Prawda

Niedziela, 5 grudnia 2021 - 05:50

« Poprzedni Następny »


Nowa i dziwaczna, zmieniająca kształt żaba


Jerry Coyne 2015-04-10

Zamiast chodzić dzisiaj do kościoła, możemy mieć własny Substytut Religii, zaaprobowany przez Alaina de Botton, oddając cześć w kościele Naszej Pani Przyrody. Jest tam cudowne nowe odkrycie o żabach, opisane w nowym artykule w Zoological Journal of the Linnaean Society przez Juana Guayasamina i in. (odnośnik i link poniżej; streszczenie jest także w LiveScience).

Mogę zwięźle przedstawić wyniki: autorzy znaleźli nowy gatunek żab w Ekwadorze, który potrafi radykalnie zmienić kształt swojego ciała z chropowatego na gładki w ciągu kilku minut. Następnie znaleźli inny gatunek, spokrewniony z tym pierwszym, ale niezbyt blisko, który również to potrafi. Ten rodzaj zmiany morfologii, wywołany przez środowisko, nazywa się plastycznością fenotypową. Zaobserwowanie jej u żab sugeruje dwa wnioski:


1.
Może to robić dużo więcej żab, niż to zostało opisane, ale potrzeba specjalnych warunków, żeby móc to zobaczyć, więc w większości brak opisów. Mogliśmy także nie zauważyć innych zdolności płazów do zmiany kształtu lub koloru w krótkim czasie.


2.
Ponieważ nowe gatunki żab często są identyfikowane według ich wyglądu po zebraniu i zakonserwowaniu w alkoholu, mogą istnieć gatunki, które są identyczne z gatunkami opatrzonymi inną nazwą, ale źle zidentyfikowane, ponieważ żaby znalezione na różnych etapach zmiany kształtów mogły być pomylone z dwoma różnymi gatunkami. Jest to szczególnie problematyczne, ponieważ duża część nowych gatunków zarówno kręgowców, jak bezkręgowców (odpowiednio 18% i 19%) jest opisana na podstawie jednego okazu.


Artykuł podaje także inne informacje, włącznie z danymi genetycznymi, analizą filogenetyczną rodzaju, pokazującą jak spokrewnione są te dwa zmieniające kształty gatunki, inną informacją genetyczną o różnicach między populacjami oraz opisem zawołania i morfologii żaby, ważne dla opisania jej jako nowego gatunku. Są to jednak sprawy ściśle profesjonalne i nie musimy się nad nimi rozwodzić.


U płazów większość różnic między jednostkami w gatunku polega na kolorze, ale te różnice są trwałe (jak włosy i kolor skóry u ludzi). Te cechy, które zmieniają się u płazów, jak grzebienie traszek lub brodawki u żab, zmieniają się w sezonie godowym, zazwyczaj u samców, jako sposób zwabienia samic, a potem zanikają po sezonie. Zmiana jest więc sezonowa, nie zaś na kilka minut, jak u żaby opisanej w tym artykule. Szybkość zmiany w tym gatunku jest więc nowością.


Nowy gatunek, Pristimantis mutabilis (proszę zauważyć nazwę gatunku!), został znaleziony po raz pierwszy w 2006 r. w lesie mglistym w Andach Ekwadoru, ale dopiero trzy lata później odkryto jego zdolność zmiany kształtu. W normalnych warunkach żaba jest chropowata, z brodawkami i wypustkami, ale po podniesieniu jej, zmienia się. Jak opisują autorzy w artykule:

Wszystkie osobniki Prismantis mutabilis miały wyraźnie brodawkowatą skórę, kiedy znajdowały się wśród roślinności lub były ukryte w mchach po zmroku. Duże brodawki były widoczne na grzbiecie, górnej i dolnej wardze, powiekach i kończynach. Po schwytaniu żab wszystkie pokazywały nagłą i radykalną zmianę skóry; wszystkie brodawki malały, a skóra grzbietu stawał się niemal gładka (tj. kilka brodawek pozostawało, głównie na powiekach i piętach). Kiedy żaby przywracano do wilgotnego środowiska z mchem, powracała brodawkowata skóra. Zgadujemy, że wśród czynników wyjaśniających są stres, wilgotność i tło. Nasze obserwacje nie potwierdzają dostępności światła jako źródła zmienności skóry, ponieważ zaobserwowaliśmy te zmiany w dzień i w nocy. Tempo zmiany może zależeć od wspomnianych wyżej czynników; mamy tylko jedną ilościową miarę, która pokazana jest na Rys. 2.

Tutaj jest Rys. 2: Jak widać, chropowate żaby stają się stosunkowo gładkie w ciągu pięciu minut od złapania. Nie jest jasne, jakie układy fizjologiczne/biochemiczne biorą udział w tej dramatycznej przemianie:Tutaj są jeszcze dwa zdjęcia zmieniających się okazów:

Na tym zdjęciu z Rys. 3, nie całkiem dorosły samiec najpierw sfotografowany jest w swoim środowisku naturalnym (A), a potem w laboratorium (B). Zmianę widać bardzo wyraźnie:A tutaj jest jeszcze jedno zdjęcie z podpisem z artykułu. To są małe żaby, długości 17 do 23 mm:Autorzy zidentyfikowali także inny gatunek, który robi to samo: żabę z tego samego rodzaju o nazwie Prismantes sobetes. Ponieważ te dwa zmieniające kształty gatunki nie są blisko spokrewnione – filogeneza pokazuje inne gatunki bliżej spokrewnione z każdym z nich niż te żaby są spokrewnione ze sobą wzajemnie – albo zdolność zmiany kształtu ciała wyewoluowała dwukrotnie, albo istnieje także u niektórych gatunków pośrednich, ponieważ wyewoluowała u wspólnego przodka, albo też jest pozostałością cechy u wspólnego przodka, która zanikła u wszystkich innych gatunków w tej grupie. Ponieważ nie znamy zdolności tych innych gatunków do zmieniania kształtów, potrzeba dalszych badań, by zdecydować, która z tych możliwości jest poprawna.


Pozostawia to jedno wielkie pytanie: Dlaczego, do licha, żaby to robią? Załóżmy, jako hipotezę roboczą, że zmiana kształtu jest cechą wyewoluowaną i że jednostki, które potrafiły zmienić kształt, miały przewagę selekcyjną w linii rodowej. (Jest także możliwe, że jest to po prostu nieadaptacyjna reakcja fizjologiczna na stres.) Autorzy sugerują, prawdopodobnie poprawnie, że brodawki i chropowaty wygląd pomagają kamuflować żabę w lesie mglistym, gdzie często siedzi w mchach, roślinności i epifitach (roślinach rosnących na innych roślinach); poruszają także jedną z możliwości, jak zmieniają one kształt:

Uważamy, że plastyczność skóry jest związana z kamuflażem środowiskowym, nie zaś doborem płciowym lub dymorfizmem. Pristimantis mutabilis i P. sobetes znajdują się w górzystym lesie mglistym, który obfituje w epifity, roślinność i mchy. W takich środowiskach faktura skóry, która wygląda jak mech lub odpadki, przypuszczalnie ukrywa osobnika przed drapieżnikami, takimi jak ptaki i pajęczaki. Choć nieznane są mechanizmy fizjologiczne zmiany skóry w tak krótkim czasie, zgadujemy, że może chodzić o przydział większej lub mniejszej ilości wody do istniejących małych struktur (tj. brodawek i wypustek) na skórze.  


Brakuje tu jednak wyjaśnienia samej zmiany. To jest, dlaczego zmieniają się z przypuszczalnie zakamuflowanego kształtu do gładkiego? I tutaj, nie posiadając żadnej wiedzy o płazach, nie mam żadnego pomysłu. Może gładkość pomaga im uciekać przed drapieżnikami lub pomaga skakać lepiej. Eksperymenty (niektóre z drapieżnikami!) mogłyby pomóc to rozwikłać. Podejrzewam, że niektórzy czytelnicy, którzy wiedzą więcej o żabach ode mnie (mam na myśli ciebie, Lou Jost) mogą zaproponować powody ewolucyjne, dla których zmiana kształtów może być adaptacyjna.

__________

Guayasmin, J. M. et al. 2015. Phenotypic plasticity raises questions for taxonomically important traits: a remarkable new Andean rainfrog (Pristimantis) with the ability to change skin texture.  Zool. J. Linnaean Soc. 173:913-928.

h/t: Barry


A new and bizarre shape-shifting frog

Why Evolution Is True, 29 marca 2015

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaJerry A. Coyne

Profesor na wydziale ekologii i ewolucji University of Chicago, jego książka "Why Evolution is True" (Polskie wydanie: "Ewolucja jest faktem", Prószyński i Ska, 2009r.) została przełożona na kilkanaście języków, a przez Richarda Dawkinsa jest oceniana jako najlepsza książka o ewolucji.  Jerry Coyne jest jednym z najlepszych na świecie specjalistów od specjacji, rozdzielania się gatunków.  Jest wielkim miłośnikiem kotów i osobistym przyjacielem redaktor naczelnej.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. Hipoteza Lengyel 2015-04-10


Nauka

Znalezionych 1249 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Afrykańscy naukowcy wzywają do polityki poparcia biologii syntetycznej i innych innowacji   Agaba   2021-12-02
Uprawy GMO zredukowały zatrucia farmerów pestycydami   Maina   2021-11-27
Czy genetyka może pomóc wyeliminować nierówność?   Coyne   2021-11-26
Matematyka i prawdziwa historia katastrofy klimatycznej   Lomborg   2021-11-24
Nigeria daje zielone światło kukurydzy GMO   Conrow   2021-11-22
Ugandyjscy studenci nalegają na powszechne stosowanie biotechnologii i uchwalenie prawa o biobezpieczeństwie   Agaba   2021-11-17
Organiczny eksperyment Sri Lanki   Novella   2021-11-16
Ruanda skwapliwie przyjmuje biotechnologię poprzez ekspansję OFAB   Meeme   2021-11-12
Sprzeciw wobec anulowania Huxleya   Coyne   2021-11-05
Farmerka z Kenii zbiera obfity plon z bawełny GM   Meeme   2021-11-04
Czarni uczeni i nauka o rasizmie   Koraszewski   2021-11-03
Kłusownictwo narzuca na słonie dobór w kierunku ewolucji słoni bez ciosów   Coyne   2021-11-01
Marnujemy naszą wielką szansę na edytowanie genów   Ridely   2021-10-29
“Czarne tygrysy” w małym indyjskim rezerwacie sugerują losowy dryf genetyczny   Coyne   2021-10-26
Wytwarzanie białek w roślinach przez rolnictwo molekularne   Novella   2021-10-20
Strzelby, zarazki, maszyny to zdecydowanie antyrasistowska książka. Dlaczego lewica jej nie kocha?   Barnett   2021-10-13
Nigeryjscy farmerzy nie mogą się doczekać wystarczających ilości GM nasion wspięgi wężowatej   Gakpo   2021-10-12
Dobór płciowy versus dobór naturalny: na przykładzie chrząszczy   Coyne   2021-10-08
Edytowanie genów kluczem do ulepszenia podstawowych upraw w Afryce   Abugu   2021-10-01
Bakłażan GMO jest udokumentowaną wygraną ubogich farmerów   Conrow   2021-09-23
O Jezu, wskrzeszają mamuta!   Koraszewski   2021-09-17
Wszystkie antyizraelskie wiadomości zasługują na publikację   Bard   2021-09-04
Tożsamość etniczna i rasa   Coyne   2021-08-30
Środowiskowcy mylili się – nie stoimy przed apokalipsą owadów   Ridley   2021-08-13
Czy znaleziono najstarszy dowód na istnienie zwierzęcia? Nowa gąbko-podobna skamieniałość liczy 890 milionów lat   Coyne   2021-08-11
Psy rozumieją ludzi   Novella   2021-08-06
Nowy start nauki o życiu w epoce genu   Ridley   2021-08-05
Użycie ognia przez homininy: przykład szybkiej ewolucji kulturowej?   Coyne   2021-08-04
Historia pandemii jest historią zaprzeczania   Jackoby   2021-07-27
Nieuchwytny neuron babci   Novella   2021-07-22
Cierpienie i pytanie, czy przestaniemy jeść mięso   Koraszewski   2021-07-14
Czy nadchodzi hydroponika?   Novella   2021-07-13
Raport Unii Europejskiej o glifosacie   Novella   2021-07-10
Dlaczego ideologii nie należy mieszać z nauką   Coyne   2021-06-30
Nagonka na Izrael grasuje w stowarzyszeniach nauk ścisłych, medycyny i edukacji   Chesler   2021-06-24
Szczęśliwi pracoholicy   Witkowski   2021-06-03
Propaganda w wykonaniu nauczycieli akademickich   Chesler   2021-06-02
Ewolucja wielokomórkowości   Novella   2021-05-07
Polityczna polaryzacja jest przesadzona   Novella   2021-05-04
Wrotki były kiedyś sztandarową grupą istot bez seksu, a teraz sądzi się, że ukradkiem odstawiają szybkie numerki   Coyne   2021-04-22
Błędna historia antykolonializmu   Tupy   2021-04-21
Mayflower wyrusza w podróż raz jeszcze   Koraszewski   2021-04-19
Genetyczny przełącznik CRISPR   Novella   2021-04-16
Wielkie zdarzenie oksydacyjne   Novela   2021-04-09
Kiedy panika klimatyczna zlewa się z kulturą anulowania   Lomborg   2021-04-06
Czy wykształceni ludzie są bardziej antysemiccy?   Albert Cheng i Ian Kingsbury   2021-04-05
Nieoczekiwana historia i cudowny sukces szczepionek   Ridley   2021-03-31
Innowacja jest geograficznie zlokalizowanym i chwilowym zjawiskiem   Ridley   2021-03-29
Czy gąbki są najbliższymi krewnymi pozostałych zwierząt?   Coyne   2021-03-26
Kilka lekcji z rosyjskiej rewolucji. Jak kuszący radykalny nihilizm prowadzi do ekstremizmu   Geifman   2021-03-22
Wracamy do raju?   Łukaszewski   2021-03-18
Ślimakowi morskiemu odrasta tułów z odciętej głowy, czyli “autotomia z kleptoplastią”   Coyne   2021-03-15
Ewolucyjne korzyści udawania ofiary   Clark   2021-03-11
Ludzie i wymieranie megafauny   Novella   2021-03-10
Banany edytowane przez CRISPR   Novella   2021-03-02
Nikczemne grzyby naśladują kwiaty trawy, by ułatwić własne rozmnażanie się   Coyne   2021-02-26
Co zabiło megafaunę Ameryki Północnej?   Novella   2021-02-25
Stresy i nowe szczepy wirusa   Ridley   2021-02-12
EWOLUCJA wirusa Covid-19   Coyne   2021-02-10
Czy „toksyczna kobiecość” jest główną przyczyną bojów o społeczną sprawiedliwość?   Coyne   2021-02-08
Najmniejszy gad (i owodniowiec) świata: BARDZO mały kameleon   Coyne   2021-02-05
Dlaczego kocimiętka i matatabi doprowadzają koty do szaleństwa? Grupa badaczy mówi, że te rośliny mogą chronić je przed komarami   Coyne   2021-02-02
Bądźcie sceptyczni wobec wideo pokazujących “skutki uboczne” szczepionki   Novella   2021-01-28
Szaleństwo odnawialnej energii   Ridley   2021-01-23
Głębia ludzkiej historii   Novella   2021-01-19
Dlaczego szczepionki mRNA mogą zrewolucjonizować medycynę?   Ridley   2021-01-02
Szczepionka mRNA na koronawirusa: świadectwo ludzkiej pomysłowości i mocy nauki   Coyne   2021-01-01
Dziwaczny rodzaj rasistowskiego patriarchatu   Arora   2020-12-31
Centrala muszek owocowych: Bloomington Drosophila Stock Center   Coyne   2020-12-29
Pierwszy raport o używaniu narzędzi przez pszczoły: rodzimy gatunek używa grudek łajna, by odeprzeć drapieżne szerszenie   Coyne   2020-12-23
Nie – żadne chi nie istnieje   Novella   2020-12-21
Moc nauki dostarczyła najlepszej możliwej wiadomości w tym koszmarnym roku   Ridley   2020-12-18
Szczątkowa cecha ptaków, która mogła być funkcjonalna u przodków: zdalne wyczuwanie drgań dziobem (nadal czynne u kiwi)   Coyne   2020-12-16
Paradoks wielce niedoskonałego dobra   Koraszewski   2020-12-11
Nasiona roślin ewoluują, by upodobnić się odchodów antylopy, a oszukane żuki gnojowe odtaczają i zagrzebują nasiona   Coyne   2020-12-10
AI – asystent lekarza   Novella   2020-12-09
Czy problem zwijania białka został rozwiązany?   Coyne   2020-12-05
„Gryzoń skunksowy”, który żuje trujące rośliny i wypluwa truciznę na swoje futro   Coyne   2020-12-02
Intensywne zbieranie leczniczej rośliny przez ludzi prowadzi do ewolucji nowych kolorów liści i kwiatów   Coyne   2020-11-28
Jak ewoluuuje altruizm?   Coyne   2020-11-25
Filozof zainfekowany efektem potwierdzenia wyjaśnia, dlaczego ewolucja dowodzi Boga   Coyne   2020-11-23
Według nowych badań są cztery gatunki pingwinów białobrewych, a nie tylko jeden   Coyne   2020-11-19
Gra w łajdactwo, by zrozumieć łajdaków   Novella   2020-11-18
Ewolucja psów   Novella   2020-11-09
Genomowa i ewolucyjna analiza wymarłego kota szablozębnego   Coyne   2020-10-31
Zakład Simon-Ehrlich po 40 latach   Gale L. Pooley   2020-10-23
Używające narzędzi mrówki budują struktury, by spijać roztwór cukru w pojemnikach, nie topiąc się   Coyne   2020-10-22
Czego pandemia nauczyła nas o nauce?   Ridley   2020-10-19
Przeddarwinowscy “darwiniści”   Berry   2020-10-16
Covid 19 może przejmować kontrolę nad receptorami bólu, uśmierzając ból i podnosząc szerzenie się choroby: możliwy rezultat doboru naturalnego   Coyne   2020-10-15
Znowu wrzawa, że “teoria ewolucji wywrócona”, ale jak zwykle, robią z igły widły   Coyne   2020-10-13
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 4. Rzekome znaczenie dryfu genetycznego w ewolucji   Coyne   2020-10-09
Chromosomy Y ludzi, neandertalczyków i denisowian   Novella   2020-10-08
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 3. Rzekome znaczenie epigenetyki w ewolucji   Coyne   2020-10-07
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 2. Rzekome nieistnienie gatunków   Coyne   2020-10-05
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 1. Genetyczna plastyczność    Coyne   2020-10-03
“New Scientist”: Darwin jednak miał rację    Coyne   2020-10-01
Uprawy GMO i wzrost plonów   Novella   2020-09-28
Książka o psychologii ewolucyjnej, która pokazuje wartość tej dziedziny – ale nie wartość memów   Coyne   2020-09-22
Przyjemności seksu i jagód   Ridley   2020-09-18

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk