Prawda

Czwartek, 18 sierpnia 2022 - 06:53

« Poprzedni Następny »


Świat krytykuje Izrael za brak szczepień Palestyńczyków, chociaż dostarczają szczepionki mimo, że nie są do tego zobowiązani


Jerry A. Coyne 2021-03-03

- Zdumiewające. Nigdy nie prosiliście Izraela o szczepionki, a Izrael i tak jest szkalowany.- Tak! Czy to nie jest wspaniałe?

- Zdumiewające. Nigdy nie prosiliście Izraela o szczepionki, a Izrael i tak jest szkalowany.

- Tak! Czy to nie jest wspaniałe?Powszechne twierdzenie, że Izrael jest nikczemny, ponieważ nie wykonuje swojego rzekomego moralnego obowiązku dostarczenia szczepionek przeciwko Covid-19 Palestyńczykom, jest przykładem totalnego niezrozumienia, jak również obłudnej palestyńskiej kampanii demonizowania Izraela. Pokazuje także, jak nienawidzący Izraela, wśród których jest wielu ludzi z lewicy, nigdy nie pozwalają, by fakty zagrodziły drogę ich uprzedzeniom.

Bernie Sanders jest tylko jednym z wielu udzielających Izraelowi ostrej nagany za to, że nie daje Palestyńczykom szczepionek przeciwko koronawirusowi. To samo sugerowano w NBC Evening News, gdzie do informacji, że Izrael jest krajem o najwyższym odsetku zaszczepionych obywateli na świecie (jest mały i sprawny), dodano: “Palestyna nie dostała wiele szczepionek”. Oskarżenia, że Izrael jest albo prawnie, albo moralnie zobowiązany do przekazania szczepionek Palestyńczykom, przyszły też z “New York Times”, „Washington Post”, CNN, „Guardian”, Human Rights Watch, Amnesty International i BBC.


Tutaj jest “J’accuse” Berniego:

 

Bernie Sanders

@SenSanders

As the occupying power, Israel is responsible for the health of all the people under its control. It is outrageous that Netanyahu would use spare vaccines to reward his foreign allies while so many Palestinians in the occupied territories are still waiting.

[Jako mocarstwo okupacyjne Izrael jest odpowiedzialny za zdrowie wszystkich ludzi pod swoją kontrolą. Jest skandaliczne, że Netanjahu użyje dodatkowych szczepionek, by nagrodzić swoich zagranicznych sojuszników, podczas gdy wielu Palestyńczyków na okupowanych terytoriach nadal czeka.]

New York Times World

@nytimesworld

 · 24 lut

Israel's vaccine donations to faraway countries have angered Palestinians who say Israel is responsible for the well-being of Palestinians in the occupied territories, where vaccines are scarce https://nyti.ms/3dFdQ8t

[Darowanie przez Izrael szczepionek odległym krajom zagniewało Palestyńczyków, którzy mówią, że Izrael jest odpowiedzialny za dobrostan Palestyńczyków na okupowanych terytoriach, gdzie szczepionek jest mało.

11:33 PM · 24 lut 2021·Twitter Web App

To oskarżenie jest błędne z dwóch powodów i chybione z kolejnego powodu. Pierwszym błędem jest twierdzenie, że Izrael jest “odpowiedzialny” według umów międzynarodowych za dawanie szczepionek (lub dostarczanie opieki zdrowotnej) Palestyńczykom. To zupełnie nie jest prawdą. W pierwszej Umowie z Oslo z 1993 roku, Autonomia Palestyńska zgodziła się na przejęcie całej odpowiedzialności za własną opiekę zdrowotną, jak również za wiele innych spraw. Tutaj jest stosowny fragment tekstu tej umowy:


[2. Natychmiast po wejściu w życie tej Deklaracji Zasad i wycofaniu się z Gazy i okolic Jerycha, z wizją promowania rozwoju ekonomicznego na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy, władza zostanie przekazana Palestyńczykom w następujących dziedzinach: edukacja i kultura, zdrowie, opieka społeczna, bezpośrednie podatki i turystyka. Palestyńczycy]
[2. Natychmiast po wejściu w życie tej Deklaracji Zasad i wycofaniu się z Gazy i okolic Jerycha, z wizją promowania rozwoju ekonomicznego na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy, władza zostanie przekazana Palestyńczykom w następujących dziedzinach: edukacja i kultura, zdrowie, opieka społeczna, bezpośrednie podatki i turystyka. Palestyńczycy]

Mimo tego porozumienia, które jest uznawane nawet przez Wikipedię, żadne z mediów powyżej - poza BBC, która wreszcie przyznała, że nie miała racji – nie zauważyło, że Palestyńczycy są odpowiedzialni za zabezpieczenie własnych szczepień i za własną opiekę zdrowotną. Palestyńczycy, na samym początku kryzysu z Covid-19, zapewniali, że nie chcą żadnej pomocy Izraela w tym kryzysie. Powiedzieli to jednak sotto voce, i ochoczo dołączyli potem do twierdzeń świata, że Izrael zaniedbał dostarczenia szczepionek Palestyńczykom. (Jest oczywiste i właściwie nie trzeba by było tego powtarzać, że Izrael szczepi wszystkich swoich obywateli, tak samo Arabów, jak Żydów, jak również Palestyńczyków, którzy pracują w Izraelu i palestyńskich Arabów, którzy mieszkają w Izraelu, głównie we wschodniej Jerozolimie. To dopiero jest apartheid!) I po cichu poprosili Izrael o szczepionki (patrz następny punkt):   


Błędne twierdzenie Nr 2: Nie jest trudno odkryć, że Palestyńczycy (po cichu) poprosili Izrael o szczepionki dość wcześnie, jak twierdzili, dla pracowników służby zdrowia, ale prawdopodobnie dla palestyńskich przywódców. W rzeczywistości nie wiemy, dokąd poszły te darowane szczepionki, ale Izrael już dał Palestyńczykom 3000 dawek, choć nie był do tego zobowiązany. A teraz Izrael zaproponował ustanowienie punktu szczepień przeciwko Covid-19 na Wzgórzu Świątynnym, gdzie Palestyńczycy i inni Arabowie gromadzą się en masse i byłoby łatwo ich zaszczepić (patrz artykuł poniżej). Takie masowe zgromadzenia mogą prowadzić do masowego szerzenia się choroby.


Palestyńczycy odrzucili ofertę Izraela (kliknij na link pod zrzutem z ekranu):


W artykule czytamy:

Kanał 11 poinformował w środę, że prezydent AP, Mahmoud Abbas, sprzeciwia się tej inicjatywie, mówiąc, że dałoby to Izraelowi “przyczółek” w kompleksie Al-Aksa.   (Jerozolima przedstawiła pomysł umieszczenia dyskretnego punktu szczepień w aptece na Wzgórzu Świątynnym.)


Izrael próbował także przekonać Palestyńczyków przez propozycję, że tylko Arabowie będą podawać szczepionki i będą ubrani normalnie, bez niczego, co identyfikowałoby ich jako członków izraelskiej organizacji zdrowia. AP pozostała stanowczo przeciwna temu pomysłowi.

Nie ma mowy; Abbas myśli, że Izrael (który ma suwerenność nad ziemią Wzgórza Świątynnego, chociaż zgodził się, by ten obszar był administrowany przez Palestyńczyków i innych muzułmanów) próbuje użyć szczepień jako sztuczki, by zyskać więcej kontroli nad Wzgórzem Świątynnym. Nie ma na to żadnych dowodów, a fakt, że Izrael obiecał, iż szczepienia będą wykonywane przez Arabów, raczej temu przeczy. Tak więc Palestyńczycy stracili szansę na zaszczepienie tysięcy swoich ludzi. 


Jeszcze jedna rzecz: w oparciu o Umowy z Oslo Izrael nie ma żadnego obowiązku dostarczania Palestyńczykom opieki szpitalnej. Ale robią to: na dużą skalę! Jedynymi Palestyńczykami, którzy nie otrzymują pozwolenia na leczenie w izraelskich szpitalach, są znani terroryści. Izrael leczy nawet krewnych i potomstwo terrorystów. W 2010 roku 180 tysięcy Palestyńczyków otrzymało leczenie w Izraelu. Niedawno jeden z najwyższych przywódców palestyńskich, Saeb Erekat, był leczony na Covid w izraelskim szpitalu, dokąd wolał udać się zamiast pójść do palestyńskiego szpitala. (Niestety zmarł, bo miał wiele chorób współwystępujących. Oczywiście, ludzie oskarżyli Izrael o zabicie go!). Dlaczego Izrael robi to dla swoich przysięgłych wrogów: mieszkańców terytoriów, gdzie uczą nienawiści do Żydów i przysięgają zlikwidować państwo Izrael? Ponieważ Izraelczycy są życzliwi. To nie wygląda na państwo apartheidu!


Jeśli chodzi o etyczne obowiązki, na jakim świecie kraj jest zobowiązany do dbania o zdrowie wroga, który go atakuje, strzela do niego rakietami i jest zdecydowany wymieść go z powierzchni ziemi? Czy jakikolwiek inny kraj na  świecie poza Izraelem robiłby to? Nie potrafię wymienić ani jednego. Niemniej, mimo tego wszystkiego, Izrael jest nadal demonizowany przez świat. Dodam tu jeszcze, że wśród wszystkich arabskich terytoriów i krajów na Bliskim Wschodzie [poza kilkoma bogatymi krajami Zatoki. przyp. tłum.], palestyńskie terytoria przodują w zamawianiu i otrzymywaniu szczepionek. Syria, Liban, Irak i inne kraje? Zapomnijcie o tym, właściwie nawet nie zaczęli. Ale świat koncentruje się na Palestyńczykach z powodu ich domniemanego braku szczepionek. Czy ludzi nie martwią się o inne państwa bliskowschodnie? Oczywiście, że nie. I dobrze wiecie, dlaczego.


Na zakończenie: jest ironią, że Bernie Sanders, który, gdyby żył w Izraelu, byłby uważany za Żyda zasługującego na zabicie przez muzułmanów, jest takim dobrym przyjacielem palestyńskich dyktatorów. Niezależnie od ironii świeckiego Żyda – sądzę, że Bernie jest ateistą – wychwalającym ludzi, którzy podcięliby mu gardło, gdyby tylko mogli, wydaje się on nie wiedzieć niczego o Umowach z Oslo, szczepionkach, które Izrael już dał Palestyńczykom, o ofercie dostarczenia ich więcej ani o opiece zdrowotnej, jaką Izrael regularnie daje tysiącom Palestyńczyków.


To dziwne: nigdy nie myślałem wiele o Izraelu ani nie byłem jakimś wielkim zwolennikiem Izraela, ale sposób, w jaki świat, a szczególnie moja ukochana lewica, demonizuje kraj na kompletnie fałszywych podstawach, zamienił mnie w obrońcę Izraela. Oczywiście, nie bronię wszystkiego: nie podoba mi się okupacja Zachodniego Brzegu i zawsze byłem zwolennikiem obecnie konającego “rozwiązania w postaci dwóch państw” (jest konające niemal całkowicie, ponieważ Palestyńczycy wielokrotnie odrzucili propozycje takiego rozwiązania). Jednak hipokryzja świata, ONZ i lewicy w sprawie Izraela i ich gotowość do całkowitego ignorowania faktów na rzecz uprzedzeń w wypadku tego jednego małego kraju, wydaje mi się zrozumiała tylko w świetle dziedzictwa antysemityzmu.

 

World criticizes Israel for not giving vaccines to Palestine, even though they do

Why Evolution Is True, 26 lutego 2021

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaJerry A. Coyne

Emerytowany profesor na wydziale ekologii i ewolucji University of Chicago, jego książka "Why Evolution is True" (Polskie wydanie: "Ewolucja jest faktem", Prószyński i Ska, 2009r.) została przełożona na kilkanaście języków, a przez Richarda Dawkinsa jest oceniana jako najlepsza książka o ewolucji.  Jerry Coyne jest jednym z najlepszych na świecie specjalistów od specjacji, rozdzielania się gatunków. Jest również jednym ze znanych "nowych ateistów" i autorem książki "Faith vs Fakt". (Jest już polskie wydanie - "Wiara vs Fakty", wydawnictwo "Stapis".) Jerry Coyne jest wielkim miłośnikiem kotów i osobistym przyjacielem redaktor naczelnej.
 

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 1090 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Ziemia uderzyła nas w nos   Koraszewski   2022-08-15
Dlaczego Hillary Clinton nazwała to „palestyńskim znęcaniem się nad dziećmi”   Flatow   2022-08-14
Jak media “równoważąc” próbują ukryć prawdę     2022-08-12
Antysemicki „śledczy” Rady Praw Człowieka ONZ mówi głośno to, co przemilczane   Tobin   2022-08-11
Gaza: Ci co zawsze, potępiają Izrael   Kemp   2022-08-08
Komisja Śledcza twierdzi, że podstawą prawną istnienia Izraela jest Rezolucja 181 Zgromadzenia Ogólnego ONZ. To nie jest prawdą. (Ale kłamią, bo są przeciwko Izraelowi)     2022-08-06
Pierwsza połowa 2022 r.: arabscy terroryści dokonali ponad 3700 ataków na Izraelczyków   Savir   2022-08-05
Mohammed El-Kurd, reporter narodu  “Palestyny”   Fitzgerald   2022-08-01
Film “Pamiętaj Bagdad” (2017)   Julius   2022-07-30
Anne Frank zdradzona raz jeszcze   Collier   2022-07-28
Palestyńskie kłamstwa (zbudowane na żydowskiej krwi)   Collier   2022-07-26
Czy Palestyńczycy zamierzają pozwać Ligę Narodów lub ONZ do sądu?   Hirsch   2022-07-25
Świadoma ślepota Europy w sprawie palestyńskiej   Blum   2022-07-22
Narastająca obsesja antysemitów   Collier   2022-07-21
Model ajatollahów dla świata   Taheri   2022-07-19
Przesłanie Autonomii Palestyńskiej do dzieci: „Palestyna należy do Palestyńczyków od rzeki do morza”   Zilberdik   2022-07-15
“Rozwiązanie w postaci dwóch państw”, w celu zniszczenia Izraela   Toameh   2022-07-13
Nazistowskie korzenie islamistycznej nienawiści   Herf   2022-07-12
Dlaczego Izrael nie powinien rozmawiać z AP   Rosenthal   2022-07-11
Turcja: Dżihad przeciwko Cyprowi   Bulut   2022-07-09
PA świętuje „polityczne zwycięstwo” nad UE   Marcus   2022-07-08
Komisja śledcza ONZ o “Okupowanych terytoriach palestyńskich” działa jak inkwizycja   Bayefsky   2022-07-04
Irański plan udaremnienia izraelsko-arabskiej normalizacji stosunków oraz dalszego rozszerzania rewolucji   Toameh   2022-07-03
Co kryje się za kłamstwem o izraelskim ‘apartheidzie’   Collier   2022-07-02
Analiza najnowszej propagandowej publikacji ONZ   Litman   2022-06-26
Izrael musi wydalić tego dyplomatę UE   Marcus   2022-06-21
Kwestia żydowska w wielkim świecie   Koraszewski   2022-06-11
Iran nie czeka na broń jądrową, by zdestabilizować Bliski Wschód   Toameh   2022-06-10
Turcja, terroryści i NATO   Bulut   2022-06-07
David Rovics o Dżanin 2002   Landes   2022-06-02
CNN znajduje swoich “tańczących Izraelczyków”   Collier   2022-05-31
Jeden majowy dzień — w Jerozolimie i Nowym Jorku   Chesler   2022-05-26
Krew Shireen abu Akleh jest na rękach Palestyńczyków   Rosenthal   2022-05-21
Nie da się rozwiązać problemu antysemityzmu ONZ przez ignorowanie go   Tobin   2022-05-18
Rosja i Chiny: najgorszy moment w historii   Chang   2022-05-12
Putin, Hitler i historii kobyła   Koraszewski   2022-05-11
Izrael: najczystszy kraj świata   Bard   2022-05-11
Palestyński kult śmierci – uwielbienie mordowania Żydów   Collier   2022-05-10
Iran mówi otwarcie – i powinniśmy uważnie słuchać     2022-05-08
Wspaniała wiadomość na Jom HaSzoah! Nie ma antysemitów!     2022-05-07
Czy umiemy wyobrazić sobie świat bez Izraela?   Tobin   2022-05-06
Allah sprowadził Żydów do Palestyny, żebyśmy mogli ich wykończyć     2022-05-04
Ramadan kończy się z hukiem   Blum   2022-05-02
Oni wszyscy mają krew na rękach   Collier   2022-04-21
W XXI wieku antysyjonizm znaczy antysemityzm   Tobin   2022-04-20
Jak USA utrwalają palestyńską przemoc   Blum   2022-04-19
Palestyńczycy popierają mordowanie przypadkowych Żydów     2022-04-18
Szaleństwa głębokiej wiary   Fitzgerald   2022-04-13
Intifada z okazji ramadanu?   Blum   2022-04-09
Nie nagradzajcie Palestyńczyków za nową falę terroru   Tobin   2022-04-05
Większość “Palestyńczyków” głosowałaby dziś na Hamas   Greenfield   2022-04-02
Dlaczego Stany Zjednoczone nadal płacą za antysemicką farsę w ONZ?   Tobin   2022-04-01
AP zachęcała do zamachu terrorystycznego w Beer Szewie… i nagrodzi go   Marcus   2022-03-29
Śpiew i taniec o “apartheidzie”: Infantylna @Amnesty jest obecnie taka sama jak inne antyizraelskie grupy     2022-03-22
Reportaż rosyjskiej telewizji o syryjskich żołnierzach zgłaszających się na ochotnika do walki wraz z Rosją przeciwko Ukrainie     2022-03-17
Obywatele właściwie poinformowani   Koraszewski   2022-03-16
Kłamstwo o dłuższej i silniejszej umowie z Iranem   Bard   2022-03-11
Biden rozbija złudzenia Izraela   Glick   2022-03-10
Electronic Intifada w pełni popiera Putina   Collier   2022-03-07
Propagandowy front Władimira Putina   Koraszewski   2022-03-07
Rosja: Iran jest naszym sojusznikiem, uczestniczymy w rozwijaniu jego projektu nuklearnego     2022-03-03
Chiny: To USA są winne ukraińskiego konfliktu     2022-03-02
„Apartheid” jest nową „okupacją” – terminem używanym w czysto propagandowych celach     2022-02-28
Czy Putin będzie strzelał do zakładników?   Rosenthal   2022-02-28
Lepszy kontrakt za pochwałę terroryzmu   Fitzgerald   2022-02-23
Nękanie w Judei i Samarii musi się zakończyć – ale kto nęka kogo?   Oz   2022-02-20
Nie ugłaskuj krokodyla “przebudzenia”     2022-02-18
Toksyczna szczodrość. Jak Europejczycy używają izraelskich NGO do destabilizowania Izraela   Altabef   2022-02-15
Losowy przykład nieuczciwości raportu Amnesty International     2022-02-14
Strategia Autonomii Palestyńskiej używania dzieci-żołnierzy przeciwko Izraelowi   Marcus   2022-02-13
Co naprawdę oznacza wspieranie „palestyńskiego pojednania”?   i Itamar Marcus   2022-02-12
Saudyjski dziennikarz o zerwaniu związków z Palestyńczykami   Fitzgerald   2022-02-11
Groza ujawnienia proizraelskiego stanowiska   Goska   2022-02-09
Neonazistowska fascynacja salafickim dżihadem   Wójcik   2022-02-08
Antysemici wszystkich krajów łączcie się   Koraszewski   2022-02-07
Palestyńscy najemnicy Iranu: Dżihad przeciw Izraelowi i Ameryce   Toameh   2022-02-06
Kościół, który promuje antysemityzm   Tobin   2022-02-04
Grupy terrorystyczne kochają Amnesty International, jako że kieruje się planami zniszczenia Izraela naszkicowanymi w Durban     2022-02-03
Amnesty wymyśla kolejną definicję apartheidu – tylko dla Izraela     2022-02-02
Wojna przeciwko Żydom prowadzona przez grupy “obrony praw człowieka”: @Amnesty, @HRW i @BTselem     2022-02-01
Powrót „Protokołów mędrców Syjonu”   Rosenthal   2022-01-31
„Guardian” wynalazł nowe antyizraelskie oszczerstwo: „Sportswashing”   Levick   2022-01-30
Pamiętajcie Dajr Jasin!   Troy   2022-01-29
Wikipedia morduje historię     2022-01-25
Associated Press zamienia palestyński wypadek drogowy w podżeganie przeciwko Izraelowi   Fitzgerald   2022-01-23
Wędrówka idei na Bliskim Wschodzie   Mansour   2022-01-22
Neonaziści dążą do wykucia braterskiej więzi z dżihadystami   Stalinsky   2022-01-19
Kiedy atakowani są Żydzi, przedstawiciele władz boją się powiedzieć “antysemityzm”   Frantzman   2022-01-17
Sowieckie kłamstwo o izraelskim apartheidzie   Kemp   2022-01-14
„Nieistotne religijne idee”? Nie, każdy terroryzm jest oparty na głębokiej wierze, niezależnie od tego, czy jest religijny, polityczny, społeczny czy inny – część I   M. Reiter   2022-01-13
Litania nieszczęść Hassana Nasrallaha   Fitzgerald   2022-01-13
Palestyńczycy: Jesteśmy dumni z naszych terrorystów   Tawil   2022-01-11
Życie w epoce kamienia   Rosenthal   2022-01-09
The Yellow Spot: szczegółowa relacja z tamtych czasów o nazistowskim prześladowaniu Żydów w latach 1933-1935 brzmi bardzo podobnie do dzisiejszego antysemityzmu     2022-01-08
Co stałoby się z Arabami podczas nuklearnego uderzenia na Izrael i dlaczego nikogo to nie obchodzi?     2022-01-07
Z Facebooka egipskiego dysydenta   Mansour   2022-01-04
Co naprawdę zdarzyło się z milionem Żydów w krajach arabskich?   Collier   2022-01-03
Palestyńska szkoła terroryzmu   Tawil   2022-01-02
ONZ wypowiada wojnę Izraelowi   Rosenthal   2021-12-31
Unicestwienie Izraela najwyższym ideałem Iranu     2021-12-27

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk