Prawda

Piątek, 19 lipca 2019 - 14:10

« Poprzedni Następny »


Jak fregaty pozostają w powietrzu przez całe tygodnie


Jerry C. Coyne 2016-07-12

Tutaj jest fregata w locie i te skrzydła są olbrzymie. Zdjęcie zrobione na zachód od Wysp Bożego Narodzenia, Kiribati, 21 listopada 2012 © Donald H. Gudehus. Źródło.
Tutaj jest fregata w locie i te skrzydła są olbrzymie. Zdjęcie zrobione na zachód od Wysp Bożego Narodzenia, Kiribati, 21 listopada 2012 © Donald H. Gudehus. Źródło.

Fregaty średnie (Fregata minor) są cudami natury, bo wiadomo, że potrafią pozostawać w powietrzu – bez lądowania – przez tygodnie, a nawet miesiące, chociaż muszą obniżać się do powierzchni wody, żeby łowić ryby. I dobrze, że tam nie lądują, bo w odróżnieniu od wszystkich niemal innych ptaków morskich ich pióra nie są wodoodporne, a ich stopy są zbyt małe, by osadzić się na wodzie. Co może być dla nich problemem, bo żyją łowiąc ryby w oceanie. (Oczywiście, te cechy mogły wyewoluować już po ewolucji ich obyczajów pozostawania w powietrzu lub ko-ewoluować razem z nim.) Fregaty mają największą powierzchnię skrzydeł w stosunku do masy ciała ze wszystkich żyjących ptaków, a ich jedynymi rywalami w utrzymywaniu się długo w powietrzu są jerzyki, które także pozostają w powietrzu przez miesiące bez odpoczynku i bez snu.

Samce mają czerwone worki skórne, które nadymają, by zwabić samice podczas sezonu godowego (zdjęcie z Wikipedii).


Tutaj jest ich zasięg:Jak tym ptakom udaje się pozostawać w powietrzu tak długo? Czy śpią w locie? Zespół badaczy pod kierownictwem Henri Weimerskircha dał odpowiedź w artykule opublikowanym w numerze „Science” z 1 lipca (odnośnik i link poniżej).


Okazuje się, że ptaki wydatkują bardzo niewiele energii, machając skrzydłami tak rzadko, jak to jest możliwe. Dokonują tego przez wykorzystywanie wiatru i pogody. Dla śledzenia tych ptaków i ich zużycia energii zespół zamontował zasilane energią słoneczną nadajniki na 49 ptakach (24 dorosłych, 25 młodocianych) schwytanych na wyspach Europy między Madagaskarem a lądem afrykańskim. Dodatkowo 11 dorosłych samic wyposażono w aparaturę mierzącą ich lokalizację GPS, przyspieszenie i tempo bicia serca. Ptaki śledzono od chwili, kiedy opuściły Europę po okresie lęgowym i ruszyły na północ na łowy.


W tym okresie ptaki były nieustannie w powietrzu poza sporadycznymi odpoczynkami – lądując na wysepkach na zaledwie 8-48 godzin. Przeciętnie maksymalny czas w powietrzu dla tych ptaków wynosił 41,2 dnia każdy, z rekordem 2,1 miesiąca w powietrzu bez odpoczynku. Badacze wiedzieli o tym, ponieważ mogli monitorować wysokość i pozycję ptaków. Przeciętnie ptaki podróżowały 420 do 450 kilometrów dziennie (większa odległość niż między Nowym Jorkiem a Waszyngtonem), zależnie od pogody krążąc w pasie ciszy (patrz poniżej) lub podążając w sposób ukierunkowany.


Jak więc pozostawały w powietrzu tak długo bez doprowadzania się do stanu wyczerpania? Badacze odkryli kilka rzeczy:

  • W okresie, kiedy ptaki były w powietrzu, są obszary bezwietrzne (ang. doldrum) między Madagaskarem a Indiami. Nadajniki pokazywały, że ptaki latały wokół krawędzi tych stref ciszy, bo te krawędzie mają prądy wstępujące, których ptaki używały do nabrania wysokości bez wydatkowania energii. Tutaj jest trasa jednego dorosłego samca. Kolory, jak zaznaczono na skali, podają szybkość wiatru w metrach na sekundę (zero w strefie ciszy). Wszystkie podpisy pochodzą z artykułu:


Dwa kolejne przemieszczenia się dorosłego samca fregaty (nr 138502) z wyspy Aldabra (Seszele) w stosunku do siły wiatru (w metrach na sekundę, skala barw) i kierunek (strzałki). (A) W maju 2015 r., 24-dniowa wyprawa łowiecka wokół strefy ciszy (pokazanej przez brak wiatru na biało), z 1 dniem odpoczynku na Chagos. (B) W czerwcu 2015, 28-dniowa wyprawa łowiecka z 36-godzinnym odpoczynkiem na Chagos.

  • Ptaki zyskują wysokość do szybowania (które następnie pozwala im na lot ślizgowy w dół bez wydatkowania energii) przez poruszanie się z wiatrem, używając termicznych prądów wstępujących, by je podniosły. Następnie ześlizgują się w dół z wiatrem z boku. Tutaj jest diagram ich ruchów, które autorzy opisują jako „skomplikowany, zygzakowaty ruch kolejki górskiej”. Wznoszą się około 600-700 metrów za każdym razem zanim zaczynają ześlizgiwać się w dół:


Fig. 3 Trójwymiarowy ruch fregaty w trzech skalach. (A) Odcinek trasy fregaty poruszającej się z wiatrem bocznym. (B) Powiększenie, pokazujące przemiennie ślizganie się i wznoszenie, czego rezultatem jest ruch zygzakowaty i kolejka górska. (C) Szczegółowe schematyczne przedstawienie pojedynczego cyklu wznoszenia się i ślizgania, ilustrujące wspinaczkę przez kołowanie z dryfem z powodu wiatru, po której następuje ześlizgiwanie się.

 

  • Wreszcie – i to jest może najbardziej zaskakujące odkrycie – ptaki wlatują w chmury kłębiaste (cumulus), które mają silne prądy wstępujące. Wewnątrz tych chmur ptaki mogą wznosić się 5 metrów/sekundę i dotrzeć do wysokości aż 4000 metrów, gdzie temperatura jest poniżej zamarzania wody! Ześlizgują się w dół i po takim wielkim wzbiciu się mogą ślizgać się około 60 kilometrów bez machnięcia skrzydłem. Robią to także młode ptaki, co sugeruje, że to zachowanie nie jest wyuczone, ale wdrukowane.
  • Na koniec: czy śpią? Autorzy nie wiedzą i nie wie tego także nikt inny. Oto, co piszą:

“Długie okresy ciągłego lotu przerywane są przez bardzo krótkie okresy odpoczynku na lądzie, co sugeruje, że fregaty mogą spać w powietrzu. Okresy niskiej aktywności (bez machania skrzydłami) zdarzają się głównie podczas epizodów wznoszenia się i mogą pozwolić na sen. Jednak okresy całkowitego bezruchu (w ogóle żadnego machania skrzydłami), potencjalnie odpowiadające okresowi snu, są stosunkowo krótkie (~2 min, nigdy nie przekraczające 12 min). Zwierzęta takie jak fregaty mogły wyewoluować zdolność obywania się bez snu, kiedy żądania ekologiczne faworyzują czujność, jak podczas długich lotów, ale potrzebne są badania, by ustalić, jak śpią podczas dużo dłużej trwających przelotów”.

Jestem pewien, że wielu czytelników doceniłoby wyewoluowaną zdolność obywania się bez snu! Jest wielką zagadką, dlaczego te ptaki to robią (jeśli robią to), podczas gdy inne zwierzęta absolutnie wymagają snu, by móc żyć. W każdym razie, mamy kolejne badanie, które przy pomocy nowoczesnej technologii jest w stanie odkryć, o ile wspanialsze są zwierzęta niż kiedykolwiek podejrzewaliśmy.

Tutaj jest film wideo tych ptaków, wyprodukowany, by ilustrować odkrycia Werimerskirch i In. Niestety, głos jest robota.________________

Weimerskirch, H., C. Bishop, T. Jeanniard-du-Dot, A. Prudor, and G. Sachs. 2016. Frigate birds track atmospheric conditions over months-long transoceanic flights. Science 353:74-78.


How frigate birds stay aloft for-weeks and weeks

Why Evolution Is True, 6 lipca 2016

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaJerry A. Coyne


Profesor na wydziale ekologii i ewolucji University of Chicago, jego książka "Why Evolution is True" (Polskie wydanie: "Ewolucja jest faktem", Prószyński i Ska, 2009r.) została przełożona na kilkanaście języków, a przez Richarda Dawkinsa jest oceniana jako najlepsza książka o ewolucji.  Jerry Coyne jest jednym z najlepszych na świecie specjalistów od specjacji, rozdzielania się gatunków.  Jest wielkim miłośnikiem kotów i osobistym przyjacielem redaktor naczelnej.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 968 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Starożytny ptak z nadzwyczaj długim palcem   Coyne   2019-07-19
YouTube i szarlataneria leczenia raka dietą   Novella   2019-07-18
“Współczesny” Homo sapiens mógł być w Eurazji aż 210 tysięcy lat temu   Coyne   2019-07-17
Hodowanie mini-mózgów z komórek macierzystych   Novella   2019-07-15
Szczepionka HPV działa. Koniec kropka     2019-07-13
Efekt przechodnia   Novella   2019-07-11
Prątkiem w raka, czyli co ma gruźlica do raka pęcherza   Łopatniuk   2019-07-06
Opowieści o nauce zastępują fikcję w Teatrze Narodowym Ugandy   Ongu   2019-07-05
Pleśń w przestrzeni kosmicznej   Novella   2019-07-03
Pterozaury: Czy umiały latać od razu po wykluciu się?   Coyne   2019-07-02
Ludziom rosną rogi? – Złe informowanie o nauce   Novella   2019-07-01
Przemysł ”wellness”   Novella   2019-06-28
Nazywanie zmiany klimatu ”katastrofalną” utrudnia znalezienie realnych odpowiedzi   Lomborg   2019-06-26
Olbrzymie straszyki mają zostać ponownie wprowadzone na wyspę Lord Howe   Coyne   2019-06-25
Amonit (i masa innych stworzeń) znaleziona w birmańskim bursztynie   Coyne   2019-06-21
Ślubowanie o zniesieniu grzechu   Ridley   2019-06-20
Nowe informacje o dzieciach CRISPR   Novella   2019-06-17
Słonie mają fantastyczny węch (lepszy niż psy): są jedynymi zwierzętami, które potrafią rozróżnić inne ilości pokarmu tylko po zapachu   Coyne   2019-06-14
Indyjscy farmerzy wysiali ziarna GMO w proteście obywatelskiego nieposłuszeństwa     2019-06-13
Chcąc zadowolić antyaborcjonistów administracja Trumpa tnie finansowanie badań medycznych przy użyciu tkanki płodowej   Coyne   2019-06-11
Triumf Mao: Światowa Organizacja Zdrowia oficjalnie akceptuje szarlatanerię tradycyjnej chińskiej medycyny     2019-06-04
Ale jak to bezbarwnikowy?   Łopatniuk   2019-06-01
Na zdrowie: izraelscy naukowcy warzą piwo na ”wskrzeszonych” drożdżach sprzed 5000 lat     2019-05-31
Skąd wiemy to, co wiemy?   Novella   2019-05-28
Samice bonobo (ale nie samice szympansów) pomagają swoim synom w zdobywaniu partnerek   Coyne   2019-05-25
Dlaczego ludzie sprzeciwiają się technologiom, które zmniejszają szkody?   Ridley   2019-05-24
Nowa praca o nielotnych chruścielach rażąco przesadzona i wypaczona w popularnych mediach   Coyne   2019-05-22
Trenowanie sztucznej inteligencji, żeby widziała jak człowiek   Novella   2019-05-21
A polać wielką wodą…   Cipiur   2019-05-18
Wykrywanie kłamstw w mózgu   Novella   2019-05-17
Walka o zachowanie bioróżnorodności   Ridley   2019-05-15
Niezwykły przypadek mimikry: skaczący pająk naśladuje gąsienicę   Coyne   2019-05-14
Selektywnie stosowana koncepcja tabula rasa i ideologicznie motywowane nieporozumienia   Cory Clark   2019-05-09
Dlaczego szarlatani nie powinni nadzorować sami siebie     2019-05-08
Kiedy naukowcy nie tolerują odmiennego zdania   Weber   2019-05-07
Przegapione odkrycia w historii nauki   Ridley   2019-05-02
W obronie scjentyzmu   Winegard   2019-04-30
Akupunktura kwantowa   Novella   2019-04-23
Nie tylko kakao   Łopaniuk   2019-04-20
Wstęga Möbiusa sprzecznych egocentryzmów poznawczych   Landes   2019-04-18
Kolejne badania nad bzdurą   Novella   2019-04-17
Licząca 43 miliony lat forma przejściowa: wodno-lądowy wieloryb    Coyne   2019-04-15
Zdumiewające możliwości docenienia i wykorzystania neuroróżnorodności   Koraszewski   2019-04-12
Jak sobie radzić ze skrajnymi wydarzeniami pogodowymi?   Lomborg   2019-04-09
Najbardziej zabójczy dzień na Ziemi   Novella   2019-04-06
Zaprzeczanie neuronauce o różnicach płci   Cahill   2019-04-05
Zwierzęce roboty   Novella   2019-04-04
Technologia pomaga w kryzysach wodnych na całym globie   Cohen   2019-04-02
Niezwykłe skamieniałości kambryjskie porównywalne do tych z łupków z Burgess   Coyne   2019-03-30
Tak wygląda dobre dziennikarstwo   Novella   2019-03-29
Wzrost sektora nasiennictwa w Ugandzie demaskuje główne twierdzenie anty- GMO   Ongu   2019-03-21
Ewolucja „nieredukowalnie złożonych” białek zapobiegających zamarzaniu u ryb polarnych (i policzek wymierzony Behemu)   Coyne   2019-03-20
Złoty ryż wreszcie dopuszczony w Bangladeszu   Novella   2019-03-19
Kłamstwa, bezczelne kłamstwa i statystyka   Welsh   2019-03-18
Wyprane kłamstwa   Ridley   2019-03-14
Czy islamska teologia i filozofia może wzbogacić etyczną debatę wokół CRISPR?   Coyne   2019-03-06
Kacze dzioby, Umwelt i a priori Kanta   Cobb   2019-03-04
Co kręci płaskoziemców   Novella   2019-03-02
Ślimaki nagoskrzelne mają kolczaste penisy jednorazowego użytku, którymi usuwają plemniki rywala ze swojej partnerki   Coyne   2019-03-01
Zrozumienie nowoczesnych horrorów afrykańskich zakorzenionych w handlu niewolnikami przez Ocean Indyjski   Clarfield   2019-02-28
Raport z sensacyjnym twierdzeniem o ”załamaniu klimatu” jest chwytliwy, ale nieprawdziwy   Lomborg   2019-02-27
Naukowiec analizuje dwa przykłady w nowej książce Behego; stwierdza, że są głęboko błędne   Coyne   2019-02-26
Triasowy mięsak, czyli praprzodkowie żółwi też chorowali na nowotwory   Łopatniuk   2019-02-16
Co nauka może powiedzieć pani Ocasio-Cortez o klimacie   Lomborg   2019-02-15
Kury produkujące leki   Novella   2019-02-14
Rak w raku i przerzut w przerzucie   Łopatniuk   2019-02-09
Prawo niezamierzonych konsekwencji   Novella   2019-02-07
Czy świat rzeczywiście staje się biedniejszy? Odpowiedź Stevena Pinkera   Coyne   2019-02-06
Maniok o wysokiej zawartości żelaza i cynku może poprawić odżywianie i zdrowie w Afryce Zachodniej     2019-02-05
Dalszy spadek zgonów z powodu raka   Novella   2019-02-04
Dokopywanie nauce przez dwóch naukowców i filozofa   Coyne   2019-02-01
Jacy naprawdę byli neandertalczycy?   Novella   2019-01-31
Żywność GM i zmiana opinii   Novella   2019-01-29
Wojny o Oświecenie: kilka refleksji o Enlightenment Now, w rok później   Pinker   2019-01-25
Dunning Kruger a opozycja wobec GMO   Novella   2019-01-23
Nasza pamięć cofa się   Nivella   2019-01-21
Niezrozumienie efektu Dunninga-Krugera   Novella   2019-01-18
Szarlataneria finansowana przez społeczność internetową   Novella   2019-01-16
Nowa duża salamandra ze Stanów Zjednoczonych   Mayer   2019-01-10
Kwitnące rośliny pozostają zdolne do życia po przejściu przez przewód pokarmowy ptactwa wodnego   Coyne   2019-01-07
Radykalne poglądy polityczne korelują z marnym metapoznaniem   Novella   2019-01-05
Nareszcie: owocowy gospodarz dzikiej Drosophila melanogaster   Coyne   2019-01-02
Z końcem roku   Łopatniuk   2019-01-01
Psychologia globalnego pesymizmu   Ridley   2018-12-26
Wiara w Świętego Mikołaja   Novella   2018-12-25
Brudna pardwa górska   Lyon   2018-12-24
Lotosowe szaleństwo   Łopatniuk   2018-12-22
Intrygujące zajęcia na Princeton University   Coyne   2018-12-19
Aktywność umysłowa nie zapobiega osłabieniu umysłowej sprawności   Novella   2018-12-15
Musi się potępić akademicki mobbing uczonego     2018-12-14
Dlaczego sądy nie powinny rozstrzygać o nauce     2018-12-13
Dziennikarze  nie rozumieją nowego raportu USA o klimacie   Lomborg   2018-12-12
Kilka myśli o altruizmie   Coyne   2018-12-10
Nauka nie jest twoim wrogiem   Pinker   2018-12-08
Czy poparcie przez celebrytę może skłonić ludzi do zaakceptowania ewolucji?   Coyne   2018-12-07
Dominujący indyk i jego popisy   Lyon   2018-12-04
Dlaczego kocie języki są kolczaste?   Coyne   2018-12-01
Hiszpania dąży do zakazania alternatywnej medycyny   Novella   2018-11-30
Inżyneria fotosyntezy i jej przeciwnicy   Novella   2018-11-27
Mój list do Darwina   Coyne   2018-11-26

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Biły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzm


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk