Prawda

Wtorek, 23 października 2018 - 18:45

« Poprzedni Następny »


Dowody, że ptaki drapieżne szerzą pożary leśne, by wypłoszyć zdobycz


Jerry A. Coyne 2018-01-20


Przedstawiony artykuł dalece nie jest rozstrzygający, ale podnosi pytania, które rzeczywiście zasługują na badanie, bo sugeruje, że co najmniej trzy gatunki australijskich ptaków drapieżnych wspólnie nazywanych “firehawks”  [ogniste jastrzębie] szerzą pożary leśne, by wypłoszyć zdobycz. Jeśli to prawda, znaczy to, że te ptaki albo „posługują się ogniem”, albo „używają ognia jako broni” – co znane jest tylko u naszego gatunku.

Od dawna wiedziano, że ptaki drapieżne w wielu miejscach kręcą się na obrzeżach rozprzestrzeniających się pożarów, żeby chwytać zwierzynę uciekającą przed ogniem lub ucztować na spalonych zwłokach. Nowością w tym artykule Marka Bonty i in. w “Journal of Ethnobiology” (tekst i pdf) jest opis drapieżników przenoszących w dziobach lub w szponach płonące gałęzie z miejsca pożaru do miejsc jeszcze nie objętych ogniem, wzniecając nowe pożary (szerzą się szybko) i wypłaszając jeszcze więcej zwierzyny. Badanie prowadzono w Australii Północnej i tego zachowania nie opisano na innych terenach.


Najpierw kilka zdjęć drapieżników w Australii, krążących na obrzeżach pożaru za “Cosmos Magazine”. Zdjęcia zrobił jeden z autorów artkułu.


Kanie czarne szybujące wokół ognia, który, jak sugerują obserwacje, mogły podłożyć same. Zdjęcie: BOB GOSFORD

Kanie czarne szybujące wokół ognia, który, jak sugerują obserwacje, mogły podłożyć same. Zdjęcie: BOB GOSFORD
Kanie czarne latające wokół ognia prawdopodobnie rozpoczętego przez nie same. Zdjęcie: BOB GOSFORD
Kanie czarne latające wokół ognia prawdopodobnie rozpoczętego przez nie same. Zdjęcie: BOB GOSFORD

Gatunkami, które wykazują takie zachowanie, są głównie kania czarna (Milvus migrans), sokół brunatny (Falco berigora) i kania złotawa (Haliastur sphenurus). 


Autorzy udokumentowali to zachowanie na trzy sposoby, chociaż żaden nie zadowala tych, którzy chcą przekonujących dowodów, że drapieżniki wywołują nowe pożary. Pierwszy: zebrali dwadzieścia przypadków „lokalnej wiedzy” od dwunastu rdzennych plemion, że ptaki to robią. Choć nie należy tego lekceważyć, zawsze istnieje możliwość, że nie są to raporty naocznych świadków, ale lokalna legenda lub tradycja rozpowszechniona w miejscowych populacjach.


Drugi: autorzy zestawili sześć relacji z pierwszej ręki, część publikowanych, ludzi, którzy mówili, że widzieli ptaki podkładające ogień przez przenoszenie płonących gałęzi z jednego miejsca do drugiego, które jeszcze nie było w ogniu. Oto przykład:  

Dwóch naocznych świadków informuje o zamierzonym, kooperacyjnym szerzeniu ognia. Bob White (Tabela 1:Zapis 16), walcząc z pożarem w Roper River, NT region, obserwował małą grupę drapieżników – przypuszczalnie kań czarnych – podnoszących wiele żarzących się gałązek i transportujących je przed linię ognia, z powodzeniem rozprzestrzeniając pożar w głąb małej doliny. ‘‘MJ’’, manager farmy bydła w Kimberley, WA, (Tabela 1:Zapis 17; Uzupełniająca relacja 7), widział kanie pracujące razem, by przenieść pożar pod koniec pory suchej za rzekę przez podnoszenie, transportowanie i zrzucanie małych, płonących gałązek w trawę, która natychmiast zapalała się w wielu miejscach. Wynikiem był niekontrolowany pożar, który zniszczył część infrastruktury farmy. Obserwator zobaczył później dużą grupę setek kań, które zgromadziły się przy ogniu, aktywnie polując na zwierzynę z umyślnie podpalonego obszaru.  

Wreszcie, dwóch mężczyzn spośród autorów (Eussen i Ferguson) bezpośrednio obserwowało “szerzenie ognia”, chociaż niestety, nie udokumentowali tego zdjęciami ani filmem. Jest to jednak zrozumiałe, bowiem kiedy człowiek zajęty jest walką z pożarem – obaj są strażakami – lub ucieczką przed ogniem, myśli ma zajęte czymś innym!  Poza tym, zachowanie szerzenia ognia nie jest zbyt częste, Oto dwa opisy:


Eussen:

Inny wypadek szerzenia ognia zdarzył się przy Ranger Uranium Mine w pobliżu Kakadu, NT, gdzie Eussen był strażakiem (Eussen i Angelo 2003; Martin 2003, 2004; Tabela 1:Zapis 15). Pewnego popołudnia kiedy upewniał się, że pożar trawy nie przeskoczył przez szosę, zaobserwował działalność przy ogniu zarówno kań czarnych, jak złocistych. Chociaż pożar wypalił się Eussena zaalarmowało nowe ognisko po niespalonej stronie szosy. Podjechał tam i zgasił je, zauważając, że kania złocista przeleciała około 20 metrów przed nim w dymiącym patykiem w szponach. Upuściła patyk i dym zaczął podnosić się z suchej trawy, rozpoczynając ognisko, które musiało być natychmiast zagaszone. W sumie zgasił siedem ognisk, wszystkie spowodowane przez kanie. Przy tej okazji około 25 kań żerowało na skraju zamierającego pożaru, ale tylko dwie transportowały dymiące gałęzie. Jedna wielokrotnie chwytała patyk, podnosząc go na metr lub mniej, zanim go upuszczała.  

Ferguson:

Choć ostatnie zaobserwowane przez Fergusona zachowanie szerzenia ognia z marca 2017 r. (Tabela 1: Zapis 18) było nieudaną próbą przeniesienia płonącego patyka, poprzednie obserwacje, które najlepiej pamięta z września 2016 i około 2000-2001  (Tabela 1:Zapisy 19 i 20), były kilku kań ze zgromadzenia setek podczas bardzo gorących pożarów, z powodzeniem chwytających płonące patyki dziobami, czasami przekładając je do szponów, przenoszących je ponad 50 metrów, upuszczających je i w ten sposób podpalających niespaloną trawę. Podobnie jak kilku innych nie będących aborygenami obserwatorów i zgodnie z obserwacjami aborygenów,Ferguson twierdzi stanowczo, że szerzenie ognia, niezależnie od tego, czy uwieńczone powodzeniem, jest intencjonalne.

I to jest wszystko, co mamy, a w dużej mierze są to pogłoski. Niemniej, przy zgodności wszystkich relacji jestem skłonny w to uwierzyć. Mówię „jestem skłonny”, bo miałbym dużo więcej zaufania, gdybym zobaczył film lub zdjęcie z takiego zachowania. Biorąc pod uwagę jego częstotliwość, powinno to być możliwe i wyraźnie jest tu praca do wykonania – szczególnie, że sława czeka każdego, kto „dowiedzie”, że zwierzęta potrafią w ten sposób posługiwać się ogniem. 


Oczywiście, samo zdjęcie lub wideo drapieżnika w płonącą gałązką nie jest wystarczające, bo musi być “kontrola”: czy drapieżniki gromadzące się wokół pożaru podnoszą także gałązki, które nie płoną? (Nie wiem, dlaczego miałyby, ale możliwe, że to robią.) Jeśli nie i jeśli będzie dobre wideo pokazujące jednego lub więcej ptaków podnoszących i upuszczających płonące gałązki, będę bardziej przekonany.


Ponadto, jeśli szerzenie ognia jest rzeczywiste, to czy jest to wyuczone, czy jakoś wyewoluowało i jest zakodowane w genach? (Lub jedno i drugie: ptak może mieć skłonność do szerzenia ognia, ale robi to tylko, kiedy ta skłonność zostaje wzbudzona widokiem innego ptaka, który to robi.) To będzie trudniej przetestować, ale w zasadzie mogłoby zostać uznane za “wdrukowane”, jeśli ptak wychowywany od pisklęcia przez ludzi, który nigdy nie widział takiego zachowania, zacząłby to robić.


Chciałbym wierzyć, że to prawda, bo to jest super i ponieważ zastanawia mnie, jak ptak mógł się czegoś takiego nauczyć, bo musiałby zrozumieć związek między podniesieniem płonącego patyka a rozpoczęciem ognia gdzie indziej. Ale drapieżniki nie są głupie. Mam nadzieje, że australijscy badacze podejmą ten problem!

 

h/t: Chris

______________

Bonta, M. et al. 2017. Intentional fire-spreading by “firehawk” raptors in northern Australia. Journal of Ethnobiology 37(4):700-718. 2017. https://doi.org/10.2993/0278-0771-37.4.700

Evidence that raptors spread brushfires to flush out prey

Why Evolution Is True, 11 stycznia 2018

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska
Jerry A. Coyne


Profesor (emeritus) na wydziale ekologii i ewolucji University of Chicago, jego książka "Why Evolution is True" (Polskie wydanie: "Ewolucja jest faktem", Prószyński i Ska, 2009r.) została przełożona na kilkanaście języków, a przez Richarda Dawkinsa jest oceniana jako najlepsza książka o ewolucji.  Jerry Coyne jest jednym z najlepszych na świecie specjalistów od specjacji, rozdzielania się gatunków.  Jest wielkim miłośnikiem kotów i osobistym przyjacielem redaktor naczelnej.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 851 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Socjologia. Uwagi o nauce zaangażowanej   Koraszewski   2018-10-22
Daj ać ja pobruszę …   Łukaszewski   2018-10-20
Opieka zdrowotna neandertalczyków   Novella   2018-10-17
Łez kamienie   Łopatniuk   2018-10-13
Akademicki skandal: troje badaczy umyślnie publikowało fałszywe artykuły o „badaniach żałości”, by pokazać fatalne standardy akademickie w naukach społecznych   Coyne   2018-10-12
Skuteczny kontra patologiczny altruizm   Anomaly   2018-10-10
Czas powiedzieć stop pseudonauce o GMO   Novella   2018-10-02
Trochę inny rak wątroby   Łopatniuk   2018-09-29
Najwcześniejsze znane zwierzę?   Coyne   2018-09-27
Organiczne rolnictwo nie jest najlepsze   Novella   2018-09-24
Ateista z chwilową luką w pamięci i w szoku niewolnictwa   Dawkins   2018-09-21
Stereotypy są często szkodliwe a zarazem poprawne   Shpancer   2018-09-21
Atak “doktorostwa Wolfson” na rodziców chłopca, który zmarł na koklusz     2018-09-20
Probiotyki – to skomplikowane   Novella   2018-09-13
Przesądy i złudzenie kontroli   Novella   2018-09-11
Antyszczepionkowcy - pielęgniarka lub lekarz nie powinni opiekować się dziećmi     2018-09-10
Francuski uniwersytet wyrzuca homeopatię   Novella   2018-09-08
Plastry uśmierzające ból z Luminas: gdzie słowa „kwantum” i „energia” w rzeczywistości znaczą „magia”     2018-09-07
Odkryto nowy rodzaj neuronów u ludzi   Novella   2018-09-06
Epigenetyka: powrót Lamarcka? Nie tak szybko!   Coyne   2018-09-05
Przejściowe formy przodków żółwia   Novella   2018-09-03
Recenzja nowej książki Davida Quammena o drzewach ewolucyjnych (i porównanie z innymi recenzjami)   Coyne   2018-09-01
Dlaczego jedne sowy mają kępki piór na uszach, a inne nie?   Lyon   2018-08-30
Psychoaktywny lek i doświadczenie śmierci   Novella   2018-08-29
Samce koników morskich, które są ciężarne, redukują inwestycję w potomstwo, jeśli widzą seksowną samicę   Coyne   2018-08-28
Uderzające podobieństwo: rewolucyjne wyniki badań nad bliźniętami   Dynesen   2018-08-27
Ale tego wija lepiej zostaw w spokoju   Łopatniuk   2018-08-24
Ile jest ziemi nadającej się pod uprawę?   Novella   2018-08-22
Więcej o szarlatanerii komórek macierzystych   Novella   2018-08-18
Kontrolowane próby szczepionek   Novella   2018-08-15
Ogniska odry w Brooklynie w 2013 r.: Badanie kosztów antyszczepionkowej pseudonauki     2018-08-14
Uprzednie doświadczenie wpływa na to, co widzimy   Novella   2018-08-11
Efekt Krugera-Dunninga, antyszczepionkowcy i arogancja ignorancji     2018-08-09
Nowe zastosowania zużytych filtrów do dializy   Blum   2018-08-07
Puszczyk mszarny   Lyon   2018-08-06
Oprzeć się wiatrom - dobór naturalny, huragany i jaszczurki   Mayer   2018-08-04
Unia Europejska odrzuciła uprawy z edytowanym genomem   Ridley   2018-08-03
Spojrzenie na ruch anty-GMO   Novella   2018-08-02
Tajemne życie morskich ptaków   Ridley   2018-08-01
Więcej dowodów przeciwko „epigenetycznie” dziedziczonym i środowiskowo wprowadzonym zmianom w DNA   Coyne   2018-07-31
Usterka w Matriksie   Novella   2018-07-27
Czy współczesny Homo sapiens wyewoluował w różnych częściach Afryki?   Coyne   2018-07-24
Pandemie, szczepienia, i kuracja mleczna profesora Jastrebowa   Turski   2018-07-21
Sóweczka dwuplamista   Lyon   2018-07-20
Lucyfer, którego wymyślił Zimbardo. O konsekwencjach stanfordzkiego eksperymentu więziennego i skandalu, którego stał się obiektem   Witkowski   2018-07-19
Nie kłacz, gdy kaszlesz   Łopatniuk   2018-07-14
Kwantowe bzdury w parapsychologii   Novella   2018-07-12
Pełzająca percepcja problemów   Novella   2018-07-10
Ale czy mogą cierpieć?   Dawkins   2018-07-07
Wronia inteligencja   Novella   2018-07-06
Gąsienica naśladuje pazurnicę   Coyne   2018-07-05
O mózgach męskich i żeńskich   Novella   2018-07-03
Czy hieny rozbijają ludzki patriarchat?   Coyne   2018-06-30
Mikrobiom jelitowy i stany lękowe   Novella   2018-06-28
Ukośniki przędą spadochrony z nici pajęczej i odlatują po sprawdzeniu wiatru odnóżami   Coyne   2018-06-26
To może być toczeń, czyli o wilku, który pożarł serce   Łopatniuk   2018-06-23
Kreacjonizm i nagonka na Coyne’a w „Daily Caller”   Coyne   2018-06-22
Kłamstwa anty-GMO   Novella   2018-06-20
Protezy kończyn - kolejny postęp   Novella   2018-06-16
Dziwne zawiłości procesu dziedziczenia   Coyne   2018-06-13
Homeopatia, wibracje i oszustwo     2018-06-12
Wyników Séraliniego nie daje się powtórzyć   Novella   2018-06-11
Helen Lawson i czarna maść: wycinanie, wypalanie i zatruwanie w sposób „naturalny”     2018-06-09
Patyczaki mogą rozprzestrzeniać się jak nasiona roślin: w ptasich odchodach   Coyne   2018-06-08
Czy teoria doboru naturalnego Darwina zmieniła nasz pogląd na miejsce ludzkości   Dennett   2018-06-07
Kosmici-głowonogi i panspermia   Novella   2018-06-05
Marność dowodów na przekazywanie wprowadzonych środowiskowo, „epigenetycznych” zmian w DNA kolejnym pokoleniom u ludzi   Coyne   2018-06-04
Homeopatyczne nosodes   Novella   2018-05-31
Fałszywa dychotomia i negacja nauki   Novella   2018-05-28
Nicień w oku bliźniego   Łopatniuk   2018-05-26
Budzenie zmarłych   Novella   2018-05-21
Finansowanie społecznościowe terapii komórkami macierzystymi o nieudowodnionej skuteczności: wykorzystywanie hojności obcych, by płacić za szarlatanerię     2018-05-18
Co mówi nam ruch płaskiej Ziemi     2018-05-17
Osy papierowe + sprytny biolog = tęczowe gniazda   Coyne   2018-05-14
Jak to jest, że Stanisław Burzyński nadal żeruje na zrozpaczonych pacjentach z rakiem?     2018-05-12
Przekonania antyoświeceniowe są „zaskakująco trwałe”     2018-05-11
Jeremy Sherman nadal nie rozumie ewolucji   Coyne   2018-05-09
Zdrowy tryb życia ma znaczenie   Novella   2018-05-08
Miasta są nowymi wyspami Galapagos   Ridley   2018-05-04
O obowiązkowym oznakowywaniu GMO   Novella   2018-05-03
Tydzień Świadomości Homeopatii. Pomaga przypomnieć ludziom, że jest to szarlataneria!     2018-05-02
Znajdź Tiktaalika!   Coyne   2018-05-01
Wzrost potęgi dinozaurów   Novella   2018-04-30
Niebezpieczeństwa martwienia się o sądny dzień   Pinker   2018-04-27
Tako rzecze antyszczepionkowa “wojowniczka mama”, Brittney Kara: jeśli szczepionki są tak wspaniałe, to dlaczego nie wspomina ich Biblia?     2018-04-26
Geny wydają się wyjaśniać większość sukcesów uczniów szkół elitarnych   Ridley   2018-04-25
Akupunktura jadu pszczelego: śmiercionośne znachorstwo, które może zabić     2018-04-23
Mumia z Atakama nie jest kosmitą   Novella   2018-04-20
Feministyczna geografia w Dartmouth   Coyne   2018-04-19
Dlaczego odmawiamy dostrzegania jaśniejszej strony, choć powinniśmy   Pinker   2018-04-17
Inicjatywa „Globalna Spójność”: nonsens na globalną skalę     2018-04-11
Wreszcie: sensowna dyskusja o “rasie”   i Greg Mayer   2018-04-10
Rolnictwo biodynamiczne: podobne do antropozoficznej medycyny, ale dla farm     2018-04-06
Mózg i kodowanie predyktywne   Novella   2018-04-05
Dziwaczne życie seksualne żabnicy   Coyne   2018-04-04
Dwa kilo prostaty poproszę   Łopatniuk   2018-03-31
Dziennik z Mozambiku: Demony w kurzu   Naskręcki   2018-03-30
Otumaniony myśliciel twierdzi, że ewolucja nie może wyjaśnić organizmów i ich “dążeń”   Coyne   2018-03-28
Orientacja na złe wiadomości nasila się i wpływa na nasze działania   Ridley   2018-03-27
Urojenie fałszywej flagi   Novella   2018-03-24

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Uprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzmOd niepamiętnych czasówTunezyjczycy przeciw złemu prawuDrugie prawo termodynamikiPochwała ignorancjMistyfikacja SokalaIntronizacja ChrystusaObama chrzescijanieSzelest liściCzego wam nie pokazują?


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk