Tureckie “zbrodnie przeciwko ludzko¶ci i nielegalna okupacja Cypru

Podczas inwazji w 1974 roku si³y tureckie mordowa³y niewinnych cywilów, gwa³ci³y kobiety i dzieci oraz spl±drowa³y pó³nocny Cypr. Si³± wysiedlili oko³o 170 tysiêcy Greków cypryjskich, czyli jedn± trzeci± ca³ej populacji Republiki Cypryjskiej. Od tego czasu si³y tureckie zajê³y 36% terytorium Cypru, a los setek zaginionych osób pozostaje nieznany. Na zdjêciu: mapa podzielonego Cypru. (¬ród³o: Wikipedia.)

Piêtnastego sierpnia 1974 roku 42-letni Pavlos Solomi i jego 17-letni syn Solomis Pavlou Solomi zostali aresztowani przez Turków w ich domu w cypryjskiej wiosce Komi Kepir podczas drugiej fazy tureckiej inwazji wojskowej na Cypr.


Panagiota Pavlou Solomi spêdzi³a resztê swojego ¿ycia próbuj±c odnale¼æ swojego zaginionego mê¿a i syna. Wreszcie, 43 lata po ich uprowadzeniu, w 2017 r., ich szcz±tki zosta³y odnalezione w jeziorze Galatia przez Komitet ds. Osób Zaginionych na Cyprze (CMP), który ekshumowa³ to, co z nich zosta³o. Pogrzeb zamordowanego ojca i syna odby³ siê w marcu 2018 roku, ale nie w ich ukochanej wiosce Komi Kepir. Ta wioska jest nadal nielegalnie okupowana przez Turcjê. Rodzina pochowa³a zw³oki w wolnym regionie Republiki Cypryjskiej, gdzie obecnie przebywaj±.

W 2008 roku francuski magazyn informacyjny L'Express doniós³ o trudnej sytuacji pani Solomi:

„Stara kobieta wys³a³a swój pe³en rozpaczy list do Nelsona Mandeli, Margaret Thatcher, Parlamentu Europejskiego, królowej Anglii. Wielcy tego ¶wiata pozostawili j± bez odpowiedzi….


¯ycie tej 79-letniego Greczynki cypryjskiej, ubranej na czarno, opisane w li¶cie: ‘Nazywam siê Panayiota Pavlou Solomi… Mój m±¿, Pavlos Solomi, lat 42, i mój syn, Solomis Pavlou, lat 17, zaginêli w 1974. 15 sierpnia tego roku wkroczy³o wojsko tureckie i zaczê³o strzelaæ. Przywieziono nas na przes³uchanie. [...] Mój m±¿ i syn ju¿ nie wrócili. Nie byli ¿o³nierzami, byli cywilami. [...] Mam prawo, jako istota ludzka, matka i ¿ona, wiedzieæ, co siê z nimi sta³o. Proszê, pomó¿cie mi ich znale¼æ’”.

Pani Solomi zmar³a 10 grudnia. Petros Ashiotis, przyjaciel rodziny Solomi, powiedzia³ Gatestone:

„Odwiedzali¶my ich dom, kiedy by³em ma³y. Rodzina mia³a t³oczniê oliwek i przed tureck± inwazj± na Cypr w 1974 r. by³a zamo¿na. Ale kiedy tureckie wojsko najecha³o, oni, jak ka¿dy Grek cypryjski na okupowanym obszarze, stracili wszystko. Dziewiêciu cywilów z mojej wioski Yialousa, w tym sêdzia okrêgowy, równie¿ zosta³o aresztowanych podczas inwazji i wszyscy zaginêli. Ich zw³oki znaleziono tak¿e pó¼niej w Galatii”.

Ashiotis doda³, ¿e pani Solomi chodzi³a w ka¿d± sobotê do hotelu Ledra Palace, który do 2013 roku by³ jedyn± „dostêpn±” drog± do okupowanego pó³nocnego regionu Cypru. Tam sta³a w milczeniu ze zdjêciami mê¿a Pavlosa i syna oraz innymi kobiet szukaj±cymi sprawiedliwo¶ci dla swoich zaginionych krewnych. Sta³a siê symbolem walki o odnalezienie „zaginionych” Cypryjczyków.


Pani Solomi zaapelowa³a do Europejskiego Trybuna³u Praw Cz³owieka o poci±gniêcie re¿imu tureckiego do odpowiedzialno¶ci, donosi³a ateñska agencja informacyjna (ANA) w 2002 roku. Powtarza³a, ¿e ówczesny przywódca Turków cypryjskich, Rauf Denktas, nigdy nie odpowiedzia³ na list, jaki wys³a³a wys³a³a w 1975 roku z pytaniem, co sta³o siê z jej mê¿em i synem po ich znikniêciu.


Dziennikarka ¶ledcza Turków cypryjskich, Sevgül Uludağ, uczestniczy³a w pogrzebie ojca i syna w 2018 roku w Limassol i opisa³a ceremoniê pogrzebow±.


W mowie po¿egnalnej córka Solomiego, Christina Pavlou, powiedzia³a:

„By³ 15 sierpnia 1974 r., kiedy ca³a nasza rodzina zosta³a aresztowana w naszym domu w Komi Kepir przez naszych s±siadów ze wsi, Turków cypryjskich, i przewieziona do wsi Galatia. Tam by³a to ostatnia chwila, kiedy widzia³em ciê ¿ywego, a potem... odepchnêli nas od ciebie... Pasias wtedy... obieca³ nam, ¿e za trzy dni wrócisz do nas do naszego domu w Komi. To siê nigdy nie sta³o.


Prze¿y³y¶my trudne lata samotnie, mama i ja, zawsze my¶l±c o tobie i niecierpliwie czekaj±c na dobre wie¶ci…


Jednak stamt±d, z góry, zobaczysz nas wszystkich razem i bêdziesz dumny…
Z tej wspania³ej rodziny, oto mój m±¿, Vasos… Jest bardzo podobny do ciebie… Tato, masz troje wnucz±t.. .. Nigdy nie mieli szczê¶cia spotkaæ swojego dziadka… bawiæ siê z tob±, ¿artowaæ ani zasiêgaæ twojej rady”.

W dwóch kampaniach wojskowych w 1974 r. – 20 lipca i 15 sierpnia – Turcja, cz³onek NATO, nielegalnie najecha³a Republikê Cypryjsk±, która mia³a tylko niewielk± Gwardiê Narodow± i nie mia³a marynarki wojennej ani si³ powietrznych. Od tego czasu si³y tureckie zajê³y 36% terytorium Cypru, a los setek zaginionych osób pozostaje nieznany. Armia turecka nada³a inwazji kryptonim „Atylla”, na cze¶æ przywódcy plemienia z V wieku i barbarzyñskiego w³adcy Hunów z Azji ¦rodkowej, znanego ze zniszczenia czê¶ci Cesarstwa Rzymskiego.


Zgodnie z „dziedzictwem” w³adcy Hunów, Atylli, naje¼d¼cy tureccy mordowali niewinnych cywilów, gwa³cili kobiety i dzieci oraz spl±drowali pó³nocny Cypr. Si³± wysiedlili oko³o 170 tysiêcy Greków cypryjskich, czyli jedn± trzeci± ca³ej populacji Republiki Cypryjskiej, dokonali brutalnych ataków na ko¶cio³y i zniszczyli chrze¶cijañskie cmentarze. Aresztowali Greków cypryjskich i wielu torturowali. Raport ¶ledczy wydany w 1976 roku przez Europejsk± Komisjê Praw Cz³owieka, organ Rady Europy, udokumentowa³ wiele zbrodni i nadu¿yæ pope³nionych przez Turków podczas inwazji. W odniesieniu do osób zaginionych w raporcie odnotowano:

„Komisja uwa¿a, ¿e istnieje domniemanie tureckiej odpowiedzialno¶ci za los osób, które by³y przetrzymywane w tureckim areszcie. Jednak na podstawie przedstawionych jej materia³ów Komisja nie by³a w stanie ustaliæ, czy i w jakich okoliczno¶ciach Grecy cypryjscy, wiê¼niowie uznani za zaginionych, zostali pozbawieni ¿ycia”.

Zgodnie z Miêdzynarodow± konwencj± o ochronie wszystkich osób przed wymuszonym zaginiêciem z 2006 r.:

Za „wymuszone zaginiêcie” uwa¿a siê zatrzymanie, aresztowanie, uprowadzenie lub jak±kolwiek inn± formê pozbawienia osoby wolno¶ci, dokonane przez przedstawicieli Pañstwa albo przez osoby lub grupy osób dzia³aj±ce z upowa¿nieniem, pomoc± lub milcz±c± zgod± Pañstwa, po którym nastêpuje odmowa przyznania faktu pozbawienia wolno¶ci lub ukrywanie losów b±d¼ miejsca pobytu takiej osoby, co powoduje, ¿e znajduje siê ona poza ochron± prawa.


Rozleg³a lub systematyczna praktyka wymuszonego zaginiêcia stanowi zbrodniê przeciwko ludzko¶ci zdefiniowan± we w³a¶ciwych normach prawa miêdzynarodowego i jako taka powinna wywo³ywaæ konsekwencje w nim przewidziane.

Cypryjczycy za³o¿yli kilka organizacji, aby znale¼æ szcz±tki tych, którzy zaginêli w 1974 roku. Wed³ug Organizacji Krewnych Niezg³oszonych Wiê¼niów i Osób Zaginionych na Cyprze:

„Pocz±tkowa liczba zaginionych osób wynosi³a 1619, w tym niewalcz±cych, kobiet i ma³ych dzieci. Na pierwszy rzut oka wszyscy ci ludzie zniknêli podczas lub po inwazji tureckiej na terenach zajêtych przez wojska tureckie. Istniej± potwierdzaj±ce dowody ze strony naocznych ¶wiadków i organizacji miêdzynarodowych, ¿e wiele z tych osób zosta³o aresztowanych przez tureckie si³y inwazyjne lub uzbrojone grupy Turków cypryjskich i przetrzymywanych przez pewien czas w tureckich wiêzieniach”.

Inna organizacja – Panhelleñski Komitet Rodziców i Krewnych Niezg³oszonych Wiê¼niów i Osób Zaginionych w Tragedii Cypryjskiej – ma na celu pe³ne zbadanie losów Greków zaginionych podczas tureckiej inwazji na Cypr. Komitet mówi:

„Minê³o ju¿ wiele dziesiêcioleci od owego poranka 20 lipca, kiedy hordy 'Attyli' najecha³y wyspê, siej±c ¶mieræ i zniszczenie. Zdobywca pozostawi³ po sobie ruiny, podczas gdy przez kolejne lata nadal w³ada czê¶ci± pó³nocnego Cypru”.

Organizacja Krewnych Zaginionych Cypryjczyków w Wielkiej Brytanii (ORMC) zosta³a za³o¿ona w 1983 roku przez krewnych zaginionych Cypryjczyków mieszkaj±cych w Wielkiej Brytanii. Wed³ug ORMC:

„Ten tragiczny problem o charakterze czysto humanitarnym pozostaje nierozwi±zany, poniewa¿ Turcja w ca³kowitym lekcewa¿eniu miêdzynarodowych konwencji i deklaracji nie pozwala na prowadzenie skutecznych ¶ledztw. Nie ujawniono przekonuj±cych informacji, które mog³yby ustaliæ los osób zaginionych”.

Kiedy armia turecka dokona³a inwazji w 1974 r., Cypr liczy³ oko³o 642 tysi±ce mieszkañców. Photis Photiou, komisarz prezydencki Cypru, powiedzia³ Gatestone:

„Straty ludzkie i cierpienia spowodowane inwazj± tureck±, w stosunku do ludno¶ci Cypru, s± ogromne. Pomijaj±c ekonomiczne zniszczenie pó³nocnej okupowanej czê¶ci Cypru oraz problemy uchod¼ców i enklaw, oko³o 3000 Greków cypryjskich straci³o ¿ycie lub zaginê³o podczas inwazji. MKCK w 1975 r. dostarczy³ rz±dowi Cypru listê zawieraj±c± ponad 2500 przypadków. Po dochodzeniach przeprowadzonych przez w³adze rz±dowe zarejestrowano wiêcej przypadków zaginiêæ i zgonów.


W 1995 roku oko³o 1500 przypadków zaginionych Greków cypryjskich zosta³o przekazanych do Komisji ds. Osób Zaginionych, która dzia³a³a pod auspicjami Organizacji Narodów Zjednoczonych. Komisja ta powsta³a w 1981 roku i dzia³a do dzi¶. Obecnie ponad 750 przypadków z 1500 przed³o¿onych spraw nadal jest w toku. Nale¿y równie¿ zauwa¿yæ, ¿e w wiêkszo¶ci pozosta³ych spraw rodziny otrzymywa³y do pochówku tylko pojedyncze ko¶ci w wyniku polityki tureckich si³ okupacyjnych niszczenia masowych pochówków i celowego przenoszenia szcz±tków w nieznane nam miejsca.


Oprócz spraw przekazanych do CMP, toczy siê ponad 400 spraw Greków cypryjskich, którzy s± pochowani w znanych lub nieznanych miejscach na terenach okupowanych. Rodziny tych osób równie¿ czekaj± na odnalezienie szcz±tków ich bliskich aby mogli przyst±piæ do godnego pochówku zgodnie z naszymi obyczajami religijnymi i spo³ecznymi”.

Tureckie w³adze rz±dowe nie pomog³y jednak w odnalezieniu tych zaginionych osób.


„Wspó³praca Turcji jest bardzo istotna i konieczna dla naszych wysi³ków na rzecz rozwi±zania humanitarnego aspektu tragedii osób zaginionych i ich rodzin. Niestety, mimo naszych wysi³ków, Turcja nie wspó³pracuje.


Turcja nie jest reprezentowana w Komisji ds. Osób Zaginionych, chocia¿ to Turcja jest odpowiedzialna za powstanie problemu i jego przed³u¿anie siê przez tyle dziesiêcioleci. O tureckiej polityce ¶wiadczy stwierdzenie, ¿e Turcja odmawia przekazania informacji ze swojego archiwów wojskowych, nadal utrudnia ¶ledztwa i ekshumacje na terenach wojskowych, odmawia pokazania miejsc masowych pochówków stworzonych przez armiê tureck± po zebraniu zmar³ych z pól bitewnych, a co wa¿niejsze, Turcja przystêpuje do niszczenia masowych miejsc pochówku na terenach okupowanych w celu zatarcia i zniszczenia wszelkich dowodów dokumentuj±cych pope³nione zbrodnie”.


Wed³ug Komisji ds. Osób Zaginionych na Cyprze (CMP), latach 1963-64 i 1974 wymuszono zaginiêcie 2002 osób (492 Turków cypryjskich i 1510 Greków cypryjskich). CMP uda³o siê zidentyfikowaæ 292 zaginionych Turków i 736 Greków cypryjskich.


Photiou powiedzia³:

„Rz±d Cypru jest i zawsze by³ zaanga¿owany w pe³ne ustalenie losu wszystkich zaginionych Turków cypryjskich. Wiele informacji zosta³o przekazanych do CMP w sprawie miejsc pochówku zaginionych Turków cypryjskich przez pos³a grecko-cypryjskiego z 1989 r., czyli 16 lat przed programem ekshumacji rozpoczêtym przez CMP. Bêdzie on kontynuowany i nasilany, aby zainteresowane rodziny Turków cypryjskich mog³y byæ w pe³ni i ostatecznie poinformowane o losie ich bliskich. Oprócz pracy w CMP, rz±d Cypru w 2003 roku podj±³ wiele jednostronnych kroków w sprawie tragicznego problemu zaginionych Turków cypryjskich i ich rodzin”.

25 stycznia Europejski Trybuna³ Praw Cz³owieka (ETPC) opublikowa³ swój raport roczny za 2021 r. Wed³ug statystyk najwiêcej skarg, po Rosji, dotyczy Turcji. Wed³ug Platformy Rady Europy na rzecz Promowania Ochrony Dziennikarstwa i Bezpieczeñstwa Dziennikarzy, Turcja generuje najwiêcej spraw kierowanych do europejskich organów praw cz³owieka. W 2021 r. Turcja znalaz³a siê na pierwszym miejscu pod wzglêdem liczby wyroków ETPC, w których stwierdzono naruszenie wolno¶ci s³owa.


Trybuna³ Europejski skaza³ Turcjê równie¿ za zaginiêcie Cypryjczyków. Photiou powiedzia³:

„Rz±d Republiki Cypru z³o¿y³ cztery skargi miêdzypañstwowe przeciwko Turcji w Radzie Europy. Ponadto czwarta skarga miêdzypañstwowa zosta³a rozpatrzona przez Europejski Trybuna³ Praw Cz³owieka. We wszystkich czterech skargach miêdzypañstwowych, jak równie¿ w decyzji z 2001 r. Trybuna³ Europejski uzna³ Turcjê za odpowiedzialn± i winn± powa¿nych naruszeñ podstawowych artyku³ów Europejskiej Konwencji Praw Cz³owieka, w tym artyku³u 2 Konwencji dotycz±cego prawa do ¿ycia. W 2014 r. Trybuna³ Europejski podj±³ równie¿ kolejn± decyzjê dotycz±c± zobowi±zania Turcji do wyp³aty odszkodowañ rodzinom osób zaginionych Ponadto istnieje szereg orzeczeñ Trybuna³u Europejskiego dotycz±cych ³amania przez Turcjê praw rodzin, po z³o¿eniu indywidualnych spraw do Europejskiego Trybuna³u Praw Cz³owieka.


Mimo wszystkich tych decyzji i ustaleñ Trybuna³u, Turcja nie podjê³a ¿adnych kroków w celu wdro¿enia wy¿ej wymienionych decyzji EKPC i nadal odmawia przestrzegania i wykonywania decyzji, wykazuj±c ca³kowite lekcewa¿enie i brak szacunku dla prawa miêdzynarodowego oraz podstawowych zasad i warto¶ci praw cz³owieka. Spo³eczno¶æ miêdzynarodowa jako ca³o¶æ oraz instytucje j± reprezentuj±ce, a mianowicie Organizacja Narodów Zjednoczonych, ponosz± szczególn± odpowiedzialno¶æ za poci±gniêcie Turcji do odpowiedzialno¶ci za zbrodnie pope³nione przez jej agentów na ludno¶ci Cypru.


Spo³eczno¶æ miêdzynarodowa ma moralny i polityczny obowi±zek zmuszenia Turcji do zachowywania i przestrzegania podstawowych zasad prawa miêdzynarodowego i cywilizowanej ludzko¶ci. Turcja nie powinna i spo³eczno¶æ miêdzynarodow± nie mo¿e jej pozwalaæ na dalsze okazywanie braku szacunku i ignorowanie decyzji Unii Europejskiej i innych instytucji miêdzynarodowych, które stanowi± kamieñ wêgielny cywilizowanego porz±dku miêdzynarodowego. W szczególno¶ci Turcja powinna:


I. Ujawniæ informacje o masowych pochówkach Greków cypryjskich dokonanych przez armiê tureck± po oczyszczeniu pól bitewnych


II. Zezwoliæ na dostêp do tureckich archiwów wojskowych


III. Upubliczniæ informacje dotycz±ce lokalizacji nowych miejsc pochówku zawieraj±cych szcz±tki celowo usuniête przez armiê tureck± z pierwotnych miejsc pochówku.


IV. Wdro¿yæ bez dalszych opó¼nieñ decyzje Europejskiego Trybuna³u Praw Cz³owieka z 2001 i 2014 r. dotycz±ce zaginionych Greków cypryjskich”.

Dr Klearchos A. Kyriakides, który specjalizuje siê w miêdzynarodowym prawie humanitarnym i prawie dotycz±cym praw cz³owieka, napisa³:

„Turcja nigdy nie sta³a siê stron± Miêdzynarodowej konwencji o ochronie wszystkich osób przed wymuszonymi zaginiêciami z 2006 roku. Fakt ten rodzi dodatkowe pytania co do szczero¶ci Turcji w zwi±zku z poszukiwaniem osób zaginionych i wszelkim zwi±zanym z tym ¶ciganiem w sprawach karnych ...


Przez dziesiêciolecia dochodzi³o do zbiorowego naruszania rz±dów prawa w³a¶ciwego dla porz±dku prawnego po 1945 r. W rezultacie obywatele Republiki Cypryjskiej nie tylko pozostaj± de iure podzieleni wed³ug linii „dwóch spo³eczno¶ci” od 1960 r. i de facto segregowani na „dwie strefy” od 1974 r. Poszczególni obywatele Republiki Cypryjskiej – i jej obywatele jako zbiorowa ca³o¶æ – s± poddani systematycznej odmowie sprawiedliwo¶ci w sprawach karnych. Z kolei niesprawiedliwo¶æ systemowa zosta³a uzupe³niona kultur± ska¿on± systematyczn± bezkarno¶ci±”.

Dr Kyriakides zwraca równie¿ uwagê na niepowodzenie Turcji w zostaniu pañstwem-stron± ponad 70 instrumentów prawa miêdzynarodowego. „Dlaczego Turcja - pyta - nigdy nie sta³a siê stron± tak wielu instrumentów prawnych o zasadniczym znaczeniu dla pokoju, bezpieczeñstwa, sprawiedliwo¶ci, praw cz³owieka i ogólnie rz±dów prawa?”


Aby zapewniæ wymiar sprawiedliwo¶ci na Cyprze, Kyriakides zaleca powo³anie nowego niezale¿nego miêdzynarodowego trybuna³u karnego na wzór trybuna³ów ustanowionych przez zwyciêskich aliantów w Norymberdze lub przez Radê Bezpieczeñstwa ONZ w odniesieniu do by³ej Jugos³awii i Rwandy w sprawie zbrodni pope³nionych przez Turcjê i jej agentów na Cyprze. Kyriakides wyja¶nia:

„Wbrew miêdzynarodowemu prawu humanitarnemu Organizacja Narodów Zjednoczonych ponosi przynajmniej czê¶æ odpowiedzialno¶ci za wspieranie kultury bezkarno¶ci. Organizacja Narodów Zjednoczonych nigdy nie ustanowi³a ¿adnego niezale¿nego miêdzynarodowego trybuna³u karnego dla Republiki Cypryjskiej na wzór ustanowionych precedensów, po pierwsze przez zwyciêskich aliantów w stosunku do Niemiec (w Norymberdze w Niemczech) i Japonii (w Tokio), a po drugie przez Radê Bezpieczeñstwa ONZ w odniesieniu do miejsc takich jak by³a Jugos³awia (w Hadze w Holandii) i Rwandzie (w Arushy w Tanzanii i Hadze).”

Zarówno spo³eczno¶æ miêdzynarodowa, jak i Turcja maj± obowi±zek pomóc Cyprowi w zdobyciu informacji o losie zaginionych Cypryjczyków. Dochodzenia mog³yby gwarantowaæ niezale¿ny trybuna³ w stylu norymberskim lub haskim, który zaj±³by siê pope³nionymi zbrodniami wojennymi. Taki mandat s±du móg³by obejmowaæ kwestiê ofiar zaginionych i zamordowanych. Oczywi¶cie pomog³oby to rodzinom cypryjskim znale¼æ sprawiedliwo¶æ prawie 50 lat po nielegalnej inwazji Turcji i okupacji Cypru.


Turkey’s ‘Crimes against Humanity’ and Illegal Occupation of Cyprus

Gatestone Institute, 4 stycznia 2023

T³umaczenie: Ma³gorzata Koraszewska

*Uzay Bulut
Publicystka turecka, która kilka lat temu w obawie przed aresztowaniem zdecydowa³a siê zostaæ na Zachodzie. Pisze o sobie, ¿e urodzi³a siê jako muzu³manka, ale dzi¶ ju¿ muzu³mank± nie jest. 

 

 
(0)
Listy z naszego sadu
Chief editor: Hili
Webmaster:: Andrzej Koraszewski
Collaborators: Jacek Chudziñski, Hili, Ma³gorzata Koraszewska, Andrzej Koraszewski, Henryk Rubinstein
Go to web version