Prawda

Piątek, 24 marca 2023 - 14:00

« Poprzedni Następny »


Skandynawia: Cytadela antysemityzmu Zachodu


Giulio Meotti 2017-02-28

W styczniu 2009 r. tłuszcza arabska obrzuciła pokojową demonstrację żydowską butelkami, jajkami i bombami dymnymi. Policja zepchnęła Żydów, którzy mieli pozwolenie na tę demonstrację, w boczną ulicę.
W styczniu 2009 r. tłuszcza arabska obrzuciła pokojową demonstrację żydowską butelkami, jajkami i bombami dymnymi. Policja zepchnęła Żydów, którzy mieli pozwolenie na tę demonstrację, w boczną ulicę.

12 stycznia gazeta norweska “Aftenposten” opublikowała artykuł o Jaredzie Kushnerze, zięciu prezydenta USA, Donalda Trumpa, i jego doradcy: "Według doniesień, Żyd Kushner naciskał na mianowanie Davida M. Friedman jako nowego ambasadora w Izraelu”. Gazeta przeprosiła później za określenie Kushnera jako “Żyd Kushner”.

Kilka tygodni wcześniej rada miasta Trondheim, trzeciego co do wielkości miasta Norwegii, uchwaliła wezwanie do mieszkańców o bojkotowanie towarów izraelskich – miasto chce być “Israel-free". Następne w kolejce było inne miasto norweskie, Tromso, z populacjąa 72 tysięcy mieszkańców, którego rada miejska zaakceptował podobną propozycję. Ponad 40% Norwegów już bojkotuje produkty izraelskie lub popiera robienie tego, według sondażu opinii publicznej.  


Co do diabła dzieje się w Skandynawii, której kraje, Norwegia i Szwecja, są bastionami poprawności politycznej, orędownikami multikulturalizmu i – według Global Peace Index – najbardziej “pokojowymi” krajami na świecie? "Najbardziej udane społeczeństwo, jakie świat znał kiedykolwiek”, jak “Guardian” określił Szwecję, ma jednak ciemną stronę: szkalowanie Izraela i antysemityzm.


Szwecja i Norwegia manipulują opinię publiczną w sposób uwieczniony przez George’a Orwella w powieści Rok1984 jako "Dwie minuty nienawiści". W tych krajach wytworzono opinię publiczną, według której Izrael jest bezlitosnym wrogiem ludzkości, który niezwłocznie musi zostać zlikwidowany.


Rok temu premier Izraela Benjamin Netanjahu przedstawił w Knesecie, parlamencie izraelskim, uaktualnioną mapę przyjaciół i wrogów Izraela. Tylko pięć krajów było otwarcie w stanie wojny z państwem żydowskim:  Iran, Irak, Syria, Afganistan i Korea Północna. Następnie były przyjazne kraje, włącznie z wieloma niemuzułmańskimi krajami afrykańskimi, które kiedyś nie miały stosunków dyplomatycznych z Jerozolimą. Ale mapa zawierała także kraj europejski, który po raz pierwszy przesunął się do obozu „nie-przyjaciół”: Szwecję.


Nienawiść do Izraela stała się prawdziwą obsesją w Skandynawii, która ożywiła wielkie partnerstwo między liberalnymi “użytecznymi idiotami” – tymi zatroskanymi o równość i mniejszości – a islamistami, zatroskanymi o poddanie sobie świata i zabijanie “niewiernych”.


Mimo faktu, że Żydzi w Norwegii stanowią zaledwie 0,003 procenta całej populacji, Oslo jest obecnie stolicą europejskiego antysemityzmu. Niedawno Norweski Teatr Narodowy otworzył festiwal w Oslo dramatycznym klipem filmowym. Było to wezwanie do bojkotu Teatru Narodowego Izraela, Habima, w Tel Awiwie. Finansowany przez rząd i pokazany na festiwalu film pokazuje aktorkę pozującą na rzeczniczkę Teatru Narodowego i wzywającą do bojkotu teatru izraelskiego. Pia Maria Roll określiła Izrael jako państwo "oparte na czystce etnicznej, rasizmie, okupacji i apartheidzie”. Ministerstwo spraw zagranicznych Izraela zareagowało powiedzeniem, że 7-minutowy film przypomina „norweskich kolaborantów Vidkuna Quislinga i Knuta Hamsuna" (laureat Nagrody Nobla w literaturze, który był zwolennikiem Hitlera).


To nie jest pierwszy raz. Festiwal w Oslo odrzucił także film dokumentalny, "The Other Dreamers" o życiu niepełnosprawnych dzieci, po prostu dlatego, że był izraelski. „Popieramy akademicki i kulturalny bojkot Izraela” – napisał Ketil Magnussen, organizator festiwalu.


Norwegia jest krajem europejskim najbardziej zaangażowanym w kampanię przeciwko Izraelowi. Wszystkie uniwersytety norweskie odmówiły goszczenia amerykańskiego prawnika, Alana Dershowitza, który miał mówić o Bliskim Wschodzie. Propozycję oficjalnego bojkotu akademickiego Izraela promował norweski uniwersytet w Trondheim. Jeśli zostanie zaaprobowany, będzie to pierwszy swego rodzaju bojkot uniwersytetu europejskiego od kiedy naziści bojkotowali profesorów żydowskich.


Norweskie ministerstwo finansów wykluczyło firmy izraelskie, takie jak Africa Israel Investments i Danya Cebus, ze swojego Globalnego Funduszu Emerytalnego, funduszu, który inwestuje majątek narodowy w zagraniczne akcje i obligacje i ma ponad jeden procent wszystkich aktywów globalnych. Norweski związek zawodowy EL & IT, który reprezentuje pracowników sektora energetycznego i telekomunikacyjnego, bojkotuje Histadrut, krajowy związek zawodowy Izraela.


W Norwegii antysemityzm dotknął wielu “intelektualistów”. Jednym z nich jest Johan Galtung, socjolog norweski nazywany "ojcem badań nad pokojem", dumny lewicowiec, który wygłaszał antysemickie i antyizraelskie oświadczenia na uniwersytecie w Oslo i który twierdził (fałszywie), że jest związek między sprawcą masakry na wyspie Utoya w Norwegii a Mosadem.  


Gazety norweskie pełne są klasycznego antysemityzmu. Karykatura w największej gazecie, “Verdens Gang”, pokazywała stopy byłego premiera izraelskiego, Ehuda Olmerta, jako łapy zwierzęcia. W “Aftenposten”, drugiej co do wielkości gazecie, szczur obgryza Gwiazdę Dawida, symbol flagi izraelskiej. Inna gazeta, “Dagbladet”, chluba lewicy norweskiej, opublikowała karykaturę, na której terrorysta palestyński opuszcza więzienie izraelski z niemieckim mottem z obozu koncentracyjnego Buchenwald: "Jedem Das Sein".


Evelyne Zeira, która pracuje w szpitalu Hadassah w Jerozolimie, poprosiła badaczkę norweską, Ingrid Harbitz, o przysłanie jej materiału do pracy nad terapią dla palestyńskich ofiar talasemii, choroby krwi. Harbitz odpowiedziała: “Z powodu obecnej sytuacji na Bliskim Wschodzie nie dostarczę materiału dla uniwersytetu izraelskiego”. Jej zdaniem Żydzi izraelscy, a nawet Palestyńczycy, nie zasługują na krew norweską!


Podczas wojny Izraela przeciwko Hezbollahowi w 2006 r. gazeta “Aftenposten” opublikowała artykuł Josteina Gaardera, najsłynniejszego pisarza Norwegii i “trzecioświatowca”, w którym wyobrażał on sobie zniszczenie Izraela. Gaarder, którego książka Świat Zofii została przetłumaczona na 53 języki i sprzedano jej miliony egzemplarzy, uzasadniał wydalenie Żydów izraelskich z ich kraju. „Nie uznajemy już państwa Izrael” – napisał Gaarder, jak gdyby był irańskim imamem.


Ten sam rasizm istnieje w Szwecji.


Kilka dni temu parlament szwedzki dyskutował umowę między Volvo, najważniejszym producentem samochodów w kraju, a izraelską firmą autobusową. Volvo dostarcza autobusów, które utrzymują przy życiu Izraelczyków w Judei i Samarii. Żydowskie dzieci szkolne na tych terenach muszą jeździć kuloodpornymi autobusami, by uniknąć strzałów i zamordowania przez terrorystów palestyńskich. Ale według przewodniczącego szwedzkiej komisji parlamentarnej ds. stosunków zagranicznych, Kennetha G. Forslunda, ich prawo do życia, jakie dają im autobusy Volvo, jest „złamaniem prawa międzynarodowego”. Szwedzcy dokerzy zarządzili tygodniowy bojkot izraelskich statków i towarów. Dobre, stare czasy, kiedy statki szwedzkie ratowały Żydów przed nazistami, minęły.


Były minister gospodarki mieszkaniowej i rozwoju miejskiego Szwecji, Mehmet Kaplan, muzułmanin pochodzenia tureckiego, wziął udział w pro-hamasowskiej napaści na Izrael przez „Flotyllę wolności” w 2010 r. Porównywał Izrael z nazizmem i wzywał do „wyzwolenia Jerozolimy”. Minister edukacji, Gustav Fridolin, był aresztowany podczas protestu przed barierą antyterrorystyczną zbudowaną przez Izrael w Judei i Samarii dla ochrony życia obywateli na równinie nadbrzeżnej, barierą, która powstrzymała falę zamachowców-samobójców.


Niedawno publiczna telewizja szwedzka nadała "Okupację umysłu amerykańskiego", film przedstawiający teorię spiskową o “izraelskim lobby”, które rzekomo kontroluje Stany Zjednoczone. Podczas drugiej intifady w muzeum sztokholmskim pokazano fotografię uśmiechniętego palestyńskiego zamachowca-samobójcy, który zabił dziesiątki Izraelczyków w restauracji w Hajfie. Fotografia była umieszczona na małej białej łódce pływającej w basenie wypełnionym krwiście czerwonym płynem. Następnie „Aftobladet”, największa codzienna gazeta Szwecji, opublikowała artykuł Donalda Bostroma, w którym, bez cienia dowodów, oskarżył armię izraelską o wycinanie narządów Palestyńczyków.


Dagens Nyheter”, najbardziej wyrafinowana gazeta szwedzka opublikowała agresywnie antysemicki artykuł zatytułowany “Wolno nienawidzić Żydów”, w którym historyk Jan Samuelson napisał, że dopóki Izrael nie przestanie „okupować” terytoriów, nienawiść do państwa żydowskiego będzie uzasadniona. Całkowicie ignoruje on fakt, że Jordańczycy nielegalnie zajęli te terytoria w wojnie agresywnej, jaką rozpoczęli przeciwko Izraelowi w 1948 r.; w 1967 r. Izrael w rzeczywistości wyzwolił własną ziemię spod nielegalnej okupacji jordańskiej.


Po wyborze Trumpa gazeta “Dagens Nyheter” opublikowała antysemicką karykaturę, na której ortodoksyjny Żyd, członek Ku Klux Klanu i mężczyzna z karabinem, w którym jest flaga izraelska, niosą lektykę z izraelskim premierem Benjaminem Netanjahu i prezydentem-elektem USA. Nazistowska gazeta “Der Stürmer” nie narysowałaby tego lepiej.  


Po masakrach 13 listopada w Paryżu szwedzka minister spraw zagranicznych, Margot Wallström, powiedziała, że "aby przeciwstawić się radykalizacji, musimy cofnąć się do sytuacji na Bliskim Wschodzie, gdzie Palestyńczycy widzą, że nie ma dla nich przyszłości i muszą zaakceptować rozpaczliwą sytuację i uciekać się do przemocy”.


Czy Wallström rzeczywiście uważa, że dla pokonania agresji islamskiej Izrael musi poddać się? Sytuacja Palestyńczyków jest istotnie rozpaczliwa, ale ponieważ od dziesięcioleci mają autonomię, ich rozpaczliwą sytuację powodują ich cyniczni i skorumpowani przywódcy, którzy wydają się umyślnie utrzymywać swój lud w nieszczęściu, by obwiniać o to Izrael, w ten sam sposób, w jaki ludzie okaleczają dzieci, by zrobić z nich „lepszych” żebraków.


Tymczasem synagoga w Trondheim stała się jednym z najlepiej chronionych budynków w Norwegii, a w szwedzkim mieście Malmö Żydzi żyją w oblężeniu. Vidkun Quisling, kolaborant nazistowski, byłby dumny ze swoich dziedziców, nawet jeśli teraz są oni samozwańczymi “postępowcami”.

 

Scandinavia: The West’s Citadel of Anti-Semitism

Gatestone Institute, 17 lutego 2017

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaGiulio Meotti

Włoski publicysta, autor książki „A New Shoah: The Untold Story of Israel’s Victims of Terrorism”.

Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj
Komentarze
1. Skandynawia cytadela antysemityzmu. Elżbieta Tracewicz 2017-03-05


Brunatna fala

Znalezionych 1213 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Gdy tylko @Amnesty rozpoczęła kampanię „apartheidu”, przestali wspominać o libańskiej/jordańskiej dyskryminacji Palestyńczyków     2023-03-24
Doradca Abbasa: Polityka Autonomii Palestyńskiej opiera się na planie kolejnych etapów   Marcus   2023-03-20
Palestyńscy uchodźcy: od 1948 roku do dzisiaj   Lax   2023-03-15
Autonomia Palestyńska walczy o prawa dla terrorystów!   Tawil   2023-03-15
Oto kolejny dowód, że @Amnesty jest antysemicka     2023-03-09
Słowa poprzedzają czyny   Carmon   2023-03-08
Algorytmy Google z 2010 roku, które promowały dżihad, są ponownie analizowane w Sądzie Najwyższym w sprawach dotyczących federalnego prawa   Stalinsky   2023-03-07
Nie ma szczepionki na wirusa nienawiści do Żydów     2023-03-05
Cały świat może się mylić   Landes   2023-03-04
Czy media byłyby tak obojętne?   Spencer   2023-03-03
Palestyńczycy i wiedza o Holokauście   Fitzgerald   2023-03-01
Oszczerstwo „apartheidu” jest całkowicie fałszywe i antysemickie     2023-02-26
Shamima Begum, „panna młoda ISIS”, jaki obiekt kampanii newswashing   Bulut   2023-02-25
Unia Europejska i administracja Bidena akceptują palestyńskie kłamstwa   Tawil   2023-02-25
Powrót masakry, której nie było   Rosenthal   2023-02-21
Ludobójstwo w Nigerii: administracja Bidena tuszuje fakty   Ibrahim   2023-02-20
Co zatem „sprowokowało” atak w Ramot?   Flatow   2023-02-14
Czy negocjacje pokojowe zapobiegają terrorowi?   Levick   2023-02-13
Mnemozyna, półbogini pamięci   Koraszewski   2023-02-12
Istnieje związek między syjonizmem a współczesnym arabskim antysemityzmem     2023-02-11
“New York Times” i OWP są stworzeni dla siebie   Bard   2023-02-10
Administracja Bidena trzyma się umyślnej ślepoty   Amos   2023-02-08
Antyizraelska narracja, która definiuje ostatnie starcia izraelsko-palestyńskie   Frantzman   2023-02-05
Najbardziej postępowi, liberalni, zachodni Palestyńczycy popierają mordowanie Żydów     2023-02-04
Praca doktorska Mahmouda Abbasa   Tabarovsky   2023-02-03
Po masakrze w jerozolimskiej synagodze Palestyńczycy muszą stawić czoła przemocy w naszej kulturze   Eid   2023-02-01
Nie, panie prezydencie Biden, atak na synagogę nie był skierowany przeciwko „cywilizowanemu światu”   Suissa   2023-01-31
Kilka myśli o ataku terrorystycznym w Jerozolimie   Frantzman   2023-01-30
Turcja: otwarte drzwi dla Putina do szkodzenia zachodnim interesom   Bekdil   2023-01-30
O palestyńskich podręcznikach i nazistowskich swastykach   Pandavar   2023-01-28
Jak Facebook dławi byłych muzułmanów w Norwegii   Bower   2023-01-26
Palestyńczycy rekrutują nieletnich, a potem potępiają Izrael za strzelanie do “niewinnych dzieci”   Tawil   2023-01-26
Nienawiść do Żydów na amerykańskich uniwersytetach   Kemp   2023-01-23
Afrykański region Sahelu: wkracza rosyjska Grupa Wagnera, by pogorszyć sytuację   Franklin   2023-01-21
Konferencja w Damaszku w sprawie upadku Izraela     2023-01-16
Dlaczego Palestyńczycy chcą mordować modlących się Żydów?   Tawil   2023-01-15
Kurdowie – naród bez praw   Koraszewski   2023-01-14
Co zabiło rozwiązanie w postaci dwóch państw? Aplauz i pieniądze dla terrorystów   Tobin   2023-01-14
Tureckie “zbrodnie przeciwko ludzkości i nielegalna okupacja Cypru   Bulut   2023-01-13
ONZ wzmacnia terrorystyów   Tawil   2023-01-12
Jeśli antysyjonizm nie jest antysemityzmem, dlaczego Arabowie werbowali nazistów w 1948 roku?     2023-01-10
Młodzi palestyńscy arabscy terroryści nie są niewinnymi dziećmi   Flatow   2023-01-08
Nie, umowa nuklearna Iranu nie jest jeszcze martwa a Rosja pomaga Iranowi, by stał się mocarstwem nuklearnym   Rafizadeh   2023-01-07
Odgórne ataki na wizytę na Wzgórzu   Collins   2023-01-07
Jak twittersfera szerzy antysemitizm   Collier   2023-01-05
Gazańczyk oszukuje antysyjonistów – antysemityzm ogłupia ludzi   Collier   2023-01-02
Jezus palestyński terrorysta i jego 72 ciemnookie dziewice   Hirsch   2023-01-01
Głupota ujawnia się w działaniu, część II: „zrównywanie”   Bard   2022-12-28
Śmierć masowego mordercy, Nassera Abu Hmeida     2022-12-27
Zbliża się trudne Boże Narodzenie w Karabachu   Fernandez   2022-12-27
Palestyńscy rodzice zaniepokojeni rekrutacją ich nieletnich dzieci na „męczenników”   Fitzgerald   2022-12-26
Administracja Bidena i urojenie dwóch państw   Tawil   2022-12-25
Palestyńczyk uderza się w palec, USA żądają śledztwa   Flatow   2022-12-24
Podczas gdy świat milczy, AP nadal bluzga antysemityzmem   Hirsch   2022-12-21
Oszczerstwo apartheidu, by zniszczyć Izrael   Toameh   2022-12-19
Nauka terroru dla maluchów – ponowna ocena porozumień z Oslo   Marcus   2022-12-18
Czy to Europa popiera? Al-Haq mówi światu, aby zdemontował Izrael     2022-12-17
Pan Trump jest bardzo urażony   Koraszewski   2022-12-14
Żydowskie życie jest tanie. Spójrzcie tylko, jak traktują je media   Rindsberg   2022-12-13
ONZ: kiepskie żarty, sztuczki i katastrofy   Collins   2022-12-10
Kulturowe zawłaszczenie i Żydzi   Glick   2022-12-09
Teheran znowu wymachuje “opcją Samsona”   Taheri   2022-12-06
Zainspirowany fikcyjnymi wydarzeniami artykuł „Guardiana” o „izraelskiej masakrze”   Levick   2022-12-06
Szczyt groteski: antyizraelskie grupy próbują skłonić organizacje LGBTQ i feministyczne do popierania palestyńskich prześladowców gejów i mizoginistów     2022-12-05
Co stało się z planem podziału ONZ z 1947 roku?   Hirsch   2022-12-04
Palestyńczycy mieli wspaniałe Święto Dziękczynienia, Izrael mniej   Bryen   2022-12-03
Barbarzyńcy u bram Kijowa   Koraszewski   2022-12-03
Iran i Turcja mają wspólny interes w atakowaniu Kurdów   Frantzman   2022-12-01
75 lat temu: arabskie wypowiedzenie wojny Żydom. Nie syjonistom - Żydom     2022-11-30
Jak brytyjscy politycy stają po stronie terrorystów   Collier   2022-11-29
BDS jest wściekły, bo Izrael i Jordania zgadzają się na rekultywację granicznej rzeki   Fitzgerald   2022-11-28
Podwójna gra Kataru z islamistami na boisku   Toameh   2022-11-27
Przebudzony antysemityzm, książka Davida Bernsteina   Levick   2022-11-25
Opowieść o dwóch terrorach   Hirsch   2022-11-24
Ostrzeżenie dla czytelnika książki   Landes   2022-11-23
Syjonistyczne dziki napadają na Palestyńczyków     2022-11-22
Jeśli chodzi o Izrael, propaganda triumfuje nad faktami   Yemini   2022-11-21
Izraelożercy kłamią statystyką     2022-11-18
Palestyńskie odrzucenie prawa Izraela do istnienia   Hirsch   2022-11-16
Palestyński antysemityzm nie ma ukrytej filozofii – to po prostu czysta nienawiść do Żydów     2022-11-15
Kłamstwa i bezkompromisowy antysemityzm ze strony „Komisji Śledczej” ONZ   Bayefsky   2022-11-12
Palestyńczycy: dlaczego ignoruje się ataki na chrześcijan?   Toameh   2022-11-09
Hidżab, fizyka i ”śmierć Ameryce”   Koraszewski   2022-11-06
Pionki Putina w Sojuszu NATO? Jak Zachód ośmiela Erdoğana   Bekdil   2022-11-05
Raport specjalnej sprawozdawczyni ONZ, Franceski Albanese to antysyjonistyczna propaganda w sowieckim stylu     2022-11-03
Twitter ucisza mnie, stając po stronie antysemitów   Collier   2022-11-02
Jak Amerykanie i Europejczycy ośmielają palestyński terroryzm   Tawil   2022-11-01
Izrael zaoferował pokój w 2000 roku, a jego obywatele do dziś giną   Levick   2022-10-31
Ohydne, antysemickie oszczerstwo z 1969 roku rzucane przez aktywistów Fatahu i ludzi lewicy: „Szalom & Napalm”     2022-10-27
ONZ daje mistrzowski pokaz antysemityzmu   Bayefsky   2022-10-26
Terroryści ISIS grasują w Turcji nadal niewoląc porwane kobiety   Bulut   2022-10-25
Przypisy Komisji Śledczej ONZ zdradzają jej kłamstwa     2022-10-24
Co się dzieje, gdy oferujesz Palestyńczykom państwo?   Flatow   2022-10-23
Francesca Albanese, specjalna sprawozdawczyni ONZ, absurdalnie udaje, że jest obiektywna     2022-10-20
Oddajcie jej kurdyjskie imię: Jina Amini   Mahjar-Barducci   2022-10-19
“Stan wyjątkowy” Cypru: Turcja używa masowej nielegalnej imigracji jako broni   Bulut   2022-10-17
Amerykańska lewica i prawica oskarżają się wzajem o antysemityzm, chowając pod dywan swój własny   Tobin   2022-10-16
Kardynał Wielkiej Brytanii mówi Liz Truss, by nie przenosiła ambasady Wielkiej Brytanii do Jerozolimy   Fitzgerald   2022-10-15
Czy palestyński dziennikarz @HosanSalemG jest antypalestyńskim rasistą, kiedy mówi, że wszyscy palestyńscy dziennikarze popierają terror?     2022-10-13
Abbas domaga się od ONZ cofnięcia wskazówek zegara   Hirsch   2022-10-10

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk