Studenci Uniwersytetu Ghany debatują nad wykorzystaniem upraw GMO w ich kraju

Studenci rolnictwa na Uniwersytecie Ghany wzywają młodzież do wsparcia stosowania technologii modyfikowania genetycznego (GMO), aby poprawić produktywność gospodarstw i zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe.


„W kwestiach zdrowia, środowiska i gospodarki organizmy modyfikowane genetycznie stanowią ulepszenie i chciałbym namawiać wszystkich, byśmy to przyjęli” – powiedział student Daniel Tetteh podczas debaty na temat GMO w Szkole Rolniczej.


Z punktu widzenia zdrowia żywność GM nie różni się od żywności niemodyfikowanej genetycznie, powiedział. W rzeczywistości żywność GM można nawet uznać za zdrowszą ze względu na rygorystyczne procesy zatwierdzania, przez które przechodzi, zanim zostanie dopuszczona do obrotu.


Ghana zatwierdziła swoją pierwszą uprawę genetycznie modyfikowaną, Bt wspięgę wężowatą, która ma naturalną odporność na niszczącego szkodnika Maruca vitrata (świder strączkowy). Oczekuje się, że ulepszona odmiana zostanie udostępniona rolnikom w ciągu najbliższych kilku lat.

Uprawy GMO w znacznym stopniu przyczynią się do osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju Organizacji Narodów Zjednoczonych, w szczególności celu 1 dotyczącego redukcji  ubóstwa i celu 2 dotyczącego redukcji głodu, powiedział Tetteh. Dodał, że zwiększone plony przyczyniają się do wyższych dochodów gospodarstw domowych, co zmniejsza ubóstwo, a także zwiększa bezpieczeństwo żywnościowe gospodarstw domowych.


Student powiedział, że przyjęcie GMO w Ghanie będzie miało pozytywny wpływ na gospodarkę, da rolnikom większe plony bez potrzeby powiększania gospodarstwa o dodatkową ziemię i pomoże obniżyć ceny żywności z korzyścią dla konsumentów. Ponadto:


„GMO mogą przynieść niezwykłe korzyści dla środowiska. Pozwalają rolnikom produkować więcej żywności przy mniejszych nakładach. Pomagają nam oszczędzać ziemię, ograniczać wylesianie i ograniczać zużycie chemikaliów. Badania wyraźnie wskazują, że rośliny GMO nie są z natury niebezpieczne dla środowiska. W skali globalnej uprawy GM faktycznie mają pozytywny wpływ na środowisko”.

 


Tetteh jest jednym z sześciu studentów, którzy debatowali nad wnioskiem: „Ghana potrzebuje GMO”. Czterech studentów opowiedziało się za wnioskiem, a dwóch przeciw. Debata zorganizował Alliance for Science Ghana we współpracy z Międzynarodowym Stowarzyszeniem Studentów Rolnictwa i Nauk Pokrewnych w ramach serii Ghanaian Youth Debates.


Adusei Wiafe Clement powiedział, że aby zachęcić do akceptacji, trzeba informować społeczeństwo o korzyściach środowiskowych upraw GM, a także ogólnych naukowych korzyściach upraw GM w innych krajach afrykańskich:


„Szacuje się, że uprawy GM przyniosły gospodarce Burkina Faso 100 milionów dolarów rocznie. Oto jeden z faktów o znaczeniu GMO i dlatego prowadzimy kampanię na rzecz wdrożenia upraw GMO przez rząd Ghany”.


Theodore Adu, wypowiadając się za wnioskiem, powiedział, że nie należy ignorować innowacyjnych pomysłów i technologii, takich jak GMO, ale trzeba je stosować w sektorze rolnym. Kraje takie jak Stany Zjednoczone i Chiny pokazały, że uprawy GM mogą być korzystne dla społeczeństwa i Ghana nie powinna unikać tej technologii, powiedział.


Enoch Agyekum, który wypowiedział się przeciwko wnioskowi, stwierdził, że GMO nie zostały wystarczająco przetestowane, aby uzyskać zielone światło w Ghanie:


„Nie minęło jeszcze stulecie od wynalezienia. Oznacza to, że jego (pełne) efekty nie są jeszcze widoczne… Dlaczego Ghana miałaby to zaakceptować?”


Agyekum wezwał rząd, aby zamiast tego skupił się na rozwiązywaniu problemów, takich jak brak równowagi płci w rolnictwie, zły wizerunek rolnictwa, straty po zbiorach i wyzwania marketingowe związane z produkcją rolną.


Wendy Osman również wypowiedziała się przeciwko wnioskowi. Twierdziła, że GMO mogą negatywnie wpłynąć na środowisko Ghany, jeśli zostaną przyjęte przez rolników. „GMO mogą powodować brak równowagi w ekosystemie – powiedziała. - Pamiętajmy, że nie tylko my, ludzie, jemy rośliny. Inne zwierzęta też”.


Jayden Kudjoe, który opowiedział się za wnioskiem, zakwestionował twierdzenia swoich kolegów, że GMO nie są dobrze przetestowane i mogą mieć negatywny wpływ na środowisko.


„Komentarze o tym, że GMO nie są bezpieczne, nie mają żadnego uzasadnienia – powiedział. - Dlaczego Ghańczycy mieliby mieć problemy z uprawami GMO w Ghanie, ale mogą importować produkty GM z Ameryki?”

Dyskutanci otrzymują nagrody od dziekan Wydziału Rolniczego Uniwersytetu Ghany, Irene Egyir. Zdjęcie: Joseph Opoku Gakpo

Cytując prof. Erica Yirenkyi Danquaha, dyrektora założyciela West Africa Center for Crop Improvement (WACCI) na Uniwersytecie Ghany, Kudjoe powiedział, że Ghana ma pilniejsze niż reszta świata zapotrzebowanie na GMO. Powiedział, że wyzwania, takie jak zmiana klimatu i wzrost liczby ludności, zwiększają brak bezpieczeństwa żywnościowego na świecie, zwiększając pilną potrzebę innowacji technologicznych, aby powstrzymać ten trend. Zakłócone wzorce opadów, susze, ekstremalne zjawiska pogodowe, inwazje szkodników, choroby roślin, straty plonów i głód również mają negatywny wpływ na kontynent afrykański.


„Lepsze nasiona opracowane dzięki inżynierii genetycznej dają nadzieję. Nie pozwólmy, aby opóźnienia regulacyjne uniemożliwiły milionom rolników dostęp do tej ratującej życie technologii” – powiedział Kudjoe.


Dr Beatrice Ife i dr John Savior Eleblu, wykładowcy na Uniwersytecie Ghany, którzy byli mentorami dla dyskutantów, pochwalili studentów za ożywioną debatę i namawiali ich, aby kontynuowali edukowanie innych o GMO.


„Ta debata jest dobrze przemyślana i cieszę się, że tu jestem” – powiedział Eleblu. „Modyfikacja genetyczna to technologia. Powinniśmy to przyjąć. Nie powinniśmy zawsze czekać, aż produkty GM przyjdą do nas z zewnątrz. Nasi naukowcy mogą równie dobrze rozwijać technologię w kraju”.


Dziekan Szkoły Rolniczej na Uniwersytecie Ghany, Irene Egyir wyraziła przekonanie, że dyskutanci i ich publiczność otrzymali przydatne lekcje o nauce, które mogą ukierunkować ich studia.


„Nauka dobrze służy ludzkości — powiedziała. Ale niektórzy ludzie mają własne zdanie na temat tego, czy przez cały czas trzymać się nauki, czy nie. Dlatego potrzebna jest debata”.


Niektórzy studenci, którzy rozmawiali z Alliance for Science po debacie, powiedzieli, że wiele się nauczyli.


„Uważam, że to był dobry program, aby informować populację studentów o GMO – powiedział Albert Bandoh. - Wielu z nas rozumie teraz pojęcie GMO pełniej niż to, co można uzyskać z oglądania filmów na YouTube. To, co tam dostaniesz, nie jest tym, co dostaniesz z takiej dyskusji lub debaty”.


Ernest Menson powiedział, że wcześniej „miał (negatywny) stosunek do GMO… Ale dzisiejszy program był bardzo pouczający. Teraz stoję na granicy”.


Gideon Ayittey zgodził się. „Obserwowanie, jak moi koledzy spierają się o GMO w oparciu o fakty, było bardzo ważne i pouczające. Pozbyłem się również pewnych uprzedzeń, które miałem wobec GMO”.


Zdjęcie: Studenci Uniwersytetu Ghany dyskutują o GMO. 
Zdjęcie: Joseph Opoku Gakpo

 

Minds open as University of Ghana students debate the use of GMO crops in their country

Alliance for Science, 24 sierpnioa 2022

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


* Joseph Opoku Gakpo

Dziennikarz radiowy z Ghany. W maju 2020r. otrzymał międzynarodową nagrodę za dziennikarstwo dotyczące rozwoju rolnictwa.      

(0)
Listy z naszego sadu
Chief editor: Hili
Webmaster:: Andrzej Koraszewski
Collaborators: Jacek Chudziński, Hili, Małgorzata Koraszewska, Andrzej Koraszewski, Henryk Rubinstein
Go to web version