Prawda

Sobota, 21 kwietnia 2018 - 13:44

« Poprzedni Następny »


Orientacja na złe wiadomości nasila się i wpływa na nasze działania


Matt Ridley 2018-03-27


“Śmiertelna nowa epidemia zwana Chorobą X może zabić miliony, ostrzegają naukowcy” – głosił jeden z gazetowych tytułów w ubiegły weekend. “Światowa Organizacja Zdrowia wydaje globalny alarm o potencjalnej pandemii” – krzyczał inny. Najwyraźniej sfrustrowane sposobem, w jaki rzeczywistym chorobom zakaźnym nie udaje się nas wykończyć, niańki z Światowej Organizacji Zdrowia postanowiły wynaleźć fikcyjną.

Choroba X ma być wirusem, który przeskoczy niespodziewanie ze zwierzęcego gatunku na ludzi (co zdarza się od czasu do czasu), lub może być stworzonym przez człowieka patogenem z laboratorium wojny biologicznej jakiegoś dyktatora. Rozsądne jest uważanie na takie rzeczy, szczególnie po tym, co zdarzyło się w Salisbury, ale mówienie, że ryzyko jest wysokie, jest nieodpowiedzialne.


Niezależnie od tego jak sprytni będą edytorzy genów, szanse, że pobiją ewolucję w jej grze i wymyślą właściwą kombinację zakaźności, śmiertelności i zdolności do życia, by rozprzestrzenić chorobę w całej rasie ludzkiej, są bardzo małe. Zrobienie tego w tajemnicy byłoby jeszcze trudniejsze.


Obawiam się, że jedynym efektem decyzji Światowej Organizacji Zdrowia może być spowodowanie niepotrzebnego alarmu i dalsze podważenie społecznego zaufania wobec tej właśnie technologii, która dostarcza skutecznych terapii i szczepionek na znane i nieznane choroby. Karmi to także nasze pragnienie raczej złych wiadomości niż dobrych. Niemal z definicji zła wiadomość jest nagła, podczas gdy dobre wiadomości są stopniowe i dlatego mniej zasługujące na miejsce w mediach. Coś wylatuje w powietrze, załamuje się, wybucha lub rozbija się; niewiele jest odpowiedników tego typu określeń w informacjach o dobrych wiadomościach. Jeśli kraj, dana polityka lub firma odnosi sukcesy, wkrótce wypada z wiadomości. 


To wypacza nasz pogląd na świat. Dwa lata temu grupa holenderskich badaczy zadała proste pytanie 26 492 ludziom w 24 krajach: czy przez ostatnie 20 lat odsetek ludzi żyjących w skrajnej nędzy 

1) Zwiększył się o 50 procent?

2) Zwiększył się o 25 procent?

3) Pozostał taki sam?

4) Zmniejszył się o 25 procent?

5) Zmniejszył się o 50 procent?


Tylko 1 procent respondentów podał poprawną odpowiedź, którą jest, że zmniejszył się o 50 procent. Milenijny cel ONZ - zmniejszenia o połowę globalnej nędzy do roku 2015 został wypełniony pięć lat wcześniej.


Jak wskazał nieżyjący już szwedzki statystyk, Hans Rosling, przy okazji podobnego badania, sugeruje to, że ludzie wiedzą mniej o ludzkim świecie niż szympansy, bo jeśli napiszesz te pięć opcji na pięciu bananach i rzucisz je szympansowi, będzie miał 20 procent szans na podniesienie właściwego banana. Przy losowym zgadywaniu wyszłoby 20 razy lepiej niż w tym badaniu. Jak kiedyś ujął to historyk nauki Daniel Boorstin: “Największą przeszkodą odkryć nie jest ignorancja – jest nią iluzja wiedzy”.


Nikt nie lubi opowiadać ci o dobrych wiadomościach. Nędza i głód są biznesem Oxfamu, ale czy na całe gardło wykrzykiwał informacje o globalnych statystykach nędzy? Nic z tych rzeczy. Zmienił punkt ciężkości na nierówność. Kiedy “Lancet” opublikował badanie w 2010 r. pokazujące globalny  spadek śmiertelności kobiet przy porodach, orędownicy zdrowia kobiet próbowali wywierać naciski, by opóźnić publikację, “z obawy, że dobre wiadomości osłabią zainteresowanie ich sprawą”, pisał „New York Times”. Ogłoszenie przez NASA w 2016 r., że życie roślinne pokrywa coraz większą część planety w wyniku emisji dwutlenku węgla, było traktowane jak materiał radioaktywny przez większość piszących o środowisku.


Co więcej, niechęć  do  publikowania dobrych wiadomości w mediach wydaje się nasilać. W 2011 r. amerykański akademik, Kalev Leetaru, użył komputera do analizy postaw emocjonalnych w pewnych mediach przez 30 lat: liczył słowa pozytywne i negatywne. Znalazł „stały, niemal liniowy marsz w kierunku negatywności”. Niedawne badanie Harvardu odkryło, że 87 procent relacji o obu kandydatach w wyborach prezydenckich w 2016 r. w USA było negatywnych. Przez pierwsze 100 dni prezydentury Donalda Trumpa 80 procent wszystkich relacji było negatywnych. Oczywiście, on sam jest mistrzem gry na pesymizmie ludzi.


To jest ludzka skłonność i jest ona łatwa do wykorzystania. Badani w eksperymencie psychologicznym w Kanadzie, choć mówili, że wolą dobre wiadomości, kiedy powiedziano im, by w oczekiwaniu na rozpoczęcie “eksperymentu” wybrali sobie i przeczytali jakiś artykuł z gazety, w rzeczywistości “wybierali historie o negatywnym wydźwięku – korupcja, niepowodzenia, hipokryzja i tak dalej – raczej niż neutralne lub pozytywne”. Dziennikarze działów finansowych informują o wskazówkach rosnących rynków finansowych z malejącym entuzjazmem, ale o spadających z entuzjazmem rosnącym wraz z trwającym spadkiem. Jak powiedział publicysta “Financial Times” John Authers: “Boimy się znacznie bardziej zachęcenia czytelników do kupowania akcji i wepchnięcia ich w straty niż wzywania ich do ostrożności i spowodowania, że umkną im zyski”.  


To jest jeden z powodów wszechobecnego, negatywnego skrzywienia, które dotyka publiczny dyskurs. Ludzie nie lubią tracić znacznie bardziej niż lubią równoważny zysk. Taki błąd poznawczy prawdopodobnie dawał większe bezpieczeństwo wśród zagrożeń afrykańskiej sawanny, gdzie negatywna strona podejmowania ryzyka była duża. „Tendencja złotego wieku” powoduje, że pamiętamy dobre rzeczy z przeszłości, w wyniku czego teraźniejszość wydaje się gorsza niż jest. Z jakiegoś powodu ludzie brzmią mądrzej, jeśli mówią, że sprawy przybiorą zły obrót. W fikcji literackiej przewidywania klęski przez Kasandrę okazały się prorocze; Pollyanna została ukarana za swój optymizm wypadkiem samochodowym.


Tak więc, we wszystkich przewidywaniach przyszłości obserwujemy skłonność do czarnowidztwa. Brexit jest znakomitym przykładem: ponieważ jeszcze się nie zdarzył, można sobie wyobrażać wszystkie sposoby, na jakie okaże się zły. Najlepszym przykładem niefalsyfikowanego pesymizmu jest zmiana klimatu. Ma tę zaletę, że potrzeba dziesięcioleci czarnowidztwa zanim powróci jury. Ludzie, którzy sądzą, że nauka sugeruje, że nie będzie tak źle, lub że ludzkość prawdopodobnie złagodzi to lub zaadaptuje się do tego z czasem, otrzymują mniej czasu na antenie i dużo więcej krytyki niż ludzie, którzy wychodzą poza to, co mówi nauka i przesadzają potencjalne zagrożenie. Fakt, że to, co mówią ludzie sceptyczni wobec komputerowych modeli przewidywanego ocieplenia, jak dotąd potwierdza się, nie robi na nikim żadnego wrażenia. 


Aktywiści uzasadniają czasami skupianie się na najgorszym możliwym scenariuszu tym, że jest to sposób na podnoszenie świadomości. Choć jednak ludzie są podatni na złe wiadomości, nie są jednak głupi i w końcu ignorują chłopców, którzy krzyczą „wilk, wilk!” Jak niedawno pisał dziennikarz John Horgan w “Scientific American”: “W dzisiejszych czasach rozpacz jest większym problemem niż optymizm”.


Pierwsza publikacja w Times.


Good news is no news

Rational Optimist, 18 marca 2018

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaMatt Ridley


Brytyjski pisarz popularnonaukowy, sympatyk filozofii libertariańskiej. Współzałożyciel i b. prezes International Centre for Life, "parku naukowego” w Newcastle. Zrobił doktorat z zoologii (Uniwersytet Oksfordzki). Przez wiele lat był korespondentem naukowym w "The Economist". Autor książek: The Red Queen: Sex and the Evolution of Human Nature (1994; pol. wyd. Czerwona królowa, 2001, tłum. J.J. Bujarski, A. Milos), The Origins Of Virtue (1997, wyd. pol. O pochodzeniu cnoty, 2000, tłum. M. Koraszewska), Genome (1999; wyd. pol. Genom, 2001, tłum. M. Koraszewska), Nature Via Nurture: Genes, Experience, and What Makes us Human (także jako: The Agile Gene: How Nature Turns on Nurture, 2003), Rational Optimist 2010.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 764 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Mumia z Atakama nie jest kosmitą   Novella   2018-04-20
Feministyczna geografia w Dartmouth   Coyne   2018-04-19
Dlaczego odmawiamy dostrzegania jaśniejszej strony, choć powinniśmy   Pinker   2018-04-17
Inicjatywa „Globalna Spójność”: nonsens na globalną skalę     2018-04-11
Wreszcie: sensowna dyskusja o “rasie”   i Greg Mayer   2018-04-10
Rolnictwo biodynamiczne: podobne do antropozoficznej medycyny, ale dla farm     2018-04-06
Mózg i kodowanie predyktywne   Novella   2018-04-05
Dziwaczne życie seksualne żabnicy   Coyne   2018-04-04
Dwa kilo prostaty poproszę   Łopatniuk   2018-03-31
Dziennik z Mozambiku: Demony w kurzu   Naskręcki   2018-03-30
Otumaniony myśliciel twierdzi, że ewolucja nie może wyjaśnić organizmów i ich “dążeń”   Coyne   2018-03-28
Orientacja na złe wiadomości nasila się i wpływa na nasze działania   Ridley   2018-03-27
Urojenie fałszywej flagi   Novella   2018-03-24
Zły tydzień dla homeopatii jest dobrym tygodniem dla nauki     2018-03-23
Czy farmerzy mają czekać aż parlamentarzyści podszkolą się w nauce o manioku?   Ongu   2018-03-22
David Barash namawia naukowców do stworzenia człowieko-szympansiej hybrydy   Coyne   2018-03-20
Déjà vu i swojskość   Novella   2018-03-17
“Odwrócenie specjacji” (fuzja gatunków) u kruków   Coyne   2018-03-16
Błąd atrybucji, sofizmat rozszerzenia (atakowanie chochoła) i zasada wielkoduszności   Novella   2018-03-14
Mutualistyczne ptaki nocują w pachwinach i na brzuchach żyraf   Coyne   2018-03-13
Polityczny szympans   Martino   2018-03-09
Najstarsza sztuka jaskiniowa w Europie, to niemal z pewnością dzieło neandertalczyków   Coyne   2018-03-06
Nowa inicjatywa w Kalifornii – magnetyzm nonsensu w działaniu   Novella   2018-03-05
Nie zostawić żadnej mrówki: mrówki noszą rannych towarzyszy do mrowiska i opatrują ich rany   Coyne   2018-03-03
Unikatowy skamieniały owad z nożycami na głowie i tułowiu   Coyne   2018-02-28
Serce na wierzchu   Łopatniuk   2018-02-24
Skąd się wzięły pająki?   Coyne   2018-02-23
Czy kometa zabiła mamuty   Novella   2018-02-22
Zagadka: co zapyla muchołówkę?   Coyne   2018-02-20
“Partenogenetyczny” rak rozmnaża się bez seksu: czy to jest nowy gatunek?   Coyne   2018-02-17
Naturopatyczna propaganda głosi normalne porady dotyczące stylu życia jako własne i dodaje szamaństwo     2018-02-14
Bezwstydne organiczne sianie strachu   Novella   2018-02-12
Fałszywe nadzieje i niewidzialni wrogowie   Anomaly   2018-02-09
Pierwszy exodus Homo sapiens z Afryki?   Coyne   2018-02-06
Niebezpieczeństwa kultury celebrytów   Novella   2018-02-05
Małe kroki, czyli białko, które nie jest młotem na raka (ale i tak się przydaje)   Łopatniuk   2018-02-03
Opera mydlana: Z życia łysek amerykańskich – część VI   Lyon   2018-02-02
List otwarty do Charlotte Allen   Coyne   2018-01-31
Naiwna promocja “integrowania” znachorstwa do medycyny     2018-01-29
Kolejne zachwalanie “całkowicie innego” wyjaśnienia ewolucji   Coyne   2018-01-26
Bekon bez azotynów   Novella   2018-01-25
Specjacja przez hybrydyzację u amazońskich gorzyków?   Coyne   2018-01-23
Dowody, że ptaki drapieżne szerzą pożary leśne, by wypłoszyć zdobycz   Coyne   2018-01-20
Tajemnicze cykle epok lodowych   Ridley   2018-01-19
Pochodzenie ludzkiej muzyki? Samiec kakadu palmowej używa patyka do rytmicznego uderzania w wydrążone drzewa   Coyne   2018-01-18
Powrót “tradycyjnej” astrologii   Novella   2018-01-17
Nowe badanie o tym, jak ewoluują ludzie   Coyne   2018-01-16
Krąg mimikry müllerowskiej   Coyne   2018-01-12
Sztuczna inteligencja będzie symbiozą, nie zaś zastąpieniem   Ridley   2018-01-11
Czy nauka zabija duszę?   S. Pinker   2018-01-09
Dlaczego nie będzie doboru na inteligentne niemowlęta   Ridley   2018-01-05
Powrót łysenkoizmu w Putinowskiej Rosji   Novella   2018-01-03
Pozory mylą, czyli niespodzianki nie zawsze przykre   Łopatniuk   2017-12-30
Obniżenie poprzeczki dla tradycyjnej medycyny chińskiej dla ideologii i zysku     2017-12-29
Multikulturaliści unicestwiają zachodnią cywilizację   Salzman   2017-12-28
Nie znasz przeszłości, nie znasz przyszłości   Mayer   2017-12-27
Alternatywna medycyna zabija   Novella   2017-12-26
Na wpół syntetyczne życie z powiększonym kodem genetycznym   Novella   2017-12-23
Ziemniaki GMO zmniejszą użycie pestycydów i dostarczą więcej gotówki farmerom w Ugandzie   Ongu   2017-12-22
Słusznie o plastiku i PCB, błędnie o zakwaszeniu   Ridley   2017-12-21
Chwytówka modliszkowata ma chodzącą poczwarkę, która wspina się na drzewa przed przekształceniem   Coyne   2017-12-19
Pseudonauka Masaru Emoto   Novella   2017-12-18
Fantastyczne oko przegrzebka pokazane w nowej pracy   Coyne   2017-12-16
Czy ptaki wyewoluowały większe dzioby, by zjadać duże, inwazyjne ślimaki?   Coyne   2017-12-13
Biotechnologia jest pilnie potrzebna w Afryce – dla gospodarki i środowiska   Ridley   2017-12-08
Okrutne zabawy wielorybów   Lyon   2017-12-07
Specjacja zięb z Galápagos przez hybrydyzację   Coyne   2017-12-04
Zrób sobie test ciążowy, Krzysiu   Łopatniuk   2017-12-02
Szopy pracze są inteligentne, ale bywają kłopotliwe   Novella   2017-11-30
Popieranie wiatrowej i słonecznej energii kosztem środowiska   Ridley   2017-11-28
Tradycyjni uzdrawiacze, szczyt o szarlatanerii i “medyczny apartheid” w Południowej Afryce   Igwe   2017-11-25
Prawo Amary   Ridley   2017-11-24
Ewolucja przyłapana na gorącym uczynku   Novella   2017-11-22
Dziwaczny skrzydłoszpon rogaty   Coyne   2017-11-18
Południowoafrykańska saga: kampania dezinformacji grup anty-GMO przeciwko nowej, odpornej na choroby odmianie kukurydzy   Ongu   2017-11-17
Niecne chochliki naszej pamięci   Novella   2017-11-16
BBC znowu błędnie przedstawia ewolucję, opisując nowe odkrycie wczesnych ssaków wyższych   Coyne   2017-11-14
Teraz nawet akceptujących zmianę klimatu nazywa się “negacjonistami   Lomborg   2017-11-13
Nowy gatunek orangutana? Wątpię.   Coyne   2017-11-10
Antynauka czystego jedzenia   Novella   2017-11-08
Wiecej niemądrych twierdzeń, że epigenetyka całkowicie zrewiduje nasz pogląd na ewolucję   Coyne   2017-11-06
Skandal z glifosatem   Ridley   2017-11-04
Ugandyjski dziennikarz: jak informować o biotechnologii, kiedy jej krytycy rozsiewają dezinformację?   Christopher Bendana   2017-11-03
Myślenie spiskowe i rozpoznawanie wzorów   Novella   2017-11-02
Czy wierzysz w duchy?   Łopatniuk   2017-10-28
Dlaczego nie ma pokoju na Bliskim Wschodzie   Salzman   2017-10-25
Jeremy, samotny, lewoskrętny ślimak wreszcie kojarzy się – a potem umiera   Coyne   2017-10-24
Naturopaci: potrafią uczynić nawet sól z Epsom potencjalnym zabójcą     2017-10-23
Niemal pięciokilogramowa żaba żyła na prastarym Madagaskarze   Coyne   2017-10-19
Uroczy wykres, który opowiada naszą historię   Cobb   2017-10-17
Genetycznie modyfikowana pszenica dla wrażliwych na gluten   Novella   2017-10-16
Czy Oświecenie przygasa?   Ridley   2017-10-13
Zdumiewająca, mordująca ptaki modliszka   Coyne   2017-10-13
Indie otwierają laboratorium homeopatyczne   Novella   2017-10-11
Roboty będą uprawiać ziemię   Ridley   2017-10-09
Przełyk Barretta, czyli bez paniki, ale…   Łopatniuk   2017-10-07
“Daily Beast” wypacza epigenetykę oszukańczymi twierdzeniami, że dzieci mogą “odziedziczyć wspomnienia Holocaustu”   Coyne   2017-10-05
Wszystkiego najlepszego w dniu 60. urodzin, centralny dogmacie!   Cobb   2017-10-04
Huragany zdarzają się   Ridley   2017-10-02
Niekochany lewoskrętny ślimak szuka partnera   Coyne   2017-09-28

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

WSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzmOd niepamiętnych czasówTunezyjczycy przeciw złemu prawuDrugie prawo termodynamikiPochwała ignorancjMistyfikacja SokalaIntronizacja ChrystusaObama chrzescijanieSzelest liściCzego wam nie pokazują?Rozdzielenie religii i państwaTrwa ewolucyjne upokorzenie archeopteryksaTrucizna, kamuflaż i tęcza ewolucjiReligia zdrowego rozsądkuKto się boi czarnego luda?Land of the pureświecące rybyLewica klania sieNis zgubic


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk