bomby   Saif   2018-01-13
Arabski apartheid uderza w Palestyńczyków   Toameh   2018-01-12
Jak zakończyć finansowanie ONZ   Bolton   2018-01-08
Palestyńczycy: gdzie oni się podziali?   Bryen   2018-01-07
Myślenie stadne versus myślenie zbiorowe   Koraszewski   2018-01-06
Tolerancja Europy wobec terrorystów   Greenfield   2018-01-06
Kto jest najbardziej purytański?   Meotti   2018-01-05
Irańczycy przeciwko irańskiemu reżimowi      2018-01-03
Arabscy autorzy o kurdyjskim referendum     2018-01-02
Czego chcą Palestyńczycy? Widziane z Malezji   Lau   2017-12-31
Islamistyczne reżimy przejmują UNESCO   Meotti   2017-12-28
Wielka Brytania: Perwersja sprawiedliwości   Khan   2017-12-26
„Arabska ulica” wybucha w Europie   Murray   2017-12-23
Do czego wzywa imam w New Jersey?     2017-12-22
Nowy, irański porządek świata     2017-12-21
“Wdowy ISIS” i mit o niewinnych kobietach dżihadystkach   Frantzman   2017-12-20
Reakcje w Iranie na oświadczenie Trumpa     2017-12-19
Wielki palestyński szantaż. Czy Arabowie mają dość?   Tawil   2017-12-18

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

WSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzmOd niepamiętnych czasówTunezyjczycy przeciw złemu prawuDrugie prawo termodynamikiPochwała ignorancjMistyfikacja SokalaIntronizacja ChrystusaObama chrzescijanieSzelest liściCzego wam nie pokazują?Rozdzielenie religii i państwaTrwa ewolucyjne upokorzenie archeopteryksaTrucizna, kamuflaż i tęcza ewolucjiReligia zdrowego rozsądkuKto się boi czarnego luda?Land of the pureświecące rybyLewica klania sieNis zgubic


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk