Prawda

Poniedziałek, 10 grudnia 2018 - 15:15

« Poprzedni Następny »


Skąd się wzięły pająki?


Jerry A. Coyne 2018-02-23

Jest to pytanie ewolucyjne: kim byli przodkowie dzisiejszych pająków?


Najpierw taksonomia. Pająki nie są owadami. Należą do tego samego typu, Arthropoda, ale do nie-owadziego podtypu, Chelicerata, gromady Arachnida i rzędu Araneae. Ich ewolucyjne pochodzenie jest jednak niejasne, choć wiemy, że są dość blisko spokrewnione z rzędem Thelyphonida (także Chelicerata i Arachnida), obejmującym spawęki skorpionokształtne. Thelyphonids wyglądają nieco pajęczo, ale mają ogony. Tutaj jest jeden przedstawiciel tych stworzeń:
Pająki prawdopodobnie zaczęły się od stworzeń, które wyglądały dość podobnie, jak piszą autorzy nowego artkułu Bo Wanga i in. w “Nature Ecology & Evolution” (odnośnik poniżej, pdf tutaj). Ten artykuł (i drugi, mu towarzyszący; patrz poniżej) opiera się na odkryciu w Mianmie dwóch kawałków bursztynu datowanych na co najmniej 100 milionów lat temu, z których każdy zawiera osobnika wydającego się być członkiem tego samego gatunku.


Autorzy nazywają ten gatunek Chimerarachne yingi. Stworzenie ma ogon jak spawęki skorpionokształtne, ale ma także dwie wyróżniające cechy (“wspólne cechy”, zwane także “synapomorfiami”), które charakteryzują pająki. Pierwsza, przenoszące plemniki nogogłaszczki, odnóża, którymi wkładają plemniki z samczych gonad (najpierw składane na małej “pajęczynie”) do otworów reprodukcyjnych samic (oba okazy z bursztynów są samcami). Druga, kądziołki przędne, wyrostki, które produkują nić pajęczą. Tutaj jest brzuszny obraz jednego z okazów wraz z interpretacją. Długość czarnej linii na zdjęciu wynosi około 1 mm, a więc stworzenie jest dość małe.Nogogłaszczki mają etykietkę “Pd” na górze, a cztery kądziołki przędne są oznaczone “ALS” (przedni boczny kądziołek) i “PLS” (tylny boczny kądziołek).  Wyraźnie widać ogon.Ogon spawęków skorpionokształtnych i prawdopodobnie również tego okazu nie służy do żądlenia (jak to robi u prawdziwych skorpionów), ale jako organ czuciowy. Nie mają one także wyspecjalizowanych nogogłaszczek (ani kądziołków); zapłodnienie w tej grupie odbywa się przez przekazywanie przez samców spermatoforów (pakietów plemników) przy pomocy ich odmiennych, przypominających szczypce nogogłaszczek. (Nogogłaszczki pająka mają rozmaite cechy do przenoszenia plemników, włącznie z “przydatkami” nogogłaszczek, które trzymają plemniki wzięte z odwłoka). Tutaj jest przydatek pająka i przydatek spawęka skorpionokształtnego:


Tutaj jest nogogłaszczka pająka (czarne części to złożone “przydatki”):Spawęk skorpionokształtny (proste szczypce):Nogogłaszczka nowego okazu C. yingi jest złożona, jak u pająka. Tutaj jest zdjęcie nogogłaszczki, oznaczona “ta” od “tarsus”; tarsus jest zmodyfikowany do przenoszenia plemników i nie są to proste szczypce. Skala na obu zdjęciach wynosi 0,2 mm:Tutaj są cztery kądziołki okazu:Nie będę was męczył morfologicznymi szczegółami, z których większość jest dla specjalistów, ale ważne jest to, że mamy tutaj stworzenie, które jest po części pająkiem, a po części spawękiem skorpionokształtnym. To stawia przed nami pytanie:

Czy to jest “brakujące ogniwo” między pająkami i spawękami skorpionokształtnymi?  Nie, nie jest, jeśli przez “brakujące ogniwo” rozumiemy jakiś rodzaj wspólnego przodka. Właściwie nie jest to też „forma przejściowa” między przodkiem z ogonem a nowoczesnymi pająkami, ponieważ już 100 milionów lat temu widzimy dość „nowoczesne” pająki. Ten gatunek i jego mozaikowi krewni istnieli obok pająków podobnych do tych, jakie widzimy dzisiaj, ale C. yingi i jego krewni prawdopodobnie wymarli nie pozostawiając potomstwa.


Pokazuje to, że istniały formy przejściowe między morfologią przodka, które – opierając się na filogenezie – prawdopodobnie miały ogony, a morfologią nowoczesnych pająków. Innymi słowy, daje nam to pojęcie, jak mogły wyglądać formy przejściowe, mimo że nie był to szlak ewolucyjny do nowoczesnych pająków. Tutaj jest filogeneza przedstawiona przez autorów, pokazująca  C. yingi jako siostrzaną grupę pająków (Araneae).


Proszę zauważyć, że ta filogeneza jest niejasna, bo różne metody dają różne wyniki. Właśnie odkryłem, że jest drugi artykuł w tym samym numerze, autorstwa D. Huang i in., (odnośnik poniżej) twierdzący, że ten okaz należy do wymarłej grupy siostrzanej pająków, “Uraraneidae”, jak widać w filogenezie poniżej (Huang i in. umieszczają ten okaz w grupie, nie zaś na własnej gałęzi).


(from paper): Consensus cladogram (Bayesian majority rule consensus with support values) showing the position of C. yingi within the Pantetrapulmonata branch of the arachnids, which encompasses the spiders and their closest relatives (see Supplementary Fig. 3 for the full annotated tree). Both Attercopus and Permarachne are incomplete and scoring them individually collapses the tree, thus we combined characters from the two genera into one terminal Uraraneida.

(from paper): Consensus cladogram (Bayesian majority rule consensus with support values) showing the position of C. yingi within the Pantetrapulmonata branch of the arachnids, which encompasses the spiders and their closest relatives (see Supplementary Fig. 3 for the full annotated tree). Both Attercopus and Permarachne are incomplete and scoring them individually collapses the tree, thus we combined characters from the two genera into one terminal Uraraneida.Nadal więc jest pewien zamęt w sprawie, gdzie mieści się ten okaz na drzewie genealogicznym pajęczaków. Pokazuje on, że istniał mozaikowy gatunek, który miał ogon spawęka skorpionokształtnego i przydatki nogogłaszczek oraz kądziołki nowoczesnego pająka.


Oba artykuły pokazują, że to stworzenie nie było przodkiem nowoczesnych pająków, ponieważ współistniało z nowoczesnymi pająkami bez ogonów. Daje nam jednak pojęcie o tym, jak mogła wyglądać forma przejściowa od ogoniastych pajęczaków do pająków bez ogonów i, co ważne, przesuwa wstecz ewolucyjne początki kądziołków i wyspecjalizowanych nogogłaszczek, które mogły istnieć u wspólnego przodka Uraraneids i pająków.


Tutaj są ilustracje z artykułu Huang i in. (który tylko przejrzałem), analizującego te same dwa okazy co Wang i in., ale dochodzący do nieco innych wniosków filogenetycznych. Ale jest to ciekawe i pokazuje zwierzę z jego złożonymi nogogłaszczkami (“b”) i kądziołkami (“h”):


(from paper): a, General habitus. b, General view of pedipalps. c, Detail of chelicerae (arrow points at cuticular striae). d, Detail of palpal tarsi. e, Detail of leg III (arrow points to metatarsal trichobothrium). f, Detail of the posterior lateral spinneret with the spigots. The red arrows indicate segments. g, Ventral view showing the clear, broad sternum. h, Detail of the spinnerets, pygidium and proximal portion of the flagellum. Scale bars: 1 mm in a; 0.2 mm in b–f; 0.5 mm in g and h.
(from paper): a, General habitus. b, General view of pedipalps. c, Detail of chelicerae (arrow points at cuticular striae). d, Detail of palpal tarsi. e, Detail of leg III (arrow points to metatarsal trichobothrium). f, Detail of the posterior lateral spinneret with the spigots. The red arrows indicate segments. g, Ventral view showing the clear, broad sternum. h, Detail of the spinnerets, pygidium and proximal portion of the flagellum. Scale bars: 1 mm in a; 0.2 mm in b–f; 0.5 mm in g and h.

_________

Wang, B., J. A. Dunlop, P. A. Selden, R. J. Garwood, W. A. Shear, P. Müller, and X. Lei. 2018. Cretaceous arachnid Chimerarachne yingi gen. et sp. nov. illuminates spider origins. Nature Ecology & Evolution, online; doi:10.1038/s41559-017-0449-3

Huang, D., G. Hormiga, C. Cai, Y. Su, Z. Yin, F. Xia, and G. Giribet. 2018. Origin of spiders and their spinning organs illuminated by mid-Cretaceous amber fossils. Nature Ecology & Evolution, online, doi: 10.1038/s41559-018-0475-9

Where did spiders come from

Why Evolution Is True, 9 lutego 2018

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaJerry A. Coyne


Profesor (emeritus) na wydziale ekologii i ewolucji University of Chicago, jego książka "Why Evolution is True" (Polskie wydanie: "Ewolucja jest faktem", Prószyński i Ska, 2009r.) została przełożona na kilkanaście języków, a przez Richarda Dawkinsa jest oceniana jako najlepsza książka o ewolucji.  Jerry Coyne jest jednym z najlepszych na świecie specjalistów od specjacji, rozdzielania się gatunków.  Jest wielkim miłośnikiem kotów i osobistym przyjacielem redaktor naczelnej.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 876 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Kilka myśli o altruizmie   Coyne   2018-12-10
Nauka nie jest twoim wrogiem   Pinker   2018-12-08
Czy poparcie przez celebrytę może skłonić ludzi do zaakceptowania ewolucji?   Coyne   2018-12-07
Dominujący indyk i jego popisy   Lyon   2018-12-04
Dlaczego kocie języki są kolczaste?   Coyne   2018-12-01
Hiszpania dąży do zakazania alternatywnej medycyny   Novella   2018-11-30
Inżyneria fotosyntezy i jej przeciwnicy   Novella   2018-11-27
Mój list do Darwina   Coyne   2018-11-26
Zapuszczenie   Łopatniuk   2018-11-24
Nowa praca potwierdza sześć podgatunków tygrysa   Coyne   2018-11-21
Nawigacja może być fundamentalna dla myślenia   Novella   2018-11-20
Zrezygnowanie z hamburgerów nie uratuje planety   Lomborg   2018-11-16
Echinacea nie działa na przeziębienie   Novella   2018-11-15
Laserowe skanowanie Archeopteryxa   Novella   2018-11-10
Apoptoza całego ciała   Dennett   2018-11-09
Głębota i polityka pseudogłębi   Hughes   2018-11-08
Niewydolność wątroby spowodowana ekstraktem z zielonej herbaty   Novella   2018-11-06
Skąd wiemy, że niemal wszyscy neandertalczycy byli praworęczni?   Coyne   2018-11-05
Co nam daje psychologia ewolucyjna?   Flock   2018-11-01
Problemy z organiczną żywnością i badaniem raka   Novella   2018-10-31
Geny, które wpływają na ludzką inteligencję i osobowość   Ridley   2018-10-30
Dławiący problem   Łopatniuk   2018-10-27
Niepoprawna ludzkość znowu poprawiona   Koraszewski   2018-10-26
Neandertalskie kości w Chorwacji   Coyne   2018-10-25
Światowa Organizacja Zdrowia udziela poparcia szarlatanerii   Novella   2018-10-24
Socjologia. Uwagi o nauce zaangażowanej   Koraszewski   2018-10-22
Daj ać ja pobruszę …   Łukaszewski   2018-10-20
Opieka zdrowotna neandertalczyków   Novella   2018-10-17
Łez kamienie   Łopatniuk   2018-10-13
Akademicki skandal: troje badaczy umyślnie publikowało fałszywe artykuły o „badaniach żałości”, by pokazać fatalne standardy akademickie w naukach społecznych   Coyne   2018-10-12
Skuteczny kontra patologiczny altruizm   Anomaly   2018-10-10
Czas powiedzieć stop pseudonauce o GMO   Novella   2018-10-02
Trochę inny rak wątroby   Łopatniuk   2018-09-29
Najwcześniejsze znane zwierzę?   Coyne   2018-09-27
Organiczne rolnictwo nie jest najlepsze   Novella   2018-09-24
Ateista z chwilową luką w pamięci i w szoku niewolnictwa   Dawkins   2018-09-21
Stereotypy są często szkodliwe a zarazem poprawne   Shpancer   2018-09-21
Atak “doktorostwa Wolfson” na rodziców chłopca, który zmarł na koklusz     2018-09-20
Probiotyki – to skomplikowane   Novella   2018-09-13
Przesądy i złudzenie kontroli   Novella   2018-09-11
Antyszczepionkowcy - pielęgniarka lub lekarz nie powinni opiekować się dziećmi     2018-09-10
Francuski uniwersytet wyrzuca homeopatię   Novella   2018-09-08
Plastry uśmierzające ból z Luminas: gdzie słowa „kwantum” i „energia” w rzeczywistości znaczą „magia”     2018-09-07
Odkryto nowy rodzaj neuronów u ludzi   Novella   2018-09-06
Epigenetyka: powrót Lamarcka? Nie tak szybko!   Coyne   2018-09-05
Przejściowe formy przodków żółwia   Novella   2018-09-03
Recenzja nowej książki Davida Quammena o drzewach ewolucyjnych (i porównanie z innymi recenzjami)   Coyne   2018-09-01
Dlaczego jedne sowy mają kępki piór na uszach, a inne nie?   Lyon   2018-08-30
Psychoaktywny lek i doświadczenie śmierci   Novella   2018-08-29
Samce koników morskich, które są ciężarne, redukują inwestycję w potomstwo, jeśli widzą seksowną samicę   Coyne   2018-08-28
Uderzające podobieństwo: rewolucyjne wyniki badań nad bliźniętami   Dynesen   2018-08-27
Ale tego wija lepiej zostaw w spokoju   Łopatniuk   2018-08-24
Ile jest ziemi nadającej się pod uprawę?   Novella   2018-08-22
Więcej o szarlatanerii komórek macierzystych   Novella   2018-08-18
Kontrolowane próby szczepionek   Novella   2018-08-15
Ogniska odry w Brooklynie w 2013 r.: Badanie kosztów antyszczepionkowej pseudonauki     2018-08-14
Uprzednie doświadczenie wpływa na to, co widzimy   Novella   2018-08-11
Efekt Krugera-Dunninga, antyszczepionkowcy i arogancja ignorancji     2018-08-09
Nowe zastosowania zużytych filtrów do dializy   Blum   2018-08-07
Puszczyk mszarny   Lyon   2018-08-06
Oprzeć się wiatrom - dobór naturalny, huragany i jaszczurki   Mayer   2018-08-04
Unia Europejska odrzuciła uprawy z edytowanym genomem   Ridley   2018-08-03
Spojrzenie na ruch anty-GMO   Novella   2018-08-02
Tajemne życie morskich ptaków   Ridley   2018-08-01
Więcej dowodów przeciwko „epigenetycznie” dziedziczonym i środowiskowo wprowadzonym zmianom w DNA   Coyne   2018-07-31
Usterka w Matriksie   Novella   2018-07-27
Czy współczesny Homo sapiens wyewoluował w różnych częściach Afryki?   Coyne   2018-07-24
Pandemie, szczepienia, i kuracja mleczna profesora Jastrebowa   Turski   2018-07-21
Sóweczka dwuplamista   Lyon   2018-07-20
Lucyfer, którego wymyślił Zimbardo. O konsekwencjach stanfordzkiego eksperymentu więziennego i skandalu, którego stał się obiektem   Witkowski   2018-07-19
Nie kłacz, gdy kaszlesz   Łopatniuk   2018-07-14
Kwantowe bzdury w parapsychologii   Novella   2018-07-12
Pełzająca percepcja problemów   Novella   2018-07-10
Ale czy mogą cierpieć?   Dawkins   2018-07-07
Wronia inteligencja   Novella   2018-07-06
Gąsienica naśladuje pazurnicę   Coyne   2018-07-05
O mózgach męskich i żeńskich   Novella   2018-07-03
Czy hieny rozbijają ludzki patriarchat?   Coyne   2018-06-30
Mikrobiom jelitowy i stany lękowe   Novella   2018-06-28
Ukośniki przędą spadochrony z nici pajęczej i odlatują po sprawdzeniu wiatru odnóżami   Coyne   2018-06-26
To może być toczeń, czyli o wilku, który pożarł serce   Łopatniuk   2018-06-23
Kreacjonizm i nagonka na Coyne’a w „Daily Caller”   Coyne   2018-06-22
Kłamstwa anty-GMO   Novella   2018-06-20
Protezy kończyn - kolejny postęp   Novella   2018-06-16
Dziwne zawiłości procesu dziedziczenia   Coyne   2018-06-13
Homeopatia, wibracje i oszustwo     2018-06-12
Wyników Séraliniego nie daje się powtórzyć   Novella   2018-06-11
Helen Lawson i czarna maść: wycinanie, wypalanie i zatruwanie w sposób „naturalny”     2018-06-09
Patyczaki mogą rozprzestrzeniać się jak nasiona roślin: w ptasich odchodach   Coyne   2018-06-08
Czy teoria doboru naturalnego Darwina zmieniła nasz pogląd na miejsce ludzkości   Dennett   2018-06-07
Kosmici-głowonogi i panspermia   Novella   2018-06-05
Marność dowodów na przekazywanie wprowadzonych środowiskowo, „epigenetycznych” zmian w DNA kolejnym pokoleniom u ludzi   Coyne   2018-06-04
Homeopatyczne nosodes   Novella   2018-05-31
Fałszywa dychotomia i negacja nauki   Novella   2018-05-28
Nicień w oku bliźniego   Łopatniuk   2018-05-26
Budzenie zmarłych   Novella   2018-05-21
Finansowanie społecznościowe terapii komórkami macierzystymi o nieudowodnionej skuteczności: wykorzystywanie hojności obcych, by płacić za szarlatanerię     2018-05-18
Co mówi nam ruch płaskiej Ziemi     2018-05-17
Osy papierowe + sprytny biolog = tęczowe gniazda   Coyne   2018-05-14
Jak to jest, że Stanisław Burzyński nadal żeruje na zrozpaczonych pacjentach z rakiem?     2018-05-12

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzmOd niepamiętnych czasówTunezyjczycy przeciw złemu prawuDrugie prawo termodynamikiPochwała ignorancjMistyfikacja SokalaIntronizacja Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk