Prawda

Niedziela, 20 maja 2018 - 19:22

« Poprzedni Następny »


Dowody, że ptaki drapieżne szerzą pożary leśne, by wypłoszyć zdobycz


Jerry A. Coyne 2018-01-20


Przedstawiony artykuł dalece nie jest rozstrzygający, ale podnosi pytania, które rzeczywiście zasługują na badanie, bo sugeruje, że co najmniej trzy gatunki australijskich ptaków drapieżnych wspólnie nazywanych “firehawks”  [ogniste jastrzębie] szerzą pożary leśne, by wypłoszyć zdobycz. Jeśli to prawda, znaczy to, że te ptaki albo „posługują się ogniem”, albo „używają ognia jako broni” – co znane jest tylko u naszego gatunku.

Od dawna wiedziano, że ptaki drapieżne w wielu miejscach kręcą się na obrzeżach rozprzestrzeniających się pożarów, żeby chwytać zwierzynę uciekającą przed ogniem lub ucztować na spalonych zwłokach. Nowością w tym artykule Marka Bonty i in. w “Journal of Ethnobiology” (tekst i pdf) jest opis drapieżników przenoszących w dziobach lub w szponach płonące gałęzie z miejsca pożaru do miejsc jeszcze nie objętych ogniem, wzniecając nowe pożary (szerzą się szybko) i wypłaszając jeszcze więcej zwierzyny. Badanie prowadzono w Australii Północnej i tego zachowania nie opisano na innych terenach.


Najpierw kilka zdjęć drapieżników w Australii, krążących na obrzeżach pożaru za “Cosmos Magazine”. Zdjęcia zrobił jeden z autorów artkułu.


Kanie czarne szybujące wokół ognia, który, jak sugerują obserwacje, mogły podłożyć same. Zdjęcie: BOB GOSFORD

Kanie czarne szybujące wokół ognia, który, jak sugerują obserwacje, mogły podłożyć same. Zdjęcie: BOB GOSFORD
Kanie czarne latające wokół ognia prawdopodobnie rozpoczętego przez nie same. Zdjęcie: BOB GOSFORD
Kanie czarne latające wokół ognia prawdopodobnie rozpoczętego przez nie same. Zdjęcie: BOB GOSFORD

Gatunkami, które wykazują takie zachowanie, są głównie kania czarna (Milvus migrans), sokół brunatny (Falco berigora) i kania złotawa (Haliastur sphenurus). 


Autorzy udokumentowali to zachowanie na trzy sposoby, chociaż żaden nie zadowala tych, którzy chcą przekonujących dowodów, że drapieżniki wywołują nowe pożary. Pierwszy: zebrali dwadzieścia przypadków „lokalnej wiedzy” od dwunastu rdzennych plemion, że ptaki to robią. Choć nie należy tego lekceważyć, zawsze istnieje możliwość, że nie są to raporty naocznych świadków, ale lokalna legenda lub tradycja rozpowszechniona w miejscowych populacjach.


Drugi: autorzy zestawili sześć relacji z pierwszej ręki, część publikowanych, ludzi, którzy mówili, że widzieli ptaki podkładające ogień przez przenoszenie płonących gałęzi z jednego miejsca do drugiego, które jeszcze nie było w ogniu. Oto przykład:  

Dwóch naocznych świadków informuje o zamierzonym, kooperacyjnym szerzeniu ognia. Bob White (Tabela 1:Zapis 16), walcząc z pożarem w Roper River, NT region, obserwował małą grupę drapieżników – przypuszczalnie kań czarnych – podnoszących wiele żarzących się gałązek i transportujących je przed linię ognia, z powodzeniem rozprzestrzeniając pożar w głąb małej doliny. ‘‘MJ’’, manager farmy bydła w Kimberley, WA, (Tabela 1:Zapis 17; Uzupełniająca relacja 7), widział kanie pracujące razem, by przenieść pożar pod koniec pory suchej za rzekę przez podnoszenie, transportowanie i zrzucanie małych, płonących gałązek w trawę, która natychmiast zapalała się w wielu miejscach. Wynikiem był niekontrolowany pożar, który zniszczył część infrastruktury farmy. Obserwator zobaczył później dużą grupę setek kań, które zgromadziły się przy ogniu, aktywnie polując na zwierzynę z umyślnie podpalonego obszaru.  

Wreszcie, dwóch mężczyzn spośród autorów (Eussen i Ferguson) bezpośrednio obserwowało “szerzenie ognia”, chociaż niestety, nie udokumentowali tego zdjęciami ani filmem. Jest to jednak zrozumiałe, bowiem kiedy człowiek zajęty jest walką z pożarem – obaj są strażakami – lub ucieczką przed ogniem, myśli ma zajęte czymś innym!  Poza tym, zachowanie szerzenia ognia nie jest zbyt częste, Oto dwa opisy:


Eussen:

Inny wypadek szerzenia ognia zdarzył się przy Ranger Uranium Mine w pobliżu Kakadu, NT, gdzie Eussen był strażakiem (Eussen i Angelo 2003; Martin 2003, 2004; Tabela 1:Zapis 15). Pewnego popołudnia kiedy upewniał się, że pożar trawy nie przeskoczył przez szosę, zaobserwował działalność przy ogniu zarówno kań czarnych, jak złocistych. Chociaż pożar wypalił się Eussena zaalarmowało nowe ognisko po niespalonej stronie szosy. Podjechał tam i zgasił je, zauważając, że kania złocista przeleciała około 20 metrów przed nim w dymiącym patykiem w szponach. Upuściła patyk i dym zaczął podnosić się z suchej trawy, rozpoczynając ognisko, które musiało być natychmiast zagaszone. W sumie zgasił siedem ognisk, wszystkie spowodowane przez kanie. Przy tej okazji około 25 kań żerowało na skraju zamierającego pożaru, ale tylko dwie transportowały dymiące gałęzie. Jedna wielokrotnie chwytała patyk, podnosząc go na metr lub mniej, zanim go upuszczała.  

Ferguson:

Choć ostatnie zaobserwowane przez Fergusona zachowanie szerzenia ognia z marca 2017 r. (Tabela 1: Zapis 18) było nieudaną próbą przeniesienia płonącego patyka, poprzednie obserwacje, które najlepiej pamięta z września 2016 i około 2000-2001  (Tabela 1:Zapisy 19 i 20), były kilku kań ze zgromadzenia setek podczas bardzo gorących pożarów, z powodzeniem chwytających płonące patyki dziobami, czasami przekładając je do szponów, przenoszących je ponad 50 metrów, upuszczających je i w ten sposób podpalających niespaloną trawę. Podobnie jak kilku innych nie będących aborygenami obserwatorów i zgodnie z obserwacjami aborygenów,Ferguson twierdzi stanowczo, że szerzenie ognia, niezależnie od tego, czy uwieńczone powodzeniem, jest intencjonalne.

I to jest wszystko, co mamy, a w dużej mierze są to pogłoski. Niemniej, przy zgodności wszystkich relacji jestem skłonny w to uwierzyć. Mówię „jestem skłonny”, bo miałbym dużo więcej zaufania, gdybym zobaczył film lub zdjęcie z takiego zachowania. Biorąc pod uwagę jego częstotliwość, powinno to być możliwe i wyraźnie jest tu praca do wykonania – szczególnie, że sława czeka każdego, kto „dowiedzie”, że zwierzęta potrafią w ten sposób posługiwać się ogniem. 


Oczywiście, samo zdjęcie lub wideo drapieżnika w płonącą gałązką nie jest wystarczające, bo musi być “kontrola”: czy drapieżniki gromadzące się wokół pożaru podnoszą także gałązki, które nie płoną? (Nie wiem, dlaczego miałyby, ale możliwe, że to robią.) Jeśli nie i jeśli będzie dobre wideo pokazujące jednego lub więcej ptaków podnoszących i upuszczających płonące gałązki, będę bardziej przekonany.


Ponadto, jeśli szerzenie ognia jest rzeczywiste, to czy jest to wyuczone, czy jakoś wyewoluowało i jest zakodowane w genach? (Lub jedno i drugie: ptak może mieć skłonność do szerzenia ognia, ale robi to tylko, kiedy ta skłonność zostaje wzbudzona widokiem innego ptaka, który to robi.) To będzie trudniej przetestować, ale w zasadzie mogłoby zostać uznane za “wdrukowane”, jeśli ptak wychowywany od pisklęcia przez ludzi, który nigdy nie widział takiego zachowania, zacząłby to robić.


Chciałbym wierzyć, że to prawda, bo to jest super i ponieważ zastanawia mnie, jak ptak mógł się czegoś takiego nauczyć, bo musiałby zrozumieć związek między podniesieniem płonącego patyka a rozpoczęciem ognia gdzie indziej. Ale drapieżniki nie są głupie. Mam nadzieje, że australijscy badacze podejmą ten problem!

 

h/t: Chris

______________

Bonta, M. et al. 2017. Intentional fire-spreading by “firehawk” raptors in northern Australia. Journal of Ethnobiology 37(4):700-718. 2017. https://doi.org/10.2993/0278-0771-37.4.700

Evidence that raptors spread brushfires to flush out prey

Why Evolution Is True, 11 stycznia 2018

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska
Jerry A. Coyne


Profesor (emeritus) na wydziale ekologii i ewolucji University of Chicago, jego książka "Why Evolution is True" (Polskie wydanie: "Ewolucja jest faktem", Prószyński i Ska, 2009r.) została przełożona na kilkanaście języków, a przez Richarda Dawkinsa jest oceniana jako najlepsza książka o ewolucji.  Jerry Coyne jest jednym z najlepszych na świecie specjalistów od specjacji, rozdzielania się gatunków.  Jest wielkim miłośnikiem kotów i osobistym przyjacielem redaktor naczelnej.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 780 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Finansowanie społecznościowe terapii komórkami macierzystymi o nieudowodnionej skuteczności: wykorzystywanie hojności obcych, by płacić za szarlatanerię     2018-05-18
Co mówi nam ruch płaskiej Ziemi     2018-05-17
Osy papierowe + sprytny biolog = tęczowe gniazda   Coyne   2018-05-14
Jak to jest, że Stanisław Burzyński nadal żeruje na zrozpaczonych pacjentach z rakiem?     2018-05-12
Przekonania antyoświeceniowe są „zaskakująco trwałe”     2018-05-11
Jeremy Sherman nadal nie rozumie ewolucji   Coyne   2018-05-09
Zdrowy tryb życia ma znaczenie   Novella   2018-05-08
Miasta są nowymi wyspami Galapagos   Ridley   2018-05-04
O obowiązkowym oznakowywaniu GMO   Novella   2018-05-03
Tydzień Świadomości Homeopatii. Pomaga przypomnieć ludziom, że jest to szarlataneria!     2018-05-02
Znajdź Tiktaalika!   Coyne   2018-05-01
Wzrost potęgi dinozaurów   Novella   2018-04-30
Niebezpieczeństwa martwienia się o sądny dzień   Pinker   2018-04-27
Tako rzecze antyszczepionkowa “wojowniczka mama”, Brittney Kara: jeśli szczepionki są tak wspaniałe, to dlaczego nie wspomina ich Biblia?     2018-04-26
Geny wydają się wyjaśniać większość sukcesów uczniów szkół elitarnych   Ridley   2018-04-25
Akupunktura jadu pszczelego: śmiercionośne znachorstwo, które może zabić     2018-04-23
Mumia z Atakama nie jest kosmitą   Novella   2018-04-20
Feministyczna geografia w Dartmouth   Coyne   2018-04-19
Dlaczego odmawiamy dostrzegania jaśniejszej strony, choć powinniśmy   Pinker   2018-04-17
Inicjatywa „Globalna Spójność”: nonsens na globalną skalę     2018-04-11
Wreszcie: sensowna dyskusja o “rasie”   i Greg Mayer   2018-04-10
Rolnictwo biodynamiczne: podobne do antropozoficznej medycyny, ale dla farm     2018-04-06
Mózg i kodowanie predyktywne   Novella   2018-04-05
Dziwaczne życie seksualne żabnicy   Coyne   2018-04-04
Dwa kilo prostaty poproszę   Łopatniuk   2018-03-31
Dziennik z Mozambiku: Demony w kurzu   Naskręcki   2018-03-30
Otumaniony myśliciel twierdzi, że ewolucja nie może wyjaśnić organizmów i ich “dążeń”   Coyne   2018-03-28
Orientacja na złe wiadomości nasila się i wpływa na nasze działania   Ridley   2018-03-27
Urojenie fałszywej flagi   Novella   2018-03-24
Zły tydzień dla homeopatii jest dobrym tygodniem dla nauki     2018-03-23
Czy farmerzy mają czekać aż parlamentarzyści podszkolą się w nauce o manioku?   Ongu   2018-03-22
David Barash namawia naukowców do stworzenia człowieko-szympansiej hybrydy   Coyne   2018-03-20
Déjà vu i swojskość   Novella   2018-03-17
“Odwrócenie specjacji” (fuzja gatunków) u kruków   Coyne   2018-03-16
Błąd atrybucji, sofizmat rozszerzenia (atakowanie chochoła) i zasada wielkoduszności   Novella   2018-03-14
Mutualistyczne ptaki nocują w pachwinach i na brzuchach żyraf   Coyne   2018-03-13
Polityczny szympans   Martino   2018-03-09
Najstarsza sztuka jaskiniowa w Europie, to niemal z pewnością dzieło neandertalczyków   Coyne   2018-03-06
Nowa inicjatywa w Kalifornii – magnetyzm nonsensu w działaniu   Novella   2018-03-05
Nie zostawić żadnej mrówki: mrówki noszą rannych towarzyszy do mrowiska i opatrują ich rany   Coyne   2018-03-03
Unikatowy skamieniały owad z nożycami na głowie i tułowiu   Coyne   2018-02-28
Serce na wierzchu   Łopatniuk   2018-02-24
Skąd się wzięły pająki?   Coyne   2018-02-23
Czy kometa zabiła mamuty   Novella   2018-02-22
Zagadka: co zapyla muchołówkę?   Coyne   2018-02-20
“Partenogenetyczny” rak rozmnaża się bez seksu: czy to jest nowy gatunek?   Coyne   2018-02-17
Naturopatyczna propaganda głosi normalne porady dotyczące stylu życia jako własne i dodaje szamaństwo     2018-02-14
Bezwstydne organiczne sianie strachu   Novella   2018-02-12
Fałszywe nadzieje i niewidzialni wrogowie   Anomaly   2018-02-09
Pierwszy exodus Homo sapiens z Afryki?   Coyne   2018-02-06
Niebezpieczeństwa kultury celebrytów   Novella   2018-02-05
Małe kroki, czyli białko, które nie jest młotem na raka (ale i tak się przydaje)   Łopatniuk   2018-02-03
Opera mydlana: Z życia łysek amerykańskich – część VI   Lyon   2018-02-02
List otwarty do Charlotte Allen   Coyne   2018-01-31
Naiwna promocja “integrowania” znachorstwa do medycyny     2018-01-29
Kolejne zachwalanie “całkowicie innego” wyjaśnienia ewolucji   Coyne   2018-01-26
Bekon bez azotynów   Novella   2018-01-25
Specjacja przez hybrydyzację u amazońskich gorzyków?   Coyne   2018-01-23
Dowody, że ptaki drapieżne szerzą pożary leśne, by wypłoszyć zdobycz   Coyne   2018-01-20
Tajemnicze cykle epok lodowych   Ridley   2018-01-19
Pochodzenie ludzkiej muzyki? Samiec kakadu palmowej używa patyka do rytmicznego uderzania w wydrążone drzewa   Coyne   2018-01-18
Powrót “tradycyjnej” astrologii   Novella   2018-01-17
Nowe badanie o tym, jak ewoluują ludzie   Coyne   2018-01-16
Krąg mimikry müllerowskiej   Coyne   2018-01-12
Sztuczna inteligencja będzie symbiozą, nie zaś zastąpieniem   Ridley   2018-01-11
Czy nauka zabija duszę?   S. Pinker   2018-01-09
Dlaczego nie będzie doboru na inteligentne niemowlęta   Ridley   2018-01-05
Powrót łysenkoizmu w Putinowskiej Rosji   Novella   2018-01-03
Pozory mylą, czyli niespodzianki nie zawsze przykre   Łopatniuk   2017-12-30
Obniżenie poprzeczki dla tradycyjnej medycyny chińskiej dla ideologii i zysku     2017-12-29
Multikulturaliści unicestwiają zachodnią cywilizację   Salzman   2017-12-28
Nie znasz przeszłości, nie znasz przyszłości   Mayer   2017-12-27
Alternatywna medycyna zabija   Novella   2017-12-26
Na wpół syntetyczne życie z powiększonym kodem genetycznym   Novella   2017-12-23
Ziemniaki GMO zmniejszą użycie pestycydów i dostarczą więcej gotówki farmerom w Ugandzie   Ongu   2017-12-22
Słusznie o plastiku i PCB, błędnie o zakwaszeniu   Ridley   2017-12-21
Chwytówka modliszkowata ma chodzącą poczwarkę, która wspina się na drzewa przed przekształceniem   Coyne   2017-12-19
Pseudonauka Masaru Emoto   Novella   2017-12-18
Fantastyczne oko przegrzebka pokazane w nowej pracy   Coyne   2017-12-16
Czy ptaki wyewoluowały większe dzioby, by zjadać duże, inwazyjne ślimaki?   Coyne   2017-12-13
Biotechnologia jest pilnie potrzebna w Afryce – dla gospodarki i środowiska   Ridley   2017-12-08
Okrutne zabawy wielorybów   Lyon   2017-12-07
Specjacja zięb z Galápagos przez hybrydyzację   Coyne   2017-12-04
Zrób sobie test ciążowy, Krzysiu   Łopatniuk   2017-12-02
Szopy pracze są inteligentne, ale bywają kłopotliwe   Novella   2017-11-30
Popieranie wiatrowej i słonecznej energii kosztem środowiska   Ridley   2017-11-28
Tradycyjni uzdrawiacze, szczyt o szarlatanerii i “medyczny apartheid” w Południowej Afryce   Igwe   2017-11-25
Prawo Amary   Ridley   2017-11-24
Ewolucja przyłapana na gorącym uczynku   Novella   2017-11-22
Dziwaczny skrzydłoszpon rogaty   Coyne   2017-11-18
Południowoafrykańska saga: kampania dezinformacji grup anty-GMO przeciwko nowej, odpornej na choroby odmianie kukurydzy   Ongu   2017-11-17
Niecne chochliki naszej pamięci   Novella   2017-11-16
BBC znowu błędnie przedstawia ewolucję, opisując nowe odkrycie wczesnych ssaków wyższych   Coyne   2017-11-14
Teraz nawet akceptujących zmianę klimatu nazywa się “negacjonistami   Lomborg   2017-11-13
Nowy gatunek orangutana? Wątpię.   Coyne   2017-11-10
Antynauka czystego jedzenia   Novella   2017-11-08
Wiecej niemądrych twierdzeń, że epigenetyka całkowicie zrewiduje nasz pogląd na ewolucję   Coyne   2017-11-06
Skandal z glifosatem   Ridley   2017-11-04
Ugandyjski dziennikarz: jak informować o biotechnologii, kiedy jej krytycy rozsiewają dezinformację?   Christopher Bendana   2017-11-03
Myślenie spiskowe i rozpoznawanie wzorów   Novella   2017-11-02

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

WSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzmOd niepamiętnych czasówTunezyjczycy przeciw złemu prawuDrugie prawo termodynamikiPochwała ignorancjMistyfikacja SokalaIntronizacja ChrystusaObama chrzescijanieSzelest liściCzego wam nie pokazują?Rozdzielenie religii i państwaTrwa ewolucyjne upokorzenie archeopteryksaTrucizna, kamuflaż i tęcza ewolucjiReligia zdrowego rozsądkuKto się boi czarnego luda?Land of the pureświecące rybyLewica klania sieNis zgubic


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk