Prawda

Wtorek, 7 grudnia 2021 - 12:32

« Poprzedni Następny »


Selektywne używanie narzędzi wśród mrówek


Jerry Coyne 2017-01-17

Okaz A. senilis (matka)
Okaz A. senilis (matka)

Posługiwanie się narzędziami, jak zapewne wiecie kiedyś uważane za unikatowo ludzkie zjawisko, jest obecnie szeroko udokumentowane wśród naczelnych i ptaków. Możecie jednak nie wiedzieć, że widziano je także u niektórych owadów, takich jak osy, które używają kamyczków do zamknięcia norek po złożeniu jaj. Widziano także mrówki, które używają tego, co znajdą w środowisku, by przetransportować płynną żywność do mrowiska; mrówki, które to robią mają nierozszerzające się ciała, nie mogą więc po prostu wessać żywności, by zwrócić ją dla swoich koleżanek w mrowisku.


Teraz nowy artykuł w “Animal Behaviour” Istvána Maáka i jego kolegów (link poniżej) opisuje dwa gatunki mrówek Aphaenogaster, które nie tylko używają narzędzi do wsysania płynnych pokarmów, ale są selektywne w wyborze używanych narzędzi. Autorzy zebrali kolonie A. senilis i A. subterranea i podali koloniom w laboratorium albo zwykły miód, albo mieszankę wody z miodem umieszczone na plastikowych talerzach na kawałku folii aluminiowej. Gatunki zostały potraktowane inaczej: A. subterranea dostał oba rodzaje żywności (osobno), podczas gdy A. senilisdostał tylko rozcieńczony miód (1 część miodu na 3 części wody).  


Każdy gatunek dostał rozmaite “narzędzia” rozmieszczone wokół żywności, których mrówki mogły użyć do nasączenia płynem lub do nabrania (jak nabiera się guacamole), żeby zabrać to do mrowiska. Także narzędzia były różne dla tych dwóch gatunków. Diagramy ustawienia eksperymentów (poniżej) pokazują, co dostał każdy z gatunków.


Zestaw eksperymentalny dla A. subterranea:


Zdjęcie zestawu z artykułu i z różnych punktów czasowy, pokazujące zachowania mrówek:
Zdjęcie zestawu z artykułu i z różnych punktów czasowy, pokazujące zachowania mrówek:Jak widać na zdjęciu, mrówki dostały pięć obiektów, które mogły używać jako narzędzia, w tym gąbki – coś, z czym się nigdy wcześniej nie zetknęły. Te narzędzia różniły się istotnie zdolnością nasiąknięcia lub utrzymania tych dwóch rodzajów pokarmu. Jak pokazuje tabela poniżej, gąbki były znacznie lepsze we wchłanianiu roztworu wody z miodem, podczas gdy fragmenty liści były znacznie lepsze do transportowania czystego miodu. Spodziewano się, że mrówki rzucą się na to, co najlepiej wchłania płyn, bo to pozwoli na wydajniejszy transport (proszę pamiętać, że mrówki są silne w stosunku do swoich rozmiarów).Tutaj, z “New Scientist”, jest zdjęcie mrówek wrzucających narzędzia do pokarmu:


Zdjęcie: J. Coelho/CC-BY

Zdjęcie: J. Coelho/CC-BYMrówki tego gatunku właściwie nie wybierały najlepszego “narzędzia”: wkładały grudki ziemi do wody z miodem i szpilki sosnowe do miodu mimo ich marnych zdolności pobierania pokarmu. Do transportowania żywności do mrowiska ten gatunek używał najczęściej grudek ziemi do wody z miodem i gąbek do czystego miodu, mimo tego, że ani jedno, ani drugie nie jest zbyt przydatne do nabierania kleistego miodu. Wniosek: ten gatunek nie używa najlepszych możliwych „narzędzi” do transportowania żywności.


Zestaw dla A. senilis był inny: te mrówki dostały tylko wodę z miodem oraz patyczki, sznurki, parafilm (cienka, elastyczna folia używana do zakrywania preparatów w laboratorium), kawałki papieru i sztuczną gąbkę (nie jest jasne, dlaczego była taka różnica w zestawach):I właściwości wchłaniania. Gąbki i papier były zdecydowanie najlepsze we wchłanianiu wody z miodem:
W tym wypadku robotnice zachowywały się „optymalnie”, choć rozpracowanie tego zabrało im trochę czasu. Po dziesięciu próbach nauczyły się częściej wkładać papier i gąbki do roztworu i częściej przenosiły je do mrowiska.


Tak więc mrówki z jednego z dwóch badanych gatunków wybierały optymalne narzędzia i ich zachowanie nie było ustalone raz na zawsze; najwyraźniej w jakiś sposób nauczyły się, które narzędzia są najlepsze.


Dlaczego A. subterranea używały gorszych narzędzi? Autorzy sugerują, że mogły być problemy z manipulowaniem niektórymi narzędziami, jak również brak znajomości takich rzeczy jak gąbki i papier, których nie ma w środowisku naturalnym. To jednak nie wyjaśnia to, dlaczego jeden gatunek używał odpowiednich narzędzi, a drugi nie.


Główna nauką, wyciągniętą z tego artykułu, jest to, że mrówki istotnie używają narzędzi (co wiedzieliśmy już z innych badań), że potrafią rozpoznać nieznane im obiekty jako narzędzia, że przynajmniej jeden gatunek potrafi nauczyć się wybierać te narzędzia, które pozwalają mu wydajniej transportować żywność do mrowiska.


Jest jeszcze jedna sprawa, która pozostaje do rozważenia: czy mrówki rzeczywiście używają narzędzi? Autorzy odpowiadają twierdząco: tak, przy definicji podanej poniżej i zgadzam się z nimi. Skoro żucie liści przez szympansy i używanie ich jako gąbek do wysysania wody z szczelin liczy się jako używanie narzędzi, to działania mrówek także liczą się. A właściwie definicja nie jest istotna: tym, co jest ważne, to że zwierzę o mikroskopijnym mózgu potrafi wypracować metodę rozwiązywania problemów przez używanie tego, co znajduje w środowisku. (W cytacie poniżej pominąłem odnośniki, podkreślenia są moje.)

. . . sądzimy, że zachowanie mrówek spełnia najważniejsze kryteria, które definiują używanie narzędzi w kontekście zbieraczym, tj. użycie zewnętrznego przedmiotu, by wpłynąć na pozycję lub umiejscowienie innego przedmiotu lub substancji. Oczywiście, można argumentować, że materiał do budowania gniazd wpływa na pozycję innego materiału na gniazdo, co jest powodem zastrzeżeń niektórych autorów do myśli o używaniu narzędzi i preferencji dla albo bardziej ograniczonego użycia tego terminu, albo całkowitego jego zarzucenia na korzyść szerszego określenia, jak zachowanie budowlane. Choć rozumiemy to stanowisko i jego uzasadnienie, przy powyższych względach nadal wolimy mówić o zachowaniu mrówek jako o użyciu narzędzi lub podobnym określeniu użycia obiektów.

h/t: Nicole Reggia, Jo S.

______________

Maák, I., G. Lőrinczi, P. Le Quinquis, G. Módra, D. Bovet, J. Call, and P. d’Ettorre. 2017. Tool selection during foraging in two species of funnel ants. Animal Behaviour 123:207-216.


Selective tool use in ants

Why Evolution Is True, 9 stycznia 2017

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaJerry A. Coyne


Profesor (emeritus) na wydziale ekologii i ewolucji University of Chicago, jego książka "Why Evolution is True" (Polskie wydanie: "Ewolucja jest faktem", Prószyński i Ska, 2009r.) została przełożona na kilkanaście języków, a przez Richarda Dawkinsa jest oceniana jako najlepsza książka o ewolucji.  Jerry Coyne jest jednym z najlepszych na świecie specjalistów od specjacji, rozdzielania się gatunków.  Jest wielkim miłośnikiem kotów i osobistym przyjacielem redaktor naczelnej.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1250 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Małe nietoperze idą do przedszkola   Koraszewski   2021-12-06
Afrykańscy naukowcy wzywają do polityki poparcia biologii syntetycznej i innych innowacji   Agaba   2021-12-02
Uprawy GMO zredukowały zatrucia farmerów pestycydami   Maina   2021-11-27
Czy genetyka może pomóc wyeliminować nierówność?   Coyne   2021-11-26
Matematyka i prawdziwa historia katastrofy klimatycznej   Lomborg   2021-11-24
Nigeria daje zielone światło kukurydzy GMO   Conrow   2021-11-22
Ugandyjscy studenci nalegają na powszechne stosowanie biotechnologii i uchwalenie prawa o biobezpieczeństwie   Agaba   2021-11-17
Organiczny eksperyment Sri Lanki   Novella   2021-11-16
Ruanda skwapliwie przyjmuje biotechnologię poprzez ekspansję OFAB   Meeme   2021-11-12
Sprzeciw wobec anulowania Huxleya   Coyne   2021-11-05
Farmerka z Kenii zbiera obfity plon z bawełny GM   Meeme   2021-11-04
Czarni uczeni i nauka o rasizmie   Koraszewski   2021-11-03
Kłusownictwo narzuca na słonie dobór w kierunku ewolucji słoni bez ciosów   Coyne   2021-11-01
Marnujemy naszą wielką szansę na edytowanie genów   Ridely   2021-10-29
“Czarne tygrysy” w małym indyjskim rezerwacie sugerują losowy dryf genetyczny   Coyne   2021-10-26
Wytwarzanie białek w roślinach przez rolnictwo molekularne   Novella   2021-10-20
Strzelby, zarazki, maszyny to zdecydowanie antyrasistowska książka. Dlaczego lewica jej nie kocha?   Barnett   2021-10-13
Nigeryjscy farmerzy nie mogą się doczekać wystarczających ilości GM nasion wspięgi wężowatej   Gakpo   2021-10-12
Dobór płciowy versus dobór naturalny: na przykładzie chrząszczy   Coyne   2021-10-08
Edytowanie genów kluczem do ulepszenia podstawowych upraw w Afryce   Abugu   2021-10-01
Bakłażan GMO jest udokumentowaną wygraną ubogich farmerów   Conrow   2021-09-23
O Jezu, wskrzeszają mamuta!   Koraszewski   2021-09-17
Wszystkie antyizraelskie wiadomości zasługują na publikację   Bard   2021-09-04
Tożsamość etniczna i rasa   Coyne   2021-08-30
Środowiskowcy mylili się – nie stoimy przed apokalipsą owadów   Ridley   2021-08-13
Czy znaleziono najstarszy dowód na istnienie zwierzęcia? Nowa gąbko-podobna skamieniałość liczy 890 milionów lat   Coyne   2021-08-11
Psy rozumieją ludzi   Novella   2021-08-06
Nowy start nauki o życiu w epoce genu   Ridley   2021-08-05
Użycie ognia przez homininy: przykład szybkiej ewolucji kulturowej?   Coyne   2021-08-04
Historia pandemii jest historią zaprzeczania   Jackoby   2021-07-27
Nieuchwytny neuron babci   Novella   2021-07-22
Cierpienie i pytanie, czy przestaniemy jeść mięso   Koraszewski   2021-07-14
Czy nadchodzi hydroponika?   Novella   2021-07-13
Raport Unii Europejskiej o glifosacie   Novella   2021-07-10
Dlaczego ideologii nie należy mieszać z nauką   Coyne   2021-06-30
Nagonka na Izrael grasuje w stowarzyszeniach nauk ścisłych, medycyny i edukacji   Chesler   2021-06-24
Szczęśliwi pracoholicy   Witkowski   2021-06-03
Propaganda w wykonaniu nauczycieli akademickich   Chesler   2021-06-02
Ewolucja wielokomórkowości   Novella   2021-05-07
Polityczna polaryzacja jest przesadzona   Novella   2021-05-04
Wrotki były kiedyś sztandarową grupą istot bez seksu, a teraz sądzi się, że ukradkiem odstawiają szybkie numerki   Coyne   2021-04-22
Błędna historia antykolonializmu   Tupy   2021-04-21
Mayflower wyrusza w podróż raz jeszcze   Koraszewski   2021-04-19
Genetyczny przełącznik CRISPR   Novella   2021-04-16
Wielkie zdarzenie oksydacyjne   Novela   2021-04-09
Kiedy panika klimatyczna zlewa się z kulturą anulowania   Lomborg   2021-04-06
Czy wykształceni ludzie są bardziej antysemiccy?   Albert Cheng i Ian Kingsbury   2021-04-05
Nieoczekiwana historia i cudowny sukces szczepionek   Ridley   2021-03-31
Innowacja jest geograficznie zlokalizowanym i chwilowym zjawiskiem   Ridley   2021-03-29
Czy gąbki są najbliższymi krewnymi pozostałych zwierząt?   Coyne   2021-03-26
Kilka lekcji z rosyjskiej rewolucji. Jak kuszący radykalny nihilizm prowadzi do ekstremizmu   Geifman   2021-03-22
Wracamy do raju?   Łukaszewski   2021-03-18
Ślimakowi morskiemu odrasta tułów z odciętej głowy, czyli “autotomia z kleptoplastią”   Coyne   2021-03-15
Ewolucyjne korzyści udawania ofiary   Clark   2021-03-11
Ludzie i wymieranie megafauny   Novella   2021-03-10
Banany edytowane przez CRISPR   Novella   2021-03-02
Nikczemne grzyby naśladują kwiaty trawy, by ułatwić własne rozmnażanie się   Coyne   2021-02-26
Co zabiło megafaunę Ameryki Północnej?   Novella   2021-02-25
Stresy i nowe szczepy wirusa   Ridley   2021-02-12
EWOLUCJA wirusa Covid-19   Coyne   2021-02-10
Czy „toksyczna kobiecość” jest główną przyczyną bojów o społeczną sprawiedliwość?   Coyne   2021-02-08
Najmniejszy gad (i owodniowiec) świata: BARDZO mały kameleon   Coyne   2021-02-05
Dlaczego kocimiętka i matatabi doprowadzają koty do szaleństwa? Grupa badaczy mówi, że te rośliny mogą chronić je przed komarami   Coyne   2021-02-02
Bądźcie sceptyczni wobec wideo pokazujących “skutki uboczne” szczepionki   Novella   2021-01-28
Szaleństwo odnawialnej energii   Ridley   2021-01-23
Głębia ludzkiej historii   Novella   2021-01-19
Dlaczego szczepionki mRNA mogą zrewolucjonizować medycynę?   Ridley   2021-01-02
Szczepionka mRNA na koronawirusa: świadectwo ludzkiej pomysłowości i mocy nauki   Coyne   2021-01-01
Dziwaczny rodzaj rasistowskiego patriarchatu   Arora   2020-12-31
Centrala muszek owocowych: Bloomington Drosophila Stock Center   Coyne   2020-12-29
Pierwszy raport o używaniu narzędzi przez pszczoły: rodzimy gatunek używa grudek łajna, by odeprzeć drapieżne szerszenie   Coyne   2020-12-23
Nie – żadne chi nie istnieje   Novella   2020-12-21
Moc nauki dostarczyła najlepszej możliwej wiadomości w tym koszmarnym roku   Ridley   2020-12-18
Szczątkowa cecha ptaków, która mogła być funkcjonalna u przodków: zdalne wyczuwanie drgań dziobem (nadal czynne u kiwi)   Coyne   2020-12-16
Paradoks wielce niedoskonałego dobra   Koraszewski   2020-12-11
Nasiona roślin ewoluują, by upodobnić się odchodów antylopy, a oszukane żuki gnojowe odtaczają i zagrzebują nasiona   Coyne   2020-12-10
AI – asystent lekarza   Novella   2020-12-09
Czy problem zwijania białka został rozwiązany?   Coyne   2020-12-05
„Gryzoń skunksowy”, który żuje trujące rośliny i wypluwa truciznę na swoje futro   Coyne   2020-12-02
Intensywne zbieranie leczniczej rośliny przez ludzi prowadzi do ewolucji nowych kolorów liści i kwiatów   Coyne   2020-11-28
Jak ewoluuuje altruizm?   Coyne   2020-11-25
Filozof zainfekowany efektem potwierdzenia wyjaśnia, dlaczego ewolucja dowodzi Boga   Coyne   2020-11-23
Według nowych badań są cztery gatunki pingwinów białobrewych, a nie tylko jeden   Coyne   2020-11-19
Gra w łajdactwo, by zrozumieć łajdaków   Novella   2020-11-18
Ewolucja psów   Novella   2020-11-09
Genomowa i ewolucyjna analiza wymarłego kota szablozębnego   Coyne   2020-10-31
Zakład Simon-Ehrlich po 40 latach   Gale L. Pooley   2020-10-23
Używające narzędzi mrówki budują struktury, by spijać roztwór cukru w pojemnikach, nie topiąc się   Coyne   2020-10-22
Czego pandemia nauczyła nas o nauce?   Ridley   2020-10-19
Przeddarwinowscy “darwiniści”   Berry   2020-10-16
Covid 19 może przejmować kontrolę nad receptorami bólu, uśmierzając ból i podnosząc szerzenie się choroby: możliwy rezultat doboru naturalnego   Coyne   2020-10-15
Znowu wrzawa, że “teoria ewolucji wywrócona”, ale jak zwykle, robią z igły widły   Coyne   2020-10-13
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 4. Rzekome znaczenie dryfu genetycznego w ewolucji   Coyne   2020-10-09
Chromosomy Y ludzi, neandertalczyków i denisowian   Novella   2020-10-08
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 3. Rzekome znaczenie epigenetyki w ewolucji   Coyne   2020-10-07
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 2. Rzekome nieistnienie gatunków   Coyne   2020-10-05
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 1. Genetyczna plastyczność    Coyne   2020-10-03
“New Scientist”: Darwin jednak miał rację    Coyne   2020-10-01
Uprawy GMO i wzrost plonów   Novella   2020-09-28
Książka o psychologii ewolucyjnej, która pokazuje wartość tej dziedziny – ale nie wartość memów   Coyne   2020-09-22

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk