Prawda

Środa, 20 marca 2019 - 13:08

« Poprzedni Następny »


Antysemityzm szaleje w Turcji


Uzay Bulut 2018-04-16


Członek parlamentu z ramienia rządzącej w Turcji partii wini Żydów za zamordowanie JFK, Żydzi są obwiniani za kurdyjskie referendum i za zaplanowanie nieurodzaju w ubiegłym roku. Jest tego oczywiście dużo więcej.

 

Kiedy zamieszkałe głównie przez Kurdów miasto Afrin, w północnej Syrii wpadło 18 marca 2018 w ręce tureckich wojsk, wielu tureckich użytkowników Twittera świętowało, wyrażało swoją radość wypisując antysemickie epitety; pisali o kurdyjskich wojownikach PKK jako o “żydowskich sługusach”, żydowskich bękartach”, “kundlach Ormian i Żydów” i krypto-Żydach, - Ormianach – pontyjskich Grekach”, i temu podobne.


Jeden zapewniał, że “Uderzenia bomb w szpitale to robota Amerykanów i Żydów”, podczas gdy inny oświadczał: “Z wolą Allaha, Hans, Georges i żydowskie i ormiańskie psy będą wyczyszczone z tego terenu”.


Te antysemickie wrzaski nie pochodzą tylko od użytkowników mediów społecznościowych w Turcji. Wzrost antysemickich epitetów w kraju widać w wielu źródłach, włącznie z wypowiedziami prezydenta, wielu posłów, dziennikarzy i członków organizacji politycznych, wśród wielu innych. I te publiczne postaci dają straszliwy przykład zwykłym Turkom, z których wielu już miało skłonności do nienawistnego stosunku do Żydów z powodu pełnego przemocy, antysemickiego nauczania islamskiej teologii.


Turecka witryna informacyjna, która donosi o sprawach związanych z Żydami, Avlaremoz,  przeprowadziła sondaż on line, w którym poprosiła czytelników o wybranie „najbardziej antysemickich incydentów w 2017 r.”  


Oto wyniki:


1. Atak na synagogę Neve Şalom w Stambule


Dziesiątki tureckich nacjonalistów zaatakowało synagogę Neve Şalom w Stambule 20 lipca zeszłego roku po tym, jak Izrael chwilowo wprowadził nowe zasady bezpieczeństwa po  zamordowaniu dwóch druzyjskich strażników granicznych przez palestyńskich bandytów na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie. Demonstranci rzucali kamieniami w synagogę, kopali drzwi i próbowali się włamać. Kürşat Mican, szef stambulskiego oddziału ruchu islamistycznych nacjonalistów, Alperen, groził wiernym w synagodze, jak również Izraelowi: “Którejś nocy założymy oblężenie wszystkich waszych miejsc modlitw i nikt nie będzie mógł się tutaj modlić” – powiedział.  


2. Turecki dziennikarz szydzący z ofiar Holocaustu na Twitterze


Kiedy rządy turecki i ukraiński zgodziły się w lutym zeszłego roku na pozwolenie swoim obywatelom na podróżowanie wzajemnie do swoich krajów bez wiz, publicysta Aykut Işıklar, zamieścił na Twitterze zdjęcie ofiar Holocaustu w obozie koncentracyjnym. Szyderczo napisał: „Pierwszy turecki konwój turystów po usunięciu wiz przez Ukrainę dla Turcji wybiera się w drogę. Ogrzeją się w turystycznych piekarniach przy drogach”. 


3. Seria telewizyjna podżegająca do antysemityzmu przez prezentację nierzeczywistych wydarzeń i karykaturalne żydowskie postaci


Turecki serial telewizyjny “Payitaht: Abdülhamid” (z grubsza, "Sułtan Abdulhamid") w państwowym kanale telewizyjnym TRT 1 przedstawia Żydów jako morderczych i spiskujących ludzi, którzy nieustannie zajmują się intrygami, oszustwem i okrucieństwem. Więcej szczegółów znajduje się w raporcie Middle East Media Research Institute (MEMRI).


4. Mordercze wypowiedzi przeciwko Żydom na Twitterze po decyzji USA w sprawie Jerozolimy


Po uznaniu przez Donalda Trumpa Jerozolimy za stolicę Izraela, wielu radykalnych Turków wyraziło na Twitterze kipiącą nienawiść do Żydów. Jeden zapytał “Gdzie pochowany miliony żydowskich zwłok?”, podczas gdy inny zapewniał: “Ponieważ Jerozolima należy do muzułmanów, ani jeden Żyd nie powinien pozostać żywy w palestyńskiej ziemi”. Niektórzy użytkownicy Twittera chwalili Hitlera za zabicie Żydów, podczas gdy inni potępiali go za niewykonanie wystarczającej roboty.  


Były także propozycje prześladowania tureckich Żydów.


5. Nazistowski salut na meczu piłkarskim drużyny tureckiej i austriackiej   


27 lipca grupa fanów futbolowych Hannover 96 z miasta Velden w Austrii krzyczała “Heil Hitler” wykonując nazistowski salut do graczy z tureckiej drużyny Kayserispor.

6. Prokurator nazywający ruch Gülena “żydowską organizacją


W próbie dalszego demonizowania ruchu Fethullaha Gülena (FETÖ), oskarżanego przez rząd turecki o zorganizowanie nieudanego zamachu stanu w 2016 r., Hüsnü Aldemir, prokurator generalny miasta Çankırı, powiedział na publicznym spotkaniu 15 czerwca, że “FETÖ jest bardzo złożony i jest całkowicie żydowską organizacją. Wszystko, co robią, jest zaplanowane. Dlatego bierzemy to pod lupę w naszych dochodzeniach”. 


7. Nacjonalistyczny poseł szerzący antysemicką informację o żydowskich obyczajach pogrzebowych


Lütfü Türkkan, były poseł Partii Ruchu Narodowego (MHP) i członek władz wykonawczych niedawno założonej Dobrej Partii, zamieścił 8 listopada kłamliwy, promujący fałszywe i antysemickie uprzedzenia post, że Żydzi są pazerni i zapatrzeni w siebie. Napisał: „Hebrajczycy kładą garść ziemi na oczach zmarłych zanim ich pochowają. To znaczy: ‘niech ta ziemia wreszcie wystarczy, by cię finansowo zadowolić’”.


Avlaremoz
krytykował byłego posła za szerzenie dezinformacji i wyjaśnił ten żydowski obyczaj: “Kładziemy garść ziemi na twarzy zmarłego, by symbolizować fakt, że przychodzimy z ziemi i wracamy do ziemi”.  


8. Antysemicki transparent przeciwko referendum w irackim Kurdystanie  


Po referendum Kurdyjskiego Rządu Regionalnego 25 września w Iraku powieszono transparent w dzielnicy Beşiktaş w Stambule. Napis na nim brzmiał: "Żydzie [Masoudzie] Barzani, wiemy, kim jesteś. Chcesz założyć wielki Izrael, a nie Kurdystan. Przyjdziemy do ciebie niespodziewanie którejś nocy”.


9. Poseł rządzącej partii wini żydowski bank za zabójstwo Kennedy’ego


Burhan Kuzu, poseł rządzącej Partii Sprawiedliwość i Rozwój (AKP), powiązał zabójstwo prezydenta USA, Johna F. Kennedy’ego, z żydowskim bankiem, którego nazwy nie podał. 12 listopada napisał na Twitterze:

“Kennedy odebrał mandat drukowania dolarów USA żydowskiemu bankowi i dał go państwowemu centralnemu bankowi i został zabity; zabójca pozostaje niezidentyfikowany. Pierwszym aktem Johnsona, który go zastąpił, było oddanie mandatu drukowania pieniędzy z powrotem żydowskiemu bankowi. Tak może zakończyć się walka o tron w Arabii Saudyjskiej”.

10. Wiceprzewodniczący głównej partii opozycyjnej atakuje “żydowskie lobby”  


Özgür Özel, wiceprzewodniczący Republikańskiej Partii Ludowej (CHP), w listopadzie ubiegłego roku oskarżył tureckiego premiera, Binaliego Yıldırıma, o wybranie się do Stanów Zjednoczonych, by “prosić o wsparcie żydowskie lobby, by promować fundusz majątkowy”.   


Przez negatywne użycie zwrotu „żydowskie lobby” Özel próbował stworzyć fałszywy obraz, że “Żydzi nie są ludźmi, o których pomoc powinno się zabiegać”, szerząc równocześnie, podobnie jak inni cytowani powyżej, średniowieczne kłamstwo antysemickie, że „Żydzi rządzą światem”.    

Jak wiele przykładów z tego sondażu raz jeszcze jasno pokazuje, ludzie nienawidzący Żydów, w Turcji, kraju, który kandyduje do Unii Europejskiej, dumnie pokazują swój antysemityzm w słowach i w czynach. Duża liczba porozumień militarnych i ekonomicznych między Turcją a Izraelem nie wydaje się zmniejszać poziomu antysemityzmu w Turcji.  


Problem jest wyraźny. Pytaniem jest, co rząd i inni politycy zrobią z nim.


W normalnych krajach, kiedy rząd nie pociąga sprawców zła do odpowiedzialności, oczekuje się, że partie opozycyjne wytkną to i potępią sprawców oraz tych, którzy im te czyny umożliwiają. W Turcji jednak nie tylko rządząca partia AKP, ale także główne partie opozycyjne, powszechnie angażują się w antysemityzm. I ten antysemityzm jest tolerowany, a wręcz gorąco popierany przez ich kolegów partyjnych.


Nawet kiedy nienawiść do Żydów i innych nie-muzułmanów jest nakazana przez pisma święte dominującej religii w kraju, odpowiedzialni przywódcy i inne postaci publiczne powinny edukować obywateli, uczyć ich – szczególnie przez programy szkolne – by odrzucali nienawiść i przyjmowali wartości takie jak godność i człowieczeństwo.


Jak jednak mordercza nienawiść do Żydów ma być zwalczana i redukowana, kiedy bezkarne publiczne wypowiedzi antysemickie stały się normą w Turcji?


Anti-Semitism is Running rampant in Turkey

Israel National News, Uzay Bulut, 29 marca 2018

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaUzay Bulut

Turecka publicystka, mieszkająca obecnie w Stanach Zjednoczonych.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1251 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Janczarzy silnej tożsamości, czyli więź społeczna i grupy odniesienia   Koraszewski   2019-03-16
Amnesty International narzeka na sytuację, którą pomogła stworzyć   Flatow   2019-03-16
Badanie – nadal nie ma związku między autyzmem a szczepionką MMR   Novella   2019-03-15
Każdego dnia jedenastu chrześcijan zostaje zabitych za swoją wiarę   Ibrahim   2019-03-15
Julian Baggini: Jak możemy nadal podziwiać postaci z przeszłości, które były ksenofobami   Coyne   2019-03-13
Czy jest miejsce dla energii odnawialnej?   Novella   2019-03-11
Kto pomoże uratować Jazydów?   Saleh   2019-03-11
Były sobie drzewa   Ferus   2019-03-10
Dlaczego energia odnawialna nie może uratować planety   Shellenberger   2019-03-09
Zjednoczony Kościół Chrystusa niesprawiedliwie atakuje Izrael   MacEoin   2019-03-09
Putin wchodzi do klubu oszukanych przez mułłów   Taheri   2019-03-08
Oburzenie w Syrii i Iraku, że  członkowie isis są na Zachodzie traktowani jak znakomitości   Frantzman   2019-03-06
Nie widzimy lasu zza drzew   Lomborg   2019-03-05
Polowanie na Benjamina Netanjahu   Rosenthal   2019-03-04
Europa: Próba legitymizacji irańskiego reżimu   Meotti   2019-03-01
Turcja: Jednoczenie ”Armii Islamu”, by pokonać pewien kraj   Bulut   2019-02-27
Żydzi powinni móc mieszkać wszędzie   Maroun   2019-02-26
Filipiny: chrześcijanie mordowani, bomby w kościołach   Ibrahim   2019-02-21
40. rocznica Islamskiej Republiki Iranu   Rafizadeh   2019-02-21
Ludzie, którzy twierdza, że „Palestyna jest kwestią rasowej sprawiedliwości”, są prawdziwymi rasistami     2019-02-20
Unia Europejska wchodzi w kompletny orwellizm   Bergman   2019-02-19
Amerykanin w Warszawie i kilka uwag o historii   Koraszewski   2019-02-18
Fikcyjny Abbas jest wymówką, by patrzeć w inną stronę   Maroun   2019-02-18
To nie okupacja zabiła Ori Ansbacher   Yemini   2019-02-17
TIPH i groźby: tymczasowe i permanentne   Collins   2019-02-13
Kiedy Ameryka porzuci Afganistan, zapłacą za to kobiety   Chesler   2019-02-13
Dlaczego Teheran przekracza tylko „różowe linie”   Taheri   2019-02-12
Żydowski głos w Organizacji Narodów Zjednoczonych   Rogatchi   2019-02-11
Dlaczego Palestyńczycy sprzeciwiają się antyirańskiej koalicji   Toameh   2019-02-10
“Palestyński rząd” umiera, oksymoron się rodzi   Flatow   2019-02-08
Jeszcze Polska nie zginęła, czyli byle do wiosny   Koraszewski   2019-02-08
Nowy rok, ta sama stara Turcja   Bekdil   2019-02-05
Co kogo rani i jak mocno?   Koraszewski   2019-02-02
Niesprawiedliwy system sprawiedliwości Turcji: atak na ormiańskiego posła   Bulut   2019-02-01
Organizacja założona, by informować o więźniach sumienia, apeluje do  naszych sumień, by nie kupować u Żyda     2019-01-31
Co to znaczy, że jestem humanistą   Igwe   2019-01-30
Obiektyw Matti Friedmana i syzyfowe błoto   Rosenthal   2019-01-30
Pierwsza Żydówka, jaką spotkałem w Iranie   Rafizadeh   2019-01-29
Gdzie są granice nienawiści?   Koraszewski   2019-01-28
Termity, bigoci i GOAT: racjonalizacja współudziału w antysemityzmie   Dershowitz   2019-01-28
Antysemickie tworzenie stereotypów Żydów przez Palestyńczyków   Tavil   2019-01-25
Czy Rashida Tlaib jest winna bigoterii?    Dershowitz   2019-01-22
W poszukiwaniu mądrego…   Koraszewski   2019-01-22
Rząd USA odmawia ujawnienia antyizraelskiego podżegania w palestyńskich podręcznikach szkolnych   Bedein   2019-01-20
Nowe ”Monachium” Europy: Iran   Meotti   2019-01-16
Inna intersekcjonalność: ofiary islamu   Levin   2019-01-13
Pozostawianie ubogich tego świata w ciemności jest niemoralne   Lonborg   2019-01-12
Refleksje wokół kontrowersji na University of Michigan   Landes   2019-01-11
Dzieci Rewolucji Kulturalnej   Banker   2019-01-11
Duch pionierski Palestyńczyków   Shaw   2019-01-09
Jesteś tym, co czytasz, czego słuchasz, co  oglądasz   Koraszewski   2019-01-04
Polska - Szwecja - Ukraina   Garczyński-Gąssowski   2019-01-03
Przemysł produkcji kłamstw   Herf   2019-01-01
Romantyczna sztuka nierządu   Koraszewski   2018-12-31
Odpowiedź Mariam Barghouti, której ”Forward” nie wydrukuje   Landes   2018-12-29
Litera środowiskowej narracji, czy duch prawdy?   Koraszewski   2018-12-27
 Szpital za pokojową nagrodę Nobla   Frantzman   2018-12-26
Arabski historyk przyznaje, że nie ma palestyńskiego narodu   Bergman   2018-12-25
Zapomnij o rozwiązaniu w postaci dwóch państw: nieszablonowe myślenie o konflikcie izraelsko-palstyńskim     2018-12-21
Nowy wspaniały świat, czyli ludzie w sieci   Koraszewski   2018-12-20
Nowa Inkwizycja   Glick   2018-12-20
Młodzież pyta, prezydent Egiptu odpowiada     2018-12-19
Nowa cenzura, czyli powrót Policji Myśli?   Chesler   2018-12-18
Terror zapłatą za ludzkie zachowania   Flatow   2018-12-16
Zabijanie żydowskich dzieci!   Sherman   2018-12-13
Dlaczego prasa zwraca mniejszą uwagę na mordowanie dziennikarzy nie nazywających się Chaszodżdżi   Baum   2018-12-12
Ciemności znowu kryją ziemię   Koraszewski   2018-12-11
Palestyńczycy, o których nikt nie mówi   Tawil   2018-12-09
ONZ odrzuca rezolucję potępiającą terroryzm Hamasu   Koraszewski   2018-12-08
Sprawa palestyńska jest „islamska”     2018-12-07
Gdzie był UNIFIL, kiedy Hezbollah kopał tunel terroru?   Amos   2018-12-06
Pryncypialność i elastyczność w rozwiązywaniu problemów społecznych   Koraszewski   2018-12-05
Kindertransport – okazjonalna wielkoduszność   Gur   2018-12-04
List dra Denisa MacEoina do Edinburgh University Students' Association   MacEoin   2018-12-02
"Palestyna" urojona   Chesler   2018-12-01
Izrael i Jazydzi   Frantzman   2018-11-29
Nowy niebezpieczny zakręt Unii Europejskiej   Murray   2018-11-27
Kochaj Bliźniego   Lewin   2018-11-26
Żydzi Afryki Północnej pod rządami muzułmańskimi   Blum   2018-11-25
Jak saudyjskie „dary" dla amerykańskich uniwersytetów wybielają religię   Ibrahim   2018-11-23
Bardzo głupia decyzja Airbnb   Maroun   2018-11-22
”Independent”: 3700 słów przyjaznej Hamasowi propagandy   Levick   2018-11-20
Palestyńskie groźby wobec arabskiej normalizacji stosunków z Izraelem   Toameh   2018-11-17
Skandal za kulisami zakazu neonikotynoidów   Ridley   2018-11-17
Powyborcza zaduma: Dokąd zmierzasz Ameryko? Dokąd zmierzacie amerykańscy Żydzi?   Chesler   2018-11-14
Sto lat nowej Europy   Koraszewski   2018-11-13
Antysemityzm jest przede wszystkim nienawiścią, polityka jest tylko wymówką     2018-11-11
Jak Izrael mógłby zwyciężyć w dzisiejszym asymetrycznym konflikcie   Rosenthal   2018-11-10
Mord w Stambule i walka o supremację w świecie sunnickim   Carmon   2018-11-08
Brutalne przebudzenie z palestyńskiego snu   Kedar   2018-11-06
Jesień oświecenia, czyli powszechne zniechęcenie do logiki   Koraszewski   2018-11-05
Pakistan: Asia Bibi uniewinniona po latach oczekiwania na śmierć za ”bluźnierstwo”   Meotti   2018-11-01
Funkcjonariusz z Gazy: HAMAS i FATAH zamienili naszych ludzi w żebraków   Toameh   2018-10-30
”Saudyjska afera” w Stambule ujawnia rywalizację sunnicko sunnicką   Bekdil   2018-10-27
Orzeczenie sprzeczne z rozsądkiem   Yemini   2018-10-26
Prawo, religia i sekularyzacja  w Nigerii   Igwe   2018-10-22
Chrześcijanie skazani na śmierć pod prawem szariatu   Rafizadeh   2018-10-22
Czasem Internet może korygować fake news, a nie tylko je szerzyć   Gross   2018-10-21
Kiepsko skrywany antysemityzm Facebooka   Maroun   2018-10-16
Turcja buduje meczety, likwiduje chrześcijaństwo   Bulut   2018-10-15

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzmOd niepamiętnych czasówTunezyjczycy przeciw złemu prawuDrugie prawo termodynamiki


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk