Prawda

Środa, 13 grudnia 2017 - 23:39

« Poprzedni Następny »


Szopy pracze są inteligentne, ale bywają kłopotliwe


Steven Novella 2017-11-30


Zwierzęca inteligencja jest fascynująca z wielu powodów, a nie najmniej ważnym jest to, że zmusza badaczy do starannego przemyślenia tego, czym jest inteligencja. Porównanie może także dostarczyć wglądu w to, co stanowi inteligencję człowieka.

Nie ulega wątpliwości, że ludzie mają zdolności intelektualne, jakich nie ma żadne inne zwierzę. Jednak niektóre zwierzęta są pod pewnymi względami inteligentniejsze niż mogliśmy sobie wyobrazić. Na przykład, niektóre ptaki, takie jak krukowate (sójki i wrony), pokazały, że mają znaczne zdolności rozwiązywania problemów. Badacze odkrywają również, że szopy pracze mogą być inteligentniejsze niż podejrzewaliśmy.  Jeden z paradygmatów badań zwierzęcej inteligencji, znany jako test bajki Ezopa, opiera się na opowiadaniu o spragnionej wronie. W bajce spragniona wrona natknęła się na wysoki dzbanek z wodą na dnie, ale nie mogła dosięgnąć do wody. Wrzucała więc do dzbanka kamienie, żeby podnieść poziom wody, aż mogła wodę dosięgnąć. To zachowanie wykazuje zdolność do kreatywnego rozwiązania problemu i podstawę rozumienia przyczyny i skutku. Krukowate zdają ten test – potrafią wymyślić, jak używać przedmiotów, by podnieść poziom wody i zdobyć dostęp do wody lub żywności.


W niedawnym badaniu poddano temu samemu testowi szopy pracze.
Pokazano im długie rury z cukierkami ślazowymi pływającymi nisko, zbyt nisko, by je mogły dosięgnąć. Najpierw pokazano im, jak wrzucanie kamieni podnosi poziom wody. Dwa z ośmiu testowanych szopów potrafiły wykorzystać tę wiedzę, by dobrać się do cukierków. Statystycznie rzecz biorąc, nie jest to równie dobry wynik, jak u krukowatych, ale przynajmniej niektóre szopy pracze są wystarczająco sprytne, by zdać ten test.  


Jeszcze jeden szop dobrał się jednak do cukierków. Wymyślił, jak chwycić za górną część rury i huśtać nią tam i z powrotem aż się przewróciła. Badacze umyślnie zaprojektowali tę rurę tak, by nie dawało się jej przewrócić, ale szopy pracze w zasadzie rozłamały cały aparat. To jest ciekawe, bo to pokazuje, że zwierzęta mogą mieć szczególne umiejętności lub skłonności, które potrafią wykorzystać. Przewracanie rury było bardzo „szopim” rozwiązaniem.


Badacze poszli dalej. W kolejnym eksperymencie dali szopom taki sam zestaw i dali im pływające i tonące piłki. Tonące piłki podnosiły poziom wody, podczas gdy pływające były „niefunkcjonalne” – a przynajmniej tak sądzili badacze. Sprytne szopy raz jeszcze dobrze wykonały zadanie i zrozumiały, że przez wrzucanie pływających piłek i wciskanie ich pod wodę, rozpryskując ją, cukierki podskakiwały wzdłuż ścianek rury i dawało się je złapać. Jeden z szopów wykoncypował, jak kręcić pływającą piłką, żeby schwycić cukierka, który się do niej przylepiał.


Tak więc niektóre szopy pracze zdały test, chociaż nie w taki sposób, jaki zamierzali badacze. Pokazały kreatywne rozwiązywanie problemu.


Innych badaczy interesowało, jak szopy pracze adaptują się do ludzkiej cywilizacji. Większość ludzi na przedmieściach miało doświadczenia z szopami. Szopy żyją także w miastach, ale tam jest mniej prawdopodobne zobaczenie ich. Nauczyły się, że ludzie są wspaniałym źródłem zaopatrzenia w żywność, jeśli znajdzie się sposób dobrania się do ich pojemników. Szopy są także całkiem zręczne i potrafią włamać się do większości pojemników, w których jest żywność.


Badacze porównali miejskie i wiejskie szopy
i stwierdzili, że miejskie szopy są sprawniejsze w sztuce otwierania pojemników na śmieci. Kiedy dawano im nieznany im pojemnik, były bardziej pewne siebie i częściej udawało im się zrozumieć, jak przezwyciężyć trudności otwarcia. Śledzone przez GPS miejskie szopy unikały ulic z dużym natężeniem ruchu i wybierały bezpieczniejsze drogi do swojego celu.


Pozostają dwa pytania – czy wyższa inteligencja miejskich szopów jest tylko wynikiem uczenia się, czy też zachodzi tam jakaś ewolucja. Populacje szopów praczy znacząco wzrosły przez ostatnie 80 lat i coraz częściej przenoszą się one do obszarów zajmowanych przez ludzi, włącznie z miastami. To sugeruje, że adaptują się do ludzkiej cywilizacji.


To zjawisko może być podobne do tego, co uważa się, że stało się z psami. Zaczęły żyć na obrzeżach ludzkich populacji, korzystając z odpadków, jakie pozostawiają ludzie. Te, które lepiej potrafiły kontaktować się z ludźmi miały przewagę w przeżyciu. W ten sposób psy mogły już być częściowo udomowione, zanim ludzie zaczęli je hodować.


Czy szopy pracze w ten sam sposób zaczynają adaptować się do ludzi? Czy stają się nie tylko mądrzejsze, ale także udomowione? Jeśli tak, to jak długo potrwa ten proces? Ponadto, czy szopy rozdzielą się na dwa gatunki: dzikiego szopa i udomowionego szopa, podobnie do wilków i psów?


Wydaje się całkiem prawdopodobne, że szopy zareagują na olbrzymią zmianę środowiskową, jaką stanowi ludzka cywilizacja. Już wydaje się, że świetnie się czują i adaptują się. Pytaniem jest, jaką niszę sobie znajdą? Niekoniecznie pójdą drogą psów i kotów. Być może po prostu zostaną lepszymi złodziejaszkami, podnosząc nie tylko inteligencję, ale i ukradkowość.


Możemy mieć tu pewną wskazówkę na temat przyszłości szopów w obecnym doświadczeniu z szopami jako egzotycznymi zwierzętami domowymi. Ponieważ potrafią być urocze, niektórzy ludzie uważają, że byłoby super mieć domowego szopa, ale weterynarze ostrzegają, że są okropne jako ulubieńcy.


Po pierwsze, wymagają nieustannego nadzoru. Znakomicie potrafią niszczyć rzeczy i jeśli kiedykolwiek zostawisz je same w domu, spowodują znaczące szkody. Trzymanie ich w klatce nie jest opcją, bo jest okrucieństwem zamykać w klatkach dzikie zwierzęta i tylko się je stresuje. Szopy na stres reagują gryzieniem. Nie można ich także nauczyć czystości w domu więc będą załatwiać się wszędzie. W zasadzie, byłyby koszmarnymi zwierzętami domowymi.


Ale jeśli zostaną naprawdę udomowione? Czy te niewygodne zachowania są częścią ich dzikości, czy też są samą istotą bycia szopem praczem? Czy włażenie w szkodę i niszczenie rzeczy jest częścią osobowości szopa, czego nie rozwiąże się po prostu przez udomowienie ich?


Ciekawe jest pomyśleć o przyszłości szopów praczy. Są najwyraźniej zwierzętami, którym wiedzie się dobrze w coraz bardziej zurbanizowanym świecie. Są inteligentne i zręczne, nie boją się ludzi i zazwyczaj nie są niebezpieczne (chyba, że mają wściekliznę lub prowokuje się je do gryzienia). Jak daleko zajdzie ich adaptacja? Czy zobaczymy przyszłość z nadzwyczaj inteligentnymi lub w pełni udomowionymi szopami praczami? Nie jest to nieprawdopodobne.


Raccoons Are Smart But Not Good Pets

13 listopada 2017

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

 Steven Novella


Neurolog, wykładowca na Yale University School of Medicine. Przewodniczący i współzałożyciel New England Skeptical Society. Twórca popularnych (cotygodniowych) podkastów o nauce The Skeptics’ Guide to the Universe.  Jest również dyrektorem Science-Based Medicine będącej częścią James Randi Educational Foundation (JREF), członek Committee for Skeptical Inquiry (CSI) oraz członek założyciel Institute for Science in Medicine.

Prowadzi blog Neurologica.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 701 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Czy ptaki wyewoluowały większe dzioby, by zjadać duże, inwazyjne ślimaki?   Coyne   2017-12-13
Biotechnologia jest pilnie potrzebna w Afryce – dla gospodarki i środowiska   Ridley   2017-12-08
Okrutne zabawy wielorybów   Lyon   2017-12-07
Specjacja zięb z Galápagos przez hybrydyzację   Coyne   2017-12-04
Zrób sobie test ciążowy, Krzysiu   Łopatniuk   2017-12-02
Szopy pracze są inteligentne, ale bywają kłopotliwe   Novella   2017-11-30
Popieranie wiatrowej i słonecznej energii kosztem środowiska   Ridley   2017-11-28
Tradycyjni uzdrawiacze, szczyt o szarlatanerii i “medyczny apartheid” w Południowej Afryce   Igwe   2017-11-25
Prawo Amary   Ridley   2017-11-24
Ewolucja przyłapana na gorącym uczynku   Novella   2017-11-22
Dziwaczny skrzydłoszpon rogaty   Coyne   2017-11-18
Południowoafrykańska saga: kampania dezinformacji grup anty-GMO przeciwko nowej, odpornej na choroby odmianie kukurydzy   Ongu   2017-11-17
Niecne chochliki naszej pamięci   Novella   2017-11-16
BBC znowu błędnie przedstawia ewolucję, opisując nowe odkrycie wczesnych ssaków wyższych   Coyne   2017-11-14
Teraz nawet akceptujących zmianę klimatu nazywa się “negacjonistami   Lomborg   2017-11-13
Nowy gatunek orangutana? Wątpię.   Coyne   2017-11-10
Antynauka czystego jedzenia   Novella   2017-11-08
Wiecej niemądrych twierdzeń, że epigenetyka całkowicie zrewiduje nasz pogląd na ewolucję   Coyne   2017-11-06
Skandal z glifosatem   Ridley   2017-11-04
Ugandyjski dziennikarz: jak informować o biotechnologii, kiedy jej krytycy rozsiewają dezinformację?   Christopher Bendana   2017-11-03
Myślenie spiskowe i rozpoznawanie wzorów   Novella   2017-11-02
Czy wierzysz w duchy?   Łopatniuk   2017-10-28
Dlaczego nie ma pokoju na Bliskim Wschodzie   Salzman   2017-10-25
Jeremy, samotny, lewoskrętny ślimak wreszcie kojarzy się – a potem umiera   Coyne   2017-10-24
Naturopaci: potrafią uczynić nawet sól z Epsom potencjalnym zabójcą     2017-10-23
Niemal pięciokilogramowa żaba żyła na prastarym Madagaskarze   Coyne   2017-10-19
Uroczy wykres, który opowiada naszą historię   Cobb   2017-10-17
Genetycznie modyfikowana pszenica dla wrażliwych na gluten   Novella   2017-10-16
Czy Oświecenie przygasa?   Ridley   2017-10-13
Zdumiewająca, mordująca ptaki modliszka   Coyne   2017-10-13
Indie otwierają laboratorium homeopatyczne   Novella   2017-10-11
Roboty będą uprawiać ziemię   Ridley   2017-10-09
Przełyk Barretta, czyli bez paniki, ale…   Łopatniuk   2017-10-07
“Daily Beast” wypacza epigenetykę oszukańczymi twierdzeniami, że dzieci mogą “odziedziczyć wspomnienia Holocaustu”   Coyne   2017-10-05
Wszystkiego najlepszego w dniu 60. urodzin, centralny dogmacie!   Cobb   2017-10-04
Huragany zdarzają się   Ridley   2017-10-02
Niekochany lewoskrętny ślimak szuka partnera   Coyne   2017-09-28
Niesłuszny atak na młodą badaczkę   Novella   2017-09-27
Jak anty-GMO aktywiści blokują humanitarną biofortyfikację w Afryce i Azji   Ongu   2017-09-26
Sobotnia lekcja genetyki: ciołek matowy gynandromorf   Coyne   2017-09-23
Czy Uganda potrzebuje GMO? Naukowcy spoglądają na edytowanie genów, by przyspieszyć innowacje   Ongu   2017-09-20
Strach przed GMO i Dunning-Kruger   Novella   2017-09-18
o skomplikowane, czyli co zabija chorych na raka płuc   Łopatniuk   2017-09-16
Nowe pająki pawie   Coyne   2017-09-12
Obserwowanie wielorybów w Monterey Bay   Lyon   2017-09-11
Bakteryjne ogniwa słoneczne   Novella   2017-09-09
A.N. Wilson znowu kopie Darwina, tym razem w “Times”   Coyne   2017-09-07
Medycyna alternatywna zabija   Novella   2017-09-06
Wiecej o biologii i rasie   Mayer   2017-09-05
O rzeczywistości rasy i odrazie do rasizmu    i Brian Boutwell   2017-09-04
Panie doktorze, to nie rak   Łopatniuk   2017-09-02
Odporne na szkodniki rośliny uprawne GM oferują nadzieję Afryce, która walczy z larwami ciem   Ongu   2017-09-01
Opera mydlana, czyli więcej o łyskach   Lyon   2017-08-31
Ujawnienie kosztów opóźnienia GMO w Ugandzie   Ongu   2017-08-30
Symboliczny sceptycyzm w sprawie egzorcyzmów   Novella   2017-08-29
Pasożytnictwo lęgowe, łyski amerykańskie   Lyon   2017-08-24
Lektyny – nowy straszak żywieniowy   Novella   2017-08-22
Zabobonne pojęcia u sedna przekonań antyszczepionkowych     2017-08-21
Choroba bananów, GMO i ewolucja produkcji żywności   Ongu   2017-08-19
Przetwarzanie informacji przez mózg -porcjowanie   Novella   2017-08-16
Pomachaj do pańci ogonkiem   Łopatniuk   2017-08-12
Zrobić więcej za mniej dla Haiti   Lomborg   2017-08-11
Perkoz zausznik i jego pisklęta   Lyon   2017-08-10
Argument neuroróżnorodności na rzecz wolności słowa   Miller   2017-08-08
Czyste okrucieństwo cięć w pomocy żywnościowej   Lomborg   2017-08-07
Więcej o śmieciowym DNA   Novella   2017-08-05
Skomplikowana ewolucja wielkich kotów   Coyne   2017-08-03
Kruchość prawdy   Novella   2017-08-02
Czy kruki robią plany na przyszłość?   Coyne   2017-07-29
Opera mydlana z życia łysek amerykańskich, część III   Lyon   2017-07-28
Dlaczego jesteśmy świadomi   Novella   2017-07-26
Wybuchy epidemii odry w Europie: zapowiedź tego, co przyjdzie do USA?     2017-07-24
Bliskie spotkania z baronem MünchausenemPaulina Łopatniuk     2017-07-22
Ciepło, zimno i śmierć w oczach mediów   Lomborg   2017-07-21
Naukowcy walczą z głodem przez złamanie genetycznego kodu pszenicy   Gelber   2017-07-20
Potrzeba pewności i myślenie konspiracyjne   Novella   2017-07-17
Wielka rozbieżność w afrykańskich genomach   Ridley   2017-07-15
Okablowanie mózgu   Novella   2017-07-12
Opera mydlana z życia łysek amerykańskich, część II   Lyon   2017-07-10
Postmodernizm i prawda   Dennett   2017-07-09
Palestyńska intersekcjonalność z nazistami   Frantzman   2017-07-08
Genesis po raz szósty: spowodowana przez człowieka masowa specjacja   Ridley   2017-07-07
Korzyści zdrowotne papierosów! Dziwuszki ogrodowe wkładają niedopałki do gniazd, by odpędzić kleszcze   Coyne   2017-07-05
Akupunktura na pogotowiu też nie działa   Novella   2017-07-04
Łyski amerykańskie i ich obyczaje   Lyon   2017-07-02
Umiesz paradygmować, kolego?   Stenger   2017-07-01
Gigantyczne “paleonory” wykopane przez wymarłe ssaki   Coyne   2017-06-29
Biodynamiczne rolnictwo i inne nonsensy   Novella   2017-06-28
Pochodzenie i migracja kotów domowych: badanie genetyczne   Coyne   2017-06-27
Masz szczątkowe mięśnie, które poruszały wąsy twoich przodków   Coyne   2017-06-25
Najwcześniejsi ludzie współcześni   Novella   2017-06-23
Głupota pomylonej godności   Pinker   2017-06-21
Mój potworniak ma raka, czyli gdzie z tą tarczycą, poczwaro   Łopatniuk   2017-06-17
Rozszyfrowanie tego, jak mózg naczelnych identyfikuje twarze ludzkie   Coyne   2017-06-16
W naukę się  nie wierzy, naukę się uprawia   Koraszewski   2017-06-15
Ryzyko niewarte podejmowania: list otwarty do moich kolegów w świecie akademickim   Boutwell   2017-06-14
Intersekcjonalny feminizm kwantowy   Coyne   2017-06-13
Antynaukowe przesłanie „Frankensteina” zawsze było głupie   Ridley   2017-06-12
Superantybiotyki na supermikroba   Novella   2017-06-10
Jeden bit różnicy, czyli cyberjasyr od powicia   Maszkowski   2017-06-08

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

modyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzmOd niepamiętnych czasówTunezyjczycy przeciw złemu prawuDrugie prawo termodynamikiPochwała ignorancjMistyfikacja SokalaIntronizacja ChrystusaObama chrzescijanieSzelest liściCzego wam nie pokazują?Rozdzielenie religii i państwaTrwa ewolucyjne upokorzenie archeopteryksaTrucizna, kamuflaż i tęcza ewolucjiReligia zdrowego rozsądkuKto się boi czarnego luda?Land of the pureświecące rybyLewica klania sieNis zgubicReligia piekloNienawiscNiedożywienie w UgandzieEwolucja nieuniknionaStarty z powierzchni


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk