Prawda

Sobota, 21 lipca 2018 - 02:26

« Poprzedni Następny »


Urojenie fałszywej flagi


Steven Novella 2018-03-24


Niedawno Robert Ussery, 54 lata, który założył internetową witrynę teorii spiskowych Side Thorn, i jego partnerka, Jodi Mann, 56 lat, zostali aresztowani za nękanie rodziców, którzy stracili dziecko w strzelaninie w kościele baptystów w Sutherland Springs 5 listopada 2017 r.


W zeszłym roku profesor z Florida Atlantic University, James Tracy, został zwolniony z pracy i przegrał sprawę sądową o przywrócenie go na to stanowisko, za nękanie rodziców dzieci zabitych w masakrze Sandy Hook. Tracy wierzy, że wydarzenie było mistyfikacją, a rodzice są tylko aktorami.


Odważni uczniowie z szkoły w Parkland na Florydzie, którzy postanowili zamienić swoją tragedię w działalność, zostali oskarżeni, że również są oszustami. 


Jest to obecnie regularna cecha towarzysząca masowym morderstwom – po tragedii ocalali będą nękani przez zwolenników teorii spiskowych, którzy wierzą, że są oni częścią jakiejś rządowej mistyfikacji, operacji pod fałszywą flagą. Takie oskarżenia nie są niczym nowym, ale wydaje się, że osiągnęły nowy poziom i są teraz regularną częścią kulturowego krajobrazu.  


Jak sobie możecie wyobrazić, jest tego całe spectrum. Z łagodnego końca są normalni ludzie, którzy wpadli w króliczą norę mediów społecznościowych i nie mają wystarczającego doświadczenia w krytycznym myśleniu, by się tam poruszać. Oglądali wideo na YouTube, gdzie podawano linki do innych, podobnych wideo, i szybko zaczęli kwestionować „narrację głównego nurtu”. Padli ofiarą koncepcji, że jest tyle problematycznych szczegółów oficjalnej wersji, że musi dziać się coś podejrzanego. Nawet jeśli nie w pełni akceptują szaloną teorię spiskową, mają wrażenie, że rząd musi coś ukrywać.   


Na drugim końcu spectrum są ludzie, którzy są diagnozowalni. Mają schizofrenię lub jakieś inne zaburzenie urojeniowe i prawdopodobnie potrzebna im profesjonalna opieka. Niestety, nasza infrastruktura do radzenia sobie z poważnymi chorobami psychicznymi w USA jest okropna. Nie mamy mechanizmu zapewniającego, że każdy otrzyma taką opiekę, jaka jest mu potrzebna. Ludzie z pewnymi rodzajami chorób psychicznych, które powodują, że trudno im funkcjonować samodzielnie, na ogół zamieniają więzienie na krótką hospitalizację, a potem znajdują się z powrotem na ulicy. Narkomania i bezdomność szaleją w tej populacji.


Choroba psychiczna zdecydowanie jest częścią problemu z masowymi mordami. Wielu z takich sprawców (ale nie wszyscy) jest chorych psychicznie, ale wpadli w gigantyczne szpary systemu. Problem wykracza jednak daleko poza masowe mordy z użyciem broni palnej. Musimy na nowo przemyśleć nasze podejście do poważnej choroby psychicznej (nie medyczne, ale instytucjonalne) i podnieść fundusze i środki poświęcone na odpowiednie schronienie, wsparcie i leczenie.


Między przygodnym widzem YouTube a osobą z poważną chorobą psychiczną jest pełne spectrum teoretyków spiskowych. Jest tu również kombinacja wpływów kulturowych, osobistych i chwiejnej osobowości. Jest tam również idealne miejsce dla ludzi, którzy znakomicie funkcjonują, ale których wiara w teorie spiskowe jest patologiczna i urojeniowa. Kiedy wpadają w króliczą norę spisków, otrzymujemy poziom fanatyzmu, który prowadzi do nękania rodziców, którzy właśnie stracili dziecko w koszmarnej strzelaninie.


Badania wiary w teorie spiskowe ujawniają ten typ ludzi. Podczas gdy wielu ludzi wierzy przynajmniej w jeden spisek (42% ludzi bez matury wierzy w przynajmniej jeden spisek w porównaniu do 23% ludzie ze stopniem powyżej magistra), istnieje mniejszość, która wierzy w każdy spisek, nawet jeśli spiski wzajemnie się wykluczają. Dla nich ważne jest odrzucenie wyjaśnienia głównego nurtu, nie zaś szczegóły samego spisku. 


Badacze skorelowali pewne cechy psychiczne z wiarą w wiele spisków, co daje pewien wgląd w zjawisko teorii spiskowych. Ludzie częściej wierzą w spiski po przeżyciu straty. To sugeruje, że myślenie spiskowe jest częścią mechanizmu obronnego, sposobu postrzegania możliwego zagrożenia lub złagodzenia dysonansu poznawczego. Straciliśmy pracę nie z powodu jakiegoś niedociągnięcia z naszej strony lub po prostu pecha, ale dlatego, że jesteśmy ofiarami spisku.


W innym badaniu odkryto, że teoretycy spiskowi chcą czuć się w jakiś sposób specjalni – że są częścią uprzywilejowanej, elitarnej grupy, która potrafi przejrzeć zasłony i poznać prawdę.


Z perspektywy krytycznego myślenia ważne jest zrozumienie, że kiedy mówimy o teoretykach spiskowych, mówimy o procesie myślowym, niekoniecznie zaś o koncepcji samych spisków. Często, kiedy piszę o teoriach spiskowych (właściwie, zawsze) będzie jeden lub więcej komentarzy, że – no cóż, prawdziwe spiski istnieją. Oczywiście, że istnieją – ale nie o to chodzi.


Za każdym razem, kiedy dwoje ludzi namawia się do zrobienia czegoś nikczemnego, mamy spisek. Były także duże spiski dokonywane przez rządy i korporacje.


Nie chodzi o to, że nie ma spisków, ale że spiskowe myślenie jest patologicznym i często urojeniowym procesem, który prowadzi do fałszywej wiary w dziwaczne i często wielkie  spiski, których nie popiera ani logika, ani dowody. „Wielki spisek” to taki, który jest tak olbrzymi, że nie mógłby realnie istnieć. Wymaga poziomu koordynacji, wyrafinowania i kontroli, jaki po prostu nie jest możliwy. Takie wielkie spiski załamałyby się pod własnym ciężarem i w bardzo krótkim czasie.


Najważniejsze jednak, co należy zrozumieć o myśleniu spiskowym, jest to, że jest logicznie patologiczny, ponieważ jest sposobem zakładania wniosku, a potem używania wiary w sam spisek, by wyjaśnić wszystkie dowody lub ich brak. Myślenie spiskowe jest efektem potwierdzenia na sterydach. Każdy szczególik jest interpretowany jako 100% dowód, że spisek jest realny. Teoretycy spiskowi zajmują się polowaniem na anomalie – szukając wszystkiego, co wydaje im się choćby odrobinę dziwne, a potem przedstawianie tego jako dowód spisku.


Każdy problem z ich logiką lub dowodami jest następnie przykryty dodatkowym myśleniem spiskowym. Spisek z tego powodu idzie na ogół coraz głębiej i szerzej wraz z upływem czasu, bo coraz więcej ludzi musi być zaangażowanych w utrzymywanie tajemnicy. Wkrótce taki teoretyk spiskowy wierzy w tajny, światowy rząd, który kontroluje wszystko.


Żaden dowód, żaden argument nie wyrwie go z tej wiary. Robak spisku wpełzł głęboko w jego mózg i panuje teraz w pełni.


Także badanie i analizowanie myślenia spiskowego jako zjawiska jest częścią spisku. Ja teraz próbuję po prostu delegitymizować teoretyków spiskowych. W istocie, niektórzy teoretycy spiskowi są częścią spisku – przedstawiają absurdalne i łatwe do obalenia spiski w celu rzucenia złego światła na wszystkich teoretyków spiskowych. W takie rzeczy wierzą teoretycy spiskowi, by obronić się przed wszystkimi próbami przekonania ich.


Teoretycy spiskowi uważają siebie za jedynych prawdziwych sceptyków, ponieważ wątpią we wszystko. Jest to jednak patologiczny rodzaj sceptycyzmu, ponieważ nie pozostawia im żadnego sposobu rozróżnienia między rzeczywistością a fikcją. Wierzenie we wszystko lub w nic jest równie błędne. W sceptycyzmie chodzi o właściwy proces rozróżniania tego, co prawdopodobnie jest prawdą, od tego, co prawdopodobnie nie jest prawdą. Myślenie spiskowe tego nie robi – po prostu zakłada, że wszystko jest spiskiem, a potem używa bezzasadnego procesu dla poparcia tego założenia. 


Czynimy postępy w rozumieniu spiskowego myślenia, ale to niekoniecznie oznacza rozwiązanie. Media społecznościowe dodały niesłychanego paliwa teoriom spiskowym, ale tendencja do budowania takich teorii istniała zawsze. Podobnie jak z wieloma rzeczami, o których pisałem tutaj, jedynym prawdziwym rozwiązaniem jest nauczanie krytycznego myślenia ludzi, zanim wpadną w króliczą norę teorii spiskowych.

 

The False Flag Delusion

6 marca 2018

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 808 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Sóweczka dwuplamista   Lyon   2018-07-20
Lucyfer, którego wymyślił Zimbardo. O konsekwencjach stanfordzkiego eksperymentu więziennego i skandalu, którego stał się obiektem   Witkowski   2018-07-19
Nie kłacz, gdy kaszlesz   Łopatniuk   2018-07-14
Kwantowe bzdury w parapsychologii   Novella   2018-07-12
Pełzająca percepcja problemów   Novella   2018-07-10
Ale czy mogą cierpieć?   Dawkins   2018-07-07
Wronia inteligencja   Novella   2018-07-06
Gąsienica naśladuje pazurnicę   Coyne   2018-07-05
O mózgach męskich i żeńskich   Novella   2018-07-03
Czy hieny rozbijają ludzki patriarchat?   Coyne   2018-06-30
Mikrobiom jelitowy i stany lękowe   Novella   2018-06-28
Ukośniki przędą spadochrony z nici pajęczej i odlatują po sprawdzeniu wiatru odnóżami   Coyne   2018-06-26
To może być toczeń, czyli o wilku, który pożarł serce   Łopatniuk   2018-06-23
Kreacjonizm i nagonka na Coyne’a w „Daily Caller”   Coyne   2018-06-22
Kłamstwa anty-GMO   Novella   2018-06-20
Protezy kończyn - kolejny postęp   Novella   2018-06-16
Dziwne zawiłości procesu dziedziczenia   Coyne   2018-06-13
Homeopatia, wibracje i oszustwo     2018-06-12
Wyników Séraliniego nie daje się powtórzyć   Novella   2018-06-11
Helen Lawson i czarna maść: wycinanie, wypalanie i zatruwanie w sposób „naturalny”     2018-06-09
Patyczaki mogą rozprzestrzeniać się jak nasiona roślin: w ptasich odchodach   Coyne   2018-06-08
Czy teoria doboru naturalnego Darwina zmieniła nasz pogląd na miejsce ludzkości   Dennett   2018-06-07
Kosmici-głowonogi i panspermia   Novella   2018-06-05
Marność dowodów na przekazywanie wprowadzonych środowiskowo, „epigenetycznych” zmian w DNA kolejnym pokoleniom u ludzi   Coyne   2018-06-04
Homeopatyczne nosodes   Novella   2018-05-31
Fałszywa dychotomia i negacja nauki   Novella   2018-05-28
Nicień w oku bliźniego   Łopatniuk   2018-05-26
Budzenie zmarłych   Novella   2018-05-21
Finansowanie społecznościowe terapii komórkami macierzystymi o nieudowodnionej skuteczności: wykorzystywanie hojności obcych, by płacić za szarlatanerię     2018-05-18
Co mówi nam ruch płaskiej Ziemi     2018-05-17
Osy papierowe + sprytny biolog = tęczowe gniazda   Coyne   2018-05-14
Jak to jest, że Stanisław Burzyński nadal żeruje na zrozpaczonych pacjentach z rakiem?     2018-05-12
Przekonania antyoświeceniowe są „zaskakująco trwałe”     2018-05-11
Jeremy Sherman nadal nie rozumie ewolucji   Coyne   2018-05-09
Zdrowy tryb życia ma znaczenie   Novella   2018-05-08
Miasta są nowymi wyspami Galapagos   Ridley   2018-05-04
O obowiązkowym oznakowywaniu GMO   Novella   2018-05-03
Tydzień Świadomości Homeopatii. Pomaga przypomnieć ludziom, że jest to szarlataneria!     2018-05-02
Znajdź Tiktaalika!   Coyne   2018-05-01
Wzrost potęgi dinozaurów   Novella   2018-04-30
Niebezpieczeństwa martwienia się o sądny dzień   Pinker   2018-04-27
Tako rzecze antyszczepionkowa “wojowniczka mama”, Brittney Kara: jeśli szczepionki są tak wspaniałe, to dlaczego nie wspomina ich Biblia?     2018-04-26
Geny wydają się wyjaśniać większość sukcesów uczniów szkół elitarnych   Ridley   2018-04-25
Akupunktura jadu pszczelego: śmiercionośne znachorstwo, które może zabić     2018-04-23
Mumia z Atakama nie jest kosmitą   Novella   2018-04-20
Feministyczna geografia w Dartmouth   Coyne   2018-04-19
Dlaczego odmawiamy dostrzegania jaśniejszej strony, choć powinniśmy   Pinker   2018-04-17
Inicjatywa „Globalna Spójność”: nonsens na globalną skalę     2018-04-11
Wreszcie: sensowna dyskusja o “rasie”   i Greg Mayer   2018-04-10
Rolnictwo biodynamiczne: podobne do antropozoficznej medycyny, ale dla farm     2018-04-06
Mózg i kodowanie predyktywne   Novella   2018-04-05
Dziwaczne życie seksualne żabnicy   Coyne   2018-04-04
Dwa kilo prostaty poproszę   Łopatniuk   2018-03-31
Dziennik z Mozambiku: Demony w kurzu   Naskręcki   2018-03-30
Otumaniony myśliciel twierdzi, że ewolucja nie może wyjaśnić organizmów i ich “dążeń”   Coyne   2018-03-28
Orientacja na złe wiadomości nasila się i wpływa na nasze działania   Ridley   2018-03-27
Urojenie fałszywej flagi   Novella   2018-03-24
Zły tydzień dla homeopatii jest dobrym tygodniem dla nauki     2018-03-23
Czy farmerzy mają czekać aż parlamentarzyści podszkolą się w nauce o manioku?   Ongu   2018-03-22
David Barash namawia naukowców do stworzenia człowieko-szympansiej hybrydy   Coyne   2018-03-20
Déjà vu i swojskość   Novella   2018-03-17
“Odwrócenie specjacji” (fuzja gatunków) u kruków   Coyne   2018-03-16
Błąd atrybucji, sofizmat rozszerzenia (atakowanie chochoła) i zasada wielkoduszności   Novella   2018-03-14
Mutualistyczne ptaki nocują w pachwinach i na brzuchach żyraf   Coyne   2018-03-13
Polityczny szympans   Martino   2018-03-09
Najstarsza sztuka jaskiniowa w Europie, to niemal z pewnością dzieło neandertalczyków   Coyne   2018-03-06
Nowa inicjatywa w Kalifornii – magnetyzm nonsensu w działaniu   Novella   2018-03-05
Nie zostawić żadnej mrówki: mrówki noszą rannych towarzyszy do mrowiska i opatrują ich rany   Coyne   2018-03-03
Unikatowy skamieniały owad z nożycami na głowie i tułowiu   Coyne   2018-02-28
Serce na wierzchu   Łopatniuk   2018-02-24
Skąd się wzięły pająki?   Coyne   2018-02-23
Czy kometa zabiła mamuty   Novella   2018-02-22
Zagadka: co zapyla muchołówkę?   Coyne   2018-02-20
“Partenogenetyczny” rak rozmnaża się bez seksu: czy to jest nowy gatunek?   Coyne   2018-02-17
Naturopatyczna propaganda głosi normalne porady dotyczące stylu życia jako własne i dodaje szamaństwo     2018-02-14
Bezwstydne organiczne sianie strachu   Novella   2018-02-12
Fałszywe nadzieje i niewidzialni wrogowie   Anomaly   2018-02-09
Pierwszy exodus Homo sapiens z Afryki?   Coyne   2018-02-06
Niebezpieczeństwa kultury celebrytów   Novella   2018-02-05
Małe kroki, czyli białko, które nie jest młotem na raka (ale i tak się przydaje)   Łopatniuk   2018-02-03
Opera mydlana: Z życia łysek amerykańskich – część VI   Lyon   2018-02-02
List otwarty do Charlotte Allen   Coyne   2018-01-31
Naiwna promocja “integrowania” znachorstwa do medycyny     2018-01-29
Kolejne zachwalanie “całkowicie innego” wyjaśnienia ewolucji   Coyne   2018-01-26
Bekon bez azotynów   Novella   2018-01-25
Specjacja przez hybrydyzację u amazońskich gorzyków?   Coyne   2018-01-23
Dowody, że ptaki drapieżne szerzą pożary leśne, by wypłoszyć zdobycz   Coyne   2018-01-20
Tajemnicze cykle epok lodowych   Ridley   2018-01-19
Pochodzenie ludzkiej muzyki? Samiec kakadu palmowej używa patyka do rytmicznego uderzania w wydrążone drzewa   Coyne   2018-01-18
Powrót “tradycyjnej” astrologii   Novella   2018-01-17
Nowe badanie o tym, jak ewoluują ludzie   Coyne   2018-01-16
Krąg mimikry müllerowskiej   Coyne   2018-01-12
Sztuczna inteligencja będzie symbiozą, nie zaś zastąpieniem   Ridley   2018-01-11
Czy nauka zabija duszę?   S. Pinker   2018-01-09
Dlaczego nie będzie doboru na inteligentne niemowlęta   Ridley   2018-01-05
Powrót łysenkoizmu w Putinowskiej Rosji   Novella   2018-01-03
Pozory mylą, czyli niespodzianki nie zawsze przykre   Łopatniuk   2017-12-30
Obniżenie poprzeczki dla tradycyjnej medycyny chińskiej dla ideologii i zysku     2017-12-29
Multikulturaliści unicestwiają zachodnią cywilizację   Salzman   2017-12-28
Nie znasz przeszłości, nie znasz przyszłości   Mayer   2017-12-27

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Prawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzmOd niepamiętnych czasówTunezyjczycy przeciw złemu prawuDrugie prawo termodynamikiPochwała ignorancjMistyfikacja SokalaIntronizacja ChrystusaObama chrzescijanieSzelest liściCzego wam nie pokazują?Rozdzielenie religii i państwaTrwa ewolucyjne upokorzenie archeopteryksaTrucizna, kamuflaż i tęcza ewolucjiReligia zdrowego rozsądkuKto się boi czarnego luda?Land of the pure


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk