Prawda

Niedziela, 19 wrzesnia 2021 - 10:21

« Poprzedni Następny »


Świat krytykuje Izrael za brak szczepień Palestyńczyków, chociaż dostarczają szczepionki mimo, że nie są do tego zobowiązani


Jerry A. Coyne 2021-03-03

- Zdumiewające. Nigdy nie prosiliście Izraela o szczepionki, a Izrael i tak jest szkalowany.- Tak! Czy to nie jest wspaniałe?

- Zdumiewające. Nigdy nie prosiliście Izraela o szczepionki, a Izrael i tak jest szkalowany.

- Tak! Czy to nie jest wspaniałe?Powszechne twierdzenie, że Izrael jest nikczemny, ponieważ nie wykonuje swojego rzekomego moralnego obowiązku dostarczenia szczepionek przeciwko Covid-19 Palestyńczykom, jest przykładem totalnego niezrozumienia, jak również obłudnej palestyńskiej kampanii demonizowania Izraela. Pokazuje także, jak nienawidzący Izraela, wśród których jest wielu ludzi z lewicy, nigdy nie pozwalają, by fakty zagrodziły drogę ich uprzedzeniom.

Bernie Sanders jest tylko jednym z wielu udzielających Izraelowi ostrej nagany za to, że nie daje Palestyńczykom szczepionek przeciwko koronawirusowi. To samo sugerowano w NBC Evening News, gdzie do informacji, że Izrael jest krajem o najwyższym odsetku zaszczepionych obywateli na świecie (jest mały i sprawny), dodano: “Palestyna nie dostała wiele szczepionek”. Oskarżenia, że Izrael jest albo prawnie, albo moralnie zobowiązany do przekazania szczepionek Palestyńczykom, przyszły też z “New York Times”, „Washington Post”, CNN, „Guardian”, Human Rights Watch, Amnesty International i BBC.


Tutaj jest “J’accuse” Berniego:

 

Bernie Sanders

@SenSanders

As the occupying power, Israel is responsible for the health of all the people under its control. It is outrageous that Netanyahu would use spare vaccines to reward his foreign allies while so many Palestinians in the occupied territories are still waiting.

[Jako mocarstwo okupacyjne Izrael jest odpowiedzialny za zdrowie wszystkich ludzi pod swoją kontrolą. Jest skandaliczne, że Netanjahu użyje dodatkowych szczepionek, by nagrodzić swoich zagranicznych sojuszników, podczas gdy wielu Palestyńczyków na okupowanych terytoriach nadal czeka.]

New York Times World

@nytimesworld

 · 24 lut

Israel's vaccine donations to faraway countries have angered Palestinians who say Israel is responsible for the well-being of Palestinians in the occupied territories, where vaccines are scarce https://nyti.ms/3dFdQ8t

[Darowanie przez Izrael szczepionek odległym krajom zagniewało Palestyńczyków, którzy mówią, że Izrael jest odpowiedzialny za dobrostan Palestyńczyków na okupowanych terytoriach, gdzie szczepionek jest mało.

11:33 PM · 24 lut 2021·Twitter Web App

To oskarżenie jest błędne z dwóch powodów i chybione z kolejnego powodu. Pierwszym błędem jest twierdzenie, że Izrael jest “odpowiedzialny” według umów międzynarodowych za dawanie szczepionek (lub dostarczanie opieki zdrowotnej) Palestyńczykom. To zupełnie nie jest prawdą. W pierwszej Umowie z Oslo z 1993 roku, Autonomia Palestyńska zgodziła się na przejęcie całej odpowiedzialności za własną opiekę zdrowotną, jak również za wiele innych spraw. Tutaj jest stosowny fragment tekstu tej umowy:


[2. Natychmiast po wejściu w życie tej Deklaracji Zasad i wycofaniu się z Gazy i okolic Jerycha, z wizją promowania rozwoju ekonomicznego na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy, władza zostanie przekazana Palestyńczykom w następujących dziedzinach: edukacja i kultura, zdrowie, opieka społeczna, bezpośrednie podatki i turystyka. Palestyńczycy]
[2. Natychmiast po wejściu w życie tej Deklaracji Zasad i wycofaniu się z Gazy i okolic Jerycha, z wizją promowania rozwoju ekonomicznego na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy, władza zostanie przekazana Palestyńczykom w następujących dziedzinach: edukacja i kultura, zdrowie, opieka społeczna, bezpośrednie podatki i turystyka. Palestyńczycy]

Mimo tego porozumienia, które jest uznawane nawet przez Wikipedię, żadne z mediów powyżej - poza BBC, która wreszcie przyznała, że nie miała racji – nie zauważyło, że Palestyńczycy są odpowiedzialni za zabezpieczenie własnych szczepień i za własną opiekę zdrowotną. Palestyńczycy, na samym początku kryzysu z Covid-19, zapewniali, że nie chcą żadnej pomocy Izraela w tym kryzysie. Powiedzieli to jednak sotto voce, i ochoczo dołączyli potem do twierdzeń świata, że Izrael zaniedbał dostarczenia szczepionek Palestyńczykom. (Jest oczywiste i właściwie nie trzeba by było tego powtarzać, że Izrael szczepi wszystkich swoich obywateli, tak samo Arabów, jak Żydów, jak również Palestyńczyków, którzy pracują w Izraelu i palestyńskich Arabów, którzy mieszkają w Izraelu, głównie we wschodniej Jerozolimie. To dopiero jest apartheid!) I po cichu poprosili Izrael o szczepionki (patrz następny punkt):   


Błędne twierdzenie Nr 2: Nie jest trudno odkryć, że Palestyńczycy (po cichu) poprosili Izrael o szczepionki dość wcześnie, jak twierdzili, dla pracowników służby zdrowia, ale prawdopodobnie dla palestyńskich przywódców. W rzeczywistości nie wiemy, dokąd poszły te darowane szczepionki, ale Izrael już dał Palestyńczykom 3000 dawek, choć nie był do tego zobowiązany. A teraz Izrael zaproponował ustanowienie punktu szczepień przeciwko Covid-19 na Wzgórzu Świątynnym, gdzie Palestyńczycy i inni Arabowie gromadzą się en masse i byłoby łatwo ich zaszczepić (patrz artykuł poniżej). Takie masowe zgromadzenia mogą prowadzić do masowego szerzenia się choroby.


Palestyńczycy odrzucili ofertę Izraela (kliknij na link pod zrzutem z ekranu):


W artykule czytamy:

Kanał 11 poinformował w środę, że prezydent AP, Mahmoud Abbas, sprzeciwia się tej inicjatywie, mówiąc, że dałoby to Izraelowi “przyczółek” w kompleksie Al-Aksa.   (Jerozolima przedstawiła pomysł umieszczenia dyskretnego punktu szczepień w aptece na Wzgórzu Świątynnym.)


Izrael próbował także przekonać Palestyńczyków przez propozycję, że tylko Arabowie będą podawać szczepionki i będą ubrani normalnie, bez niczego, co identyfikowałoby ich jako członków izraelskiej organizacji zdrowia. AP pozostała stanowczo przeciwna temu pomysłowi.

Nie ma mowy; Abbas myśli, że Izrael (który ma suwerenność nad ziemią Wzgórza Świątynnego, chociaż zgodził się, by ten obszar był administrowany przez Palestyńczyków i innych muzułmanów) próbuje użyć szczepień jako sztuczki, by zyskać więcej kontroli nad Wzgórzem Świątynnym. Nie ma na to żadnych dowodów, a fakt, że Izrael obiecał, iż szczepienia będą wykonywane przez Arabów, raczej temu przeczy. Tak więc Palestyńczycy stracili szansę na zaszczepienie tysięcy swoich ludzi. 


Jeszcze jedna rzecz: w oparciu o Umowy z Oslo Izrael nie ma żadnego obowiązku dostarczania Palestyńczykom opieki szpitalnej. Ale robią to: na dużą skalę! Jedynymi Palestyńczykami, którzy nie otrzymują pozwolenia na leczenie w izraelskich szpitalach, są znani terroryści. Izrael leczy nawet krewnych i potomstwo terrorystów. W 2010 roku 180 tysięcy Palestyńczyków otrzymało leczenie w Izraelu. Niedawno jeden z najwyższych przywódców palestyńskich, Saeb Erekat, był leczony na Covid w izraelskim szpitalu, dokąd wolał udać się zamiast pójść do palestyńskiego szpitala. (Niestety zmarł, bo miał wiele chorób współwystępujących. Oczywiście, ludzie oskarżyli Izrael o zabicie go!). Dlaczego Izrael robi to dla swoich przysięgłych wrogów: mieszkańców terytoriów, gdzie uczą nienawiści do Żydów i przysięgają zlikwidować państwo Izrael? Ponieważ Izraelczycy są życzliwi. To nie wygląda na państwo apartheidu!


Jeśli chodzi o etyczne obowiązki, na jakim świecie kraj jest zobowiązany do dbania o zdrowie wroga, który go atakuje, strzela do niego rakietami i jest zdecydowany wymieść go z powierzchni ziemi? Czy jakikolwiek inny kraj na  świecie poza Izraelem robiłby to? Nie potrafię wymienić ani jednego. Niemniej, mimo tego wszystkiego, Izrael jest nadal demonizowany przez świat. Dodam tu jeszcze, że wśród wszystkich arabskich terytoriów i krajów na Bliskim Wschodzie [poza kilkoma bogatymi krajami Zatoki. przyp. tłum.], palestyńskie terytoria przodują w zamawianiu i otrzymywaniu szczepionek. Syria, Liban, Irak i inne kraje? Zapomnijcie o tym, właściwie nawet nie zaczęli. Ale świat koncentruje się na Palestyńczykach z powodu ich domniemanego braku szczepionek. Czy ludzi nie martwią się o inne państwa bliskowschodnie? Oczywiście, że nie. I dobrze wiecie, dlaczego.


Na zakończenie: jest ironią, że Bernie Sanders, który, gdyby żył w Izraelu, byłby uważany za Żyda zasługującego na zabicie przez muzułmanów, jest takim dobrym przyjacielem palestyńskich dyktatorów. Niezależnie od ironii świeckiego Żyda – sądzę, że Bernie jest ateistą – wychwalającym ludzi, którzy podcięliby mu gardło, gdyby tylko mogli, wydaje się on nie wiedzieć niczego o Umowach z Oslo, szczepionkach, które Izrael już dał Palestyńczykom, o ofercie dostarczenia ich więcej ani o opiece zdrowotnej, jaką Izrael regularnie daje tysiącom Palestyńczyków.


To dziwne: nigdy nie myślałem wiele o Izraelu ani nie byłem jakimś wielkim zwolennikiem Izraela, ale sposób, w jaki świat, a szczególnie moja ukochana lewica, demonizuje kraj na kompletnie fałszywych podstawach, zamienił mnie w obrońcę Izraela. Oczywiście, nie bronię wszystkiego: nie podoba mi się okupacja Zachodniego Brzegu i zawsze byłem zwolennikiem obecnie konającego “rozwiązania w postaci dwóch państw” (jest konające niemal całkowicie, ponieważ Palestyńczycy wielokrotnie odrzucili propozycje takiego rozwiązania). Jednak hipokryzja świata, ONZ i lewicy w sprawie Izraela i ich gotowość do całkowitego ignorowania faktów na rzecz uprzedzeń w wypadku tego jednego małego kraju, wydaje mi się zrozumiała tylko w świetle dziedzictwa antysemityzmu.

 

World criticizes Israel for not giving vaccines to Palestine, even though they do

Why Evolution Is True, 26 lutego 2021

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaJerry A. Coyne

Emerytowany profesor na wydziale ekologii i ewolucji University of Chicago, jego książka "Why Evolution is True" (Polskie wydanie: "Ewolucja jest faktem", Prószyński i Ska, 2009r.) została przełożona na kilkanaście języków, a przez Richarda Dawkinsa jest oceniana jako najlepsza książka o ewolucji.  Jerry Coyne jest jednym z najlepszych na świecie specjalistów od specjacji, rozdzielania się gatunków. Jest również jednym ze znanych "nowych ateistów" i autorem książki "Faith vs Fakt". (Jest już polskie wydanie - "Wiara vs Fakty", wydawnictwo "Stapis".) Jerry Coyne jest wielkim miłośnikiem kotów i osobistym przyjacielem redaktor naczelnej.
 

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 951 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Taliban i antysemityzm ukryty w międzynarodowych stosunkach   Frantzman   2021-09-18
Izrael próbuje złagodzić problemy Palestyńczyków w Gazie i na Zachodnim Brzegu, w zamian otrzymuje zniewagi   Fitzgerald   2021-09-14
Najbardziej poszukiwany terrorysta ministrem bezpieki   Ahmad   2021-09-14
Pamięć i nauki z zamachu 9/11   Collins   2021-09-11
Islamski ekstremizm w Wielkiej Brytanii jest coraz pewniejszy siebie   Collier   2021-09-10
Administracja Bidena daje mułłom w Iranie kolejne zwycięstwo: przejęcie władzy przez talibów   Rafizadeh   2021-09-03
Terroryzm: różne miejsca, różne zdjęcia   Collins   2021-09-01
Chiny: Tajwan nie powinien polegać na poparciu USA     2021-08-31
Arabowie: Biden przywraca do życia ekstremizm i terroryzm   Toameh   2021-08-31
Najnowszy antyizraelski raport HRW     2021-08-28
Niech się palą izraelskie drzewa. Jewish Voice for Peace, antyizraelska grupa, kibicuje jerozolimskim pożarom   Abdul-Hussain   2021-08-27
Wznowiona “obietnica” Iranu dla Palestyńczyków   Toameh   2021-08-25
Zachodnia dyplomacja: błaganie terrorystów   Meotti   2021-08-24
Liban i jego tykające bomby   Taheri   2021-08-24
Czy Zachód może być uczciwy w sprawie islamistycznego zagrożenia?   Tobin   2021-08-23
Z amerykańskiego upokorzenia wyłoni się nowy porządek świata   Ahmed   2021-08-18
Niemcy wydadzą 41 milionów dolarów, żeby “odkryć” przyczyny dzisiejszego antysemityzmu   Fitzgerald   2021-08-18
“Naród irański nie zrezygnuje z islamu z powodu braków wody”     2021-08-14
A Kartagina musi być zburzona…   Koraszewski   2021-08-12
Zniszczenia w Gazie, o których wam nie powiedziano, bo nie pasują do antyizraelskiej narracji   von Koningsveld   2021-08-10
Walka z zarazą z Durbanu   Kemp   2021-08-08
Liban atakuje Izrael, Liban krzyczy „agresja”   Abdul-Hussain   2021-08-07
Atak terrorystyczny na Speakers Corner był nożem wbitym w brytyjską demokrację   Collier   2021-08-06
Kiedy nie ma udziału Izraela znika zainteresowanie losem Palestyńczyków     2021-08-04
Hamas chełpi się mordowaniem żydowskich dzieci 20 lat temu w pizzerii Sbarro     2021-08-03
Marksistowskie poparcie dla palestyńskiego terroryzmu prowadzi do nienawiści do Żydów na całym Zachodzie   Milliere   2021-08-01
Świat reaguje na Izrael z arogancją i hipokryzją   Darshan-Leitner   2021-07-31
ONZ ustanawia stałą izraelożerczą komisję dochodzeniową pod przewodnictwem znanej z nienawiści do Izraela apologetki antysemityzmu Navi Pillay     2021-07-30
W Iranie Najwyższy Przywódca jest zaniepokojony   Fitzgerald   2021-07-28
Dziennikarka BBC wyrzucona za tweet “Hitler miał rację”   Fitzgerald   2021-07-25
Szwecja: Imam potępia szwedzką flagę, wzywa muzułmanów do “miażdżenia i rozbijania głów Żydów”   Spencer   2021-07-24
Biden i mułłowie: "Karmienie krokodyla"   Rafizadeh   2021-07-24
Specjalny Sprawozdawca Rady Praw Człowieka ONZ ogłasza, że izraelskie osiedla są „zbrodnią wojenną”. Dlaczego jest w błędzie?   Fitzgerald   2021-07-21
Jak palestyńscy przywódcy oszukują Amerykanów   Tawil   2021-07-20
Morale i kwestia wyjścia Ameryki z Afganistanu   Koraszewski   2021-07-19
Opieka medyczna Izraela nad przywódcami Hamasu i AP, a podwójne standardy CUNY   Fitzgerald   2021-07-19
Denazyfikacja Bliskiego Wschodu wymaga ponownej denzyfikacji Niemiec   Pickles   2021-07-18
Amnezja wysepkowa jest super   Honig   2021-07-16
Dyktator Białorusi: „Świat płaszczy się przed Żydami”   Fitzgerald   2021-07-16
Jak izraelożercy stali się wpływowi   Rosenthal   2021-07-13
Pod uwagę amerykańskim uczelniom, których partnerem jest Uniwersytet Al Kuds   Flatow   2021-07-11
Dzieci Palestyny poświęcą swoją krew i swoje ciała     2021-07-10
Czy Palestyńczycy potępią mufiego Hussainiego i Hitlera?   Abdul-Hussain   2021-07-09
Administracja Bidena: nagradzanie morderczego reżimu Iranu?   Rafizadeh   2021-07-07
Uwagi na marginesie 50. rocznicy ukończenia studiów   Landes   2021-07-07
Dlaczego życie czarnych chrześcijan zupełnie się nie liczy?   Ibrahim   2021-07-06
Czy IDF jest bezradna?   Bard   2021-07-05
Prawo powrotu w stare koleiny   Koraszewski   2021-07-04
Letnie obozy palestyńskiego dżihadu   Toameh   2021-07-02
Najbardziej niebezpieczni terroryści świata   Patrikarakos   2021-06-30
Artykuł Human Rights Watch o antysemityzmie ZACHĘCA do lewicowego antysemityzmu     2021-06-29
Krótka historia długiej nienawiści   Rosenthal   2021-06-28
Stany Zjednoczone wspierają palestyńskie naruszenia praw człowieka.   Toameh   2021-06-26
Palestyńska kultura przemocy   Bard   2021-06-25
Ewolucja, dzieci i mordercy   Koraszewski   2021-06-23
Zatruty owoc ustępstw wobec irańskich mułłów   Toameh   2021-06-22
Na nieludzkiej ziemi   Koraszewski   2021-06-21
Przez całą historię Żydzi musieli z czegoś rezygnować, by uzyskać akceptację – tym razem jest to Izrael   Amos   2021-06-20
Wiadomości z Iranu, zarówno te głupie, jak i te złowrogie   Fitzgerald   2021-06-19
Gaza, Sky News i marsz islamistów na Londyn   Collier   2021-06-19
Dziennikarstwo z własnym samobójczym celem   Landes   2021-06-18
Tylko Palestyńczycy mogą być ofiarami   Abdul-Hussain   2021-06-17
Z Bagdadu do Gazy: dzisiejszy konflikt jest zakorzeniony w ideologii ery nazistowskiej   Julius   2021-06-16
“TIMES” propaguje demonizację Izraela przez BLMAdam Levick   Levick   2021-06-15
Multikulturowi wielbiciele Hitlera   Greenfield   2021-06-14
Jak międzynarodowa społeczność starała się stworzyć niekończącą się wojnę izraelsko-palestyńską   Frantzman   2021-06-13
Administracja Bidena nagradza terrorystów: Abbasa i Hamas   Tawil   2021-06-11
Budząca mdłości zachodnia “postprawda” na temat wojny Gazy z Izraelem   Bekdil   2021-06-10
Policzmy dokładnie ofiary w Gazie   Rosenthal   2021-06-09
Umyj, wypłucz, powtórz wojnę   Collins   2021-06-08
Świat akademicki dla Hamasu   Pessin   2021-06-06
Wciskacze fake newsów o Palestyńczykach ignorują ludobójstwo chrześcijan. Ideologicznie napędzana hipokryzja   Ibrahim   2021-06-05
Kostiumowy dramat i kompromitacja   Rosenthal   2021-06-05
Bliski Wschód Hady’ego Amra   Glick   2021-06-04
Tureccy Żydzi - uboczne ofiary tureckiej nienawiści do Izraela   Bekdil   2021-06-04
Terapeutka o trwającym statusie ofiary palestyńskich Arabów   Oz   2021-06-01
Prawda o tym “arabskim chłopcu podpalonym przez Izraelczyków”   Fitzgerald   2021-06-01
Hasło: “Izrael ma prawo się bronić” pokazuje bezmiar moralnego zagubienia   Pandavar   2021-05-31
Jeśli USA chcą być humanitarne, nie “odbudują” Gazy   Tobin   2021-05-31
Szejk Dżarrah i niesymetryczne roszczenia   Julius   2021-05-30
Przywódca Hamasu w Gazie: To była tylko próba, nic poza małym ćwiczeniem przed tym, co się zdarzy     2021-05-29
Zachodni obrońcy Gazy mają oczy, ale nie widzą   Steinberg   2021-05-28
Fałszywi bojownicy o pokój i prawdziwi terroryści tworzą niemal doskonały front nienawiści do Żydów     2021-05-27
Palestyńskie głosy, których Blinken nie usłyszy   Toameh   2021-05-26
Nieodnotowane: IDF ceni życie, celem Hamasu jest maksymalizacja ofiar   Koningsveld   2021-05-25
Nowe furie najstarszej nienawiści   Savodnik   2021-05-24
Trąby i silniki czołgów: punkt zwrotny w Gazie?   Kemp   2021-05-22
Mam dość   Ezra   2021-05-21
Po drugiej stronie lustra   Koraszewski   2021-05-19
Zastępcza wojna Iranu przeciwko Izraelowi   Toameh   2021-05-18
Iran ujawnia swoją strategię doradzając Hamasowi w wojnie przeciwko Izraelowi   Frantzman   2021-05-17
Dejudaizacja Jerozolimy w 1948 roku   Carlson   2021-05-17
Kiedy rakiety Hamasu uderzają w izraelskie domy, zapomnij o niuansach   Tobin   2021-05-16
Naszym prawdziwym celem jest zniszczenie Izraela   Tawil   2021-05-15
Dzisiejsze oszczerstwo o rytuale krwi   Rosenthal   2021-05-14
Stara sztuczka Mahmouda Abbasa: antysemickie podżeganie   Blum   2021-05-13
Irańska pułapka   i Sarah N. Stern   2021-05-12
Słoń nienawiści do Żydów w salonie   Glick   2021-05-08
Dlaczego Abbas nie chce wyborów   Tawil   2021-05-07
Nasi wrogowie podłożyli kognitywną bombę   Rosenthal   2021-05-06

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Bohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotu


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk