Prawda

Sobota, 15 grudnia 2018 - 05:38

« Poprzedni Następny »


Orientacja na złe wiadomości nasila się i wpływa na nasze działania


Matt Ridley 2018-03-27


“Śmiertelna nowa epidemia zwana Chorobą X może zabić miliony, ostrzegają naukowcy” – głosił jeden z gazetowych tytułów w ubiegły weekend. “Światowa Organizacja Zdrowia wydaje globalny alarm o potencjalnej pandemii” – krzyczał inny. Najwyraźniej sfrustrowane sposobem, w jaki rzeczywistym chorobom zakaźnym nie udaje się nas wykończyć, niańki z Światowej Organizacji Zdrowia postanowiły wynaleźć fikcyjną.

Choroba X ma być wirusem, który przeskoczy niespodziewanie ze zwierzęcego gatunku na ludzi (co zdarza się od czasu do czasu), lub może być stworzonym przez człowieka patogenem z laboratorium wojny biologicznej jakiegoś dyktatora. Rozsądne jest uważanie na takie rzeczy, szczególnie po tym, co zdarzyło się w Salisbury, ale mówienie, że ryzyko jest wysokie, jest nieodpowiedzialne.


Niezależnie od tego jak sprytni będą edytorzy genów, szanse, że pobiją ewolucję w jej grze i wymyślą właściwą kombinację zakaźności, śmiertelności i zdolności do życia, by rozprzestrzenić chorobę w całej rasie ludzkiej, są bardzo małe. Zrobienie tego w tajemnicy byłoby jeszcze trudniejsze.


Obawiam się, że jedynym efektem decyzji Światowej Organizacji Zdrowia może być spowodowanie niepotrzebnego alarmu i dalsze podważenie społecznego zaufania wobec tej właśnie technologii, która dostarcza skutecznych terapii i szczepionek na znane i nieznane choroby. Karmi to także nasze pragnienie raczej złych wiadomości niż dobrych. Niemal z definicji zła wiadomość jest nagła, podczas gdy dobre wiadomości są stopniowe i dlatego mniej zasługujące na miejsce w mediach. Coś wylatuje w powietrze, załamuje się, wybucha lub rozbija się; niewiele jest odpowiedników tego typu określeń w informacjach o dobrych wiadomościach. Jeśli kraj, dana polityka lub firma odnosi sukcesy, wkrótce wypada z wiadomości. 


To wypacza nasz pogląd na świat. Dwa lata temu grupa holenderskich badaczy zadała proste pytanie 26 492 ludziom w 24 krajach: czy przez ostatnie 20 lat odsetek ludzi żyjących w skrajnej nędzy 

1) Zwiększył się o 50 procent?

2) Zwiększył się o 25 procent?

3) Pozostał taki sam?

4) Zmniejszył się o 25 procent?

5) Zmniejszył się o 50 procent?


Tylko 1 procent respondentów podał poprawną odpowiedź, którą jest, że zmniejszył się o 50 procent. Milenijny cel ONZ - zmniejszenia o połowę globalnej nędzy do roku 2015 został wypełniony pięć lat wcześniej.


Jak wskazał nieżyjący już szwedzki statystyk, Hans Rosling, przy okazji podobnego badania, sugeruje to, że ludzie wiedzą mniej o ludzkim świecie niż szympansy, bo jeśli napiszesz te pięć opcji na pięciu bananach i rzucisz je szympansowi, będzie miał 20 procent szans na podniesienie właściwego banana. Przy losowym zgadywaniu wyszłoby 20 razy lepiej niż w tym badaniu. Jak kiedyś ujął to historyk nauki Daniel Boorstin: “Największą przeszkodą odkryć nie jest ignorancja – jest nią iluzja wiedzy”.


Nikt nie lubi opowiadać ci o dobrych wiadomościach. Nędza i głód są biznesem Oxfamu, ale czy na całe gardło wykrzykiwał informacje o globalnych statystykach nędzy? Nic z tych rzeczy. Zmienił punkt ciężkości na nierówność. Kiedy “Lancet” opublikował badanie w 2010 r. pokazujące globalny  spadek śmiertelności kobiet przy porodach, orędownicy zdrowia kobiet próbowali wywierać naciski, by opóźnić publikację, “z obawy, że dobre wiadomości osłabią zainteresowanie ich sprawą”, pisał „New York Times”. Ogłoszenie przez NASA w 2016 r., że życie roślinne pokrywa coraz większą część planety w wyniku emisji dwutlenku węgla, było traktowane jak materiał radioaktywny przez większość piszących o środowisku.


Co więcej, niechęć  do  publikowania dobrych wiadomości w mediach wydaje się nasilać. W 2011 r. amerykański akademik, Kalev Leetaru, użył komputera do analizy postaw emocjonalnych w pewnych mediach przez 30 lat: liczył słowa pozytywne i negatywne. Znalazł „stały, niemal liniowy marsz w kierunku negatywności”. Niedawne badanie Harvardu odkryło, że 87 procent relacji o obu kandydatach w wyborach prezydenckich w 2016 r. w USA było negatywnych. Przez pierwsze 100 dni prezydentury Donalda Trumpa 80 procent wszystkich relacji było negatywnych. Oczywiście, on sam jest mistrzem gry na pesymizmie ludzi.


To jest ludzka skłonność i jest ona łatwa do wykorzystania. Badani w eksperymencie psychologicznym w Kanadzie, choć mówili, że wolą dobre wiadomości, kiedy powiedziano im, by w oczekiwaniu na rozpoczęcie “eksperymentu” wybrali sobie i przeczytali jakiś artykuł z gazety, w rzeczywistości “wybierali historie o negatywnym wydźwięku – korupcja, niepowodzenia, hipokryzja i tak dalej – raczej niż neutralne lub pozytywne”. Dziennikarze działów finansowych informują o wskazówkach rosnących rynków finansowych z malejącym entuzjazmem, ale o spadających z entuzjazmem rosnącym wraz z trwającym spadkiem. Jak powiedział publicysta “Financial Times” John Authers: “Boimy się znacznie bardziej zachęcenia czytelników do kupowania akcji i wepchnięcia ich w straty niż wzywania ich do ostrożności i spowodowania, że umkną im zyski”.  


To jest jeden z powodów wszechobecnego, negatywnego skrzywienia, które dotyka publiczny dyskurs. Ludzie nie lubią tracić znacznie bardziej niż lubią równoważny zysk. Taki błąd poznawczy prawdopodobnie dawał większe bezpieczeństwo wśród zagrożeń afrykańskiej sawanny, gdzie negatywna strona podejmowania ryzyka była duża. „Tendencja złotego wieku” powoduje, że pamiętamy dobre rzeczy z przeszłości, w wyniku czego teraźniejszość wydaje się gorsza niż jest. Z jakiegoś powodu ludzie brzmią mądrzej, jeśli mówią, że sprawy przybiorą zły obrót. W fikcji literackiej przewidywania klęski przez Kasandrę okazały się prorocze; Pollyanna została ukarana za swój optymizm wypadkiem samochodowym.


Tak więc, we wszystkich przewidywaniach przyszłości obserwujemy skłonność do czarnowidztwa. Brexit jest znakomitym przykładem: ponieważ jeszcze się nie zdarzył, można sobie wyobrażać wszystkie sposoby, na jakie okaże się zły. Najlepszym przykładem niefalsyfikowanego pesymizmu jest zmiana klimatu. Ma tę zaletę, że potrzeba dziesięcioleci czarnowidztwa zanim powróci jury. Ludzie, którzy sądzą, że nauka sugeruje, że nie będzie tak źle, lub że ludzkość prawdopodobnie złagodzi to lub zaadaptuje się do tego z czasem, otrzymują mniej czasu na antenie i dużo więcej krytyki niż ludzie, którzy wychodzą poza to, co mówi nauka i przesadzają potencjalne zagrożenie. Fakt, że to, co mówią ludzie sceptyczni wobec komputerowych modeli przewidywanego ocieplenia, jak dotąd potwierdza się, nie robi na nikim żadnego wrażenia. 


Aktywiści uzasadniają czasami skupianie się na najgorszym możliwym scenariuszu tym, że jest to sposób na podnoszenie świadomości. Choć jednak ludzie są podatni na złe wiadomości, nie są jednak głupi i w końcu ignorują chłopców, którzy krzyczą „wilk, wilk!” Jak niedawno pisał dziennikarz John Horgan w “Scientific American”: “W dzisiejszych czasach rozpacz jest większym problemem niż optymizm”.


Pierwsza publikacja w Times.


Good news is no news

Rational Optimist, 18 marca 2018

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaMatt Ridley


Brytyjski pisarz popularnonaukowy, sympatyk filozofii libertariańskiej. Współzałożyciel i b. prezes International Centre for Life, "parku naukowego” w Newcastle. Zrobił doktorat z zoologii (Uniwersytet Oksfordzki). Przez wiele lat był korespondentem naukowym w "The Economist". Autor książek: The Red Queen: Sex and the Evolution of Human Nature (1994; pol. wyd. Czerwona królowa, 2001, tłum. J.J. Bujarski, A. Milos), The Origins Of Virtue (1997, wyd. pol. O pochodzeniu cnoty, 2000, tłum. M. Koraszewska), Genome (1999; wyd. pol. Genom, 2001, tłum. M. Koraszewska), Nature Via Nurture: Genes, Experience, and What Makes us Human (także jako: The Agile Gene: How Nature Turns on Nurture, 2003), Rational Optimist 2010.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 879 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Musi się potępić akademicki mobbing uczonego     2018-12-14
Dlaczego sądy nie powinny rozstrzygać o nauce     2018-12-13
Dziennikarze  nie rozumieją nowego raportu USA o klimacie   Lomborg   2018-12-12
Kilka myśli o altruizmie   Coyne   2018-12-10
Nauka nie jest twoim wrogiem   Pinker   2018-12-08
Czy poparcie przez celebrytę może skłonić ludzi do zaakceptowania ewolucji?   Coyne   2018-12-07
Dominujący indyk i jego popisy   Lyon   2018-12-04
Dlaczego kocie języki są kolczaste?   Coyne   2018-12-01
Hiszpania dąży do zakazania alternatywnej medycyny   Novella   2018-11-30
Inżyneria fotosyntezy i jej przeciwnicy   Novella   2018-11-27
Mój list do Darwina   Coyne   2018-11-26
Zapuszczenie   Łopatniuk   2018-11-24
Nowa praca potwierdza sześć podgatunków tygrysa   Coyne   2018-11-21
Nawigacja może być fundamentalna dla myślenia   Novella   2018-11-20
Zrezygnowanie z hamburgerów nie uratuje planety   Lomborg   2018-11-16
Echinacea nie działa na przeziębienie   Novella   2018-11-15
Laserowe skanowanie Archeopteryxa   Novella   2018-11-10
Apoptoza całego ciała   Dennett   2018-11-09
Głębota i polityka pseudogłębi   Hughes   2018-11-08
Niewydolność wątroby spowodowana ekstraktem z zielonej herbaty   Novella   2018-11-06
Skąd wiemy, że niemal wszyscy neandertalczycy byli praworęczni?   Coyne   2018-11-05
Co nam daje psychologia ewolucyjna?   Flock   2018-11-01
Problemy z organiczną żywnością i badaniem raka   Novella   2018-10-31
Geny, które wpływają na ludzką inteligencję i osobowość   Ridley   2018-10-30
Dławiący problem   Łopatniuk   2018-10-27
Niepoprawna ludzkość znowu poprawiona   Koraszewski   2018-10-26
Neandertalskie kości w Chorwacji   Coyne   2018-10-25
Światowa Organizacja Zdrowia udziela poparcia szarlatanerii   Novella   2018-10-24
Socjologia. Uwagi o nauce zaangażowanej   Koraszewski   2018-10-22
Daj ać ja pobruszę …   Łukaszewski   2018-10-20
Opieka zdrowotna neandertalczyków   Novella   2018-10-17
Łez kamienie   Łopatniuk   2018-10-13
Akademicki skandal: troje badaczy umyślnie publikowało fałszywe artykuły o „badaniach żałości”, by pokazać fatalne standardy akademickie w naukach społecznych   Coyne   2018-10-12
Skuteczny kontra patologiczny altruizm   Anomaly   2018-10-10
Czas powiedzieć stop pseudonauce o GMO   Novella   2018-10-02
Trochę inny rak wątroby   Łopatniuk   2018-09-29
Najwcześniejsze znane zwierzę?   Coyne   2018-09-27
Organiczne rolnictwo nie jest najlepsze   Novella   2018-09-24
Ateista z chwilową luką w pamięci i w szoku niewolnictwa   Dawkins   2018-09-21
Stereotypy są często szkodliwe a zarazem poprawne   Shpancer   2018-09-21
Atak “doktorostwa Wolfson” na rodziców chłopca, który zmarł na koklusz     2018-09-20
Probiotyki – to skomplikowane   Novella   2018-09-13
Przesądy i złudzenie kontroli   Novella   2018-09-11
Antyszczepionkowcy - pielęgniarka lub lekarz nie powinni opiekować się dziećmi     2018-09-10
Francuski uniwersytet wyrzuca homeopatię   Novella   2018-09-08
Plastry uśmierzające ból z Luminas: gdzie słowa „kwantum” i „energia” w rzeczywistości znaczą „magia”     2018-09-07
Odkryto nowy rodzaj neuronów u ludzi   Novella   2018-09-06
Epigenetyka: powrót Lamarcka? Nie tak szybko!   Coyne   2018-09-05
Przejściowe formy przodków żółwia   Novella   2018-09-03
Recenzja nowej książki Davida Quammena o drzewach ewolucyjnych (i porównanie z innymi recenzjami)   Coyne   2018-09-01
Dlaczego jedne sowy mają kępki piór na uszach, a inne nie?   Lyon   2018-08-30
Psychoaktywny lek i doświadczenie śmierci   Novella   2018-08-29
Samce koników morskich, które są ciężarne, redukują inwestycję w potomstwo, jeśli widzą seksowną samicę   Coyne   2018-08-28
Uderzające podobieństwo: rewolucyjne wyniki badań nad bliźniętami   Dynesen   2018-08-27
Ale tego wija lepiej zostaw w spokoju   Łopatniuk   2018-08-24
Ile jest ziemi nadającej się pod uprawę?   Novella   2018-08-22
Więcej o szarlatanerii komórek macierzystych   Novella   2018-08-18
Kontrolowane próby szczepionek   Novella   2018-08-15
Ogniska odry w Brooklynie w 2013 r.: Badanie kosztów antyszczepionkowej pseudonauki     2018-08-14
Uprzednie doświadczenie wpływa na to, co widzimy   Novella   2018-08-11
Efekt Krugera-Dunninga, antyszczepionkowcy i arogancja ignorancji     2018-08-09
Nowe zastosowania zużytych filtrów do dializy   Blum   2018-08-07
Puszczyk mszarny   Lyon   2018-08-06
Oprzeć się wiatrom - dobór naturalny, huragany i jaszczurki   Mayer   2018-08-04
Unia Europejska odrzuciła uprawy z edytowanym genomem   Ridley   2018-08-03
Spojrzenie na ruch anty-GMO   Novella   2018-08-02
Tajemne życie morskich ptaków   Ridley   2018-08-01
Więcej dowodów przeciwko „epigenetycznie” dziedziczonym i środowiskowo wprowadzonym zmianom w DNA   Coyne   2018-07-31
Usterka w Matriksie   Novella   2018-07-27
Czy współczesny Homo sapiens wyewoluował w różnych częściach Afryki?   Coyne   2018-07-24
Pandemie, szczepienia, i kuracja mleczna profesora Jastrebowa   Turski   2018-07-21
Sóweczka dwuplamista   Lyon   2018-07-20
Lucyfer, którego wymyślił Zimbardo. O konsekwencjach stanfordzkiego eksperymentu więziennego i skandalu, którego stał się obiektem   Witkowski   2018-07-19
Nie kłacz, gdy kaszlesz   Łopatniuk   2018-07-14
Kwantowe bzdury w parapsychologii   Novella   2018-07-12
Pełzająca percepcja problemów   Novella   2018-07-10
Ale czy mogą cierpieć?   Dawkins   2018-07-07
Wronia inteligencja   Novella   2018-07-06
Gąsienica naśladuje pazurnicę   Coyne   2018-07-05
O mózgach męskich i żeńskich   Novella   2018-07-03
Czy hieny rozbijają ludzki patriarchat?   Coyne   2018-06-30
Mikrobiom jelitowy i stany lękowe   Novella   2018-06-28
Ukośniki przędą spadochrony z nici pajęczej i odlatują po sprawdzeniu wiatru odnóżami   Coyne   2018-06-26
To może być toczeń, czyli o wilku, który pożarł serce   Łopatniuk   2018-06-23
Kreacjonizm i nagonka na Coyne’a w „Daily Caller”   Coyne   2018-06-22
Kłamstwa anty-GMO   Novella   2018-06-20
Protezy kończyn - kolejny postęp   Novella   2018-06-16
Dziwne zawiłości procesu dziedziczenia   Coyne   2018-06-13
Homeopatia, wibracje i oszustwo     2018-06-12
Wyników Séraliniego nie daje się powtórzyć   Novella   2018-06-11
Helen Lawson i czarna maść: wycinanie, wypalanie i zatruwanie w sposób „naturalny”     2018-06-09
Patyczaki mogą rozprzestrzeniać się jak nasiona roślin: w ptasich odchodach   Coyne   2018-06-08
Czy teoria doboru naturalnego Darwina zmieniła nasz pogląd na miejsce ludzkości   Dennett   2018-06-07
Kosmici-głowonogi i panspermia   Novella   2018-06-05
Marność dowodów na przekazywanie wprowadzonych środowiskowo, „epigenetycznych” zmian w DNA kolejnym pokoleniom u ludzi   Coyne   2018-06-04
Homeopatyczne nosodes   Novella   2018-05-31
Fałszywa dychotomia i negacja nauki   Novella   2018-05-28
Nicień w oku bliźniego   Łopatniuk   2018-05-26
Budzenie zmarłych   Novella   2018-05-21
Finansowanie społecznościowe terapii komórkami macierzystymi o nieudowodnionej skuteczności: wykorzystywanie hojności obcych, by płacić za szarlatanerię     2018-05-18

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzmOd niepamiętnych czasówTunezyjczycy przeciw złemu prawuDrugie prawo termodynamikiPochwała ignorancjMistyfikacja SokalaIntronizacja Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk