Prawda

Środa, 20 marca 2019 - 13:13

« Poprzedni Następny »


Urojenie fałszywej flagi


Steven Novella 2018-03-24


Niedawno Robert Ussery, 54 lata, który założył internetową witrynę teorii spiskowych Side Thorn, i jego partnerka, Jodi Mann, 56 lat, zostali aresztowani za nękanie rodziców, którzy stracili dziecko w strzelaninie w kościele baptystów w Sutherland Springs 5 listopada 2017 r.


W zeszłym roku profesor z Florida Atlantic University, James Tracy, został zwolniony z pracy i przegrał sprawę sądową o przywrócenie go na to stanowisko, za nękanie rodziców dzieci zabitych w masakrze Sandy Hook. Tracy wierzy, że wydarzenie było mistyfikacją, a rodzice są tylko aktorami.


Odważni uczniowie z szkoły w Parkland na Florydzie, którzy postanowili zamienić swoją tragedię w działalność, zostali oskarżeni, że również są oszustami. 


Jest to obecnie regularna cecha towarzysząca masowym morderstwom – po tragedii ocalali będą nękani przez zwolenników teorii spiskowych, którzy wierzą, że są oni częścią jakiejś rządowej mistyfikacji, operacji pod fałszywą flagą. Takie oskarżenia nie są niczym nowym, ale wydaje się, że osiągnęły nowy poziom i są teraz regularną częścią kulturowego krajobrazu.  


Jak sobie możecie wyobrazić, jest tego całe spectrum. Z łagodnego końca są normalni ludzie, którzy wpadli w króliczą norę mediów społecznościowych i nie mają wystarczającego doświadczenia w krytycznym myśleniu, by się tam poruszać. Oglądali wideo na YouTube, gdzie podawano linki do innych, podobnych wideo, i szybko zaczęli kwestionować „narrację głównego nurtu”. Padli ofiarą koncepcji, że jest tyle problematycznych szczegółów oficjalnej wersji, że musi dziać się coś podejrzanego. Nawet jeśli nie w pełni akceptują szaloną teorię spiskową, mają wrażenie, że rząd musi coś ukrywać.   


Na drugim końcu spectrum są ludzie, którzy są diagnozowalni. Mają schizofrenię lub jakieś inne zaburzenie urojeniowe i prawdopodobnie potrzebna im profesjonalna opieka. Niestety, nasza infrastruktura do radzenia sobie z poważnymi chorobami psychicznymi w USA jest okropna. Nie mamy mechanizmu zapewniającego, że każdy otrzyma taką opiekę, jaka jest mu potrzebna. Ludzie z pewnymi rodzajami chorób psychicznych, które powodują, że trudno im funkcjonować samodzielnie, na ogół zamieniają więzienie na krótką hospitalizację, a potem znajdują się z powrotem na ulicy. Narkomania i bezdomność szaleją w tej populacji.


Choroba psychiczna zdecydowanie jest częścią problemu z masowymi mordami. Wielu z takich sprawców (ale nie wszyscy) jest chorych psychicznie, ale wpadli w gigantyczne szpary systemu. Problem wykracza jednak daleko poza masowe mordy z użyciem broni palnej. Musimy na nowo przemyśleć nasze podejście do poważnej choroby psychicznej (nie medyczne, ale instytucjonalne) i podnieść fundusze i środki poświęcone na odpowiednie schronienie, wsparcie i leczenie.


Między przygodnym widzem YouTube a osobą z poważną chorobą psychiczną jest pełne spectrum teoretyków spiskowych. Jest tu również kombinacja wpływów kulturowych, osobistych i chwiejnej osobowości. Jest tam również idealne miejsce dla ludzi, którzy znakomicie funkcjonują, ale których wiara w teorie spiskowe jest patologiczna i urojeniowa. Kiedy wpadają w króliczą norę spisków, otrzymujemy poziom fanatyzmu, który prowadzi do nękania rodziców, którzy właśnie stracili dziecko w koszmarnej strzelaninie.


Badania wiary w teorie spiskowe ujawniają ten typ ludzi. Podczas gdy wielu ludzi wierzy przynajmniej w jeden spisek (42% ludzi bez matury wierzy w przynajmniej jeden spisek w porównaniu do 23% ludzie ze stopniem powyżej magistra), istnieje mniejszość, która wierzy w każdy spisek, nawet jeśli spiski wzajemnie się wykluczają. Dla nich ważne jest odrzucenie wyjaśnienia głównego nurtu, nie zaś szczegóły samego spisku. 


Badacze skorelowali pewne cechy psychiczne z wiarą w wiele spisków, co daje pewien wgląd w zjawisko teorii spiskowych. Ludzie częściej wierzą w spiski po przeżyciu straty. To sugeruje, że myślenie spiskowe jest częścią mechanizmu obronnego, sposobu postrzegania możliwego zagrożenia lub złagodzenia dysonansu poznawczego. Straciliśmy pracę nie z powodu jakiegoś niedociągnięcia z naszej strony lub po prostu pecha, ale dlatego, że jesteśmy ofiarami spisku.


W innym badaniu odkryto, że teoretycy spiskowi chcą czuć się w jakiś sposób specjalni – że są częścią uprzywilejowanej, elitarnej grupy, która potrafi przejrzeć zasłony i poznać prawdę.


Z perspektywy krytycznego myślenia ważne jest zrozumienie, że kiedy mówimy o teoretykach spiskowych, mówimy o procesie myślowym, niekoniecznie zaś o koncepcji samych spisków. Często, kiedy piszę o teoriach spiskowych (właściwie, zawsze) będzie jeden lub więcej komentarzy, że – no cóż, prawdziwe spiski istnieją. Oczywiście, że istnieją – ale nie o to chodzi.


Za każdym razem, kiedy dwoje ludzi namawia się do zrobienia czegoś nikczemnego, mamy spisek. Były także duże spiski dokonywane przez rządy i korporacje.


Nie chodzi o to, że nie ma spisków, ale że spiskowe myślenie jest patologicznym i często urojeniowym procesem, który prowadzi do fałszywej wiary w dziwaczne i często wielkie  spiski, których nie popiera ani logika, ani dowody. „Wielki spisek” to taki, który jest tak olbrzymi, że nie mógłby realnie istnieć. Wymaga poziomu koordynacji, wyrafinowania i kontroli, jaki po prostu nie jest możliwy. Takie wielkie spiski załamałyby się pod własnym ciężarem i w bardzo krótkim czasie.


Najważniejsze jednak, co należy zrozumieć o myśleniu spiskowym, jest to, że jest logicznie patologiczny, ponieważ jest sposobem zakładania wniosku, a potem używania wiary w sam spisek, by wyjaśnić wszystkie dowody lub ich brak. Myślenie spiskowe jest efektem potwierdzenia na sterydach. Każdy szczególik jest interpretowany jako 100% dowód, że spisek jest realny. Teoretycy spiskowi zajmują się polowaniem na anomalie – szukając wszystkiego, co wydaje im się choćby odrobinę dziwne, a potem przedstawianie tego jako dowód spisku.


Każdy problem z ich logiką lub dowodami jest następnie przykryty dodatkowym myśleniem spiskowym. Spisek z tego powodu idzie na ogół coraz głębiej i szerzej wraz z upływem czasu, bo coraz więcej ludzi musi być zaangażowanych w utrzymywanie tajemnicy. Wkrótce taki teoretyk spiskowy wierzy w tajny, światowy rząd, który kontroluje wszystko.


Żaden dowód, żaden argument nie wyrwie go z tej wiary. Robak spisku wpełzł głęboko w jego mózg i panuje teraz w pełni.


Także badanie i analizowanie myślenia spiskowego jako zjawiska jest częścią spisku. Ja teraz próbuję po prostu delegitymizować teoretyków spiskowych. W istocie, niektórzy teoretycy spiskowi są częścią spisku – przedstawiają absurdalne i łatwe do obalenia spiski w celu rzucenia złego światła na wszystkich teoretyków spiskowych. W takie rzeczy wierzą teoretycy spiskowi, by obronić się przed wszystkimi próbami przekonania ich.


Teoretycy spiskowi uważają siebie za jedynych prawdziwych sceptyków, ponieważ wątpią we wszystko. Jest to jednak patologiczny rodzaj sceptycyzmu, ponieważ nie pozostawia im żadnego sposobu rozróżnienia między rzeczywistością a fikcją. Wierzenie we wszystko lub w nic jest równie błędne. W sceptycyzmie chodzi o właściwy proces rozróżniania tego, co prawdopodobnie jest prawdą, od tego, co prawdopodobnie nie jest prawdą. Myślenie spiskowe tego nie robi – po prostu zakłada, że wszystko jest spiskiem, a potem używa bezzasadnego procesu dla poparcia tego założenia. 


Czynimy postępy w rozumieniu spiskowego myślenia, ale to niekoniecznie oznacza rozwiązanie. Media społecznościowe dodały niesłychanego paliwa teoriom spiskowym, ale tendencja do budowania takich teorii istniała zawsze. Podobnie jak z wieloma rzeczami, o których pisałem tutaj, jedynym prawdziwym rozwiązaniem jest nauczanie krytycznego myślenia ludzi, zanim wpadną w króliczą norę teorii spiskowych.

 

The False Flag Delusion

6 marca 2018

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 917 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Ewolucja „nieredukowalnie złożonych” białek zapobiegających zamarzaniu u ryb polarnych (i policzek wymierzony Behemu)   Coyne   2019-03-20
Złoty ryż wreszcie dopuszczony w Bangladeszu   Novella   2019-03-19
Kłamstwa, bezczelne kłamstwa i statystyka   Welsh   2019-03-18
Wyprane kłamstwa   Ridley   2019-03-14
Czy islamska teologia i filozofia może wzbogacić etyczną debatę wokół CRISPR?   Coyne   2019-03-06
Kacze dzioby, Umwelt i a priori Kanta   Cobb   2019-03-04
Co kręci płaskoziemców   Novella   2019-03-02
Ślimaki nagoskrzelne mają kolczaste penisy jednorazowego użytku, którymi usuwają plemniki rywala ze swojej partnerki   Coyne   2019-03-01
Zrozumienie nowoczesnych horrorów afrykańskich zakorzenionych w handlu niewolnikami przez Ocean Indyjski   Clarfield   2019-02-28
Raport z sensacyjnym twierdzeniem o ”załamaniu klimatu” jest chwytliwy, ale nieprawdziwy   Lomborg   2019-02-27
Naukowiec analizuje dwa przykłady w nowej książce Behego; stwierdza, że są głęboko błędne   Coyne   2019-02-26
Triasowy mięsak, czyli praprzodkowie żółwi też chorowali na nowotwory   Łopatniuk   2019-02-16
Co nauka może powiedzieć pani Ocasio-Cortez o klimacie   Lomborg   2019-02-15
Kury produkujące leki   Novella   2019-02-14
Rak w raku i przerzut w przerzucie   Łopatniuk   2019-02-09
Prawo niezamierzonych konsekwencji   Novella   2019-02-07
Czy świat rzeczywiście staje się biedniejszy? Odpowiedź Stevena Pinkera   Coyne   2019-02-06
Maniok o wysokiej zawartości żelaza i cynku może poprawić odżywianie i zdrowie w Afryce Zachodniej     2019-02-05
Dalszy spadek zgonów z powodu raka   Novella   2019-02-04
Dokopywanie nauce przez dwóch naukowców i filozofa   Coyne   2019-02-01
Jacy naprawdę byli neandertalczycy?   Novella   2019-01-31
Żywność GM i zmiana opinii   Novella   2019-01-29
Wojny o Oświecenie: kilka refleksji o Enlightenment Now, w rok później   Pinker   2019-01-25
Dunning Kruger a opozycja wobec GMO   Novella   2019-01-23
Nasza pamięć cofa się   Nivella   2019-01-21
Niezrozumienie efektu Dunninga-Krugera   Novella   2019-01-18
Szarlataneria finansowana przez społeczność internetową   Novella   2019-01-16
Nowa duża salamandra ze Stanów Zjednoczonych   Mayer   2019-01-10
Kwitnące rośliny pozostają zdolne do życia po przejściu przez przewód pokarmowy ptactwa wodnego   Coyne   2019-01-07
Radykalne poglądy polityczne korelują z marnym metapoznaniem   Novella   2019-01-05
Nareszcie: owocowy gospodarz dzikiej Drosophila melanogaster   Coyne   2019-01-02
Z końcem roku   Łopatniuk   2019-01-01
Psychologia globalnego pesymizmu   Ridley   2018-12-26
Wiara w Świętego Mikołaja   Novella   2018-12-25
Brudna pardwa górska   Lyon   2018-12-24
Lotosowe szaleństwo   Łopatniuk   2018-12-22
Intrygujące zajęcia na Princeton University   Coyne   2018-12-19
Aktywność umysłowa nie zapobiega osłabieniu umysłowej sprawności   Novella   2018-12-15
Musi się potępić akademicki mobbing uczonego     2018-12-14
Dlaczego sądy nie powinny rozstrzygać o nauce     2018-12-13
Dziennikarze  nie rozumieją nowego raportu USA o klimacie   Lomborg   2018-12-12
Kilka myśli o altruizmie   Coyne   2018-12-10
Nauka nie jest twoim wrogiem   Pinker   2018-12-08
Czy poparcie przez celebrytę może skłonić ludzi do zaakceptowania ewolucji?   Coyne   2018-12-07
Dominujący indyk i jego popisy   Lyon   2018-12-04
Dlaczego kocie języki są kolczaste?   Coyne   2018-12-01
Hiszpania dąży do zakazania alternatywnej medycyny   Novella   2018-11-30
Inżyneria fotosyntezy i jej przeciwnicy   Novella   2018-11-27
Mój list do Darwina   Coyne   2018-11-26
Zapuszczenie   Łopatniuk   2018-11-24
Nowa praca potwierdza sześć podgatunków tygrysa   Coyne   2018-11-21
Nawigacja może być fundamentalna dla myślenia   Novella   2018-11-20
Zrezygnowanie z hamburgerów nie uratuje planety   Lomborg   2018-11-16
Echinacea nie działa na przeziębienie   Novella   2018-11-15
Laserowe skanowanie Archeopteryxa   Novella   2018-11-10
Apoptoza całego ciała   Dennett   2018-11-09
Głębota i polityka pseudogłębi   Hughes   2018-11-08
Niewydolność wątroby spowodowana ekstraktem z zielonej herbaty   Novella   2018-11-06
Skąd wiemy, że niemal wszyscy neandertalczycy byli praworęczni?   Coyne   2018-11-05
Co nam daje psychologia ewolucyjna?   Flock   2018-11-01
Problemy z organiczną żywnością i badaniem raka   Novella   2018-10-31
Geny, które wpływają na ludzką inteligencję i osobowość   Ridley   2018-10-30
Dławiący problem   Łopatniuk   2018-10-27
Niepoprawna ludzkość znowu poprawiona   Koraszewski   2018-10-26
Neandertalskie kości w Chorwacji   Coyne   2018-10-25
Światowa Organizacja Zdrowia udziela poparcia szarlatanerii   Novella   2018-10-24
Socjologia. Uwagi o nauce zaangażowanej   Koraszewski   2018-10-22
Daj ać ja pobruszę …   Łukaszewski   2018-10-20
Opieka zdrowotna neandertalczyków   Novella   2018-10-17
Łez kamienie   Łopatniuk   2018-10-13
Akademicki skandal: troje badaczy umyślnie publikowało fałszywe artykuły o „badaniach żałości”, by pokazać fatalne standardy akademickie w naukach społecznych   Coyne   2018-10-12
Skuteczny kontra patologiczny altruizm   Anomaly   2018-10-10
Czas powiedzieć stop pseudonauce o GMO   Novella   2018-10-02
Trochę inny rak wątroby   Łopatniuk   2018-09-29
Najwcześniejsze znane zwierzę?   Coyne   2018-09-27
Organiczne rolnictwo nie jest najlepsze   Novella   2018-09-24
Ateista z chwilową luką w pamięci i w szoku niewolnictwa   Dawkins   2018-09-21
Stereotypy są często szkodliwe a zarazem poprawne   Shpancer   2018-09-21
Atak “doktorostwa Wolfson” na rodziców chłopca, który zmarł na koklusz     2018-09-20
Probiotyki – to skomplikowane   Novella   2018-09-13
Przesądy i złudzenie kontroli   Novella   2018-09-11
Antyszczepionkowcy - pielęgniarka lub lekarz nie powinni opiekować się dziećmi     2018-09-10
Francuski uniwersytet wyrzuca homeopatię   Novella   2018-09-08
Plastry uśmierzające ból z Luminas: gdzie słowa „kwantum” i „energia” w rzeczywistości znaczą „magia”     2018-09-07
Odkryto nowy rodzaj neuronów u ludzi   Novella   2018-09-06
Epigenetyka: powrót Lamarcka? Nie tak szybko!   Coyne   2018-09-05
Przejściowe formy przodków żółwia   Novella   2018-09-03
Recenzja nowej książki Davida Quammena o drzewach ewolucyjnych (i porównanie z innymi recenzjami)   Coyne   2018-09-01
Dlaczego jedne sowy mają kępki piór na uszach, a inne nie?   Lyon   2018-08-30
Psychoaktywny lek i doświadczenie śmierci   Novella   2018-08-29
Samce koników morskich, które są ciężarne, redukują inwestycję w potomstwo, jeśli widzą seksowną samicę   Coyne   2018-08-28
Uderzające podobieństwo: rewolucyjne wyniki badań nad bliźniętami   Dynesen   2018-08-27
Ale tego wija lepiej zostaw w spokoju   Łopatniuk   2018-08-24
Ile jest ziemi nadającej się pod uprawę?   Novella   2018-08-22
Więcej o szarlatanerii komórek macierzystych   Novella   2018-08-18
Kontrolowane próby szczepionek   Novella   2018-08-15
Ogniska odry w Brooklynie w 2013 r.: Badanie kosztów antyszczepionkowej pseudonauki     2018-08-14
Uprzednie doświadczenie wpływa na to, co widzimy   Novella   2018-08-11
Efekt Krugera-Dunninga, antyszczepionkowcy i arogancja ignorancji     2018-08-09
Nowe zastosowania zużytych filtrów do dializy   Blum   2018-08-07

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzmOd niepamiętnych czasówTunezyjczycy przeciw złemu prawuDrugie prawo termodynamiki


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk