Prawda

Poniedziałek, 8 sierpnia 2022 - 07:21

« Poprzedni Następny »


12 podstawowych punktów biologii ewolucyjnej


Matthew Cobb 2016-03-02


Dan Graur, który jest profesorem biologii i biochemii na University of Houston,  opisuje siebie na Twitterze w następujący sposób: “Bardzo gniewny biolog ewolucyjny i bardzo gniewny liberał, i jeszcze bardziej gniewny miłośnik sztuki”. Jego Tumblr powiada, że “ ma bardzo niski próg na bzdury, krzykliwą reklamę, hipokryzję, postmodernizm, złą statystykę, ignorancję o genetyce populacyjnej i biologii ewolucyjnej poprzebieranej za rozmaite -iki, oraz na nienawiści wszelkiej maści”.

W każdym razie, wczoraj podał na Titterze link do dokumentu zawierającego to, co nazwał “Cała biologia ewolucyjna w 12 punktach, 237 słowach i 1318 literach” [Podana liczba słów i liter dotyczy wersji angielskiej. MK]. Oto one, byście się też mogli rozkoszować. Na końcu dodałem kilka komentarzy. 

 

1.Biologią ewolucyjną rządzi garść zasad logicznych, z których każda wielokrotnie ostała się rygorystycznemu testowaniu empirycznemu i obserwacyjnemu.  


2. Reguły biologii ewolucyjnej stosują się do wszystkich poziomów rozdzielczości, czy będzie to DNA, czy morfologia.


3. Nowe metody pozwalają jedynie na szybsze zebranie danych lub ich lepszą analizę; nie wpływają na zasady ewolucyjne.


4. Jedyną obowiązkową cechy procesów ewolucyjnych jest zmiana frekwencji alleli.


5. Wszelka nowość w ewolucji zaczyna się od pojedynczej mutacji powstającej w jednym osobniku w jednym punkcie czasowym.


6. Mutacje częściej powodują równoważność niż ulepszenie i brak funkcji częściej niż funkcjonalność.


7. Los mutacji, które nie wpływają na przystosowanie, jest determinowany przez losowy dryf genetyczny; los mutacji, które wpływają na przystosowanie – przez kombinację doboru i losowego dryfu genetycznego.


8. Ewolucja zachodzi na poziomie populacji; indywidualne osobniki nie ewoluują. Osobnik może dać wkład do ewolucji tylko przez stworzenie potomstwa lub przez bezpotomną śmierć.


9. Skuteczność doboru zależy od efektywnej wielkości populacji, co jest konstruktem historycznym różnym od spisu populacji, który jest zdjęciem teraźniejszości.


10. Ewolucja nie może stworzyć czegoś z niczego; nie ma prawdziwej nowości w ewolucji.


11. Ewolucja nie daje “inteligentnie zaprojektowanej” doskonałości. Z punktu widzenia inżynierii większość produktów ewolucji działa w sposób, który nie jest optymalny.  


12. Homo sapiens nie zajmuje uprzywilejowanej pozycji w wielkim schemacie ewolucyjnym.  

Sądzę, że główną rzeczą, która jest tu niecałkiem poprawna jest punkt 5: ” Wszelka nowość w ewolucji zaczyna się od pojedynczej mutacji powstającej w jednym osobniku w jednym punkcie czasowym”. Choć zasadniczo jest to prawdą, pomija to dwie znaczące nowości w historii życia, które nie zostały stworzone przez mutację, ale zamiast tego przez przypadki drapieżnictwa, które poszło źle i zamiast tego dało symbiozę z jednym rodzajem komórki żyjącej w drugim rodzaju.

 

Pierwsze takie wydarzenie miało miejsce około 2 miliardy lat temu, gdzieś w oceanie. Przed tym momentem całe życie składało się z małych organizmów zwanych prokariontami, które nie miały jądra komórkowego ani mitochondriów (są to maleńkie struktury komórkowe, które pomagają zaopatrzyć ciebie i mnie, i żyrafy i grzyby w energię). Wszystko zmieniło się, kiedy jedna jednokomórkowa forma życia, znana jako archaebakteria, próbowała zjeść inną, zwaną eubakterią. Przy tej jednej okazji eubakteria przeżyła w środku swojego niedoszłego drapieżnika i tam już pozostała, tracąc wiele genów na korzyść swojego gospodarza i z czasem zamieniając się w molekularny generator energii – mitochondria – która produkowała energię z reakcji chemicznych i używała jej ta nowa komórka eukariotyczna. Te nowe eukariotyczne formy życia były dziwaczną hybrydą, składającą się z dwóch różnych organizmów. Były one naszymi przodkami.


Drugi, podobny wypadek zdarzył się około miliarda lat temu, kiedy komórka eukariotyczna, kompletna razem z mitochondrią, pochłonęła eubakterię, która dawno temu wyewoluowała sztuczkę zdobywania energii ze światła słonecznego przez fotosyntezę. Próba pożarcia znowu się nie udała i z czasem pojawiła się nowa forma symbiozy. Dało to początek algom, w których małe organelle zwane chloroplastami, potomkowie zamierzonej ofiary eubakterii, zamieniają światło w energię na korzyść eukariotycznego gospodarza.


To, co zdarzyło się po tych wydarzeniach, polegało całkowicie na doborze naturalnym, zgodnie z procesem, który Dan opisał powyżej. Ale źródłem nowości – z całym szacunkiem dla jego punktu 10 powyżej, to były prawdziwie nowe organizmy – nie była to mutacja, ale niewiarygodnie nieprawdopodobna para wydarzeń.


Jest uderzające, że te dwa akty drapieżnictwa, które się nie udały, były w stanie otworzyć potencjał życia w sposób, w jaki mutacja+dobór naturalny nie potrafiły zrobić na przestrzeni 3,5 miliardów lat ewolucji. Życie na Ziemi bez mitochondria – życie prokariotyczne – jest ograniczone do mikroskopijnego z powodu fizycznych ograniczeń narzuconych na transport materii, energii i informacji ze środowiska do wnętrza organizmu. Pod nieobecność dodatkowego, potężnego źródła energii życie prokariotyczne nie może przeprowadzać tych działań poza pewne malusieńkie wymiary fizyczne. Dokooptowanie produkujących energię mitochondriów najpierw umożliwiło komórkom eukariotycznym na urośnięcie, a potem, z czasem, na zostanie wielokomórkowcami. Mutacja i dobór naturalny nie były w stanie tego zrobić. Podobnie, żaden organizm eukariotyczny nigdy sam nie opanował się sztuki wyewoluowania fotosyntezy; jedynym sposobem w jaki przodkowie roślin byli w stanie to zrobić, było przez symbiozę z fotosyntetyzującą bakterią.


Inni ludzie wskazali to na Twitterze; odpowiedzią Dana było przedefiniowanie “mutacji” w punkcie 5 jako “każda zmiana dziedziczna”. Co jest w porządku, ale byłoby jaśniej, gdyby od początku tak powiedział.


What are the fundamentals of evolutionary biology

Why Evolution Is True, 22 lutego 2016

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaMatthew Cobb

Biolog i pisarz, mieszka i pracuje w Manchesterze, niedawno w Stanach Zjednoczonych ukazała się jego książka „Generation”, a w Wielkiej Brytanii „The Egg & Sperm Race”. Systematycznie publikuje w "LA Times", "Times Literary Supplement", oraz "Journal of Experimental Biology".


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1325 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Nauka o wolności: rozmowa z Anną Kryłow   i Anna Kryłow   2022-08-06
Pierwsze dowody kopalne na opiekę nad lęgiem i niezwykły przypadek asymetrii kierunkowej   Coyne   2022-08-05
Badania dowodzą, że fakty nie mają znaczenia: jak propaganda wykorzystuje i normalizuje antysemityzm     2022-08-03
Horyzontalny transfer genów u owadów: jest rozpowszechniony, ale co to znaczy?   Coyne   2022-08-02
Dokonane w Afryce badanie genomu fasolnika egipskiego oznacza krok naprzód w dywersyfikacji światowego zaopatrzenia w żywność   Karavolias   2022-08-01
Grupy anty-GMO przegrywają sprawę sądową w Nigerii    i Nkechi Isaak   2022-07-30
Raz jeszcze: czy rasy są tylko społecznym konstruktem bez naukowego lub biologicznego znaczenia?   Coyne   2022-07-28
„New Yorker” pisze o hoacynie, sugeruje, że koncepcja Darwina drzew ewolucyjnych może być urojeniem   Coyne   2022-07-25
Nazistowscy lekarze i dzisiejsi antysemici: redefinicja etyki, żeby usprawiedliwić prześladowania Żydów     2022-07-18
Carl Sagan i wolność wątpienia   Jacoby   2022-07-18
Jak Darwin spowodował globalne ocieplenie swoją teorią doboru płciowego   Coyne   2022-07-16
Dieta mieszana misiów i innych   Júnior   2022-07-14
Londyńskie Natural History Museum popełnia błąd naturalistyczny - wielokrotnie   Coyne   2022-07-11
Nigeria gotowa na spełnienie oczekiwań rolników     2022-07-08
Szczepionki przeciwko grypie związane ze zmniejszonym ryzykiem choroby Alzheimera   Novella   2022-07-07
Nowoczesność Darwina: w O powstawaniu jest antycypacja neutralnej teorii i przerywanej równowagi   Coyne   2022-07-06
Pinker: “Wojna o ewolucję jest także wojną kulturową”   Coyne   2022-07-05
Raz jeszcze: błędny artykuł o tym, dlaczego teoria ewolucji jest przestarzała   Coyne   2022-07-04
Niech Moc będzie z pszczołą   Júnior   2022-06-28
Dramatyczny wzrost cen paliw kopalnych jest bolesny, ale daje niewielkie korzyści w walce z globalnym ociepleniem   Lomborg   2022-06-25
Efekt grupy – paskudny błąd poznawczy   Novella   2022-06-22
Nasiona z edytowanymi genomami będą miały przystępną cenę   Maina   2022-06-15
„Zapylisz mnie!”: nachalni bohaterowie świata roślin   Júnior   2022-06-11
Agroekologia zmienia biednych farmerów w biedniejszych   Muhumuza   2022-06-09
Kartofel z Matką Boską w jednej klapie i Karolem Marksem w drugiej   Koraszewski   2022-06-06
Jak nasze wspomnienia są powiązane   Novella   2022-06-04
Wielka Brytania dąży do zezwolenia na edytowanie genów   Novella   2022-06-02
„Grubogłowi przedsiębiorcy pogrzebowi w noc żywych trupów”   Júnior   2022-05-31
Coraz mniejsza część głównych plonów roślin jadalnych na świecie idzie na wyżywienie głodnych, a coraz więcej wykorzystuje się do celów niespożywczych     2022-05-28
Naukowiec z Ghany: “Afryka potrzebuje GMO bardziej niż reszta świata”   Gakpo   2022-05-26
GMO i edytowanie genów: jaka jest różnica?   Karavolias   2022-05-23
Toksyczny nektar, czyli ostrożnie z tureckim miodem   Júnior   2022-05-20
Kolejna nieudana i podyktowana ideologią próba wykazania, że płeć u ludzi nie jest binarna   Coyne   2022-05-18
Brian Charlesworth o błędach nowego artykułu rzekomo pokazującego, że fundamentalne założenie ewolucji neodarwinowskiej jest błędne   Coyne   2022-05-16
Trutnie i inni fruwający panowie   Junior   2022-05-13
Wygnanie z uniwersyteckiego świata – dwa lata później   Winegard   2022-05-10
Życie kwitnące po śmierci   Junior   2022-05-05
Organiczne środki owadobójcze są szkodliwe dla pożytecznych owadów     2022-04-30
Oxitec rozszerza próby z komarami GMO, by zredukować szerzenie się malarii   Conrow   2022-04-28
Słowa w wosku zapisane   Tonhasca Junior   2022-04-26
Rodzice, szkoła, państwo: kultura niskich oczekiwań   Koraszewski   2022-04-25
Nowoczesne ulepszanie roślin uprawnych przyjmuje historyczne podejście   Karavolias   2022-04-20
Pierwsza spożywcza roślina GMO w Ghanie   Baffour-Awuah   2022-04-16
Indie zwalniają edytowanie genów z wymaganej dla GMO oceny bezpieczeństwa   Paranjape   2022-04-11
Metamorfozy    Júnior   2022-04-09
Rolnicy nie mogą uprawiać tego, na co ich nie stać   Ongu   2022-04-07
Rośliny zmodyfikowane: odkłamać opinię o GMO   Conrow   2022-04-07
Odmowa szczelinowania jest szaleństwem   Ridley   2022-04-02
Jak wirusy chorób układu oddechowego ewoluują, by stać się łagodniejsze   Ridley   2022-03-22
Czy globalne ocieplenie może być dla nas dobre?   Ridley   2022-03-03
Południowa Afryka powinna przemyśleć regulacje dotyczące genetycznie modyfikowanych roślin   i Priyen Pillay   2022-03-01
Dlaczego środowiskowcy stanowią większą przeszkodę dla skutecznej polityki klimatycznej niż negacjoniści?   Boudry   2022-02-21
O figach i osach   Júnior   2022-02-18
Pień liczący 40 tysięcy lat przekazany Maorysom zamiast nauce   Coyne   2022-02-14
Propaganda anty-GMO obraża drobnych farmerów w Afryce i w Azji   Gakpo   2022-02-08
Jak “tubylcza medycyna” różni się od medycyny   Coyne   2022-02-07
Biotechnologia podnosi plony wysokobiałkowego afrykańskiego pochrzynu   Wetaya   2022-02-04
Spadanie w przepaść   Turski   2022-01-27
Czy koniki morskie coś nam mówią o LGBT? Błąd naturalistyczny popełniony przez Sussex Wildlife Trust   Coyne   2022-01-25
Ojczyznę wolną (od GMO) zachowują pany   Koraszewski   2022-01-22
Namawianie roślin, żeby podjęły ryzyko   Karavolias   2022-01-20
Czy uczenie się metodą prób i błędów jest „nauką”?   Coyne   2022-01-14
Czy gaz i energia jądrowa są “zielone”   Novella   2022-01-12
Ptasia grypa w czasach ludzkiej zarazy   Collins   2022-01-11
Rasa jest kontinuum. Płeć jest cholernie binarna   Dawkins   2022-01-10
Komiczne krzyki o klimatycznej Apokalipsie –— 50 lat nieuzasadnionego siania paniki   Lomborg   2022-01-06
Gnidy, o których PIS ci nie powie   Koraszewski   2022-01-05
Niebezpieczeństwo upolitycznienia nauki   Krylov   2022-01-01
Specjalne przesłanie do muzułmanów na całym świecie   Pandavar   2021-12-28
Nowe badania pokazują, że kraje rozwijające się płacą wysoką cenę za ograniczanie upraw roślin GMO   Maina   2021-12-25
Jajo, które wywołało sensację   Koraszewski   2021-12-24
Pięć powodów zakończenia debaty o GMO   Evanea   2021-12-16
Richard Dawkins pisze do “przyjaciół nauki i rozumu” w Nowej Zelandii   Coyne   2021-12-14
 Syntetyczna biologia oferuje obietnicę rozwiązania globalnego problemu z plastikiem   Agaba   2021-12-13
Nigeria wzywa Afrykę, by szła w jej ślady w sprawie GM wspięgi wężowatej   Opoku Gakpo   2021-12-09
Małe nietoperze idą do przedszkola   Koraszewski   2021-12-06
Afrykańscy naukowcy wzywają do polityki poparcia biologii syntetycznej i innych innowacji   Agaba   2021-12-02
Uprawy GMO zredukowały zatrucia farmerów pestycydami   Maina   2021-11-27
Czy genetyka może pomóc wyeliminować nierówność?   Coyne   2021-11-26
Matematyka i prawdziwa historia katastrofy klimatycznej   Lomborg   2021-11-24
Nigeria daje zielone światło kukurydzy GMO   Conrow   2021-11-22
Ugandyjscy studenci nalegają na powszechne stosowanie biotechnologii i uchwalenie prawa o biobezpieczeństwie   Agaba   2021-11-17
Organiczny eksperyment Sri Lanki   Novella   2021-11-16
Ruanda skwapliwie przyjmuje biotechnologię poprzez ekspansję OFAB   Meeme   2021-11-12
Sprzeciw wobec anulowania Huxleya   Coyne   2021-11-05
Farmerka z Kenii zbiera obfity plon z bawełny GM   Meeme   2021-11-04
Czarni uczeni i nauka o rasizmie   Koraszewski   2021-11-03
Kłusownictwo narzuca na słonie dobór w kierunku ewolucji słoni bez ciosów   Coyne   2021-11-01
Marnujemy naszą wielką szansę na edytowanie genów   Ridely   2021-10-29
“Czarne tygrysy” w małym indyjskim rezerwacie sugerują losowy dryf genetyczny   Coyne   2021-10-26
Wytwarzanie białek w roślinach przez rolnictwo molekularne   Novella   2021-10-20
Strzelby, zarazki, maszyny to zdecydowanie antyrasistowska książka. Dlaczego lewica jej nie kocha?   Barnett   2021-10-13
Nigeryjscy farmerzy nie mogą się doczekać wystarczających ilości GM nasion wspięgi wężowatej   Gakpo   2021-10-12
Dobór płciowy versus dobór naturalny: na przykładzie chrząszczy   Coyne   2021-10-08
Edytowanie genów kluczem do ulepszenia podstawowych upraw w Afryce   Abugu   2021-10-01
Bakłażan GMO jest udokumentowaną wygraną ubogich farmerów   Conrow   2021-09-23
O Jezu, wskrzeszają mamuta!   Koraszewski   2021-09-17
Wszystkie antyizraelskie wiadomości zasługują na publikację   Bard   2021-09-04
Tożsamość etniczna i rasa   Coyne   2021-08-30
Środowiskowcy mylili się – nie stoimy przed apokalipsą owadów   Ridley   2021-08-13

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologia


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk