Prawda

Sobota, 23 czerwca 2018 - 23:49

« Poprzedni Następny »


Skąd się wzięły pająki?


Jerry A. Coyne 2018-02-23

Jest to pytanie ewolucyjne: kim byli przodkowie dzisiejszych pająków?


Najpierw taksonomia. Pająki nie są owadami. Należą do tego samego typu, Arthropoda, ale do nie-owadziego podtypu, Chelicerata, gromady Arachnida i rzędu Araneae. Ich ewolucyjne pochodzenie jest jednak niejasne, choć wiemy, że są dość blisko spokrewnione z rzędem Thelyphonida (także Chelicerata i Arachnida), obejmującym spawęki skorpionokształtne. Thelyphonids wyglądają nieco pajęczo, ale mają ogony. Tutaj jest jeden przedstawiciel tych stworzeń:
Pająki prawdopodobnie zaczęły się od stworzeń, które wyglądały dość podobnie, jak piszą autorzy nowego artkułu Bo Wanga i in. w “Nature Ecology & Evolution” (odnośnik poniżej, pdf tutaj). Ten artykuł (i drugi, mu towarzyszący; patrz poniżej) opiera się na odkryciu w Mianmie dwóch kawałków bursztynu datowanych na co najmniej 100 milionów lat temu, z których każdy zawiera osobnika wydającego się być członkiem tego samego gatunku.


Autorzy nazywają ten gatunek Chimerarachne yingi. Stworzenie ma ogon jak spawęki skorpionokształtne, ale ma także dwie wyróżniające cechy (“wspólne cechy”, zwane także “synapomorfiami”), które charakteryzują pająki. Pierwsza, przenoszące plemniki nogogłaszczki, odnóża, którymi wkładają plemniki z samczych gonad (najpierw składane na małej “pajęczynie”) do otworów reprodukcyjnych samic (oba okazy z bursztynów są samcami). Druga, kądziołki przędne, wyrostki, które produkują nić pajęczą. Tutaj jest brzuszny obraz jednego z okazów wraz z interpretacją. Długość czarnej linii na zdjęciu wynosi około 1 mm, a więc stworzenie jest dość małe.Nogogłaszczki mają etykietkę “Pd” na górze, a cztery kądziołki przędne są oznaczone “ALS” (przedni boczny kądziołek) i “PLS” (tylny boczny kądziołek).  Wyraźnie widać ogon.Ogon spawęków skorpionokształtnych i prawdopodobnie również tego okazu nie służy do żądlenia (jak to robi u prawdziwych skorpionów), ale jako organ czuciowy. Nie mają one także wyspecjalizowanych nogogłaszczek (ani kądziołków); zapłodnienie w tej grupie odbywa się przez przekazywanie przez samców spermatoforów (pakietów plemników) przy pomocy ich odmiennych, przypominających szczypce nogogłaszczek. (Nogogłaszczki pająka mają rozmaite cechy do przenoszenia plemników, włącznie z “przydatkami” nogogłaszczek, które trzymają plemniki wzięte z odwłoka). Tutaj jest przydatek pająka i przydatek spawęka skorpionokształtnego:


Tutaj jest nogogłaszczka pająka (czarne części to złożone “przydatki”):Spawęk skorpionokształtny (proste szczypce):Nogogłaszczka nowego okazu C. yingi jest złożona, jak u pająka. Tutaj jest zdjęcie nogogłaszczki, oznaczona “ta” od “tarsus”; tarsus jest zmodyfikowany do przenoszenia plemników i nie są to proste szczypce. Skala na obu zdjęciach wynosi 0,2 mm:Tutaj są cztery kądziołki okazu:Nie będę was męczył morfologicznymi szczegółami, z których większość jest dla specjalistów, ale ważne jest to, że mamy tutaj stworzenie, które jest po części pająkiem, a po części spawękiem skorpionokształtnym. To stawia przed nami pytanie:

Czy to jest “brakujące ogniwo” między pająkami i spawękami skorpionokształtnymi?  Nie, nie jest, jeśli przez “brakujące ogniwo” rozumiemy jakiś rodzaj wspólnego przodka. Właściwie nie jest to też „forma przejściowa” między przodkiem z ogonem a nowoczesnymi pająkami, ponieważ już 100 milionów lat temu widzimy dość „nowoczesne” pająki. Ten gatunek i jego mozaikowi krewni istnieli obok pająków podobnych do tych, jakie widzimy dzisiaj, ale C. yingi i jego krewni prawdopodobnie wymarli nie pozostawiając potomstwa.


Pokazuje to, że istniały formy przejściowe między morfologią przodka, które – opierając się na filogenezie – prawdopodobnie miały ogony, a morfologią nowoczesnych pająków. Innymi słowy, daje nam to pojęcie, jak mogły wyglądać formy przejściowe, mimo że nie był to szlak ewolucyjny do nowoczesnych pająków. Tutaj jest filogeneza przedstawiona przez autorów, pokazująca  C. yingi jako siostrzaną grupę pająków (Araneae).


Proszę zauważyć, że ta filogeneza jest niejasna, bo różne metody dają różne wyniki. Właśnie odkryłem, że jest drugi artykuł w tym samym numerze, autorstwa D. Huang i in., (odnośnik poniżej) twierdzący, że ten okaz należy do wymarłej grupy siostrzanej pająków, “Uraraneidae”, jak widać w filogenezie poniżej (Huang i in. umieszczają ten okaz w grupie, nie zaś na własnej gałęzi).


(from paper): Consensus cladogram (Bayesian majority rule consensus with support values) showing the position of C. yingi within the Pantetrapulmonata branch of the arachnids, which encompasses the spiders and their closest relatives (see Supplementary Fig. 3 for the full annotated tree). Both Attercopus and Permarachne are incomplete and scoring them individually collapses the tree, thus we combined characters from the two genera into one terminal Uraraneida.

(from paper): Consensus cladogram (Bayesian majority rule consensus with support values) showing the position of C. yingi within the Pantetrapulmonata branch of the arachnids, which encompasses the spiders and their closest relatives (see Supplementary Fig. 3 for the full annotated tree). Both Attercopus and Permarachne are incomplete and scoring them individually collapses the tree, thus we combined characters from the two genera into one terminal Uraraneida.Nadal więc jest pewien zamęt w sprawie, gdzie mieści się ten okaz na drzewie genealogicznym pajęczaków. Pokazuje on, że istniał mozaikowy gatunek, który miał ogon spawęka skorpionokształtnego i przydatki nogogłaszczek oraz kądziołki nowoczesnego pająka.


Oba artykuły pokazują, że to stworzenie nie było przodkiem nowoczesnych pająków, ponieważ współistniało z nowoczesnymi pająkami bez ogonów. Daje nam jednak pojęcie o tym, jak mogła wyglądać forma przejściowa od ogoniastych pajęczaków do pająków bez ogonów i, co ważne, przesuwa wstecz ewolucyjne początki kądziołków i wyspecjalizowanych nogogłaszczek, które mogły istnieć u wspólnego przodka Uraraneids i pająków.


Tutaj są ilustracje z artykułu Huang i in. (który tylko przejrzałem), analizującego te same dwa okazy co Wang i in., ale dochodzący do nieco innych wniosków filogenetycznych. Ale jest to ciekawe i pokazuje zwierzę z jego złożonymi nogogłaszczkami (“b”) i kądziołkami (“h”):


(from paper): a, General habitus. b, General view of pedipalps. c, Detail of chelicerae (arrow points at cuticular striae). d, Detail of palpal tarsi. e, Detail of leg III (arrow points to metatarsal trichobothrium). f, Detail of the posterior lateral spinneret with the spigots. The red arrows indicate segments. g, Ventral view showing the clear, broad sternum. h, Detail of the spinnerets, pygidium and proximal portion of the flagellum. Scale bars: 1 mm in a; 0.2 mm in b–f; 0.5 mm in g and h.
(from paper): a, General habitus. b, General view of pedipalps. c, Detail of chelicerae (arrow points at cuticular striae). d, Detail of palpal tarsi. e, Detail of leg III (arrow points to metatarsal trichobothrium). f, Detail of the posterior lateral spinneret with the spigots. The red arrows indicate segments. g, Ventral view showing the clear, broad sternum. h, Detail of the spinnerets, pygidium and proximal portion of the flagellum. Scale bars: 1 mm in a; 0.2 mm in b–f; 0.5 mm in g and h.

_________

Wang, B., J. A. Dunlop, P. A. Selden, R. J. Garwood, W. A. Shear, P. Müller, and X. Lei. 2018. Cretaceous arachnid Chimerarachne yingi gen. et sp. nov. illuminates spider origins. Nature Ecology & Evolution, online; doi:10.1038/s41559-017-0449-3

Huang, D., G. Hormiga, C. Cai, Y. Su, Z. Yin, F. Xia, and G. Giribet. 2018. Origin of spiders and their spinning organs illuminated by mid-Cretaceous amber fossils. Nature Ecology & Evolution, online, doi: 10.1038/s41559-018-0475-9

Where did spiders come from

Why Evolution Is True, 9 lutego 2018

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaJerry A. Coyne


Profesor (emeritus) na wydziale ekologii i ewolucji University of Chicago, jego książka "Why Evolution is True" (Polskie wydanie: "Ewolucja jest faktem", Prószyński i Ska, 2009r.) została przełożona na kilkanaście języków, a przez Richarda Dawkinsa jest oceniana jako najlepsza książka o ewolucji.  Jerry Coyne jest jednym z najlepszych na świecie specjalistów od specjacji, rozdzielania się gatunków.  Jest wielkim miłośnikiem kotów i osobistym przyjacielem redaktor naczelnej.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 796 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

To może być toczeń, czyli o wilku, który pożarł serce   Łopatniuk   2018-06-23
Kreacjonizm i nagonka na Coyne’a w „Daily Caller”   Coyne   2018-06-22
Kłamstwa anty-GMO   Novella   2018-06-20
Protezy kończyn - kolejny postęp   Novella   2018-06-16
Dziwne zawiłości procesu dziedziczenia   Coyne   2018-06-13
Homeopatia, wibracje i oszustwo     2018-06-12
Wyników Séraliniego nie daje się powtórzyć   Novella   2018-06-11
Helen Lawson i czarna maść: wycinanie, wypalanie i zatruwanie w sposób „naturalny”     2018-06-09
Patyczaki mogą rozprzestrzeniać się jak nasiona roślin: w ptasich odchodach   Coyne   2018-06-08
Czy teoria doboru naturalnego Darwina zmieniła nasz pogląd na miejsce ludzkości   Dennett   2018-06-07
Kosmici-głowonogi i panspermia   Novella   2018-06-05
Marność dowodów na przekazywanie wprowadzonych środowiskowo, „epigenetycznych” zmian w DNA kolejnym pokoleniom u ludzi   Coyne   2018-06-04
Homeopatyczne nosodes   Novella   2018-05-31
Fałszywa dychotomia i negacja nauki   Novella   2018-05-28
Nicień w oku bliźniego   Łopatniuk   2018-05-26
Budzenie zmarłych   Novella   2018-05-21
Finansowanie społecznościowe terapii komórkami macierzystymi o nieudowodnionej skuteczności: wykorzystywanie hojności obcych, by płacić za szarlatanerię     2018-05-18
Co mówi nam ruch płaskiej Ziemi     2018-05-17
Osy papierowe + sprytny biolog = tęczowe gniazda   Coyne   2018-05-14
Jak to jest, że Stanisław Burzyński nadal żeruje na zrozpaczonych pacjentach z rakiem?     2018-05-12
Przekonania antyoświeceniowe są „zaskakująco trwałe”     2018-05-11
Jeremy Sherman nadal nie rozumie ewolucji   Coyne   2018-05-09
Zdrowy tryb życia ma znaczenie   Novella   2018-05-08
Miasta są nowymi wyspami Galapagos   Ridley   2018-05-04
O obowiązkowym oznakowywaniu GMO   Novella   2018-05-03
Tydzień Świadomości Homeopatii. Pomaga przypomnieć ludziom, że jest to szarlataneria!     2018-05-02
Znajdź Tiktaalika!   Coyne   2018-05-01
Wzrost potęgi dinozaurów   Novella   2018-04-30
Niebezpieczeństwa martwienia się o sądny dzień   Pinker   2018-04-27
Tako rzecze antyszczepionkowa “wojowniczka mama”, Brittney Kara: jeśli szczepionki są tak wspaniałe, to dlaczego nie wspomina ich Biblia?     2018-04-26
Geny wydają się wyjaśniać większość sukcesów uczniów szkół elitarnych   Ridley   2018-04-25
Akupunktura jadu pszczelego: śmiercionośne znachorstwo, które może zabić     2018-04-23
Mumia z Atakama nie jest kosmitą   Novella   2018-04-20
Feministyczna geografia w Dartmouth   Coyne   2018-04-19
Dlaczego odmawiamy dostrzegania jaśniejszej strony, choć powinniśmy   Pinker   2018-04-17
Inicjatywa „Globalna Spójność”: nonsens na globalną skalę     2018-04-11
Wreszcie: sensowna dyskusja o “rasie”   i Greg Mayer   2018-04-10
Rolnictwo biodynamiczne: podobne do antropozoficznej medycyny, ale dla farm     2018-04-06
Mózg i kodowanie predyktywne   Novella   2018-04-05
Dziwaczne życie seksualne żabnicy   Coyne   2018-04-04
Dwa kilo prostaty poproszę   Łopatniuk   2018-03-31
Dziennik z Mozambiku: Demony w kurzu   Naskręcki   2018-03-30
Otumaniony myśliciel twierdzi, że ewolucja nie może wyjaśnić organizmów i ich “dążeń”   Coyne   2018-03-28
Orientacja na złe wiadomości nasila się i wpływa na nasze działania   Ridley   2018-03-27
Urojenie fałszywej flagi   Novella   2018-03-24
Zły tydzień dla homeopatii jest dobrym tygodniem dla nauki     2018-03-23
Czy farmerzy mają czekać aż parlamentarzyści podszkolą się w nauce o manioku?   Ongu   2018-03-22
David Barash namawia naukowców do stworzenia człowieko-szympansiej hybrydy   Coyne   2018-03-20
Déjà vu i swojskość   Novella   2018-03-17
“Odwrócenie specjacji” (fuzja gatunków) u kruków   Coyne   2018-03-16
Błąd atrybucji, sofizmat rozszerzenia (atakowanie chochoła) i zasada wielkoduszności   Novella   2018-03-14
Mutualistyczne ptaki nocują w pachwinach i na brzuchach żyraf   Coyne   2018-03-13
Polityczny szympans   Martino   2018-03-09
Najstarsza sztuka jaskiniowa w Europie, to niemal z pewnością dzieło neandertalczyków   Coyne   2018-03-06
Nowa inicjatywa w Kalifornii – magnetyzm nonsensu w działaniu   Novella   2018-03-05
Nie zostawić żadnej mrówki: mrówki noszą rannych towarzyszy do mrowiska i opatrują ich rany   Coyne   2018-03-03
Unikatowy skamieniały owad z nożycami na głowie i tułowiu   Coyne   2018-02-28
Serce na wierzchu   Łopatniuk   2018-02-24
Skąd się wzięły pająki?   Coyne   2018-02-23
Czy kometa zabiła mamuty   Novella   2018-02-22
Zagadka: co zapyla muchołówkę?   Coyne   2018-02-20
“Partenogenetyczny” rak rozmnaża się bez seksu: czy to jest nowy gatunek?   Coyne   2018-02-17
Naturopatyczna propaganda głosi normalne porady dotyczące stylu życia jako własne i dodaje szamaństwo     2018-02-14
Bezwstydne organiczne sianie strachu   Novella   2018-02-12
Fałszywe nadzieje i niewidzialni wrogowie   Anomaly   2018-02-09
Pierwszy exodus Homo sapiens z Afryki?   Coyne   2018-02-06
Niebezpieczeństwa kultury celebrytów   Novella   2018-02-05
Małe kroki, czyli białko, które nie jest młotem na raka (ale i tak się przydaje)   Łopatniuk   2018-02-03
Opera mydlana: Z życia łysek amerykańskich – część VI   Lyon   2018-02-02
List otwarty do Charlotte Allen   Coyne   2018-01-31
Naiwna promocja “integrowania” znachorstwa do medycyny     2018-01-29
Kolejne zachwalanie “całkowicie innego” wyjaśnienia ewolucji   Coyne   2018-01-26
Bekon bez azotynów   Novella   2018-01-25
Specjacja przez hybrydyzację u amazońskich gorzyków?   Coyne   2018-01-23
Dowody, że ptaki drapieżne szerzą pożary leśne, by wypłoszyć zdobycz   Coyne   2018-01-20
Tajemnicze cykle epok lodowych   Ridley   2018-01-19
Pochodzenie ludzkiej muzyki? Samiec kakadu palmowej używa patyka do rytmicznego uderzania w wydrążone drzewa   Coyne   2018-01-18
Powrót “tradycyjnej” astrologii   Novella   2018-01-17
Nowe badanie o tym, jak ewoluują ludzie   Coyne   2018-01-16
Krąg mimikry müllerowskiej   Coyne   2018-01-12
Sztuczna inteligencja będzie symbiozą, nie zaś zastąpieniem   Ridley   2018-01-11
Czy nauka zabija duszę?   S. Pinker   2018-01-09
Dlaczego nie będzie doboru na inteligentne niemowlęta   Ridley   2018-01-05
Powrót łysenkoizmu w Putinowskiej Rosji   Novella   2018-01-03
Pozory mylą, czyli niespodzianki nie zawsze przykre   Łopatniuk   2017-12-30
Obniżenie poprzeczki dla tradycyjnej medycyny chińskiej dla ideologii i zysku     2017-12-29
Multikulturaliści unicestwiają zachodnią cywilizację   Salzman   2017-12-28
Nie znasz przeszłości, nie znasz przyszłości   Mayer   2017-12-27
Alternatywna medycyna zabija   Novella   2017-12-26
Na wpół syntetyczne życie z powiększonym kodem genetycznym   Novella   2017-12-23
Ziemniaki GMO zmniejszą użycie pestycydów i dostarczą więcej gotówki farmerom w Ugandzie   Ongu   2017-12-22
Słusznie o plastiku i PCB, błędnie o zakwaszeniu   Ridley   2017-12-21
Chwytówka modliszkowata ma chodzącą poczwarkę, która wspina się na drzewa przed przekształceniem   Coyne   2017-12-19
Pseudonauka Masaru Emoto   Novella   2017-12-18
Fantastyczne oko przegrzebka pokazane w nowej pracy   Coyne   2017-12-16
Czy ptaki wyewoluowały większe dzioby, by zjadać duże, inwazyjne ślimaki?   Coyne   2017-12-13
Biotechnologia jest pilnie potrzebna w Afryce – dla gospodarki i środowiska   Ridley   2017-12-08
Okrutne zabawy wielorybów   Lyon   2017-12-07
Specjacja zięb z Galápagos przez hybrydyzację   Coyne   2017-12-04
Zrób sobie test ciążowy, Krzysiu   Łopatniuk   2017-12-02

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Prawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzmOd niepamiętnych czasówTunezyjczycy przeciw złemu prawuDrugie prawo termodynamikiPochwała ignorancjMistyfikacja SokalaIntronizacja ChrystusaObama chrzescijanieSzelest liściCzego wam nie pokazują?Rozdzielenie religii i państwaTrwa ewolucyjne upokorzenie archeopteryksaTrucizna, kamuflaż i tęcza ewolucjiReligia zdrowego rozsądkuKto się boi czarnego luda?Land of the pure


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk