Prawda

Piątek, 22 lutego 2019 - 22:01

« Poprzedni Następny »


Dowody, że ptaki drapieżne szerzą pożary leśne, by wypłoszyć zdobycz


Jerry A. Coyne 2018-01-20


Przedstawiony artykuł dalece nie jest rozstrzygający, ale podnosi pytania, które rzeczywiście zasługują na badanie, bo sugeruje, że co najmniej trzy gatunki australijskich ptaków drapieżnych wspólnie nazywanych “firehawks”  [ogniste jastrzębie] szerzą pożary leśne, by wypłoszyć zdobycz. Jeśli to prawda, znaczy to, że te ptaki albo „posługują się ogniem”, albo „używają ognia jako broni” – co znane jest tylko u naszego gatunku.

Od dawna wiedziano, że ptaki drapieżne w wielu miejscach kręcą się na obrzeżach rozprzestrzeniających się pożarów, żeby chwytać zwierzynę uciekającą przed ogniem lub ucztować na spalonych zwłokach. Nowością w tym artykule Marka Bonty i in. w “Journal of Ethnobiology” (tekst i pdf) jest opis drapieżników przenoszących w dziobach lub w szponach płonące gałęzie z miejsca pożaru do miejsc jeszcze nie objętych ogniem, wzniecając nowe pożary (szerzą się szybko) i wypłaszając jeszcze więcej zwierzyny. Badanie prowadzono w Australii Północnej i tego zachowania nie opisano na innych terenach.


Najpierw kilka zdjęć drapieżników w Australii, krążących na obrzeżach pożaru za “Cosmos Magazine”. Zdjęcia zrobił jeden z autorów artkułu.


Kanie czarne szybujące wokół ognia, który, jak sugerują obserwacje, mogły podłożyć same. Zdjęcie: BOB GOSFORD

Kanie czarne szybujące wokół ognia, który, jak sugerują obserwacje, mogły podłożyć same. Zdjęcie: BOB GOSFORD
Kanie czarne latające wokół ognia prawdopodobnie rozpoczętego przez nie same. Zdjęcie: BOB GOSFORD
Kanie czarne latające wokół ognia prawdopodobnie rozpoczętego przez nie same. Zdjęcie: BOB GOSFORD

Gatunkami, które wykazują takie zachowanie, są głównie kania czarna (Milvus migrans), sokół brunatny (Falco berigora) i kania złotawa (Haliastur sphenurus). 


Autorzy udokumentowali to zachowanie na trzy sposoby, chociaż żaden nie zadowala tych, którzy chcą przekonujących dowodów, że drapieżniki wywołują nowe pożary. Pierwszy: zebrali dwadzieścia przypadków „lokalnej wiedzy” od dwunastu rdzennych plemion, że ptaki to robią. Choć nie należy tego lekceważyć, zawsze istnieje możliwość, że nie są to raporty naocznych świadków, ale lokalna legenda lub tradycja rozpowszechniona w miejscowych populacjach.


Drugi: autorzy zestawili sześć relacji z pierwszej ręki, część publikowanych, ludzi, którzy mówili, że widzieli ptaki podkładające ogień przez przenoszenie płonących gałęzi z jednego miejsca do drugiego, które jeszcze nie było w ogniu. Oto przykład:  

Dwóch naocznych świadków informuje o zamierzonym, kooperacyjnym szerzeniu ognia. Bob White (Tabela 1:Zapis 16), walcząc z pożarem w Roper River, NT region, obserwował małą grupę drapieżników – przypuszczalnie kań czarnych – podnoszących wiele żarzących się gałązek i transportujących je przed linię ognia, z powodzeniem rozprzestrzeniając pożar w głąb małej doliny. ‘‘MJ’’, manager farmy bydła w Kimberley, WA, (Tabela 1:Zapis 17; Uzupełniająca relacja 7), widział kanie pracujące razem, by przenieść pożar pod koniec pory suchej za rzekę przez podnoszenie, transportowanie i zrzucanie małych, płonących gałązek w trawę, która natychmiast zapalała się w wielu miejscach. Wynikiem był niekontrolowany pożar, który zniszczył część infrastruktury farmy. Obserwator zobaczył później dużą grupę setek kań, które zgromadziły się przy ogniu, aktywnie polując na zwierzynę z umyślnie podpalonego obszaru.  

Wreszcie, dwóch mężczyzn spośród autorów (Eussen i Ferguson) bezpośrednio obserwowało “szerzenie ognia”, chociaż niestety, nie udokumentowali tego zdjęciami ani filmem. Jest to jednak zrozumiałe, bowiem kiedy człowiek zajęty jest walką z pożarem – obaj są strażakami – lub ucieczką przed ogniem, myśli ma zajęte czymś innym!  Poza tym, zachowanie szerzenia ognia nie jest zbyt częste, Oto dwa opisy:


Eussen:

Inny wypadek szerzenia ognia zdarzył się przy Ranger Uranium Mine w pobliżu Kakadu, NT, gdzie Eussen był strażakiem (Eussen i Angelo 2003; Martin 2003, 2004; Tabela 1:Zapis 15). Pewnego popołudnia kiedy upewniał się, że pożar trawy nie przeskoczył przez szosę, zaobserwował działalność przy ogniu zarówno kań czarnych, jak złocistych. Chociaż pożar wypalił się Eussena zaalarmowało nowe ognisko po niespalonej stronie szosy. Podjechał tam i zgasił je, zauważając, że kania złocista przeleciała około 20 metrów przed nim w dymiącym patykiem w szponach. Upuściła patyk i dym zaczął podnosić się z suchej trawy, rozpoczynając ognisko, które musiało być natychmiast zagaszone. W sumie zgasił siedem ognisk, wszystkie spowodowane przez kanie. Przy tej okazji około 25 kań żerowało na skraju zamierającego pożaru, ale tylko dwie transportowały dymiące gałęzie. Jedna wielokrotnie chwytała patyk, podnosząc go na metr lub mniej, zanim go upuszczała.  

Ferguson:

Choć ostatnie zaobserwowane przez Fergusona zachowanie szerzenia ognia z marca 2017 r. (Tabela 1: Zapis 18) było nieudaną próbą przeniesienia płonącego patyka, poprzednie obserwacje, które najlepiej pamięta z września 2016 i około 2000-2001  (Tabela 1:Zapisy 19 i 20), były kilku kań ze zgromadzenia setek podczas bardzo gorących pożarów, z powodzeniem chwytających płonące patyki dziobami, czasami przekładając je do szponów, przenoszących je ponad 50 metrów, upuszczających je i w ten sposób podpalających niespaloną trawę. Podobnie jak kilku innych nie będących aborygenami obserwatorów i zgodnie z obserwacjami aborygenów,Ferguson twierdzi stanowczo, że szerzenie ognia, niezależnie od tego, czy uwieńczone powodzeniem, jest intencjonalne.

I to jest wszystko, co mamy, a w dużej mierze są to pogłoski. Niemniej, przy zgodności wszystkich relacji jestem skłonny w to uwierzyć. Mówię „jestem skłonny”, bo miałbym dużo więcej zaufania, gdybym zobaczył film lub zdjęcie z takiego zachowania. Biorąc pod uwagę jego częstotliwość, powinno to być możliwe i wyraźnie jest tu praca do wykonania – szczególnie, że sława czeka każdego, kto „dowiedzie”, że zwierzęta potrafią w ten sposób posługiwać się ogniem. 


Oczywiście, samo zdjęcie lub wideo drapieżnika w płonącą gałązką nie jest wystarczające, bo musi być “kontrola”: czy drapieżniki gromadzące się wokół pożaru podnoszą także gałązki, które nie płoną? (Nie wiem, dlaczego miałyby, ale możliwe, że to robią.) Jeśli nie i jeśli będzie dobre wideo pokazujące jednego lub więcej ptaków podnoszących i upuszczających płonące gałązki, będę bardziej przekonany.


Ponadto, jeśli szerzenie ognia jest rzeczywiste, to czy jest to wyuczone, czy jakoś wyewoluowało i jest zakodowane w genach? (Lub jedno i drugie: ptak może mieć skłonność do szerzenia ognia, ale robi to tylko, kiedy ta skłonność zostaje wzbudzona widokiem innego ptaka, który to robi.) To będzie trudniej przetestować, ale w zasadzie mogłoby zostać uznane za “wdrukowane”, jeśli ptak wychowywany od pisklęcia przez ludzi, który nigdy nie widział takiego zachowania, zacząłby to robić.


Chciałbym wierzyć, że to prawda, bo to jest super i ponieważ zastanawia mnie, jak ptak mógł się czegoś takiego nauczyć, bo musiałby zrozumieć związek między podniesieniem płonącego patyka a rozpoczęciem ognia gdzie indziej. Ale drapieżniki nie są głupie. Mam nadzieje, że australijscy badacze podejmą ten problem!

 

h/t: Chris

______________

Bonta, M. et al. 2017. Intentional fire-spreading by “firehawk” raptors in northern Australia. Journal of Ethnobiology 37(4):700-718. 2017. https://doi.org/10.2993/0278-0771-37.4.700

Evidence that raptors spread brushfires to flush out prey

Why Evolution Is True, 11 stycznia 2018

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska
Jerry A. Coyne


Profesor (emeritus) na wydziale ekologii i ewolucji University of Chicago, jego książka "Why Evolution is True" (Polskie wydanie: "Ewolucja jest faktem", Prószyński i Ska, 2009r.) została przełożona na kilkanaście języków, a przez Richarda Dawkinsa jest oceniana jako najlepsza książka o ewolucji.  Jerry Coyne jest jednym z najlepszych na świecie specjalistów od specjacji, rozdzielania się gatunków.  Jest wielkim miłośnikiem kotów i osobistym przyjacielem redaktor naczelnej.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 906 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Triasowy mięsak, czyli praprzodkowie żółwi też chorowali na nowotwory   Łopatniuk   2019-02-16
Co nauka może powiedzieć pani Ocasio-Cortez o klimacie   Lomborg   2019-02-15
Kury produkujące leki   Novella   2019-02-14
Rak w raku i przerzut w przerzucie   Łopatniuk   2019-02-09
Prawo niezamierzonych konsekwencji   Novella   2019-02-07
Czy świat rzeczywiście staje się biedniejszy? Odpowiedź Stevena Pinkera   Coyne   2019-02-06
Maniok o wysokiej zawartości żelaza i cynku może poprawić odżywianie i zdrowie w Afryce Zachodniej     2019-02-05
Dalszy spadek zgonów z powodu raka   Novella   2019-02-04
Dokopywanie nauce przez dwóch naukowców i filozofa   Coyne   2019-02-01
Jacy naprawdę byli neandertalczycy?   Novella   2019-01-31
Żywność GM i zmiana opinii   Novella   2019-01-29
Wojny o Oświecenie: kilka refleksji o Enlightenment Now, w rok później   Pinker   2019-01-25
Dunning Kruger a opozycja wobec GMO   Novella   2019-01-23
Nasza pamięć cofa się   Nivella   2019-01-21
Niezrozumienie efektu Dunninga-Krugera   Novella   2019-01-18
Szarlataneria finansowana przez społeczność internetową   Novella   2019-01-16
Nowa duża salamandra ze Stanów Zjednoczonych   Mayer   2019-01-10
Kwitnące rośliny pozostają zdolne do życia po przejściu przez przewód pokarmowy ptactwa wodnego   Coyne   2019-01-07
Radykalne poglądy polityczne korelują z marnym metapoznaniem   Novella   2019-01-05
Nareszcie: owocowy gospodarz dzikiej Drosophila melanogaster   Coyne   2019-01-02
Z końcem roku   Łopatniuk   2019-01-01
Psychologia globalnego pesymizmu   Ridley   2018-12-26
Wiara w Świętego Mikołaja   Novella   2018-12-25
Brudna pardwa górska   Lyon   2018-12-24
Lotosowe szaleństwo   Łopatniuk   2018-12-22
Intrygujące zajęcia na Princeton University   Coyne   2018-12-19
Aktywność umysłowa nie zapobiega osłabieniu umysłowej sprawności   Novella   2018-12-15
Musi się potępić akademicki mobbing uczonego     2018-12-14
Dlaczego sądy nie powinny rozstrzygać o nauce     2018-12-13
Dziennikarze  nie rozumieją nowego raportu USA o klimacie   Lomborg   2018-12-12
Kilka myśli o altruizmie   Coyne   2018-12-10
Nauka nie jest twoim wrogiem   Pinker   2018-12-08
Czy poparcie przez celebrytę może skłonić ludzi do zaakceptowania ewolucji?   Coyne   2018-12-07
Dominujący indyk i jego popisy   Lyon   2018-12-04
Dlaczego kocie języki są kolczaste?   Coyne   2018-12-01
Hiszpania dąży do zakazania alternatywnej medycyny   Novella   2018-11-30
Inżyneria fotosyntezy i jej przeciwnicy   Novella   2018-11-27
Mój list do Darwina   Coyne   2018-11-26
Zapuszczenie   Łopatniuk   2018-11-24
Nowa praca potwierdza sześć podgatunków tygrysa   Coyne   2018-11-21
Nawigacja może być fundamentalna dla myślenia   Novella   2018-11-20
Zrezygnowanie z hamburgerów nie uratuje planety   Lomborg   2018-11-16
Echinacea nie działa na przeziębienie   Novella   2018-11-15
Laserowe skanowanie Archeopteryxa   Novella   2018-11-10
Apoptoza całego ciała   Dennett   2018-11-09
Głębota i polityka pseudogłębi   Hughes   2018-11-08
Niewydolność wątroby spowodowana ekstraktem z zielonej herbaty   Novella   2018-11-06
Skąd wiemy, że niemal wszyscy neandertalczycy byli praworęczni?   Coyne   2018-11-05
Co nam daje psychologia ewolucyjna?   Flock   2018-11-01
Problemy z organiczną żywnością i badaniem raka   Novella   2018-10-31
Geny, które wpływają na ludzką inteligencję i osobowość   Ridley   2018-10-30
Dławiący problem   Łopatniuk   2018-10-27
Niepoprawna ludzkość znowu poprawiona   Koraszewski   2018-10-26
Neandertalskie kości w Chorwacji   Coyne   2018-10-25
Światowa Organizacja Zdrowia udziela poparcia szarlatanerii   Novella   2018-10-24
Socjologia. Uwagi o nauce zaangażowanej   Koraszewski   2018-10-22
Daj ać ja pobruszę …   Łukaszewski   2018-10-20
Opieka zdrowotna neandertalczyków   Novella   2018-10-17
Łez kamienie   Łopatniuk   2018-10-13
Akademicki skandal: troje badaczy umyślnie publikowało fałszywe artykuły o „badaniach żałości”, by pokazać fatalne standardy akademickie w naukach społecznych   Coyne   2018-10-12
Skuteczny kontra patologiczny altruizm   Anomaly   2018-10-10
Czas powiedzieć stop pseudonauce o GMO   Novella   2018-10-02
Trochę inny rak wątroby   Łopatniuk   2018-09-29
Najwcześniejsze znane zwierzę?   Coyne   2018-09-27
Organiczne rolnictwo nie jest najlepsze   Novella   2018-09-24
Ateista z chwilową luką w pamięci i w szoku niewolnictwa   Dawkins   2018-09-21
Stereotypy są często szkodliwe a zarazem poprawne   Shpancer   2018-09-21
Atak “doktorostwa Wolfson” na rodziców chłopca, który zmarł na koklusz     2018-09-20
Probiotyki – to skomplikowane   Novella   2018-09-13
Przesądy i złudzenie kontroli   Novella   2018-09-11
Antyszczepionkowcy - pielęgniarka lub lekarz nie powinni opiekować się dziećmi     2018-09-10
Francuski uniwersytet wyrzuca homeopatię   Novella   2018-09-08
Plastry uśmierzające ból z Luminas: gdzie słowa „kwantum” i „energia” w rzeczywistości znaczą „magia”     2018-09-07
Odkryto nowy rodzaj neuronów u ludzi   Novella   2018-09-06
Epigenetyka: powrót Lamarcka? Nie tak szybko!   Coyne   2018-09-05
Przejściowe formy przodków żółwia   Novella   2018-09-03
Recenzja nowej książki Davida Quammena o drzewach ewolucyjnych (i porównanie z innymi recenzjami)   Coyne   2018-09-01
Dlaczego jedne sowy mają kępki piór na uszach, a inne nie?   Lyon   2018-08-30
Psychoaktywny lek i doświadczenie śmierci   Novella   2018-08-29
Samce koników morskich, które są ciężarne, redukują inwestycję w potomstwo, jeśli widzą seksowną samicę   Coyne   2018-08-28
Uderzające podobieństwo: rewolucyjne wyniki badań nad bliźniętami   Dynesen   2018-08-27
Ale tego wija lepiej zostaw w spokoju   Łopatniuk   2018-08-24
Ile jest ziemi nadającej się pod uprawę?   Novella   2018-08-22
Więcej o szarlatanerii komórek macierzystych   Novella   2018-08-18
Kontrolowane próby szczepionek   Novella   2018-08-15
Ogniska odry w Brooklynie w 2013 r.: Badanie kosztów antyszczepionkowej pseudonauki     2018-08-14
Uprzednie doświadczenie wpływa na to, co widzimy   Novella   2018-08-11
Efekt Krugera-Dunninga, antyszczepionkowcy i arogancja ignorancji     2018-08-09
Nowe zastosowania zużytych filtrów do dializy   Blum   2018-08-07
Puszczyk mszarny   Lyon   2018-08-06
Oprzeć się wiatrom - dobór naturalny, huragany i jaszczurki   Mayer   2018-08-04
Unia Europejska odrzuciła uprawy z edytowanym genomem   Ridley   2018-08-03
Spojrzenie na ruch anty-GMO   Novella   2018-08-02
Tajemne życie morskich ptaków   Ridley   2018-08-01
Więcej dowodów przeciwko „epigenetycznie” dziedziczonym i środowiskowo wprowadzonym zmianom w DNA   Coyne   2018-07-31
Usterka w Matriksie   Novella   2018-07-27
Czy współczesny Homo sapiens wyewoluował w różnych częściach Afryki?   Coyne   2018-07-24
Pandemie, szczepienia, i kuracja mleczna profesora Jastrebowa   Turski   2018-07-21
Sóweczka dwuplamista   Lyon   2018-07-20
Lucyfer, którego wymyślił Zimbardo. O konsekwencjach stanfordzkiego eksperymentu więziennego i skandalu, którego stał się obiektem   Witkowski   2018-07-19

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzmOd niepamiętnych czasówTunezyjczycy przeciw złemu prawuDrugie prawo termodynamikiPochwała ignorancjMistyfikacja SokalaIntronizacja Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk