Prawda

Poniedziałek, 24 wrzesnia 2018 - 10:13

« Poprzedni Następny »


Antysemityzm szaleje w Turcji


Uzay Bulut 2018-04-16


Członek parlamentu z ramienia rządzącej w Turcji partii wini Żydów za zamordowanie JFK, Żydzi są obwiniani za kurdyjskie referendum i za zaplanowanie nieurodzaju w ubiegłym roku. Jest tego oczywiście dużo więcej.

 

Kiedy zamieszkałe głównie przez Kurdów miasto Afrin, w północnej Syrii wpadło 18 marca 2018 w ręce tureckich wojsk, wielu tureckich użytkowników Twittera świętowało, wyrażało swoją radość wypisując antysemickie epitety; pisali o kurdyjskich wojownikach PKK jako o “żydowskich sługusach”, żydowskich bękartach”, “kundlach Ormian i Żydów” i krypto-Żydach, - Ormianach – pontyjskich Grekach”, i temu podobne.


Jeden zapewniał, że “Uderzenia bomb w szpitale to robota Amerykanów i Żydów”, podczas gdy inny oświadczał: “Z wolą Allaha, Hans, Georges i żydowskie i ormiańskie psy będą wyczyszczone z tego terenu”.


Te antysemickie wrzaski nie pochodzą tylko od użytkowników mediów społecznościowych w Turcji. Wzrost antysemickich epitetów w kraju widać w wielu źródłach, włącznie z wypowiedziami prezydenta, wielu posłów, dziennikarzy i członków organizacji politycznych, wśród wielu innych. I te publiczne postaci dają straszliwy przykład zwykłym Turkom, z których wielu już miało skłonności do nienawistnego stosunku do Żydów z powodu pełnego przemocy, antysemickiego nauczania islamskiej teologii.


Turecka witryna informacyjna, która donosi o sprawach związanych z Żydami, Avlaremoz,  przeprowadziła sondaż on line, w którym poprosiła czytelników o wybranie „najbardziej antysemickich incydentów w 2017 r.”  


Oto wyniki:


1. Atak na synagogę Neve Şalom w Stambule


Dziesiątki tureckich nacjonalistów zaatakowało synagogę Neve Şalom w Stambule 20 lipca zeszłego roku po tym, jak Izrael chwilowo wprowadził nowe zasady bezpieczeństwa po  zamordowaniu dwóch druzyjskich strażników granicznych przez palestyńskich bandytów na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie. Demonstranci rzucali kamieniami w synagogę, kopali drzwi i próbowali się włamać. Kürşat Mican, szef stambulskiego oddziału ruchu islamistycznych nacjonalistów, Alperen, groził wiernym w synagodze, jak również Izraelowi: “Którejś nocy założymy oblężenie wszystkich waszych miejsc modlitw i nikt nie będzie mógł się tutaj modlić” – powiedział.  


2. Turecki dziennikarz szydzący z ofiar Holocaustu na Twitterze


Kiedy rządy turecki i ukraiński zgodziły się w lutym zeszłego roku na pozwolenie swoim obywatelom na podróżowanie wzajemnie do swoich krajów bez wiz, publicysta Aykut Işıklar, zamieścił na Twitterze zdjęcie ofiar Holocaustu w obozie koncentracyjnym. Szyderczo napisał: „Pierwszy turecki konwój turystów po usunięciu wiz przez Ukrainę dla Turcji wybiera się w drogę. Ogrzeją się w turystycznych piekarniach przy drogach”. 


3. Seria telewizyjna podżegająca do antysemityzmu przez prezentację nierzeczywistych wydarzeń i karykaturalne żydowskie postaci


Turecki serial telewizyjny “Payitaht: Abdülhamid” (z grubsza, "Sułtan Abdulhamid") w państwowym kanale telewizyjnym TRT 1 przedstawia Żydów jako morderczych i spiskujących ludzi, którzy nieustannie zajmują się intrygami, oszustwem i okrucieństwem. Więcej szczegółów znajduje się w raporcie Middle East Media Research Institute (MEMRI).


4. Mordercze wypowiedzi przeciwko Żydom na Twitterze po decyzji USA w sprawie Jerozolimy


Po uznaniu przez Donalda Trumpa Jerozolimy za stolicę Izraela, wielu radykalnych Turków wyraziło na Twitterze kipiącą nienawiść do Żydów. Jeden zapytał “Gdzie pochowany miliony żydowskich zwłok?”, podczas gdy inny zapewniał: “Ponieważ Jerozolima należy do muzułmanów, ani jeden Żyd nie powinien pozostać żywy w palestyńskiej ziemi”. Niektórzy użytkownicy Twittera chwalili Hitlera za zabicie Żydów, podczas gdy inni potępiali go za niewykonanie wystarczającej roboty.  


Były także propozycje prześladowania tureckich Żydów.


5. Nazistowski salut na meczu piłkarskim drużyny tureckiej i austriackiej   


27 lipca grupa fanów futbolowych Hannover 96 z miasta Velden w Austrii krzyczała “Heil Hitler” wykonując nazistowski salut do graczy z tureckiej drużyny Kayserispor.

6. Prokurator nazywający ruch Gülena “żydowską organizacją


W próbie dalszego demonizowania ruchu Fethullaha Gülena (FETÖ), oskarżanego przez rząd turecki o zorganizowanie nieudanego zamachu stanu w 2016 r., Hüsnü Aldemir, prokurator generalny miasta Çankırı, powiedział na publicznym spotkaniu 15 czerwca, że “FETÖ jest bardzo złożony i jest całkowicie żydowską organizacją. Wszystko, co robią, jest zaplanowane. Dlatego bierzemy to pod lupę w naszych dochodzeniach”. 


7. Nacjonalistyczny poseł szerzący antysemicką informację o żydowskich obyczajach pogrzebowych


Lütfü Türkkan, były poseł Partii Ruchu Narodowego (MHP) i członek władz wykonawczych niedawno założonej Dobrej Partii, zamieścił 8 listopada kłamliwy, promujący fałszywe i antysemickie uprzedzenia post, że Żydzi są pazerni i zapatrzeni w siebie. Napisał: „Hebrajczycy kładą garść ziemi na oczach zmarłych zanim ich pochowają. To znaczy: ‘niech ta ziemia wreszcie wystarczy, by cię finansowo zadowolić’”.


Avlaremoz
krytykował byłego posła za szerzenie dezinformacji i wyjaśnił ten żydowski obyczaj: “Kładziemy garść ziemi na twarzy zmarłego, by symbolizować fakt, że przychodzimy z ziemi i wracamy do ziemi”.  


8. Antysemicki transparent przeciwko referendum w irackim Kurdystanie  


Po referendum Kurdyjskiego Rządu Regionalnego 25 września w Iraku powieszono transparent w dzielnicy Beşiktaş w Stambule. Napis na nim brzmiał: "Żydzie [Masoudzie] Barzani, wiemy, kim jesteś. Chcesz założyć wielki Izrael, a nie Kurdystan. Przyjdziemy do ciebie niespodziewanie którejś nocy”.


9. Poseł rządzącej partii wini żydowski bank za zabójstwo Kennedy’ego


Burhan Kuzu, poseł rządzącej Partii Sprawiedliwość i Rozwój (AKP), powiązał zabójstwo prezydenta USA, Johna F. Kennedy’ego, z żydowskim bankiem, którego nazwy nie podał. 12 listopada napisał na Twitterze:

“Kennedy odebrał mandat drukowania dolarów USA żydowskiemu bankowi i dał go państwowemu centralnemu bankowi i został zabity; zabójca pozostaje niezidentyfikowany. Pierwszym aktem Johnsona, który go zastąpił, było oddanie mandatu drukowania pieniędzy z powrotem żydowskiemu bankowi. Tak może zakończyć się walka o tron w Arabii Saudyjskiej”.

10. Wiceprzewodniczący głównej partii opozycyjnej atakuje “żydowskie lobby”  


Özgür Özel, wiceprzewodniczący Republikańskiej Partii Ludowej (CHP), w listopadzie ubiegłego roku oskarżył tureckiego premiera, Binaliego Yıldırıma, o wybranie się do Stanów Zjednoczonych, by “prosić o wsparcie żydowskie lobby, by promować fundusz majątkowy”.   


Przez negatywne użycie zwrotu „żydowskie lobby” Özel próbował stworzyć fałszywy obraz, że “Żydzi nie są ludźmi, o których pomoc powinno się zabiegać”, szerząc równocześnie, podobnie jak inni cytowani powyżej, średniowieczne kłamstwo antysemickie, że „Żydzi rządzą światem”.    

Jak wiele przykładów z tego sondażu raz jeszcze jasno pokazuje, ludzie nienawidzący Żydów, w Turcji, kraju, który kandyduje do Unii Europejskiej, dumnie pokazują swój antysemityzm w słowach i w czynach. Duża liczba porozumień militarnych i ekonomicznych między Turcją a Izraelem nie wydaje się zmniejszać poziomu antysemityzmu w Turcji.  


Problem jest wyraźny. Pytaniem jest, co rząd i inni politycy zrobią z nim.


W normalnych krajach, kiedy rząd nie pociąga sprawców zła do odpowiedzialności, oczekuje się, że partie opozycyjne wytkną to i potępią sprawców oraz tych, którzy im te czyny umożliwiają. W Turcji jednak nie tylko rządząca partia AKP, ale także główne partie opozycyjne, powszechnie angażują się w antysemityzm. I ten antysemityzm jest tolerowany, a wręcz gorąco popierany przez ich kolegów partyjnych.


Nawet kiedy nienawiść do Żydów i innych nie-muzułmanów jest nakazana przez pisma święte dominującej religii w kraju, odpowiedzialni przywódcy i inne postaci publiczne powinny edukować obywateli, uczyć ich – szczególnie przez programy szkolne – by odrzucali nienawiść i przyjmowali wartości takie jak godność i człowieczeństwo.


Jak jednak mordercza nienawiść do Żydów ma być zwalczana i redukowana, kiedy bezkarne publiczne wypowiedzi antysemickie stały się normą w Turcji?


Anti-Semitism is Running rampant in Turkey

Israel National News, Uzay Bulut, 29 marca 2018

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaUzay Bulut

Turecka publicystka, mieszkająca obecnie w Stanach Zjednoczonych.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1129 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Wyznanie: od 15 lat leczę się z islamofobii   Lindenberg   2018-09-24
Niewidomy w Betlejem   Flatow   2018-09-23
Co myślą palestyńscy Arabowie?   Roth   2018-09-21
To ”oni”, a nie ”on” zabili Ari Fulda   Peter   2018-09-20
Jak „New York Times” wybiela radykalny islam   Emerson   2018-09-18
Czas zakończyć fałszywą i krzywdzącą narrację   Rosenthal   2018-09-16
Dlaczego Clintonowie dzielili scenę z Farrakhanem?   Dershowitz   2018-09-15
Czy Facebook wspomaga radykalizm?   Rosenthal   2018-09-14
Abbas popełnia te same błędy, co Arafat     2018-09-14
Mosad w Paryżu, albo jak francuska prasa denuncjuje francuskich Żydów   Lewin   2018-09-10
Konfederacja jordańsko-palestyńska – dlaczego nie?   Yemini   2018-09-07
UNRWA i Żydzi   Julius   2018-09-06
Netanjahu, tragicznie, ma rację – Świat nie chroni słabych   Frantzman   2018-09-05
Jerozolima: dlaczego przywódcy palestyńscy mówią ”nie głosujcie”   Tawil   2018-09-04
YouTube blokuje ujawnianie antysemityzmu     2018-09-02
Podział Francji przez Macrona?   Mamou   2018-09-01
Fałszywi sojusznicy Ameryki w Zatoce    Bekdil   2018-08-31
Sfabrykowany kryzys humanitarny UNRWA   Bedein   2018-08-24
Mauretania: USA muszą żądać natychmiastowego uwolnienia przed wyborami kandydata ruchu przeciwko niewolnictwu   Blum   2018-08-23
Wielka Brytania: Dyskryminacja wobec chrześcijańskich uchodźców   Bergman   2018-08-22
Arabski dwugłos o pokoju na Bliskim Wschodzie     2018-08-21
Izrael – nie ma takiego państwa   Koraszewski   2018-08-20
Wybielanie skrajnie prawicowego charakteru partii politycznych na Bliskim Wschodzie   Frantzman   2018-08-20
Wielka Brytania wita ekstremistów – raz za razem   Murray   2018-08-18
Demokratyczna republika Somalilandu    Clarfield   2018-08-16
Chomsky nazywa rosyjską ingerencję dowcipem – zgadnijcie, kogo obwinia?   Dershowitz   2018-08-09
Mój problem z białością   Valdary   2018-08-08
O demokracji   Rosenthal   2018-08-07
Walka z ogniem pod ogniem     2018-08-06
Arabski polityk: Arabowie przegrali wojny i muszą zapłacić cenę     2018-08-05
Znów więcej „Nigdy więcej”   Koraszewski   2018-08-04
Turcja Erdoğana: niechciana w ziemiach arabskich   Bekdil   2018-08-02
Syryjscy działacze o Ahed Tamimi   Frantzman   2018-08-01
Wielkie urojenie brytyjskiego Foreign Office   Murray   2018-07-31
Spustoszenie i zaprzeczenie: Kambodża i akademicka lewica   Blackwell   2018-07-28
Perwersyjna i nikczemna broń - palestyńscy uchodźcy   Rosenthal   2018-07-27
Gdzie Rzym, gdzie Krym, czyli słów kilka o spotkaniach na szczytach   Koraszewski   2018-07-26
 Elektroniczne papierosy i ograniczanie szkód   Ridley   2018-07-25
Żydzi i marzenie wszystkich rdzennych ludów   Bellerose   2018-07-25
Niewypowiedziane wojny przeciwko Izraelowi: Niemcy Wschodnie i skrajna lewica Niemiec Zachodnich w latach 1967-1981: Wywiad z Jeffreyem Herfem   Herf   2018-07-24
Jak Richard Dawkins rasistą został   Koraszewski   2018-07-23
Czego chcą Arabowie? W co wierzą? Co myślą?   Roth   2018-07-23
Po co Izraelowi konstytucja?   Koraszewski   2018-07-22
Historia udaremnionego zamachu terrorystycznego   Rafizadeh   2018-07-20
Plucie na Izrael to wielki (wspierany przez państwo) biznes   Bergman   2018-07-19
Kaczka trojańska i jej wredne potomstwo   Koraszewski   2018-07-18
Futbol i inne rodzaje „postępowego” kolonializmu   Tsalic   2018-07-17
Orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka wskazują, że nie ma „prawa powrotu” i że Gaza nie jest okupowana   Amos   2018-07-16
Biskup Graham Tomlin i demonizacja Izraela   MacEoin   2018-07-13
Wyrazy uznania dla Lee Kuan Yew   Fitzgerald   2018-07-09
Czy poczucie winy zabija Zachód od środka?   Meotti   2018-07-08
Jak pomóc sąsiadom, którzy uciekają przed swoimi   Koraszewski   2018-07-06
Lata po ludobójstwie Jazydzi pilnie potrzebują pomocy   Bulut   2018-07-04
Racjonalizm przerywany, czyli mambo-jumbo wiecznie żywe   Koraszewski   2018-07-02
Oszczerstwo o niemowlęciu z Gazy: równe narracje; nierówne traktowanie   Plosker   2018-07-01
Mega-antysemici współczesnego świata   Gerstenfeld   2018-06-29
Zachodnioeuropejskie postawy wobec Żydów: raport z dużego badania     Gerstenfeld   2018-06-27
Kolejny rok suszy, czy zdążymy się obudzić?   Koraszewski   2018-06-25
Jak NGO pomagają imigrantom   Frantzman   2018-06-24
Dlaczego nie bronimy się?   Rosenthal   2018-06-23
Marsz na rzecz terroryzmu w Londynie? Żaden problem   Bergman   2018-06-21
Etniczna czystka północnego Cypru. Wyznania turecko-cypryjskiego masowego mordercy   Bulut   2018-06-19
O chorobie psychicznej i wspomaganym samobójstwie   Coyne   2018-06-18
NGO finansowane z zagranicy - władza polityczna i prawowita demokracja   Steinberg   2018-06-18
Palestyna: Oblanie egzaminu historii   Sherman   2018-06-17
Wielka Brytania: Nowa akcja na rzecz islamskich praw o bluźnierstwie?   Bergman   2018-06-16
Sport, czyli szlachetna rywalizacja   Koraszewski   2018-06-15
Gangi gwałcicieli: opowieść z zielonego Oxfordshire   Murray   2018-06-15
Odrażający antysemityzm w ONZ   Bayefsky   2018-06-11
Palestyńscy podpalacze z latawcami   Rosenthal   2018-06-10
Unijne i palestyńskie nielegalne „fakty w terenie”   Tawil   2018-06-09
Odrastające głowy hydry nazizmu   Koraszewski   2018-06-08
Iran odpłaca za ciosy Izraelowi palestyńską krwią   Kedar   2018-06-07
Kobiety są ofiarami islamskich ekstremistów   Ayari   2018-06-06
Palestyńska „zdrada”   Tawil   2018-06-05
Dobrzy Europejczycy marzą choćby o proporcjonalności   Koraszewski   2018-06-04
Jak multikulturowy, intersekcjonalny postkolonializm cofa nas do Średniowiecza   Rosenthal   2018-06-03
Kolonizowanie martwych Gazy dla teatru kadiszu   Frantzman   2018-06-01
Propalestyńskie organizacje praw człowieka gwiżdżą na Palestyńczyków i na prawa człowieka   Tawil   2018-05-31
Problem mediów z Izraelem   Rosenthal   2018-05-30
Kazania na górkach   Koraszewski   2018-05-29
Norweska NGO gubi drogę na granicy Gazy   Steinberg   2018-05-28
Samodzielnie stworzona Nakba Palestyńczyków   Yemini   2018-05-26
Pięć filarów palestynizmu   Rosenthal   2018-05-25
Pilny list otwarty do sekretarza generalnego ONZ António Gutteresa   Kalulu   2018-05-24
Palestyńczycy: prawdziwa blokada Gazy   Toameh   2018-05-23
Cywilizacja zderzeń narracji   Koraszewski   2018-05-22
Trump przestaje karmić krokodyla   Rosenthal   2018-05-22
Zachód zdradza Kurdów   Meotti   2018-05-21
Gaza, Daniel i toporna robota   Tsalic   2018-05-19
Czy media rzeczywiście rozumieją przemoc w Gazie?   Plosker   2018-05-17
Zasłona dymna: sześć tygodni przemocy na granicy Gazy   Kemp   2018-05-16
220 nalotów na Palestyńczyków; świat ziewa   Toameh   2018-05-14
Ku politycznemu wymarciu   Carmon   2018-05-11
Kiedy nawet ateiści wierzą w fatwy i zaklęcia   Koraszewski   2018-05-10
Czy Putin realizuje idee Sołżenicyna, jak sądzą niektórzy analitycy?   de Lazari   2018-05-10
Palestyńczycy: nowy zwrot w starym kłamstwie   Tawil   2018-05-09
Dlaczego jestem wdzięczny Mahmoudowi Abbasowi   Rosenthal   2018-05-08
Igrzysk, igrzysk, pal diabli chleb   Koraszewski   2018-05-07
Artykuł w “Guardianie” kwestionuje “sztywną ortodoksję” Jom Ha’atzmaut, że Izrael powinien istnieć   White   2018-05-06

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Odrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzmOd niepamiętnych czasówTunezyjczycy przeciw złemu prawuDrugie prawo termodynamikiPochwała ignorancjMistyfikacja SokalaIntronizacja ChrystusaObama chrzescijanieSzelest liściCzego wam nie pokazują?Rozdzielenie religii i państwaTrwa ewolucyjne upokorzenie archeopteryksaTrucizna, kamuflaż i tęcza ewolucji


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk