Prawda

Czwartek, 19 wrzesnia 2019 - 21:32

« Poprzedni Następny »


Gaza: sześć kłamstw i jedna prawda


Fred Maroun 2019-01-04

Mural w Tel Awiwie, który mógłby być obrazem horrorów wojny
Mural w Tel Awiwie, który mógłby być obrazem horrorów wojny

Prędzej czy później będzie kolejna wojna między Izraelem a Hamasem, może już w 2019 roku. Nie jest to kwestia „czy”, ale „kiedy”. Kiedy będzie, oskarżenia wobec Izraela będą głośniejsze i bardziej agresywne niż kiedykolwiek, tak jak były podczas wojen 2008, 2012 i 2014 roku. I będą powtarzane te same stare kłamstwa.

Kłamstwo Nr 1: Izrael okupuje Gazę


Izrael przejął Gazę od Egiptu w czerwcu 1967 roku w wojnie obronnej i założył małe społeczności żydowskie w części Gazy, ale we wrześniu 2005 roku Izrael wycofał swoje wojska i wszystkie żydowskie społeczności, pozostawiając Gazę całkowicie w palestyńskich rękach. Po niecałych dwóch latach, w czerwcu 2007 roku, Hamas przejął panowanie nad Gazą po krwawej walce z Fatahem.


W wyniku terrorystycznych ataków z Gazy Izrael narzucił blokadę we współpracy z Egiptem, który, tak jak Izrael, ma granicę z Gazą. Oba kraje kiedyś panowały nad Gazą i oba kraje założyły obecnie blokadę na nią. Żaden z tych krajów nie okupuje jednak Gazy. Gaza jest w rzeczywistości pod tyrańskim reżimem Hamasu, organizacji terrorystycznej, która jest sprzymierzona z irańskim reżimem. Jeśli można powiedzieć, że jakikolwiek kraj okupuje Gazę, to jest to Iran.

 

Kłamstwo Nr 2: Gaza jest oblężona


Izrael dobrowolnie opuścił Gazę w 2005 roku i ewakuował wszystkie izraelskie osiedla. Nie narzucił blokady. Blokada, która jest blokadą na broń, nie zaś ogólną blokadą, została nałożona przez Izrael i Egipt dopiero po przejęciu panowania w Gazie przez Hamas i jego zachęcaniu i aktywnym organizowaniu ataków na Izrael, zamiast prób powstrzymania ich. Jedynym celem blokowania dostaw broni jest zatrzymanie tych ataków. Nawet antyizraelska Al-Dżazira przyznaje, że blokada ”działa od kiedy Hamas przemocą przejął władzę od Fatahu w 2007 roku”. Blokada na broń została także uznana za legalną przez ONZ.

 

Strona internetowa izraelskiego rządu wylicza towary, których wwóz do Gazy jest kontrolowany. Pewne są zakazane, a dla innych są ograniczenia ilościowe. Na tej liście jest broń, amunicja i dobra podwójnego zastosowania, które mogą być używane dla celów cywilnych, ale mogą być także używane dla działalności terrorystycznej. Przykładem taki towarów są cement, stalowe liny i pewne typy pojazdów.

 

Gaza nie jest oblężona. Oblężenie polega na otoczeniu miejsca i próbie zagłodzenia mieszkańców, by zająć to miejsce. Izrael nie głodzi mieszkańców Gazy ani nie próbuje jej zająć. Izrael regularnie przekazuje pomoc humanitarną, również, kiedy Izrael jest atakowany z Gazy. Codziennie “przeciętnie 800 ciężarówek wjeżdża do Gazy z żywnością, wyposażeniem medycznym, materiałami budowlanymi, materiałami rolniczymi, tekstyliami i tak dalej”.

 

Mieszkańcy Gazy mogą także wjeżdżać do Izraela na leczenie. Izrael nie próbuje im szkodzić, po prostu chroni siebie. Gdyby władze Gazy zapobiegały terroryzmowi zamiast inicjować go, nie ma absolutnie żadnych wątpliwości, że blokada na broń zostałaby zdjęta. Ci, którzy troszczą się o skutki blokady na broń, powinni winić Hamas, nie zaś Izrael.  

 

Kłamstwo Nr 3: Gaza jest zbyt gęsto zaludniona


Tezą tego kłamstwa jest twierdzenie, że Gaza nie może odnosić sukcesów, bo jest zbyt mała.  

Gazie daleko do tytułu najgęściej zaludnionego miejsca na świecie. Gęstość populacji w Gazie wynosi 5046 ludzi na kilometr kwadratowy, podczas gdy gęstość populacji Singapuru wynosi 7916 ludzi na kilometr kwadratowy. Niemniej Singapur odnosi wielkie sukcesy gospodarcze, ma jeden z najwyższych poziomów zatrudnienia na świecie i żyje w pokoju ze swoimi sąsiadami.


Gęstość zaludnienia nie jest zasadną wymówką dla faktu, że władcy Gazy nie są w stanie żyć w pokoju z Izraelem. Nie jest zasadną wymówką dla faktu, że nie rozwinęli gospodarki, która przynosi korzyści ludziom i zapewnia im pracę inną niż bardzo niebezpieczna praca kopania nielegalnych tuneli do Izraela. Przyczyną sytuacji Gazy jest obsesja Hamasu w dążeniu do zniszczenia Izraela.


Izrael, który nawiasem mówiąc jest od 1965 r. silnym sojusznikiem Singapuru, oferował nawet pomoc Gazie w rozwinięciu gospodarki, ale jak można było przewidzieć, Hamas odrzucił tę ofertę, bo znaczyłoby to zakończenie ataków na Izrael.

 

To kłamstwo jest także przytaczane w odpowiedzi na oskarżenia Izraela, że terroryści umieszczają swoje militarne instalacje w najgęściej zamieszkałych terenach w celu podniesienia liczby ofiar cywilnych i zyskania tym sympatii zachodnich mediów. To kłamstwo sugeruje, że ataki wychodzą z gęsto zaludnionych terenów, ponieważ Gaza nie ma terenów, które nie są gęsto zaludnione.

To, oczywiście, jest nieprawdą. Strefa Gazy ma otwarte przestrzenie, które są bardzo rzadko zaludnione, włącznie z lasami i obszarami uprawnymi. Tylko miasta są gęsto zaludnione, ale miasta są miejscami, gdzie terroryści umieszczają swoje instalacje militarne w nadziei, że izraelskie uderzenie w te instalacje spowoduje cywilne ofiary.  


Kłamstwo Nr 4: Obie strony muszą okazać powściągliwość


Ataki rakietowe z Gazy przeciwko Izraelowi nasiliły się po przejęciu władzy przez Hamas w 2007 roku. Od tego czasu ataki trwają z przerwami na okazjonalne zawieszenia ognia. Przez zaledwie dwa dni wystrzelono 460 rakiet na Izrael, powodując jedną ofiarę śmiertelną i 108 rannych. Izrael nie może pozwolić na kontynuowanie tej przemocy i musi się bronić.

 

Jeśli terroryści przestaną atakować Izrael, będzie pokój między Gazą a Izraelem, ale terroryści nie przestaną dobrowolnie. Hamas wyraźnie oznajmił o swoim celu. Chce, by wszyscy palestyńscy uchodźcy i miliony ich potomków zamieszkali w Izraelu i zamienili go w państwo arabskie. To jest jedyny wynik, jaki Hamas zaakceptowałby jako trwałe rozwiązanie.

 

Kiedy ktoś żąda “powściągliwości po obu stronach”, co często robią funkcjonariusze ONZ, jest to hipokryzja i nieuznawanie rzeczywistości konfliktu. Jedna strona, Izrael, chce pokoju, a druga strona, Hamas, tego nie chce. Dlatego istnieje konflikt. Żadna powściągliwość ze strony Izraela nie przyniesie pokoju.

 

Kłamstwo Nr 5: Mieszkańcy Gazy są zdesperowani z powodu Izraela


Mieszkańcy Gazy biorą udział w rozruchach przy granicy z Izraelem od kwietnia 2018 roku. Jest kłamstwem, że te rozruchy są spowodowane poczuciem bezsilności mieszkańców Gazy wobec blokady i że biorą udział w rozruchach tylko dlatego, że nie widzą żadnego innego sposobu poprawienia swojej sytuacji.


Nie ulega wątpliwości, że mieszkańcy Gazy są zdesperowani, ale to nie Izrael spowodował ich rozpaczliwą sytuację.  


Ci, którzy chcą żyć w pokoju z Izraelem, rozpaczają, że żyją pod władzą reżimu, który poświęca całą swoją energię na próby zniszczenia Izraela zamiast na budowanie gospodarki, która dostarcza miejsc pracy i usług społecznych. A ci, którzy podzielają obsesję Hamasu na punkcie zniszczenia Izraela,  są zdesperowani, że 70 lat po zdobyciu przez Izrael niepodległości, nie ma żadnych oznak, że można go będzie pokonać.


W obu wypadkach winienie Izraela za ich zdesperowanie nie jest racjonalną reakcją. Mieszkańcy Gazy powinni protestować przeciwko Hamasowi, a nie przeciwko Izraelowi, ale istnieją trzy powody, dla których tego nie robią.


Pierwszym powodem jest to, że protestowanie przeciwko Hamasowi jest bardzo niebezpieczne. Hamas nie toleruje sprzeciwu i stosuje torturynielegalne aresztowania i mordy dla zdławienia opozycji.

 

Drugim powodem jest to, że protestujący w Gazie wiedzą, że przemoc przeciwko Izraelowi czyni ich bohaterami w oczach Hamasu i otrzymują nagrody finansowe oraz uznanie społeczne.

 

Trzecim powodem jest to, że wielu mieszkańców Gazy akceptuje cele Hamasu. Sondaż przeprowadzony przez Palestinian Center for Policy and Survey Research we wrześniu 2017 roku pokazuje, że przywódcę Hamasu, Ismaila Haniję, popiera 62% Gazańczyków.

 

Niezależnie od tego, czy mieszkańcy Gazy są ofiarami Hamasu, marionetkami Hamasu, czy wspólnikami Hamasu, muszą zrozumieć, że problemem jest Hamas i jego ideologia, nie zaś Izrael.  


Kłamstwo Nr 6: Izrael celuje w cywilów


Gdyby Izrael celował w cywilów, byłyby tysiące zabitych za każdym razem, kiedy mieszkańcy Gazy uczestniczą w rozruchach na granicy z Izraelem. Izraelska armia ma wyposażenie do osiągnięcia takich wyników, gdyby tylko chciała, ale w rzeczywistości widzimy, że ginie maleńki ułamek, także wśród terrorystów. Na przykład, 11 maja 2018 roku w rozruchach brało udział 15 tysięcy mieszkańców Gazy i zginął tylko jeden. W innym wypadku, 24 sierpnia 2018 roku, 5 tysięcy mieszkańców Gazy uczestniczyło w rozruchach i nikt nie został zabity. Także wśród zabitych, jak Hamas sam przyznał, 50 z 62 zabitych w przemocy na granicy było członkami Hamasu, nie zaś cywilami.

 

Kiedy ludzie patrzą uczciwie na ten konflikt, widzą, jak dalekie są te kłamstwa od rzeczywistości. Na przykład, Raf Sanchez, bliskowschodni korespondent „Telegraph”, napisał: “Zrozumieliśmy, jak ostrożny jest Izrael w unikaniu ofiar cywilnych podczas nalotów na Gazę. Izraelska armia zadzwoniła do jednego faceta, którego spotkaliśmy i rozmawiali z nim przez telefon przez 45 minut, namawiając go, by ewakuował swoich sąsiadów zanim zburzą budynek mediów Hamasu obok jego budynku”.

 

Jest całkowicie oczywiste, że Izrael stosuje niesłychaną powściągliwość i że jego celem jest powstrzymanie ataków przeciwko własnym obywatelom i przeciwko nienaruszalności granicy, nie zaś powodowanie ofiar cywilnych.


Prawda: nie widać rozwiązania


Izrael od 2005 roku próbuje powstrzymać terrorystów z Gazy, ale bez powodzenia.


Niektórzy krytycy argumentują, że brakuje skutecznego odstraszania. Mimo że Izrael walczył w trzech wojnach z terrorystami z Gazy, ci krytycy twierdzą, że za każdym razem Izrael nie pokonał rozstrzygająco Hamasu, pozostawiając Hamasowi nadzieję, że jednak może pokonać Izrael.


Kontrargumentem jest, że dla Hamasu dobro Palestyńczyków, a nawet życie członków własnej organizacji, nie jest głównym priorytetem, ponieważ ich głównym priorytetem jest zniszczenie Izraela. Zatem, według tej argumentacji, żadne zastraszanie nie odstraszy Hamasu poza niesłychanie niszczącym atakiem, na który Izrael jest zbyt etyczny, by to nawet rozważać.


To prowadzi czasami do kontr-kontrargumentu, że dla zneutralizowania terrorystów Izrael może być zmuszony do ponownego przejęcia panowania nad Gazą. To jednam także ma oczywiste negatywne strony, włącznie z prawdopodobieństwem wysokiej liczby ofiar śmiertelnych wśród izraelskich żołnierzy.


Proponowano potencjalne rozwiązanie, polegające na tym, że Egipt anektuje Gazę, ale nie ma żadnych oznak, by Egipt był zainteresowany w dodaniu tego problemu do wszystkich swoich innych problemów. Jak informował ”Haaretz”, Egipt w przeszłości odmówił anektowania Gazy i z pogardą traktował jej mieszkańców. Nie jest prawdopodobne, że Egipt zmienił zdanie.

 

Organizacja Narodów Zjednoczonych i przywódcy światowi również nie przedstawili żadnego rozwiązania i okazują hipokryzję, kiedy pouczają Izrael, sami nie przyjmując żadnej odpowiedzialności za próbę rozwiązania konfliktu.


To jest prawda o Gazie.


Gaza: Six lies and one truth

Times of Israel, 24 grudnia 2018

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaFred Maroun

Pochodzący z Libanu Kanadyjczyk. Wyemigrował do Kanady w 1984 roku, po 10 latach wojny domowej. Jest działaczem na rzecz liberalizacji społeczeństw Bliskiego Wschodu. Prowadzi stronę internetową fredmaroun.blogspot.com


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 679 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Boko Haram: krwawy terror, końca nie widać   Bulut   2019-09-18
Dorastaliśmy nienawidząc i przeklinając Żydów   Koraszewski   2019-09-15
Iran jest gotowy do ”wymazania syjonistycznego reżimu z mapy”   Rafizadeh   2019-09-14
Ewoluująca ideologia białej supremacji i jej protagoniści   i Yigal Carmon   2019-09-13
Wojna, pokój, podżegacze i podżegani   Koraszewski   2019-09-12
Palestyńczycy: Dlaczego fakty miałyby nam wchodzić w drogę?   Tawil   2019-09-11
Bal tchórzy, opętanych i szubrawców   Koraszewski   2019-09-05
Do europejskich przywódców: żydowskie życie jest tanie   Milliere   2019-09-03
Hamas, Islamski Dżihad: "Krąg ognia rozszerza się"   Toameh   2019-08-31
Wehikuł czasu Mahmouda Abbasa skazuje pokój (raz jeszcze)   Tobin   2019-08-30
Kto mówi, że przestępstwo nie popłaca?   Bedein   2019-08-23
Pięć nagłówków pokazuje antysemickie incydenty na całym świecie - analiza   Frantzman   2019-08-22
Proirańska, antyizraelska polityka zagraniczna Niemiec   Kern   2019-08-14
Palestyńczycy w potrzebie lustra?   Tawil   2019-08-11
Powody, dla których pokojowe rozwiązania konfliktu arabsko-izraelskiego zawsze zawodzą   Hamid   2019-08-10
BDS, Omar Shakir i eliminacjonizm wobec izraela   Steinberg   2019-08-04
Plan Hamasu i Iranu na zlikwidowanie Izraela   Tawil   2019-07-29
Walka z BDS. Część I   Rosenthal   2019-07-27
Hamas maszeruje, by zniszczyć Izrael   Toameh   2019-07-26
Antyizraelskie prawa zaproponowane przez Dublin: złe dla Irlandii, gorsze dla Palestyńczyków, straszne dla wszystkich   Franklin   2019-07-13
Nihil novi   Lewin   2019-07-11
Tak, antysyjonizm jest tylko najnowszą odmianą antysemityzmu     2019-07-04
Palestyńscy ”umiarkowani”: karabiny, granaty i terroryzm    Tawil   2019-06-29
Dlaczego neonaziści tak bardzo kochają ruch BDS?     Marquardt-Bigman   2019-06-26
Haniebny wzrost antysemityzmu a antysemicki tweet znanego aktora   Frantzman   2019-06-25
Zatajany los palestyńskich chrześcijan   Ibrahim   2019-06-24
Mułłowie obiecują ”koniec” Izraela i amerykańskiej cywilizacji   Rafizadeh   2019-06-22
Rewelacje o Hezbollahu w Wielkiej Brytanii częścią niepokojącego trendu obłaskawiania Iranu   Frantzman   2019-06-19
Normalizacja islamskiego antysemityzmu   Wójcik   2019-06-06
Ludobójstwo chrześcijan weszło na ”alarmujący etap”   Ibrahim   2019-05-29
Na początku był Arab z nożem. 180 lat wykrętów (wersja 2)   Collier   2019-05-21
Bliskowschodni ruch antypokojowy   Toameh   2019-05-20
Radziecki antysyjonizm i współczesny antysemityzm lewicy   Tabarovsky   2019-05-18
Między Eurowizją a tańcem z Hamasem   Collins   2019-05-12
Ilhan Omar – ignorancja i bigoteria w sprawie rakiet z Gazy   Dershowitz   2019-05-09
Jak palestyńscy przywódcy zachęcają do terroryzmu   Tawil   2019-05-08
Nie, to nie jest o „rasie”   Rosenthal   2019-05-06
Unia Europejska: pielęgnowanie niestabilności i terroryzmu na Bliskim Wschodzie   Kahn   2019-05-05
Facebook walczy z Fake News stronniczym wideo z Gazy   Miller   2019-05-04
Abbas chce kryzysu humanitarnego   Bergman   2019-05-01
Dlaczego główny nurt polityki jest winny szerzenia się antysemityzmu   Collier   2019-04-29
Grecja: „Strefa zakazana” w Atenach?   Polizoidou   2019-04-27
Iran: nowe słownictwo lalki brzuchomówcy   Taheri   2019-04-26
Co dzieje się z Palestyńczykami, którzy żądają lepszego życia?   Toameh   2019-04-23
Uczciwość Hamasu i umowa stulecia   Toameh   2019-04-20
Współczujący wszystkich krajów łączą się   Koraszewski   2019-04-17
Tak, palestyńska tożsamość jest pomyślana tylko jako broń przeciwko Izraelowi     2019-04-15
Co się kryje za sprzeciwem wobec pokoju z Izraelem?   Tawil   2019-04-07
Wielka Brytania: Radykalni muzułmanie mile widziani, prześladowani  chrześcijanie wręcz przeciwnie   Ibrahim   2019-04-06
Konflikt świata z Izraelem w liczbach. Izraelsko-arabski konflikt w kontekście – jakiego nigdy nie widzieliście   Collier   2019-04-03
Między Gazą a Wzgórzami Golan   Collins   2019-03-31
Iran krok za krokiem zbliża się do swojego celu:  "wymazania Izraela z mapy"   Rafizadeh   2019-03-27
CODE PINK przekracza czerwoną linię w Iranie   Collins   2019-03-24
Iran: egzekucje dzieci, amputacje, chłosty   Rafizadeh   2019-03-22
Uratowani Jazydzi stoją przed ponurą przyszłością po powrocie do Iraku   Frantzman   2019-03-21
Zbrodnie wojenne Hamasu przeciwko Izraelowi i Palestyńczykom   Tawil   2019-03-20
Obalanie oskarżenia o użycie „nieproporcjonalnej siły”   Plosker   2019-03-18
Palestyńczycy: Abbas staje przed „sądem” pod zarzutem zdrady   Toameh   2019-03-17
Nie wiatr niesie odpowiedź na ”balonowy terror”   Collins   2019-03-14
Palestyńczycy: Nie dla pokoju i pojednania z „niewiernymi”   Toameh   2019-03-13
Kolorowe pranie czy pranie mózgów - uwagi o Eurowizji w Izraelu?   Benson   2019-03-08
Palestyńczycy: "Nie ma miejsca na twór syjonistyczny w Palestynie”   Tawil   2019-03-07
Iran: narastające prześladowania chrześcijan   Rafizadeh   2019-03-05
Dzwon alarmowy – powrót antysemityzmu   Collins   2019-02-28
Zbrodnie wojenne Hamasu i Islamskiego Dżihadu wobec dzieci i kobiet   Tawil   2019-02-23
“Nowy Bliski Wschód” – może za 500 lat?   Rosenthal   2019-02-22
Dlaczego brytyjska lewica nie zacznie czepiać się kogoś innego?    MacEoin   2019-02-19
Do ludzi z Gazy: kupcie sobie własne cholerne szpitale   Rose   2019-02-16
Skąd się bierze gwałtowny wzrost antysemityzmu na świecie?   Dershowitz   2019-02-15
Tragedia wschodnich chrześcijan i na czym polega żydostwo   Lewin   2019-02-14
Irańska rewolucja i uprzedzenia establishmentu   Glick   2019-02-03
Przypomnienia, wspomnienia i upamiętnienia Holocaustu   Collins   2019-01-27
”Guardian” delegitymizuje Izrael w kłamliwym artykule redakcyjnym   Plosker   2019-01-26
Naziści w przebraniu. Antyizraelskie przesłanie jest skrajnie prawicową retoryką   Collier   2019-01-24
Co mają wspólnego Mahmoud Abbas i handlarze narkotykami   Amos   2019-01-21
Kiedy skrajnie prawicowi żydożercy zgadzają się ze skrajnie lewicowymi żydożercami   Marquardt-Bigman   2019-01-14
Palestyńczycy: Prawdziwe ”zbrodnie”   Tawil   2019-01-12
Pallywood znowu podnosi swój ohydny łeb   Lieberman   2019-01-08
Palestyna: Co byłoby, gdyby nie było wojny sześciodniowej?   Sherman   2019-01-06
Gaza: sześć kłamstw i jedna prawda   Maroun   2019-01-04
Erdoğan nie jest dobrotliwym sułtanem z przeszłości, jest potworem, którego trzeba powstrzymać   Yemini   2019-01-03
Dżihadystyczny psychopata: czaruje nas, uwodzi i pożera   Chesler   2018-12-31
Rasowa polityka antysemityzmu i islamofobii   Frantzman   2018-12-30
Sił dżihadu nie można oswoić ani obłaskawić   Yemini   2018-12-28
Żadnych Żydów w Europie i żadnego państwa żydowskiego na Bliskim Wschodzie   Meotti   2018-12-27
Zwolennicy ISIS grożą zamachami terrorystycznymi podczas Świąt     2018-12-23
Co złego to Żydzi   Rosenthal   2018-12-18
Antysemityzm drogą do kariery w Turcji   Bulut   2018-12-17
11 w Pittsburghu i niemowlę w Ofra     2018-12-14
Walcz z antysemityzmem w swoim domu, a nie u sąsiada   Maroun   2018-12-11
Brytyjski profesor – fan Hamasu i jego ”poezja”     2018-12-05
Brendan O’Neill o obsesji potępiania Izraela przez lewicę   Coyne   2018-11-28
Jak wyrwać się z łap osobliwie pojmowanej empatii?   Koraszewski   2018-11-24
Dlaczego wznowione sankcje wobec Iranu są dobre dla Palestyńczyków   Toameh   2018-11-23
Tykająca bomba zegarowa islamskiej nienawiści do Żydów w USA   Bergman   2018-11-21
Jak ”New York Times” usprawiedliwia antysemityzm   Chesler   2018-11-18
Rzeź chrześcijan, brak reakcji egipskich władz   Ibrahim   2018-11-13
Żydzi a rządy prawa w Europie   Gerstenfeld   2018-11-12
Asia Bibi: Pakistańska zdrada sprawiedliwości   Meotti   2018-11-07
W Nowym Jorku są setki antyżydowskich przestępstw nienawiści – i ANI JEDEN schwytany sprawca nie był ze skrajnej prawicy      2018-11-03

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

SchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałej


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk